Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Chorvátsky ovčiak: Charakteristika plemena

Chorvátsky ovčiak, známy aj ako chorvátsky ovčiak, je stredne veľké plemeno, ktoré pochádza z Chorvátska. Toto starobylé plemeno používali chorvátski pastieri po stáročia na pasenie a stráženie stád kráv, oviec, kôz a ošípaných. Napriek tomu, že ide o najstaršie chorvátske národné plemeno, je mimo Chorvátska pomerne neznáme.

 

Chorvátsky ovčiak

 

Chorvátsky ovčiak

 

Chorvátsky ovčiak je pracovné plemeno, ktoré je vysoko cenené pre svoju inteligenciu, vernosť a cvičiteľnosť. Má výraznú čiernu srsť s krátkou srsťou na hlave a končatinách. Telo je o niečo dlhšie ako vysoké a silueta je takmer štvorcová. Plemeno bolo uznané FCI v skupine 1 pod štandardom č. 277. Vo svojej rodnej krajine je obľúbeným pracovným a spoločenským psom, vďaka svojej vynikajúcej povahe a všestrannej povahe.

V tomto článku sa pozrieme na históriu, vlastnosti a temperament chorvátskeho ovčiaka. Budeme tiež diskutovať o jeho úlohe ako pracovného a spoločenského psa, o jeho potrebách zdravia a starostlivosti a o jeho popularite v Chorvátsku a mimo neho. Či už ste potenciálny majiteľ, psí nadšenec alebo jednoducho zvedavý na toto fascinujúce plemeno, tento článok vám poskytne ucelený prehľad o chorvátskom ovčiakovi.

 

História a uznanie plemena

 

História a uznanie plemena

 

Chorvátsky ovčiak je najstarším chorvátskym národným plemenom a pomáhal chorvátskym pastierom pri práci so stádami kráv, oviec, kôz i svíň. Napriek svojim vynikajúcim vlastnostiam a atraktívnemu vzhľadu je chorvátsky ovčiak mimo svojej vlasti stále veľmi neznámy. Dokonca ani psíčkari, ktorí si myslia, že sa vyznajú v plemenách psov, nemusia poznať názov „chorvátsky ovčiak“.

Plemeno sa datuje do 14. storočia, kedy bolo používané na ochranu stád a domácností. V priebehu času sa však plemeno dostalo na pokraj vyhynutia. V roku 1935 sa však začali organizované snahy o obnovenie plemena a jeho uznanie. Tribal práce začali od roku 1935. Ten muž vzal 34 rokov získať spojencov v ich podnikaní a dosiahnuť uznanie svojich zverencov.

V roku 1969 bol chorvátsky ovčiak oficiálne uznaný Medzinárodnou kynologickou federáciou (FCI), ktorá stanovila aj jeho štandard. Dnes je to málo známe, ale veľmi vzácne plemeno. Chorvátsky ovčiak je považovaný za pracovné plemeno a využíva sa aj ako strážny pes.

 

Charakteristika a vzhľad

 

Charakteristika a vzhľad
Chorvátsky ovčiak

 

Chorvátsky ovčiak je stredne veľký pes, ktorý má vztýčené a pozorné oči a uši. Jeho krk je silný a svalnatý a jeho hlava má vždy čiernu farbu. Tento pes má krátka srsť na hlave a na končatinách a dlhú srsť na krku a na zadnej strane nôh.

Dôležité proporcie tohto psa sú jeho štvorcová silueta a pomerne malá hlava k telu. Jeho hlava má klinovitý tvar, s dĺžkou papule v pomere k dĺžke temena a celkovej dĺžke hlavy. Temeno je rovné a nadočnicové oblúky sú dobre vyvinuté. Jeho líca sú suché a čelová brázda je viditeľná. Jeho lebka je oválna a má výbežok medzitemennej kosti. Čelový sklon je mierny a jeho ňucháč je dobre tvarovaný s predným okrajom papule.

Chorvátsky ovčiak má nožnicový zhryz a jeho klíšte sú silné a dobre vyvinuté. Pysky sú tenké, napnuté a pružné a jeho uzavretý kútik je viditeľný. Jeho viditeľné sliznice sú gaštanovohnedé a jeho oči sú mandľového tvaru s živým pohľadom. Jeho otvor očí je priliehavý a jeho viečka sú trojuholníkové. Kedy je pes dospelý: Vývojové etapy a znaky dospelosti

Celkovo je Chorvátsky ovčiak čulý, pozorný a skromný pes s veľmi temperamentnou povahou.

