Okrasné rastlinySTAROSTLIVOSŤ A SADENIE OKRASNE

Ako pestovať kaktusy v dome alebo byte

Ako pestovať kaktusy? Vo voľnej prírode existujú tisíce druhov kaktusov vrátane dvoch veľkých skupín kaktusov pestovaných ako izbové rastliny: púštne kaktusy a lesné kaktusy. Obidve skupiny kaktusov prosperujú v interiéri s relatívne malými nárokmi na údržbu a sú k dispozícii v mnohých veľkostiach, pričom najobľúbenejšie sú malé až stredne veľké druhy.

 

  • Púštne kaktusy majú zvyčajne tŕne alebo chlpy a majú tvar lopatiek, gúľ alebo obeliskov.
  • Lesné kaktusy pochádzajú zo subtropických oblastí. Podobajú sa iným sukulentným rastlinám, napríklad broméliám, a rastú v zalesnených oblastiach lesov mierneho pásma a v subtropických a tropických oblastiach. Sú to popínavé alebo epifytické rastliny, ktoré sa vo voľnej prírode držia na stromoch a sú vynikajúcimi izbovými závesnými rastlinami. Najznámejším dekoratívnym lesným kaktusom je vianočný kaktus, ktorý pochádza z Brazílie a kvitne červenou, ružovou, fialovou a žltou farbou. Púštne aj lesné kaktusy rastú pomaly, pýšia sa krásnymi kvetmi a patria medzi najodolnejšie izbové rastliny.

 

Ako pestovať kaktusy

 

Ako pestovať kaktusy

 

Púštne a lesné kaktusy patria k najodolnejším izbovým rastlinám a vyznačujú sa jedinečnou, výraznou krásou, vďaka ktorej sa hodia na každý parapet alebo do jasne osvetlenej miestnosti. Niektoré druhy kvitnú po troch alebo štyroch rokoch pestovania a iné v interiéri nekvitnú nikdy. Obe skupiny kaktusov sú nenáročné na starostlivosť, vyžadujú len jasné slnečné svetlo a občasnú zálievku. Zalievanie a kŕmenie možno obmedziť v zime, keď rastlina spí. Rezanie zvyčajne nie je potrebné, pokiaľ nie je potrebné regulovať rast, a odumieranie sa týka len kvitnúcich odrôd, ktorých zaschnuté kvety aj tak samé opadávajú.

 

Aké svetlo potrebuje kaktus

 

Aké svetlo potrebuje kaktus

 

Kaktusy vyžadujú štyri až šesť hodín jasného slnečného svetla denne. Niektoré druhy púštnych aj lesných kaktusov však môžu na priamom slnku zhorieť. Umiestnite kaktus blízko slnečného okna a vyberte si miesto, ktoré v lete dostáva filtrované jasné svetlo a v zime priame svetlo (napríklad okno orientované na juh alebo západ). V lete môžete kaktus premiestniť von, aby ste mu zabezpečili dostatok svetla, ale urobte tak až vtedy, keď sa nočné teploty oteplia.

Aká pôda je najlepšia pre kaktusy

 

Aká pôda je najlepšia pre kaktusy

 

Ako pestovať kaktusy. Púštny kaktus najlepšie rastie v rýchlorastúcej zmesi pôdy určenej špeciálne pre kaktusy. Dobre rastú aj v bežnej zemine pre kvetináče s prídavkom piesku, kamienkov alebo perlitu, aby sa zvýšila drenáž a prevzdušnenie. Lesné kaktusy majú tiež rady dobre odvodnenú pôdu, ale často môžu dobre rásť aj v bežnej zmesi pre kvetináče.

 

Ako zalievať kaktusy

 

Ako zalievať kaktusy

 

Počas jari a leta, keď kaktus aktívne rastie a kvitne, ho každých desať dní výdatne zalievajte a nechajte vodu dôkladne odtiecť. Počas zimného odpočinku zvoľte zalievanie raz za štyri týždne (v prípade niektorých púštnych druhov raz za šesť týždňov). Pôda by mala byť medzi letnými zalievaniami na dotyk suchá a v zime väčšinou suchá.

