SLUŽBY A ZAMESTNANIEZaujímavosti

Top 10 zaujímavých faktov o zváraní

Zváranie môže byť neoceniteľným súborom zručností v mnohých priemyselných odvetviach, od výroby automobilov a konštrukcie až po udržanie chodu Medzinárodnej vesmírnej stanice. Ak by ste sa však chceli dozvedieť informácie o zváraní, je to niečo viac než to „spajanie kovov“. Čítajte ďalej, aby ste sa dozvedeli niekoľko zaujímavých faktov a histórie v odbore. Top 10 zaujímavých faktov o zváraní.

1. Zváranie je staré tisíce rokov

Aj keď nie procesom, ktorý dnes poznáme, v určitej podobe existuje od doby bronzovej. Ďalším zastaraným príkladom sú niektoré starodávne egyptské pyramídy: hieroglyfy, ktoré znázorňujú zváračov pri práci, boli odhalené pri viacerých príležitostiach.

2. Viac ako polovica výrobkov vyrobených človekom si vyžaduje určité zváranie

Či už myslíteme o závodných alebo poľnohospodárskych strojoch, oceánskych plavidlách alebo osobných počítačoch, zváranie má svoju úlohu. V mnohých prípadoch sa výrobky ako tieto spoliehajú na to, že je možné zapojenie zváracích technológií.

3. Prvý funkčný priemyselný robot bol vyrobený na zváranie

Unimate spoločnosti General Motors sa na automobilovú scénu dostala v roku 1961 ako jednoramenná jednotka určená na vykonávanie bodových zvarov. Vážil viac ako dve tony a svoju prácu vykonal vďaka príkazom krok za krokom uloženým v pripojenom magnetickom bubne.

4. Ultrazvukové zváranie urobilo prvé možné auto s plastovým telom

Zatiaľ čo plastové autá nevydržali, ultrazvukové zváranie áno – dnes sa používa v mnohých priemyselných odvetviach, ako je automobilový priemysel a elektronika. Môže sa dokonca použiť na tavenie plastov a iných umelých materiálov. Nech už je aplikácia akákoľvek, vysokofrekvenčné vlny vytvárajú teplo medzi molekulami a nútia ich sa spojiť.

5. Zváranie sa dostalo do vesmíru v roku 1969

Rusko sa pochválilo o svoj vlastný stroj na zváranie vo vesmíre, ale teraz je to bežné vo všetkých krajinách smerujúcich k vesmíru. A čo viac, vo vesmíre sa kov bude automaticky spájať, pretože v ceste molekúl kovu nebude oxidácia. Toto sa nazýva zváranie za studena.

6. Existuje aj zváranie za mokra a za sucha

Jednoduchý rozdiel medzi mokrým a suchým zváraním je v tom, že prvé sa vykonáva v prostredí priamo obklopenom vodou. Ten druhý je pred ním chránený . Väčšina zvárania sa napriek tomu vykonáva v suchom prostredí.

7. Technológie hlbokomorského zvárania prešli až na 300 m

Najnižší suchý zvar bol dosiahnutý spoločnosťou Global Industries v roku 1990, práce sú vykonané v hlbke 327 m.

8. Ďalším typom je zváranie výbuchom

Funguje to v podstate tak, ako to naznačuje názov: riadené explózie sa používajú na spájanie kovov bez toho, aby sa zničili ich inherentné vlastnosti. Používa sa hlavne na nekompatibilné kovy, ako aj na kombináciu kovov s nekovmi. latinské citáty

9. Ten plyn má meno

„Dymový oblak“ označuje stĺpec dymu, ktorý stúpa z miesta, kde sa stretávajú zvárané kovy. Pokiaľ ide o teplo a iskry, môžu dosiahnuť teploty až 5 000 stupňov.

10. Zváranie je vždy v dopyte

Vzhľadom na to, aké všadeprítomné zváranie je v modernej spoločnosti, a tiež kvôli jeho mnohým aplikáciám, je to veľmi žiadaná zručnosť v mnohých pracovných oblastiach. Zvárači tiež pomerne často riadia svoj plat – vysokokvalifikovaní zvárači môžu bez vysokej školy dosiahnuť plat doktora.

História zvárania je plná zaujímavých faktov a čísel a týchto desať je iba niekoľko z toho, čo nájdete.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button