Filmy a voľný časZOZNAMY FILMOV

Artové filmy Top 10 artových filmov , Artový film

Artové filmy Top 10 artových filmov . Pozrite si zoznam najlepších artovích filmov . Artové filmy sú zvyčajne seriózne, nezávislé filmy .Art film je zvyčajne seriózny, nezávislý film mieraci na špecializované obecenstvo, než na masového diváka. Art film je „cielený byť vážnou umeleckou prácou, často experimentálnou a nie tvorený pre masovú obľubu“, tieto filmy sú „vytvárané primárne z estetických dôvodov než pre komerčný zárobok“ a obsahujú „nekonvenčný a vysoko symbolický obsah“.

 

10. Evanjelium podľa Matúša – Artové filmy

 

 

10.Evanjelium podľa Matúša Artové filmy

Adaptácia Evanjelia sv. Matúša pojednáva o narodení, živote, skutkoch, smrti a vzkriesení Ježiša Krista. Ponúka silný umelecký zážitok a je výbornou pomôckou pre tých, ktorí sa chcú hlbšie zoznámiť s Bibliou. Je jedným z filmov edície Visual Biblie, ktorá je zvláštna tým, že prevypraváva knihu kníh slovo od slova.

9. Biela stuha – Artové filmy

 

9. Biela stuha Artové filmy

Tajomná história ožíva v rozprávaní bývalého vidieckeho učiteľa, ktorý bol priamym svedkom podivných udalostí, ktoré sa odohrali niekoľko mesiacov pred vypuknutím prvej svetovej vojny v jednej severonemeckej dedine. Všetko začalo jedného letného dňa. Jeden doktor v kraji bol zranený pri páde z koňa. Nasledoval barónov synček, ktorého našli zbitého pred dverami zámku. Podivné a zdanlivo neopodstatnené násilné činy narastajú a s nimi aj napätie v dedine, kde si ľudia pomaly prestávajú veriť. Prísna výchova a pevná spoločenská hierarchia sa začínajú otriasať vo svojich základoch a na povrch vyplávajú tutlané konflikty medzi chudobnými a bohatými, zneužívanými posluhovačkami a ich pánov či deťmi a prísnymi rodičmi. Až neskoro začne byť obyvateľom dediny jasné, že násilie sa rodí priamo v ich strede.

8. Fanny a Alexander – Artové filmy

 

8. Fanny a Alexander Artové filmy

Veľkorysý trojhodinový projekt (v televíznej verzii päťhodinový) realizoval Bergman vo svojej vlasti po niekoľkoročnom exilovom pobyte v Nemecku, kam sa uchýlil na protest voči škandalóznej daňovej afére. Rozsiahla rodinná meštianska freska z počiatku nášho storočia sa očividne zrodila z Bergmanových autobiografických spomienok na detstvo, aj keď ťažil aj z bohatej detskej fantázie. Hoci tento film zamýšľal ako posledné filmové dielo, svoje rozhodnutie od tej doby už niekoľkokrát porušil. Napriek tomu ho možno považovať za umelecky vrcholné dovŕšenie jeho filmárske dráhy. Film predstavuje antológiu Bergmanoho diela, ktoré v súhrne nadobudlo mocnej pozitívnej energie.

Starý majster prekvapivo presvetlil svoje celoživotné chmúry a pozrel na ľudskú biedu a utrpenie s vyrovnanosťou a úsmevom, ktorý v jeho filme dokáže vyčariť šarmantná babička Ekdahlová. Najroztodivnejšie ľudské osudy členov Ekdahlova klanu – videné detskými očami citlivého Alexandra . Problémy ľudskej existencie, ktoré v niekdajších Bergmanových filmoch navodzovali tragicku tóninu alebo viedli ku skepse či dezilúziu, sú v tomto filme múdro odsúvané do pozadia sub specie aeternitatis. Finálná rodinná oslava, kde sa všetci radujú zo života a z dobra zvítťazujúceho nad zlom, je takmer rozprávkovo idylická a zaznie ako hymnická oslava všeľudské pospolitosti a lásky.

7. Nebeské dni

 

7.Nebeské dni Artové filmy

Chicago, 1916. Mladý oceliarsky robotník Billy (Richard Gere) uteká spolu s dospievajúcou sestrou Lindou a svojím dievčaťom Abby po tom, čo v bitke zabije predáka. Trojica, ktorá sa vydáva za súrodencov, sa pridá k skupine sezónnych robotníkov na texaskom ranči, ktorého majiteľ (Sam Shepard) postupne podlieha kúzlu Billyho dievčaťa. Prchký mladík vidí v rančerovy citoch k Abby príležitosť skoncovať s núdznym životom, jeho pragmatické rozhodnutie však nutne prináša osudové následky.

Artové filmy . Druhý záber Terrence Malicka, po ktorého dokončení sa najtajuplnejšie z filmových režisérov na dvadsať rokov odmlčal, býva nezriedka označovaný za kinematografické dielo s najkrajšou kamerou v dejinách filmu. Oscarom ocenený kameraman Nestor Almendros je autorom zlostný krásnych elegických kompozícií snímaných v okamihoch povestné „magické hodiny“ počas západu slnka a tesne po ňom.

