10 najvzácnejších plemien koní na svete
10 najvzácnejších plemien koní na svete :
Ako jedno z najstarších pracovných zvierat sa v priebehu rokov chovali stovky rôznych plemien koní. Kone sa po celé storočia používali na prepravu tovaru, na obrábanie polí a boli hlavným spôsobom prepravy.
Keď sa však začala priemyselná revolúcia, kone boli rýchlo nahradené automobilmi. Odvtedy bolo kriticky ohrozených niekoľko plemien koní, pričom len veľmi málo organizácií udržovalo tieto plemená nažive.
Väčšina plemien na tomto zozname má populáciu len niekoľkých stoviek kusov . Či tieto plemená koní v budúcnosti budú alebo nebudú, nie je známe, existujú však ľudia, ktorí tvrdo pracujú na stabilizácii plemien koní na tomto zozname.
Obsah článku:
10. Hackney
Aktuálne odhadovaný počet: približne 3 000
Krajina pôvodu: Anglicko
Hmotnosť: 453,59 – 544,31 kg
Výška: 147 – 168 cm
Hackney pochádza z anglického Norfolku a v rodnom meste sa mu hovorí Norfolk Trotter. Prvý oficiálny Hackney sa narodil v roku 1760 a bolo to žriebä kobyly Norfolku a otca plnokrvníka . V priebehu niekoľkých nasledujúcich desaťročí bol hackney vyvinutý ako špeciálne plemeno a chov Hackney sa stal oficiálnym v roku 1883.10 najvzácnejších plemien koní na svete.
Hackney sú pomerne neznáme plemeno, väčšina populácie žije v Anglicku. Pravdepodobne je na svete známych okolo 3 000 Hackneyov, z toho menej ako 200 v Severnej Amerike a asi 300 v Argentíne.
9. Kaspický pony
Aktuálne odhadovaný počet: menej ako 2 000
Krajina pôvodu: severný Irán
Hmotnosť: 181,44 – 272,16 kg
Výška: 102 – 127 cm
Aj keď je Kaspian malý kôň, nepovažuje sa za poníka. Štíhly a atletický Kaspian je považovaný za jedno z najstarších plemien koní na svete a môžeme sledovať jeho históriu až do roku 3000 pred n. l. v Iráne. Kaspian bol používaný kráľovskými rodinami . Mohlo by vás tiež zaujímať 15 Fascinujúcich faktoch o koňoch
Po mnoho rokov sa predpokladalo, že tieto starodávne perzské kone vymreli, v súčasnosti sa však pevne verí, že novodobý Kaspian je priamym potomkom týchto starodávnych koní. V súčasnosti sú tieto kone chované mimo rodného Iránu, ktorý za posledných niekoľko rokov prešiel politickými prevratmi. Odhaduje sa, že dnes na svete zostáva menej ako 2 000 Kaspických koní.
8. Shirský kôň
Aktuálny odhadovaný počet: menej ako 2 000
Krajina pôvodu: Anglicko
Hmotnosť: 850 – 1 100 kg
Výška: 163 – 178 cm
Shirský kôň je pôvodný anglický ťažný kôň, ktorý pochádza od Veľkého koňa alebo Vojnového koňa stredovekého Anglicka. Tieto mohutné a robustné kone sa používali na ťahanie, poľnohospodárstvo a ako už z ich názvu vyplýva, vojna. Tieto vojnové kone boli skrížené s flámskymi žrebcami a holandskými Frízmi a nakoniec vznikli v čiernej farbe Lincolnshire Black. Moderné plemeno Shirského kôna založil okolo roku 1790 chovateľ hospodárskych zvierat menom Robert Bakewell.
Rovnako ako toľko koní na tomto zozname, aj Shirský kôň dosiahol svoju najvyššiu popularitu okolo prvej svetovej vojny, ale po druhej svetovej vojne sa prestal používať. Shirský kôň dokázal prežiť aj kvôli svojej krásne. Kone sa často používajú v reklamných zarážkach, reklamných pivovaroch, podobne ako slávny Budweiser Clydesdales. Odhaduje sa, že na svete ich je menej ako 2 000.
7. Cleveland Bay
Aktuálny odhadovaný počet: približne 900
Krajina pôvodu: Anglicko
Hmotnosť: 544,3 – 680,4 kg
Výška: 163 – 168 cm
Celosvetová populácia v Cleveland Bay je asi 900 koní v celej Severnej Amerike, Austrálii, Európe, Japonsku a Pakistane. Hoci názov plemena vás môže prinútiť spomenúť si na Cleveland v štáte Ohio tento kôň skutočne vznikol v anglickej oblasti Cleveland. Cleveland Bay je považovaný za najstaršie britské plemeno koní.
Po väčšinu svojej histórie bol obľúbeným koňom. Príchodom automobilu a priemyselná revolúcia však spôsobili, že Cleveland Bay bol bez práce. Teraz je len veľmi málo chovateľov, ktorý chovajú tieto čistokrvné plemená , ale niekoľko organizácií po celom svete sa venuje udržiavaniu Cleveland Bay nažive.
6. Suffolský kôň
Aktuálny odhadovaný počet: približne 800
Krajina pôvodu: Anglicko
Hmotnosť: 900 – 1 000 kg
Výška: 165 – 178 cm
Suffolk Punch, alebo len Suffolk, je ťažný kôň z Anglicka, ktorý bol vyšľachtený ako ťažký pracovný kôň.
