PENIAZE A BIZNISZaujímavosti

Ako najlepšie investovať peniaze 11 možných spôsobov

eurAko najlepšie investovať peniaze – 11 možných spôsobov. Investovanie je pre väčšinu ľudí absolútne nevyhnutné, aby si mohli užívať pohodlnú finančnú budúcnosť. Ako ukázala pandémia, zdanlivo stabilná ekonomika sa môže rýchlo obrátiť naruby a tí, ktorí neboli pripravení na ťažké časy, budú musieť bojovať o príjem.

 

Ako najlepšie investovať peniaze

 

Ako najlepšie investovať peniaze

 

Aké sú však najlepšie investície pre investorov v tomto roku, keď ekonomika zápasí s vysokou infláciou? Jednou z myšlienok je kombinácia bezpečnejších investícií a rizikovejších investícií s vyšším výnosom.

 

Najlepšie investície v roku :

 • Najvýhodnejšie investičné produkty: sporiace účty s vysokým výnosom
 • Krátkodobé vkladové certifikáty
 • Fondy krátkodobých štátnych dlhopisov
 • Dlhopisy série I
 • Fondy krátkodobých podnikových dlhopisov
 • Fondy indexu S&P 500
 • Jednoznačne Fondy dividendových akcií
 • Hodnotové akciové fondy
 • Fondy indexu Nasdaq-100
 • Nájomné bývanie
 • Kryptomeny – Ako najlepšie investovať peniaze

 

Prečo investovať?

 

Prečo investovať

 

Investovanie vám môže poskytnúť ďalší zdroj príjmu, financovať váš dôchodok alebo vás dokonca dostať z finančnej tiesne. Investovanie predovšetkým zväčšuje váš majetok – pomáha vám plniť finančné ciele a časom zvyšuje vašu kúpnu silu. Alebo ste možno nedávno predali svoj dom alebo ste prišli k nejakým peniazom. Je múdre rozhodnutie nechať tieto peniaze pracovať pre vás.

 

Hoci investovanie môže budovať bohatstvo, budete tiež chcieť vyvážiť potenciálne zisky s príslušným rizikom. A budete chcieť byť v takej finančnej situácii, aby ste to mohli urobiť, čo znamená, že budete potrebovať zvládnuteľnú úroveň dlhu, mať primeraný pohotovostný fond a byť schopní prežiť vzostupy a pády trhu bez toho, aby ste sa museli dostať k svojim peniazom. Ako zarobiť 40 eur za deň

 

Existuje mnoho spôsobov investovania – od veľmi bezpečných možností, ako sú CD a účty peňažného trhu, cez stredne rizikové možnosti, ako sú podnikové dlhopisy, až po rizikovejšie možnosti, ako sú akciové indexové fondy. To je skvelá správa, pretože to znamená, že môžete nájsť investície, ktoré ponúkajú rôzne výnosy a vyhovujú vášmu rizikovému profilu. Znamená to tiež, že môžete kombinovať investície a vytvoriť si tak komplexné a diverzifikované – teda bezpečnejšie – portfólio.

 

1. Sporiace účty s vysokým výnosom

 

Sporiace účty s vysokým výnosom

 

Vysoko výnosný sporiaci účet online vám vypláca úrok z vášho peňažného zostatku. A rovnako ako sporiaci účet zarábajúci drobné v kamennej banke, aj vysoko výnosné online sporiace účty sú dostupnými nástrojmi pre vašu hotovosť. Vďaka menším režijným nákladom môžete v online bankách zvyčajne získať oveľa vyššie úrokové sadzby. Ako najlepšie investovať peniaze. Navyše sa k peniazom zvyčajne dostanete rýchlym prevodom do svojej primárnej banky alebo možno aj prostredníctvom bankomatu.

 

Sporiaci účet je dobrým prostriedkom pre tých, ktorí sa potrebujú dostať k hotovosti v blízkej budúcnosti.

 

Najlepšia investícia pre

 

Sporiaci účet s vysokým výnosom je vhodný pre investorov, ktorí sa neboja riskovať, a najmä pre tých, ktorí potrebujú peniaze v krátkom čase a chcú sa vyhnúť riziku, že svoje peniaze nedostanú späť.

