ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Zvieratá vo Vesmíre 10 zvierat ktoré boli vo Vesmíre

Zvieratá vo Vesmíre. 10 zvierat, ktoré boli vo vesmíre. Zvieratá boli skutočnými priekopníkmi letov do vesmíru, ktoré podnikli jeden obrovský skok do vesmíru a často pri tom prišli o život.

 

Zvieratá vo Vesmíre

 

Zvieratá vo Vesmíre

 

V júli 1969 odštartovalo do vesmíru Apollo 11 a Neil Armstrong a „Buzz“ Aldrin úspešne uskutočnili prvé pristátie posádky na Mesiaci. Televízne zábery mužov, ktorí urobili prvé kroky ľudstva na povrchu Mesiaca, sa vysielali do miliónov domácností. Tejto významnej udalosti však predchádzalo mnoho živočíchov, ktoré neskôr prispeli k ďalšiemu rozvoju astronautických štúdií

 

1. Ovocné mušky

 

Ovocné mušky

V roku 1947 sa do vesmíru dostal prvý živočích. Možno prekvapivo to bola skromná ovocná muška. Americkí vedci sa snažili zistiť, aký vplyv by mohlo mať kozmické žiarenie na astronautov v budúcnosti – vybrali si mušky, pretože sú geneticky podobné ľuďom. Zviera na i

 

Balistická raketa V-2, ktorú nacisti získali späť na konci 2. svetovej vojny, bola naložená ovocnými muškami a vyletela 109 km do vzduchu – vzdialenosť, na ktorej sa oficiálne začína vesmír. Pri zostupe späť na Zem bola kapsula s muškami vysadená na padáku v Novom Mexiku. 

 

2. Opice

 

Opice

Je neuveriteľné, že do vesmíru sa dostalo 32 opíc a ľudoopov vrátane makaka rhesus, opice prasaťa, opice cynomolgus, opice veveričieho chvosta a šimpanza. Zvieratá vo Vesmíre. Zviera na a

 

Úplne prvým bol makak rhesus s menom Albert II. V roku 1949 dosiahol výšku 134 km, ale bohužiaľ zahynul pri dopade pri opätovnom vstupe do zemskej atmosféry v dôsledku zlyhania padáka.  Zvieratá vo Vesmíre. Rok predtým ho predbehol Albert I, ktorý sa v stiesnenej kapsule udusil ešte predtým, ako sa odlepila od zeme.

 

3. Myši – Zvieratá vo Vesmíre

 

Myši - Zvieratá vo Vesmíre

 

Tieto hlodavce sa už dlho používajú na zistenie, ako cestovanie vo vesmíre ovplyvní ľudský organizmus. NASA nedávno zverejnila podrobnú štúdiu o myšiach umiestnených na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Z nej vyplýva, že myši sa rýchlo prispôsobujú podmienkam mikrogravitácie.

 

Prvá myš sa do vesmíru dostala v roku 1950 a dosiahla výšku 137 km. Na rozdiel od ovocných mušiek však myš zahynula, keď sa raketa rozpadla v dôsledku zlyhania padáka.

 

4. Psy – Zvieratá vo Vesmíre

 

 Psy - Zvieratá vo Vesmíre

 

V bývalom Sovietskom zväze sa do vesmíru dostalo niekoľko psov. Najznámejším bola Lajka v roku 1957. Bola odchytená z ulice ako túlavé šteniatko miešanca v Moskve a bola považovaná za vhodnú pre svoju miernu povahu. Vedci sa tiež domnievali, že túlavá bude lepšie zvládať nepriaznivé podmienky.

 

Hoci pred ňou boli do vesmíru vypustené aj iné psy, Lajka sa preslávila tým, že ako prvé zviera obletela Zem. Nikdy sa však už nevrátila. Najkrajšie zviera na svete : 10 najkrajších zvierat na svete.

 

Bola vyslaná len s jedným jedlom a sedemdňovou zásobou kyslíka. Sovietska vláda tvrdila, že prežila sedem dní. Skutočnosť: Lajka sa prehriala a zomrela len päť hodín po lete.

 

5. Korytnačky

 

Korytnačky

 

V roku 1968 prebiehali preteky medzi USA a Sovietskym zväzom o človeka na Mesiaci. Rusi vypustili vesmírnu loď Zond 5 s kapsulou, ktorá niesla vzorky pôdy a semien, niekoľko červov a dve stepné korytnačky.

 

Korytnačky absolvovali okruh okolo Mesiaca a po šiestich dňoch sa vrátili na Zem. Hoci sa plánovalo, že Zond 5 pristane v Kazachstane, kapsula sa odchýlila od kurzu a nakoniec ju vyzdvihli z Indického oceánu. Želvy boli našťastie stále nažive, hoci schudli o 10 %.