Teplota a vlhkosť – Ako pestovať kaktusy

 

Teplota a vlhkosť - Ako pestovať kaktusy

Kaktusy uprednostňujú vysoké teploty. V zime rastlina uprednostňuje obdobie ochladenia. Vo svojom prirodzenom prostredí je púštny kaktus zvyknutý na veľmi chladné noci. Napriek tomu je potrebné každú izbovú rastlinu, ktorá nie je otužilá, chrániť pred zimným prievanom. Rastliny do kuchyne : 8 najlepších rastlín do vašej kuchyne

 

Kaktusy uprednostňujú vlhkosť vzduchu 40 až 60 percent, čo je vo väčšine domácností pomerne ľahko dosiahnuteľné. Lesné kaktusy majú rady o niečo vlhkejší vzduch ako púštne druhy. Ak teda vidíte, že vaša sukulentná rastlina vädne, občas ju zahmlievajte. Kaktusy a ich pestovanie

 

Ako hnojiť kaktusy

 

Ako hnojiť kaktusy

 

Kaktusy dokážu prežiť aj v tých najdrsnejších podmienkach na zemi. Každá snaha o hnojenie je vítaná, ale nie je nevyhnutná. Ako pestovať kaktusy. Niektorí záhradníci dosahujú so štandardnými hnojivami pre izbové rastliny slabé výsledky (pravdepodobne kvôli nesprávnemu pomeru živín), preto vyhľadajte špecializované organické hnojivo pre kaktusy, ktoré obsahuje viac fosforu ako dusíka. Ako pestovať kaktusy. Kaktusy hnojte dva až trikrát ročne, len počas vegetačného obdobia, a riaďte sa množstvom odporúčaným výrobcom. Počas zimy hnojenie obmedzte alebo vynechajte.

 

Typy izbových kaktusov

 

Typy izbových kaktusov

 

Na pestovanie v interiéri je vhodných niekoľko druhov kaktusov – od tých, ktoré majú tradičné tŕne, až po tie, ktoré vyzerajú ako iné sukulentné rastliny. Medzi niekoľko obľúbených druhov na pestovanie v interiéri patrí:

 

  • Kaktus Opuntia microdasys pochádza zo severného Mexika a jeho stonky pripomínajú králičie uši. S touto odrodou je potrebné zaobchádzať opatrne, pretože vankúšiky obsahujú žlté glochidy (ostnaté štetiny), ktoré vyzerajú ako bavlnené, ale obsahujú množstvo tŕňov. Kaktus má biele kvety a môže dorásť do výšky dvoch až troch metrov.
  • Jedna z najobľúbenejších odrôd izbových rastlín, kaktus Stará dáma (Mammillaria Hahniana), pripomína štipľavý vankúšik s vlasmi a množstvom tŕňov. Tento kultivar má okrúhly tvar s atraktívnymi fialovými kvetmi a môže dorásť do výšky štyroch centimetrov a šírky osem centimetrov.
  • Vianočný kaktus (Rhipsalideae gaertneri) je lesný kaktus, ktorý má beztŕňové, segmentované stonky a jasné hviezdicovité kvety v bielej, červenej a ružovej farbe. Je to jeden z najjednoduchších kaktusov na pestovanie v interiéri a najlepšie sa hodí pre začínajúcich pestovateľov. Rastliny do kúpeľne : 17 rastlín do kupeľky
  • Hviezdicový kaktus (Astrophytum asterias) nazývaný aj kaktus morského ježka má tvar hviezdice a vytvára žlté kvety. Táto malá odroda dorastá do výšky jedného až dvoch centimetrov s priemerom dva až šesť centimetrov a často sa nachádza v izbových teráriových záhradách.

 

Ako rezať kaktusy

 

Ako rezať kaktusy

 

Vo všeobecnosti platí, že kaktus nepotrebuje výraznejšie prerezávanie, pokiaľ sa nesnažíte kontrolovať jeho rast. Odstránenie odumretých alebo poškodených častí však možno vykonať čistými, ostrými záhradnými nožnicami. Záhradníci zvyčajne zastrihávajú kaktusy len preto, aby odstránili nové odnože (alebo mláďatá) na rozmnožovanie nových rastlín. Pri tomto úkone vždy používajte ochranné záhradnícke rukavice, aby ste sa pri ňom neporanili.