 

Riziko

 

Banky, ktoré ponúkajú tieto účty, sú poistené FDIC, takže sa nemusíte obávať straty svojho vkladu. Hoci sa sporiace účty s vysokým výnosom považujú za bezpečné investície, podobne ako CD, v prípade príliš nízkych sadzieb riskujete, že časom stratíte kúpnu silu v dôsledku inflácie.

 

Kde si otvoriť sporiaci účet

 

Sporiace účty ponúkajú banky a úverové družstvá, hoci na nich nemusíte získať najlepšiu sadzbu.

 

2. Krátkodobé vkladové certifikáty

 

Krátkodobé vkladové certifikáty

 

Vkladové certifikáty alebo CD vydávajú banky a vo všeobecnosti ponúkajú vyššiu úrokovú sadzbu ako sporiace účty. A krátkodobé CD môžu byť lepšou voľbou, keď očakávate rast sadzieb, čo vám umožní opätovne investovať za vyššie sadzby po splatnosti CD.

 

Tieto federálne poistené termínované vklady majú konkrétne dátumy splatnosti, ktoré sa môžu pohybovať od niekoľkých týždňov do niekoľkých rokov. Keďže ide o „termínované vklady“, peniaze si nemôžete vybrať počas určitého obdobia bez sankcie.

 

Pri CD vám finančná inštitúcia vypláca úrok v pravidelných intervaloch. Po uplynutí doby splatnosti dostanete späť pôvodnú istinu plus všetky naakumulované úroky. Pri hľadaní najlepších sadzieb sa oplatí poobzerať sa po internete.

 

Vďaka svojej bezpečnosti a vyšším výplatám môžu byť CD dobrou voľbou pre dôchodcov, ktorí nepotrebujú okamžitý príjem a môžu svoje peniaze na určitý čas uzamknúť.

 

Najlepšia investícia pre

CD sa dobre hodí pre investorov, ktorí sa neboja riskovať, najmä pre tých, ktorí potrebujú peniaze v určitom čase a môžu viazať svoju hotovosť výmenou za trochu vyšší výnos, než aký by našli na sporiacom účte.

 

Riziko

CD sa považujú za bezpečné investície. Nesú však so sebou reinvestičné riziko – riziko, že keď úrokové sadzby klesnú, investori zarobia menej, keď reinvestujú istinu a úroky do nových CD s nižšími sadzbami, ako sme to videli v rokoch 2020 a 2021. Opačné riziko spočíva v tom, že sadzby sa zvýšia a investori ich nebudú môcť využiť, pretože svoje peniaze už uzamkli na CD. A keďže v roku 2022 sa očakáva ďalší rast sadzieb, môže byť rozumné držať sa krátkodobých CD, aby ste mohli v blízkej budúcnosti reinvestovať pri vyšších sadzbách.

 

Je dôležité si uvedomiť, že inflácia a dane by mohli výrazne znížiť kúpnu silu vašej investície.

 

3. Fondy krátkodobých štátnych dlhopisov

 

Fondy krátkodobých štátnych dlhopisov

 

Fondy štátnych dlhopisov sú podielové fondy, ktoré investujú do dlhových cenných papierov vydaných vládou a jej agentúrami. Podobne ako krátkodobé CD, ani fondy krátkodobých štátnych dlhopisov vás nevystavujú veľkému riziku pri raste úrokových sadzieb, ako sa to stalo na začiatku roka 2022. Kde hľadať zlato na Slovensku? – rady,typy,skúsenosti

 

Tieto fondy investujú do vládnych dlhopisov a hypotekárnych cenných papierov vydaných vládou sponzorovanými podnikmi. Ako najlepšie investovať peniaze. Tieto fondy štátnych dlhopisov sú vhodné pre investorov s nízkym rizikom. Fondy môžu byť dobrou voľbou aj pre začínajúcich investorov a tých, ktorí hľadajú peňažný tok.

 

Najlepšia investícia pre

 

Fondy štátnych dlhopisov môžu dobre fungovať pre investorov, ktorí sa neboja riskovať, hoci niektoré typy fondov (napríklad fondy dlhodobých dlhopisov) môžu v dôsledku zmien úrokových sadzieb kolísať oveľa viac ako fondy krátkodobých dlhopisov.

 

Riziko

Fondy, ktoré investujú do štátnych dlhových nástrojov, sa považujú za jedny z najbezpečnejších investícií, pretože dlhopisy sú kryté plnou vierou a úverom vlády.