 

6. Žaby – Zvieratá vo Vesmíre

 

Žaby - Zvieratá vo Vesmíre

 

Tieto obojživelníky pomáhajú ľudstvu urobiť jeden veľký skok už od roku 1959. Najvýznamnejší žabí let sa však uskutočnil v roku 1970, keď spoločnosť Nasa vypustila na obežnú dráhu kozmickú loď Frog Olotith (na obrázku), v ktorej sa nachádzali dve býčie žaby.

 

Slovo „olotith“ odkazuje na žabí mechanizmus rovnováhy vnútorného ucha a experiment bol navrhnutý na skúmanie vplyvu vesmírneho cestovania na pohybovú nevoľnosť. Lesné zvieratá : Top 10 lesných zvierat na Slovensku.

 

Žabám boli do hrudníka a vestibulárneho systému v uchu implantované elektródy, ktoré zaznamenávali údaje o účinkoch trvalého beztiaže. Zvieratá vo Vesmíre. Štúdia ukázala, že po 6 dňoch sa žaby aklimatizovali a ich vestibulárny systém sa vrátil do normálu.

 

7. Pavúky

 

Pavúky

 

Po úspechu prvej pilotovanej misie na Mesiac v roku 1969 sa na vyslanie zvierat do vesmíru kládol menší dôraz. Vedci sa však stále zaujímali o štúdium účinkov mikrogravitácie na biologické funkcie živočíchov.

 

V roku 1973 boli dva záhradné pavúky Anita a Arabella použité v experimente, aby sa zistilo, či dokážu splietať siete aj vo vesmíre. Experiment bol dielom stredoškolskej študentky Judith Milesovej z Massachusetts.

 

Obom pavúkom sa podarilo upliecť siete, hoci boli o niečo jemnejšie ako na Zemi. Štúdia odhalila veľa o vplyve mikrogravitácie na motorické reakcie. Najväčšie pavúky na svete

 

8. Ryby – Zvieratá vo Vesmíre

 

Ryby - Zvieratá vo Vesmíre

 

Prvými akvanautmi, ktorí sa dostali do vesmíru, bol druh mihule vyskytujúci sa v slaných močiaroch – mihuľa – a 50 vajíčok. Písal sa rok 1973 a spoločnosť Nasa chcela pozorovať účinky mikrogravitácie na živočíchy, ktoré sa na Zemi pohybovali trojrozmerne.

 

Ľudskí astronauti trpeli vesmírnou chorobou a rovnako aj ryby plávali skôr v slučkách ako v priamkach. Za niekoľko dní sa astronauti aj akvanauti zorientovali.

 

Nedávno, v roku 2012, sa japonská vesmírna agentúra rozhodla vyslať ryby na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Ich akvárium malo automatický systém kŕmenia. Systém cirkulácie vody a LED svetlá, ktoré znázorňovali deň a noc.

 

Na cestu nahor boli vybrané ryby medaka. Ktoré majú priehľadnú kožu. Čo výskumníkom uľahčuje vidieť, čo sa deje vo vnútri ryby. Cieľom experimentu bolo zistiť, ako budú ryby reagovať na vplyv žiarenia, degradáciu kostí a úbytok svalov. Vypadávanie vlasov.

 

9. Tardigrades

 

Tardigrades

 

V roku 2007 boli tardigrady prvými živočíchmi, ktoré prežili vo vesmíre. Tardigrady, známe aj ako vodné medvede, sú mikroskopické bezstavovce schopné poradiť si takmer so všetkým na Zemi, takže to možno nie je žiadne prekvapenie. Nedostatok kyslíka, radiácia, mráz, dehydratácia… Tardigradu nič neprekvapí. Zvieratá z Himalájí 7 najkrajších zvierat.

 

 Keď ich po návrate na Zem znovu hydratovali, vedci zistili. Že 68 % z nich prežilo extrémny chlad a vesmírnu radiáciu.

 

10. Nematódy – Zvieratá vo Vesmíre

 

Nematódy - Zvieratá vo Vesmíre

 

V roku 2003 sa raketoplán Columbia rozpadol pri vstupe do zemskej atmosféry. Tragicky zahynulo sedem astronautov na palube.

 

Na palube raketoplánu sa nachádzalo aj 80 vedeckých experimentov. Extrémnu horúčavu prežila živá skupina hlístovcov. Zvieratá vo Vesmíre. V súčasnosti sa nematódy (nazývané aj škrkavky) často používajú na štúdium vplyvu vesmírneho cestovania na organizmy.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button