 

Rozmnožovanie kaktusov

 

Rozmnožovanie kaktusov

 

Ak váš kaktus vytvára odnože (alebo mláďatá), môžete ich použiť na rozmnožovanie iných rastlín. Väčšina odnoží rastie pri báze rastliny, kde sa delí o živiny a vodu z materskej rastliny, zatiaľ čo iné sa tvoria pozdĺž stonky alebo na vankúšikoch. Zber a rozmnožovanie mláďat prispieva k zdraviu materskej rastliny a zároveň vám umožňuje rastlinu rozmnožovať. Rastliny do spálne : Top 15 kvety do spálne

 

Ako zasadiť kaktus:

 

Ako zasadiť kaktus

 

  1. Zhromaždite si tieto pomôcky: rukavice, ostrý nôž, alkoholové vankúšiky, zakoreňovací hormón, zmes na pestovanie kaktusov a kvetináč.
  2. Nôž sterilizujte tak, že ho utriete alkoholovou podložkou a necháte uschnúť. Nasaďte si ochranné rukavice.
  3. Nájdite výrastok a odrežte ho od stonky pri jeho základni pod uhlom 45 stupňov (šikmý uhol umožňuje rane zrohovatieť skôr, ako zhnije).
  4. Nechajte omladok niekoľko dní (alebo až týždeň) na suchom mieste, aby sa rana zrohovatila.
  5. Naplňte kvetináč zmesou na črepníky.
  6. Namočte odrezaný koniec mláďaťa do zakoreňovacieho hormónu a potom ho jemne zatlačte do vrchnej časti pestovateľského substrátu.
  7. Kvetináč umiestnite na jasné, ale nepriame slnečné svetlo a často ho zahmlievajte.
  8. Váš nový kaktus by mal do štyroch až šiestich týždňov vytvoriť silné korene.

 

Ako vypestovať kaktus zo semien

 

Ako vypestovať kaktus zo semien

 

Púštne aj lesné kaktusy sa dajú vypestovať zo semien, ale vyžaduje si to trpezlivosť. Okrem toho si budete musieť zaobstarať semená kaktusov, ktoré sa dajú z rastliny získať len vtedy, ak kvitne. Niektoré kaktusy nemusia v interiéri nikdy kvitnúť.

 

Väčšinu semien kaktusov je potrebné pred výsadbou stratifikovať (oklamať, aby si mysleli, že prežili zimu). Ako pestovať kaktusy.  To sa dá urobiť vložením semien do navlhčenej rašeliny a ich následným uskladnením v chladničke, kým neprasknú (približne za štyri až šesť týždňov).

 

Po období stratifikácie pripravte kvetináč so zmesou na kaktusy a semená zasaďte tak hlboko, ako sú široké. Mierne ich zalejte a potom kvetináč zakryte igelitom a umiestnite ho na svetlé miesto mimo priameho slnka. Väčšina kaktusov vyklíči približne do troch týždňov a potom môžete plastový kryt počas dňa odstrániť. Približne o šesť mesiacov by mali byť sadenice pripravené na vlastné kvetináče.

 

Ako presadiť kaktus

 

Ako presadiť kaktus

 

Kaktusy sú pomaly rastúce rastliny, ktoré zriedkavo potrebujú presádzanie. V skutočnosti mnohé druhy kaktusov lepšie kvitnú, keď sú mierne zakorenené. Kaktusy by sa mali presádzať na začiatku vegetačného obdobia len vtedy, keď potrebujú čerstvú zeminu alebo trpia hnilobou. Ak to chcete urobiť, najprv si nasaďte ochranné rukavice. Potom vyberte rastlinu zo súčasného kvetináča pomocou čistej lopatky, aby ste uvoľnili korene. Dno terakotového alebo hlineného kvetináča naplňte rýchloschnúcou zmesou na kaktusy. Pridajte rastlinu, zasypte ju po stranách a dbajte na to, aby ste zakryli korene, a mierne zalejte.