 

Ak úrokové sadzby rastú, ceny existujúcich dlhopisov klesajú; a ak úrokové sadzby klesajú, ceny existujúcich dlhopisov rastú. Úrokové riziko je však väčšie v prípade dlhodobých dlhopisov ako v prípade krátkodobých dlhopisov. Na fondy krátkodobých dlhopisov bude mať rast sadzieb minimálny vplyv a fondy budú postupne zvyšovať svoju úrokovú sadzbu, keď budú prevládajúce sadzby rásť.

 

Ak však inflácia zostane vysoká, úroková sadzba nemusí držať krok a vy stratíte kúpnu silu.

 

Kde ju získať

 

Dlhopisové fondy si môžete kúpiť u mnohých online brokerov, konkrétne u tých, ktorí umožňujú obchodovať s ETF alebo podielovými fondmi. Väčšina maklérov, ktorí ponúkajú ETF, umožňuje ich nákup a predaj bez provízie, zatiaľ čo podielové fondy môžu vyžadovať zaplatenie provízie alebo minimálny nákup, aj keď nie vždy.

 

4. Dlhopisy série I

 

Dlhopisy série I

 

Ministerstvo financií vydáva sporiace dlhopisy pre individuálnych investorov a čoraz obľúbenejšou možnosťou v roku 2022 sú dlhopisy série I. Tento dlhopis pomáha zakomponovať ochranu proti inflácii. Vypláca základnú úrokovú sadzbu a potom sa k nej pridáva zložka založená na miere inflácie. Výsledok: Ak inflácia stúpne, stúpne aj výplata. Platí to však aj naopak: ak inflácia klesne, klesne aj úroková sadzba. Úprava inflácie sa obnovuje každých šesť mesiacov.

 

Dlhopisy série I sa úročia 30 rokov, ak nie sú splatené za hotovosť.

 

Najlepšia investícia pre

 

Podobne ako iné štátne dlhopisy, aj dlhopisy série I sú atraktívne pre investorov, ktorí sa neboja riskovať a nechcú podstupovať riziko nesplatenia. Tieto dlhopisy sú tiež dobrou voľbou pre investorov, ktorí chcú svoju investíciu chrániť pred infláciou. Investori sú však limitovaní nákupom v hodnote 10 000 EUR v jednom kalendárnom roku, hoci na nákup dlhopisov série I môžete použiť aj ďalších 5 000 EUR z ročnej refundácie daní.

 

Riziko

Dlhopisy série I chránia vašu investíciu pred infláciou, ktorá je hlavnou nevýhodou investovania do väčšiny dlhopisov. A podobne ako iné štátom emitované dlhopisy, aj tieto dlhopisy sa považujú za jedny z najbezpečnejších na svete voči riziku nesplatenia.

 

5.Najlepšie Fondy krátkodobých podnikových dlhopisov

 

Najlepšie Fondy krátkodobých podnikových dlhopisov

 

Korporácie niekedy získavajú peniaze vydávaním dlhopisov pre investorov a tie sa môžu spájať do dlhopisových fondov, ktoré vlastnia dlhopisy vydané potenciálne stovkami korporácií. Krátkodobé dlhopisy majú priemernú splatnosť jeden až päť rokov, vďaka čomu sú menej náchylné na výkyvy úrokových sadzieb ako strednodobé alebo dlhodobé dlhopisy.

 

Jedinečné Fondy podnikových dlhopisov môžu byť výbornou voľbou pre investorov, ktorí hľadajú peňažné toky, napríklad dôchodcov, alebo pre tých, ktorí chcú znížiť celkové riziko svojho portfólia, ale stále dosahovať výnosy.

 

Najlepšia investícia pre

Fondy krátkodobých podnikových dlhopisov môžu byť vhodné pre investorov, ktorí sa neboja riskovať a chcú o niečo vyšší výnos ako fondy štátnych dlhopisov.

 

Riziko

Podobne ako v prípade iných dlhopisových fondov, ani fondy krátkodobých podnikových dlhopisov nie sú poistené FDIC. Fondy krátkodobých dlhopisov s investičným ratingom často odmeňujú investorov vyššími výnosmi ako fondy štátnych a komunálnych dlhopisov.

