KrálikyZAJACE

Gravidita u králikov

Ak samec a samica trávia čas spolu a žijú v jednej klietke, tak táto situácia môže vyústiť do privítania malých králikov na tomto svete a budete musieť vedieť, čo môžete čakať ďalej. Gravidita králikov a všetko čo potrebujete vedieť .

 

Tehotenstvo

 

Gravidita u králikov

 

Králiky, ktoré neboli sterilizované alebo kastrované, sa označujú ako intaktné a po pohlavnom dozretí môžu plodiť potomkov. U menších plemien sa pohlavná dospelosť vyskytuje už vo veku 3,5 mesiaca. Ak bol váš intaktný králik samička s intaktným králikom samcom a obaja sú starší ako 3,5 mesiaca, mali by ste sledovať príznaky tehotenstva.

Rovnako ako väčšina cicavcov, aj brucho samice králika sa bude zväčšovať, pretože jej deti budú počas tehotenstva rásť vnútri, takže ide o najočividnejším znakom gravidného králika. Okrem priberania na váhe začnú tehotné králiky jesť viac a väčšina bude tiež pôsobiť mimoriadne mrzuto alebo náladovo. Ak je váš králik zvyčajne veľmi nepriateľský, môže byť ťažké zistiť, či je gravidný, iba na základe zmeny nálady.Gravidita králikov sa môže u každého králika prejavovať inak .

 

Kŕmenie gravidného králika Gravidita u králikov

 

Po asi 10 – 12 dňoch od párenia budete vo vnútri brucha králika cítiť niekoľko hrčiek teda malých zajačikov. Budú pokračovať v raste vnútri králika ďalších pár týždňov, kým králik neporodí asi mesiac po párení. Ak gravidný králik od párenia viac ako 33 dní stále nerodil, bude potrebné čo najskôr kontaktovať veterinárneho lekára, aby vyvolal pôrod alebo vykonal chirurgický zákrok.

Gravidný králik bude mať správanie pri hniezdení asi týždeň pred pôrodom. Najzrejmejším znakom toho, že králik začína hniezdiť je, ak si vytrháva srsť , zhromažďuje seno a vytvára hniezdo niekde v rohu. Králik si zvyčajne vezme seno alebo predmety, ktoré môže nosiť v ústach, aby vytvoril pohodlný priestor na pôrod. Ak váš králik hniezdi, s najväčšou pravdepodobnosťou porodí do týždňa a ak váš králik začne sťahovať srsť, počítajte s tým, že mláďatá sa narodia do druhého alebo dvoch dní. Väčšina králikov rodí v noci, takže buďte pripravení .

Umiestnenie gravidného králika

Okrem obvyklých misiek na jedlo a vodu bude tehotný králik potrebovať priestor pre svoje hniezdo a dostatok priestoru na umiestnenie všetkých mláďat, ktoré porodí. Králiky môžu porodiť až 15 mladých, takže by ste mali byť pripravení mať priestor pre veľa králikov. Gravidita králikov je čas kedy sa pripraviť na prijatie ďalších členom do zajačej rodinky. Pripúšťanie králikov: Efektívne metódy a tipy

 

Umiestnenie gravidného králika Gravidita u králikov

Ľahko sa čistiacim hniezdnym boxom je podstielka naplnená senom alebo peletami. Toto miesto je možné podľa potreby vyčistiť, ak ho váš králik používa ako wc pred narodením mláďat. Niekto používa iné plastové nádoby s vyrezanou stranou, aby sa králik mohol rýchlo dostať dnu a von, zatiaľ čo iní vyrábajú drevené škatule, ktoré sa však nedajú tak ľahko vyčistiť.

 

Kŕmenie gravidného králika

 

staranie o malé králiky Gravidita u králikov

Tehotné a kojace králiky budú konzumovať viac potravy, pretože kŕmia seba aj svoje rastúce máďatá. Z tohto dôvodu by sa mal zvýšiť počet čerstvej zeleniny a neustále by malo byť zabezpečené seno. Ako obvykle by sa mala ponúkať aj  voda, ideálne v miske.

Starostlivosť o malé králiky

Väčšina malých králikov nebude vyžadovať nijakú pomoc človeka. Mláďatá králikov budú kojiť svoje matky raz alebo dvakrát denne, štyri až päť týždňov, kým nie sú odstavené. V nepravdepodobnom prípade, že musíte zasiahnuť a pomôcť domácemu králikovi, je potrebné dokúpiť špeciálnu receptúru na kŕmenie z fľaše. Mali by ste sa pokúsiť znovu zaniesť mláďa k matke po niekoľkých dňoch kŕmenia z fľaše, pretože niektoré matky nemajú dostatočnú produkciu mlieka až niekoľko dní po pôrode. Viac o starostlivosti o králika nájdete na článku sprievodca starostlivosti o domáceho králika 

 

Sprievodca starostlivosťou o domáce králiky

 

Falošné tehotenstvo králikov

Niektoré králiky zažívajú falošné tehotenstvo, keď si ich telo myslí, že je tehotné, aj keď to tak nie je. Falošné tehotenstvo spôsobí, že králik bude mať správanie hniezdenia a bude náladový. Falošné tehotenské správanie zvyčajne trvá len asi dva až tri týždne.

Prevencia tehotenstva králikov

Ak chcete zabrániť otehotneniu králika mali by ste ho mať stále oddeleného od samca, alebo dať králika vykastrovať. Chirurgický zákrok na králika sa samozrejme nekoná bez rizík, mali by ste to však prekonzultovať so svojím veterinárom. Všetko čo ovplyvňuje život králika nájdete na článku Ako dlho žijú zajace .

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button