 

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament
Chorvátsky ovčiak

 

Chorvátsky ovčiak je inteligentný, bystrý a temperamentný pes, ktorý je ostražitý a húževnatý. Jeho povaha z neho robí vynikajúceho strážcu a ochrancu. Je to pes, ktorý má silný instinkt na ochranu svojho majiteľa a jeho majetku. Svojou povahou je veľmi oddaný a lojálny svojmu majiteľovi a rodine.

Je to pes, ktorý má veľmi vyvinutý zmysel pre hierarchiu a rád by bol vedený majiteľom, ktorý mu dokáže poskytnúť jasnú a pevnú vodcovskú pozíciu. Zároveň je to pes, ktorý si vyžaduje veľa pohybu a cvičenia. Jeho temperamentná povaha z neho robí vhodného spoločníka pre aktívnych ľudí, ktorí sa radi venujú športovým aktivitám a outdoorovým aktivitám.

 

Chorvátsky ovčiak je tiež veľmi inteligentný a bystrý pes. Má schopnosť rýchlo sa učiť a pamätať si naučené triky a povely. Jeho inteligencia mu umožňuje rýchlo sa adaptovať na nové situácie a okolnosti. Je to pes, ktorý si vyžaduje mentálnu stimuláciu a výzvy.

Celkovo je Chorvátsky ovčiak temperamentný, ale zároveň aj veľmi oddaný a lojálny svojmu majiteľovi. Jeho povaha z neho robí vynikajúceho strážcu a ochrancu, ale aj skvelého spoločníka pre aktívnych ľudí, ktorí sa radi venujú športovým aktivitám a outdoorovým aktivitám.

 

Starostlivosť a výživa

Chorvátsky ovčiak je pomerne nenáročné plemeno, pokiaľ ide o výživu a starostlivosť. Avšak, ako každý pes, aj tento potrebuje primeranú starostlivosť a stravu na udržanie zdravia.

 

Výživa

Všeobecne sa chorvátsky ovčiak považuje za veľmi skromného. Špeciálna strava vzhľadom na jeho dobrú telesnú kondíciu zvyčajne nie je potrebná. Napriek tomu by ste mali zabezpečiť, aby váš pes dostával prostredníctvom krmiva všetky potrebné živiny. Ako často kŕmiť šteňa – 6 kľúčových faktorov

Pri výbere krmiva pre Chorvátskeho ovčiaka je dôležité zvoliť kvalitné krmivo, ktoré obsahuje dostatok bielkovín, tukov, vitamínov a minerálov. Je dôležité, aby sa pes neprejedal, pretože obezita môže spôsobiť zdravotné problémy.

Okrem krmiva by mal mať pes neustály prístup k čistej vode. Je tiež dôležité, aby ste sledovali jeho stravovacie návyky a prípadne konzultovali s veterinárom, ak zistíte nejaké nezvyčajné správanie.

 

Starostlivosť

 

Starostlivosť

 

Chorvátsky ovčiak je pomerne aktívne plemeno a potrebuje primerané množstvo cvičenia a obohatenia. Je dôležité, aby mal dostatok pohybu a pravidelné prechádzky, aby si udržal svoju fyzickú kondíciu.

Okrem toho, je dôležité, aby ste sa pravidelne starali o jeho srst a zuby. Zuby by mali byť čistené minimálne raz týždenne, aby sa predišlo zubnému kameňu a zubnému ochoreniu. Srst by mala byť česaná minimálne raz týždenne, aby sa predišlo vzniku uzlín a kožných problémov. Ako často kúpať bytového psa

Je tiež dôležité, aby ste pravidelne navštevovali veterinára na preventívne prehliadky a očkovanie. Týmto spôsobom sa predíde vzniku zdravotných problémov a chorôb. Šampón na vlasy: Najlepšie rady a účinky

Všeobecne platí, že ak sa o Chorvátskeho ovčiaka staráte primerane a poskytujete mu primeranú stravu a starostlivosť, bude zdravý a šťastný pes.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button