 

Vyššie výnosy sú však spojené s vyšším rizikom. Vždy existuje možnosť, že sa podnikom zníži úverový rating alebo sa dostanú do finančných problémov a nesplácajú dlhopisy. Ak chcete toto riziko znížiť, uistite sa, že váš fond tvoria vysokokvalitné podnikové dlhopisy.

 

Kde ich získať

Fondy podnikových dlhopisov môžete kupovať a predávať u ktoréhokoľvek makléra, ktorý umožňuje obchodovanie s ETF alebo podielovými fondmi. Väčšina maklérov umožňuje obchodovať s ETF bez provízie, zatiaľ čo mnohí makléri môžu vyžadovať províziu alebo minimálny nákup na nákup podielového fondu.

 

6. Indexové fondy S&P 500 – Ako najlepšie investovať peniaze

 

Indexové fondy S&P 500 - Ako najlepšie investovať peniaze

 

Ak chcete dosiahnuť vyššie výnosy ako tradičnejšie bankové produkty alebo dlhopisy, dobrou alternatívou je indexový fond S&P 500, hoci je spojený s väčšou volatilitou.

 

Tento fond je založený na približne päťsto najväčších spoločnostiach, čo znamená, že zahŕňa mnoho najúspešnejších spoločností na svete. Napríklad Amazon a Berkshire Hathaway sú dve najvýznamnejšie členské spoločnosti indexu.

 

Ako takmer každý fond, aj indexový fond S&P 500 ponúka okamžitú diverzifikáciu, vďaka ktorej môžete vlastniť časť všetkých týchto spoločností. Fond zahŕňa spoločnosti z každého odvetvia, vďaka čomu je odolnejší ako mnohé investície. V priebehu času index dosahuje ročný výnos približne 10 %. Tieto fondy sa dajú kúpiť s veľmi nízkymi nákladovými pomermi (koľko si správcovská spoločnosť účtuje za vedenie fondu) a patria medzi najlepšie indexové fondy.

 

Indexový fond S&P 500 je výbornou voľbou pre začínajúcich investorov, pretože poskytuje širokú a diverzifikovanú expozíciu na akciovom trhu.

 

Najlepšia investícia pre

 

Indexový fond S&P 500 je dobrou voľbou pre každého investora do akcií, ktorý hľadá diverzifikovanú investíciu a ktorý môže zostať investovaný aspoň tri až päť rokov.

 

Riziko

Fond S&P 500 je jedným z menej rizikových spôsobov investovania do akcií, pretože je zložený z najlepších spoločností na trhu a je vysoko diverzifikovaný. Samozrejme, stále obsahuje akcie, takže bude volatilnejší ako dlhopisy alebo akékoľvek bankové produkty. Nie je tiež poistený vládou, takže na základe výkyvov hodnoty môžete prísť o peniaze. Indexu sa však v priebehu času darí pomerne dobre.

 

Po prepade spôsobenom pandémiou v marci 2020 index prudko rástol, ale v roku 2022 má za sebou ťažký začiatok, takže investori možno budú chcieť postupovať opatrne a držať sa svojho dlhodobého investičného plánu.

 

Kde ho získať

 

Indexový fond S&P 500 si môžete kúpiť u ktoréhokoľvek makléra, ktorý umožňuje obchodovanie s ETF alebo podielovými fondmi. ETF sú zvyčajne bez provízií, takže nebudete platiť žiadne dodatočné poplatky, zatiaľ čo podielové fondy môžu meniť provízie a vyžadovať minimálny nákup.

 

7. Zavedenie dividendových akcií

 

Zavedenie dividendových akcií

 

Aj vaše investície na akciovom trhu sa môžu stať o niečo bezpečnejšie vďaka akciám, ktoré vyplácajú dividendy.

 

Dividendy sú časti zisku spoločnosti, ktoré sa môžu vyplácať akcionárom, zvyčajne štvrťročne. S akciovým fondom vyplácajúcim dividendy môžete nielen získať na svojej investícii prostredníctvom dlhodobého zhodnotenia na trhu, ale aj krátkodobo zarobiť hotovosť. Ako zarobiť peniaze – 40 jednoduchých spôsobov

 

Nákup jednotlivých akcií, či už vyplácajú dividendy alebo nie, je vhodnejší pre stredne pokročilých a pokročilých investorov. Môžete však kúpiť ich skupinu v akciovom fonde a znížiť tak svoje riziko.