Statný Suffolk sa používal na oranie ťažkej ílovitej pôdy v okresoch Suffolk a Norfolk. Suffolk má tiež veľa vytrvalosti , dobrého zdravia, dlhovekosti a je poslušný. Suffolský kôň je jedným z najstarších plemien ťažných koní a ma záznamy už z 18. storočia. Po druhej svetovej vojne dopyt po koňoch Suffolk klesol, pretože boli nahradené strojmi.Dnes je v USA asi 600 puncov Suffolk a okolo 200 v Anglicku.
5. Daleský pony
Aktuálny odhadovaný počet: približne 800
Krajina pôvodu: Anglicko
Hmotnosť: 362,87 – 453,59 kg
Výška: 132 – 142 cm
Rovnako ako väčšina koní na tomto zozname, aj Daleský pony pochádza z Anglicka. Je jedno z domácich plemien poníkov horských . Historicky sa daleské poníky používali v priemysle ťažby olova.
V 18. storočí sa Daleský pony kvôli svojej rýchlosti a svižnosti používal na ťahanie dostavníkov a doručovanie pošty. Počas oboch svetových vojen bol povolaný do britskej armády na prepravu zbraní. V priebehu rokov populácia Daleských pony klesala, pretože už nebolo potrebné pracovať v rôznych priemyselných odvetviach. Celosvetová populácia v oblasti tohto plemena sa odhaduje na zhruba 800.
4. Exmoorský pony
Aktuálny odhadovaný počet: menej ako 800
Krajina pôvodu: Anglicko
Hmotnosť: asi 226,8 kg
Výška: 114 – 130 cm
Exmoorské poníky pochádzajú z anglického Exmooru a sú považované za jedno z najstarších plemien koní v severnej Európe. Podľa výskumu histórie plemena sa Exmoor geneticky líši od ostatných plemien koní, čo dokazuje jeho primitívnosť.
Exmoor je vhodný pre zimné podmienky. Kone majú dvojitú srsť, ktorá ich chráni pred snehom, ako aj to že takmer nepremoká. V minulosti používali Exmoorské poníky farmári na jazdu, oranie, bránenie a vynášanie tovaru na trh . Dnes je na svete menej ako 800 ponikov Exmoor, predovšetkým v Anglicku.
3. Americký krémový kočiarový kôň
Aktuálny odhadovaný počet: menej ako 400
Krajina pôvodu: USA
Hmotnosť: 725,75 – 907,18 kg
Výška: 152 – 163 cm
Americký krémový kočiarový kôň je jediné plemeno ťažného koňa pochádzajúce zo Spojených štátov. Toto plemeno má korene v 20. rokoch 20. storočia a jeho začiatky mu priniesol jeden kôň menom Old Granny. Táto kobyla bola ťažná kobyla krémovej farby neznámeho pôvodu, ktorá dôsledne produkovala potomkov krémovej farby. Po narodení žrebca menom Silver Lace v roku 1932 sa chovatelia začali viac zaujímať o krémovú krvnú líniu Old Granny.
Kvôli tak obmedzenému pôvodu bol americký krémový ťažný kôň vždy vzácnym plemenom. V súčasnosti je zaregistrovaných menej ako 400 Amerických krémových kočiarových kôní.
2. Newfoundlandský poník
Aktuálny odhadovaný počet: menej ako 400 (asi 250 v chovnom stave)
Krajina pôvodu: Newfoundland, Kanada
Hmotnosť: 180 – 317,5 kg
Výška: 112 až 147 cm
Newfoundlandský pony je tiež jedným z najkritickejšie ohrozených plemien koní . V súčasnosti na svete zostáva asi 400 poníkov, z ktorých je len asi 250 schopných množiť sa. V minulosti sa Newfoundlandské poníky využívali ako pracovné kone na oranie, odvoz a prepravu tovaru. Poníky vystriedala mechanizácia a mnoho Newfoundlandov bolo zabitých alebo opustených.
Newfoundlandský poník pochádza z Newfoundlandu v Kanade a jeho pôvod sa datuje od horských poníkov, ktoré si so sebou priniesli európski osadníci. Primárnymi predkami Newfoundlandského poníka sú britské kone, ako sú poníky Exmoor, Dartmoor a New Forest. Newfoundlandské poníky majú vo svojej línii tiež poníkovskú krv Welsh Mountain, Galloway (vyhynutý), Highland a Connemara.
1. Galiceno
Aktuálny odhadovaný počet: menej ako 100
Krajina pôvodu: Mexiko
Hmotnosť: 270 – 360 kg
Výška: 122 – 137 cm
Galiceno je kriticky ohrozený kôň, ktorý má v Amerike dlhú históriu. Odhaduje sa, že zostáva menej ako 100 čistých Galicenov, čo z neho robí najvzácnejšie plemeno koní na svete. Väčšina zvyšných Galicenov nie je v chovateľskom stave, čo necháva budúcnosť plemena neistú.Jedno z najvzácnejších plemien koní na svete .
Galicenov sú malé kone a predpokladá sa, že pochádzajú z portugalských koní Garrano, primitívneho plemena koní z Pyrenejského polostrova. Tieto kone priniesol do Ameriky Krištof Kolumbus a španielsky dobyvateľ Hernan Cortes. Prirodzeným výberom v divočine sa vytvorilo plemeno Galiceno.