 

Zimovanie Ako pestovať kaktusy

 

Zimovanie Ako pestovať kaktusy

 

Izbový kaktus potrebuje v zime špeciálnu starostlivosť, čo však zvyčajne znamená menej pozornosti, nie viac. Na začiatok sa uistite, že váš kaktus je umiestnený na najslnečnejšom okne. Keďže zimné slnko je na oblohe nízko, umožní to vášmu kaktusu prosperovať bez spálenia. Ďalej sa uistite, že ste počas tohto obdobia pokoja prestali hnojiť a znížili zalievanie na maximálne raz za mesiac.

 

Škodcovia a choroby kaktusov

 

Škodcovia a choroby kaktusov

 

Všetky druhy kaktusov môžu byť napadnuté múčnatkou, šupinami, húbnymi háďatkami a roztočmi. Medzi príznaky patria vyschnuté listy, povlak podobný plesni a výskyt chrobákov na stonkách alebo v pôde. Ako pestovať kaktusy. Vo väčšine prípadov je možné škodcov opatrne zmyť pomocou postreku z hadice v umývadle alebo vatových tampónov. Väčšina rastlinných škodcov sa stala odolnou voči insekticídom a použitie chemických insekticídov v interiéri by malo byť vašou poslednou možnosťou.

 

Premáčané kaktusy môžu trpieť hubovou hnilobou, ktorá vyzerá ako tmavé, prepadnuté miesta na stonke, ktoré sa nakoniec zmenia na kašovité. Bakteriálna hniloba môže tiež spôsobiť, že z vášho kaktusu vyteká čierna tekutina. Ak sa vyskytne niektorý z týchto stavov, odstráňte postihnuté časti rastliny a ošetrite ju zriedeným roztokom peroxidu vodíka.

 

Ako dosiahnuť, aby kaktus kvitol – Ako pestovať kaktusy

 

Ako dosiahnuť, aby kaktus kvitol - Ako pestovať kaktusy

 

Kvitnúci kaktus alebo sukulent je lahôdka, pretože väčšina z nich v interiéri nekvitne. Aby ste tomuto procesu pomohli, musíte kaktusu vytvoriť prirodzené prostredie, ktoré si vyžaduje teplé denné teploty a chladné nočné teploty. Ak je teplota vo vašom dome vyššia, môže si to vyžadovať premiestnenie rastliny na noc do garáže alebo pivnice (čo by väčšina domácich záhradkárov nerobila).

 

Na to, aby kaktusy kvitli, potrebujú tiež aspoň štyri až šesť hodín slnečného svetla a primerané množstvo vody (ale nie príliš veľa!). Azda najdôležitejším faktorom pre kvitnutie je nechať kaktusy prežiť obdobie pokoja, keď je slnečného svetla a vody menej. V tomto období kvitnú niektoré lesné kaktusy (napríklad vianočný kaktus).

 

Bežné problémy s izbovými kaktusmi Ako pestovať kaktusy

 

Najčastejšou chybou, ktorej sa kaktusári dopúšťajú, je nadmerné zalievanie v zime. To môže viesť k hnilobe buď na báze rastliny, alebo na koncoch, kde sa objavuje nový rast. Ak je hniloba pokročilá, môže byť potrebné založiť novú rastlinu z odrezkov alebo celú materskú rastlinu úplne zlikvidovať. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Používanie neekologických hnojív môže tiež poškodiť kaktus, pretože väčšina chemických hnojív obsahuje ťažké kovy, ktoré nakoniec rastlinu otrávia. Ako pestovať kaktusy.  A keďže kaktusy nemajú ochrannú kôru ani listy, často dochádza k fyzickému poraneniu, ktoré môže spôsobiť náraz vedúci k infekcii. Aby ste tomu predišli, dbajte na to, aby bola rastlina zdravá, aby sa jej kaktusy prekrvili skôr, ako sa nakazia.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button