 

Najlepšia investícia pre

 

Dividendové akciové fondy sú dobrou voľbou pre takmer všetky typy investorov do akcií, ale môžu byť lepšie pre tých, ktorí hľadajú príjem. Pre tých, ktorí potrebujú príjem a môžu zostať investovať dlhšie obdobie, môžu byť atraktívne.

 

Riziko

Ako pri každej investícii do akcií, aj pri dividendových akciových fondoch existuje riziko. Považujú sa za bezpečnejšie ako rastové akcie alebo iné nedividendové akcie, ale svoje portfólio by ste si mali starostlivo vyberať.

 

Uistite sa, že investujete skôr do spoločností so solídnou históriou zvyšovania dividend, než aby ste si vyberali tie s najvyšším aktuálnym výnosom. To by mohlo byť znakom blížiacich sa problémov. Kríza však môže zasiahnuť aj dobre hodnotené spoločnosti, takže dobrá povesť nakoniec nie je ochranou pred tým, aby spoločnosť neznížila dividendu alebo ju úplne nezrušila.

 

Mnohé z týchto rizík však eliminujete kúpou dividendového akciového fondu s diverzifikovanou kolekciou aktív, čím znížite svoju závislosť od jednej spoločnosti.

 

Kde ho získať

Najlepšie Fondy sú k dispozícii buď ako ETF, alebo ako podielové fondy u každého makléra, ktorý s nimi obchoduje. ETF môžu byť výhodnejšie, pretože často nemajú minimálnu nákupnú sumu a zvyčajne sú bez poplatkov. Naopak, podielové fondy môžu vyžadovať minimálny nákup a váš maklér si za ne môže účtovať províziu, v závislosti od makléra.

 

8. Hodnotové akciové fondy – Ako najlepšie investovať peniaze

 

Hodnotové akciové fondy - Ako najlepšie investovať peniaze

 

Vzhľadom na to, že rast mnohých akcií v posledných rokoch potenciálne viedol k ich výraznému nadhodnoteniu, mnohí investori sa pýtajú, kam môžu investovať svoje eura. Dobrou voľbou môžu byť hodnotové akciové fondy. Tieto fondy investujú do hodnotových akcií, teda takých, ktoré majú výhodnejšiu cenu ako ostatné na trhu. Navyše, hodnotové akcie majú tendenciu dosahovať lepšie výsledky, keď sa zvyšujú úrokové sadzby.

 

Mnohé hodnotové akciové fondy vyplácajú aj dividendy, čo je pre mnohých investorov ďalším lákadlom.

 

Najlepšia investícia pre

Hodnotové akciové fondy sú vhodné pre investorov, ktorým nevyhovuje volatilita spojená s investovaním do akcií. Investori do akciových fondov musia mať aj dlhodobejší investičný horizont, minimálne tri až päť rokov, aby prekonali prípadné výkyvy na trhu.

 

Riziko

Hodnotové akciové fondy budú vďaka svojej výhodnej cene spravidla bezpečnejšie ako iné druhy akciových fondov, ale stále sú zložené z akcií, takže budú kolísať oveľa viac ako bezpečnejšie investície, napríklad krátkodobé dlhopisy. Hodnotové akciové fondy tiež nie sú poistené štátom.

 

Kde ich získať

Hodnotové akciové fondy sa môžu vyskytovať v dvoch hlavných typoch: ETF alebo podielové fondy. Fondy ETF sú zvyčajne k dispozícii bez poplatkov a bez požiadavky na minimálny nákup u väčšiny veľkých online maklérov. Podielové fondy však môžu vyžadovať minimálny nákup a online brokeri si môžu účtovať províziu za obchodovanie s nimi.

 

9. Indexové fondy Nasdaq-100

 

Indexové fondy Nasdaq-100

 

Indexový fond založený na indexe Nasdaq-100 je skvelou voľbou pre investorov, ktorí chcú mať expozíciu voči niektorým z najväčších a najlepších technologických spoločností bez toho, aby museli vyberať víťazov a porazených alebo analyzovať konkrétne spoločnosti.

 

Fond je založený na 100 najväčších spoločnostiach burzy Nasdaq, čo znamená, že patria medzi najúspešnejšie a najstabilnejšie. Medzi takéto spoločnosti patria Apple a Meta Platforms, z ktorých každá tvorí veľkú časť celkového indexu. Ďalšou významnou členskou spoločnosťou je Microsoft.