6. Mechanický pomaranč

 

6. Mechanický pomaranč Artové filmy

Žije len pre tri veci: násilie, sex a Beethovena. Alex DeLarge, vodca štvorčlennej partie výtržníkov, pred ktorou si nie je nikto istý. Chodí v bundách a bielych kostýmoch s veľkými suspenzormi, navštevujú mliečny bar „Korova“ a pijú tamojšiu špecialitu – drogami obohatené „moloko“, ktoré ich zakaždým vybudí k poriadnej dávke ultranásilí. Brutálne zmlátia opitého tuláka kdesi v podchode, pobijú sa s konkurenčným gangom, prepadnú pokojný dom sbežných občanov … Potom sa však jedného dňa ono povestné ucho odtrhne a Alex skončí vo väzení. Vo väzení, z ktorého je jediná cesta: stať sa pokusným králikom, nechať si v najnovšom experimente „vymyť mozog“ tak, aby všetko, pre čo doteraz žil, začal nielen nenávidieť, ale priamo fyzicky neznášať …

Bojové filmy – Top 10 bojových filmov na svete

5. Občan Kane

 

5. Občan Kane Artové filmy

Neposlušné dieťa Hollywoodu Orson Welles natáčal toto legendárne dráma, ktoré sa stalo míľnikom vo vývoji filmovej reči i rozprávačských postupov, už vo svojich dvadsiatich piatich rokoch.Artové filmy . Welles svoju režijnú prvotinu pojal ako rekonštrukciu osudov fiktívneho magnáta Kanea, zostavovanie novinárom – využíva k tomu filmové týždenníky, rozhovori s pamätníkmi atď. Postupne upresňované obraz titulného hrdinu stráca svoju pôvodnú gloriolu – ukazuje sa, že peniaze a moc ešte nezaručujú šťastie.

Občan Kane vzbudil v čase svojho uvedenia škandál, pretože tlačový magnát miliardár William Randolph Hearst vztiahol rozprávaný príbeh na seba … Z deviatich nominácií na Oscara v roku 1941 získal film síce len jednu (za scenár, na ktorom spolupracoval sám Welles s Hermanom J. Mankiewicz), ale od tej doby suverénne víťazí v mnohých prestížnych anketách najrešpektovanejších svetových kritikov.

4. Príbeh z Tokya

 

4. Príbeh z Tokya

Starnúci manželský pár prichádza do Tokia navštíviť svoje deti a vnúčatá. Ani syn, ktorý sa stal lekárom, ani dcéra, ktorá je vedúcou kozmetického salónu, však na rodičov nemajú čas. Rozčarovaní rodičia sa po čase vrátia domov. Matka ochorie a krátko na to zomiera. Teraz je na deťoch, aby sa vydali na cestu k rodičom Napriek jednoduchému deju sa podarilo Jasudžirovi Ozuovi nakrútiť film, ktorý je nielen jeho majstrovským dielom, ale patrí ku klenotom svetovej kinematografie. Režisér vo filme neokázalou a citlivou konfrontáciou rôznych generácií nastavil zrkadlo problémom svojej doby.

Ako sa zbaviť mastných vlasov 5 domácich liekov 

3. Atalanta

 

3. Atalanta

Námorník Jean sa ožení s Juliet a vezme ju na nákladnú loď, kde pracuje. Atalanta sa plaví do Paríža, do mesta, o ktorom sníva Juliette celý život. Loď patrí starému námorníkovi Julesovi (Michel Simon), osamelému vlkovi, ktorý má zo všetkého najviac rád svoje mačky. V Paríži sa Jean poháda s Julietta a spraví jej žiarlivú scénu. Juliette ujde a Jean si ešte len postupne uvedomuje hodnotu ich lásky.Artové filmy.

Atalanta je prevratné dielo francúzskej kinematografie tridsiatych rokov; dielo plné poézie, so surrealistickými scénami, odmieta zbytočné psychologizování, kladie dôraz na vnútorné a zvláštne detaily, na zásadné okamihy v ľudskom živote, na ľudí, ktorý sa môžu v určitej chvíli náhle zjaviť, aby sa opäť náhle vytratili, tak ako prišli.

2. Mulholland Drive

 

2. Mulholland Drive

Uprostred noci na pustej losangeleskej ulici Mulholland Drive sa schyľuje k vražde. Artové filmy .Do luxusného cadillacu však narazí voz riadený opitými mladíkmi skôr, než stačí muž vo večernom obleku zastreliť elegantnú tmavovlásku. Muži v aute zomrú, otrasená žena blúdi nočnými ulicami. Plavovláska Betty Elmsová, ktorá práve prišla z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyľakanú obeť ráno nájde v zamknutom byte blízko Sunset Boulevard, ktorý jej na čas prenechala Tetička Ruth. Neznáma, ktorá si podľa plagátu na film Gilda začne hovoriť Rita, stratila pamäť – a Betty sa rozhodne pomôcť jej pátrať po minulosti plnej temných tieňov. Zároveň sa pokúša realizovať svoj sen stať sa herečkou.

1. Andrej Rubľov

 

1.Andrej Rubľov

Historická freska o maliarovi ikon Andrejovi Rublevovi je povahopisom Ruska 15. storočia, výpoveďou o duchovnej sile, o prameňoch nezničiteľnej tvorivej energie. Zvonár Borisko symbolizuje podstatu tvorby svojou vyzývavosťou, obrovskou sebadôverou, neskrotným prianím pracovať až do vyčerpania. Je predzvesťou prebudenia Ruska a stimulom tvorby Rubleva, ktorého premôžu tragické udalosti a po zabití zloducha (pri krvavom tatárskom vpáde do chrámu) vysloví sľub mlčania.

Naturalisticky snímanej prírodnej scenérie, dedinské chalupy, chrámy v meste, zdanlivo staticky popisovaný život mužíkov, mníchov a umelcov dotvárajú veľmi sugestívne ovzdušie doby. Čiernobiely obraz je v mnohých pasážach silne výtvarne štylizovaný.  Artové filmy .Ojedinelý opus v rámci historického žánru, ktorý zároveň prekračuje, je členený do ôsmich kapitol. Napĺňa jedno z Tarkovského Kréda: „Umenie existuje výhradne preto, aby naprávalo svet.“

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button