 

Indexový fond Nasdaq-100 vám ponúka okamžitú diverzifikáciu, takže vaše portfólio nie je vystavené neúspechu jednej spoločnosti. Najlepšie indexové fondy Nasdaq si účtujú veľmi nízky pomer nákladov a predstavujú lacný spôsob, ako vlastniť všetky spoločnosti v indexe.

 

Najlepšia investícia pre

Indexový fond Nasdaq-100 je dobrou voľbou pre akciových investorov, ktorí hľadajú rast a sú ochotní vyrovnať sa so značnou volatilitou. Ako najlepšie investovať peniaze.  Investori by sa mali zaviazať, že ho budú držať aspoň tri až päť rokov. Použitie priemerovania eurových nákladov na nákup indexového fondu obchodujúceho sa na historických maximách môže pomôcť znížiť vaše riziko v porovnaní s nákupom za jednorazovú sumu.

 

Riziko

Tak ako každá verejne obchodovaná akcia, aj tento súbor akcií sa môže pohybovať smerom nadol. Hoci index Nasdaq-100 obsahuje niektoré z najsilnejších technologických spoločností, tieto spoločnosti sú zvyčajne aj jedny z najviac ocenených. Toto vysoké ocenenie znamená, že sú pravdepodobne náchylné na rýchly pokles v prípade poklesu, ako sa to stalo na začiatku roka, hoci počas hospodárskeho oživenia môžu opäť vzrásť.

 

Kde ju získať

Indexové fondy Nasdaq-100 sú k dispozícii ako ETF aj podielové fondy. Väčšina maklérov umožňuje obchodovať s ETF bez provízie, zatiaľ čo podielové fondy si môžu účtovať províziu a majú minimálnu sumu nákupu. Ako najlepšie investovať peniaze.

 

10. Nájomné bývanie – Ako najlepšie investovať peniaze

 

Nájomné bývanie - Ako najlepšie investovať peniaze

 

Nájomné bývanie môže byť skvelou investíciou, ak máte ochotu spravovať vlastné nehnuteľnosti. A napriek tomu, že sadzby hypoték sa šplhajú vyššie, stále môže byť vhodný čas na financovanie kúpy novej nehnuteľnosti, hoci nestabilná ekonomika môže sťažovať jej skutočné prevádzkovanie.

 

Ak sa chcete vydať touto cestou, budete musieť vybrať správnu nehnuteľnosť, financovať ju alebo ju rovno kúpiť, udržiavať ju a zaoberať sa nájomníkmi. Ako najlepšie investovať peniaze Ak budete nakupovať rozumne, môže sa vám dariť veľmi dobre. Nebudete si však užívať jednoduchosť nákupu a predaja majetku na burze jedným kliknutím alebo ťuknutím na zariadenie s prístupom na internet. Horšie je, že možno budete musieť vydržať občasný telefonát o tretej hodine ráno kvôli prasknutému potrubiu.

 

Ak si však svoje aktíva dlhodobo udržíte, budete postupne splácať dlhy a zvyšovať nájomné, pravdepodobne budete mať silný tok hotovosti, keď príde čas odísť do dôchodku.

 

Najlepšia investícia pre

Nájomné bývanie je dobrou investíciou pre dlhodobých investorov, ktorí chcú spravovať vlastné nehnuteľnosti a vytvárať pravidelný peňažný tok.

 

Riziko

Ako pri každom aktíve, aj pri bývaní môžete preplatiť, o čom sa presvedčili investori v polovici roka 2000. Vďaka nízkym úrokovým sadzbám a obmedzenej ponuke bývania ceny bývania v rokoch 2020 a 2021 prudko vzrástli, a to aj napriek problémom v ekonomike. Problémom môže byť aj nedostatočná likvidita, ak by ste sa niekedy potrebovali rýchlo dostať k hotovosti. Na niektoré výdavky, ako je napríklad nová strecha alebo klimatizácia, budete musieť v prípade potreby zohnať poriadnu hotovosť a inflácia môže dramaticky ovplyvniť náklady na výmenu týchto položiek. Samozrejme, budete riskovať, že nehnuteľnosť bude stáť prázdna, zatiaľ čo vy budete stále splácať hypotéku. Ako si správne vybrať byt ? Na čo si treba dať pozor

 

Kde ju získať

Pri hľadaní nájomného bývania budete pravdepodobne musieť spolupracovať s realitným maklérom, alebo môžete pracovať na vybudovaní siete, ktorá vám môže zabezpečiť lepšie ponuky skôr, ako sa dostanú na trh.

 

11. Kryptomeny – Ako najlepšie investovať peniaze

 

Kryptomeny - Ako najlepšie investovať peniaze

 

Kryptomena je druh digitálnej meny určenej len na elektronickú výmenu, ktorá má slúžiť ako prostriedok výmeny. Najmä v posledných rokoch sa stala horúcim artiklom, keďže do tohto aktíva prileteli peniaze, čo zvýšilo ceny a pritiahlo do akcie ešte viac obchodníkov. Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov.

 

Bitcoin je najrozšírenejšou kryptomenou a jeho cena veľmi kolíše, čo láka mnohých obchodníkov. Napríklad z ceny pod 10 000 EUR za mincu na začiatku roka 2020 sa Ako najlepšie investovať peniaze Bitcoin na začiatku roka 2021 vyšplhal na približne 30 000 EUR. Potom sa zdvojnásobil nad hranicu 60 000 EUR, než klesol späť.

 

Rok 2022 bol však pre kryptomeny obzvlášť ťažký, pričom väčšina hlavných kryptomien prudko klesla. Mnohé kryptomeny, ako napríklad Bitcoin, sa však dostávajú z historických maxím, takže tí, ktorí nakúpili pred rokmi a držali (alebo HODL), môžu napriek nedávnemu prepadu stále sedieť na pekných ziskoch.

 

Na rozdiel od ostatných tu uvedených aktív nie je krytý fondom FDIC ani peniazotvornou silou vlády alebo spoločnosti. Jeho hodnota sa určuje výlučne podľa toho, koľko zaň obchodníci zaplatia.

 

Najlepšia investícia pre

Kryptomena je vhodná pre investorov, ktorí hľadajú riziko a ktorým by nevadilo, ak ich investícia klesne na nulu výmenou za potenciál oveľa vyšších výnosov. Nie je dobrou voľbou pre investorov, ktorí sa neboja riskovať, ani pre tých, ktorí potrebujú akúkoľvek bezpečnú investíciu.

 

Riziko

Kryptomeny majú veľmi významné riziká, vrátane takých, ktoré by mohli každú jednotlivú menu premeniť na úplnú nulu, ako napríklad zákaz alebo prísna regulácia. Digitálne meny sú veľmi volatilné a môžu prudko klesať (alebo stúpať) aj vo veľmi krátkom časovom horizonte a cena závisí výlučne od toho, čo obchodníci zaplatia. Obchodníci sa tiež vystavujú určitému riziku hackerského útoku, vzhľadom na niektoré známe krádeže v minulosti. A ak investujete do kryptomien, budete si musieť vybrať víťazov, ktorým sa podarí udržať sa, keď mnohé môžu pokojne úplne zaniknúť.

 

Kde ich získať

Kryptomeny sú k dispozícii u mnohých maklérov vrátane Interactive Brokers, Webull a TradeStation, ale tieto zdroje majú často výber obmedzený na najpopulárnejšie mince. Naopak, kryptoburza, ako napríklad Binance alebo Coinbase, môže mať k dispozícii stovky kryptomien, od tých najpopulárnejších až po relatívne neznáme.

 

Čo treba zvážiť

Keď sa rozhodujete, do čoho investovať, musíte zvážiť niekoľko faktorov vrátane vašej tolerancie voči riziku, časového horizontu, vašich znalostí o investovaní, vašej finančnej situácie a výšky investície.

 

Ak chcete zväčšiť svoje bohatstvo, môžete sa rozhodnúť pre investície s nižším rizikom, ktoré prinášajú mierny výnos, alebo môžete podstúpiť väčšie riziko a usilovať sa o vyšší výnos. Pri investovaní zvyčajne dochádza ku kompromisu medzi rizikom a výnosom. Ako najlepšie investovať peniaze.  Alebo môžete zvoliť vyvážený prístup, mať absolútne bezpečné peňažné investície a zároveň si ponechať možnosť dlhodobého rastu.

 

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button