ZaujímavostiZBERATEĽSTVO

Zberateľské mince – 9 najcennejších mincí sveta

Najdrahšie Zberateľské mince 9 najcennejších mincí sveta. Nájsť poklad ukrytý v zásuvke starého šatníka alebo na pôde je snom. Rovnako ako prehrabávanie sa v nádobách s mincami a objavenie vzácnej mince, ktorá má poriadnu hodnotu. Zbohatnutie je pre ľudí, ktorí si vytvorili značnú zbierku mincí, vzdialenou možnosťou, ale aj tak sa vám môže podariť nájsť nejaké drobné, ktoré majú väčšiu hodnotu, než by ste inak očakávali.

 

Zberateľské mince

 

Zberateľské mince

 

Mnohé z mincí v nasledujúcom zozname sa pravdepodobne neskrývajú na vašej pôde, pretože sú nesmierne vzácne, ale ani všetky nie sú super drahé. Niektoré novšie exempláre (mince z 20. storočia) môžu byť relatívne cenovo dostupné a tie budú skôr schované na pokojnom mieste alebo v bezpečnostnej schránke v banke vašich rodičov.

 

Najdrahšie zberateľské mince

 

Nižšie sú uvedené niektoré z najcennejších mincí na svete, ale nie všetky sú určené len pre múzeá a bohatých súkromných zberateľov. Pár z nich sa môže objaviť aj vo vašom okolí.

 

1. Strieborný dolár Flowing Hair z roku 1794

 

Strieborný dolár Flowing Hair z roku 1794

 

Strieborný dolár Flowing Hair z roku 1794 sa môže usadiť na vrchole rebríčka najdrahších mincí, aké sa kedy predali, aspoň zatiaľ. Niektorí odborníci sa domnievajú, že to bol prvý strieborný dolár vyrazený v americkej mincovni. Na prednej strane je zobrazený profil Lady Liberty s vlajúcimi vlasmi, zatiaľ čo na zadnej strane je americký orol. Týchto mincí bolo vyrobených menej ako 1 800 kusov a jeden odborník odhaduje počet zvyšných mincí na 120 až 130, takže ide o pomerne vzácnu mincu. Zberateľské mince. Zberateľské vzácne 2 eurové mince v obehu

 

2. Brasherov dukát z roku 1787

 

Brasherov dukát z roku 1787

 

Mincu Brasher Doubloon vyrobil koncom 18. storočia newyorský zlatník a strieborník Ephraim Brasher. Na prednej strane mince je zobrazená štátna pečať s vychádzajúcim slnkom. Zberateľské mince zatiaľ čo na zadnej strane je americký orol so štítom. Minca je už vzácna, ale niektoré jej verzie dosiahli rôzne ceny v závislosti od ich špecifických vlastností.

 

Pri predaji v roku 2011 sa verzia dublonu s Brasherovým podpisom EB na hrudi vydražila za takmer 7,4 milióna eur. Súkromný predaj iného dublonu so signatúrou EB na krídle vtáka v roku 2018 sa uskutočnil za viac ako 5 miliónov eur. Na tretej aukcii v januári 2021 dosiahol ďalší Brasherov dublón cenu 9,36 milióna eur.

 

3. Fugio cent z roku 1787

 

Fugio cent z roku 1787

 

Minca Fugio cent síce nestrhol také astronomické rekordy ako prvé dve mince v tomto zozname, ale aj tak môže byť drahým zberateľským artiklom a má zaujímavú históriu. Tento Fugio cent, známy aj ako Franklinov cent podľa otca zakladateľa Benjamina Franklina, bol možno prvou mincou, ktorá obiehala v novovzniknutých Spojených štátoch.

 

V súlade s Franklinovým humorom je na minci zobrazené slnko a slnečné hodiny s latinským mottom „fugio“, ktoré naznačuje, že slnko a čas letia. V spodnej časti mince je nápis „mind your business“ (staraj sa o svoje záležitosti), čo je výzva, aby sa jej držiteľ doslova venoval svojim obchodným záležitostiam. Na reverze mince je motto „We are one“ (Sme jedno) s 13 článkami reťaze, ktoré symbolizujú prvých 13 štátov Ameriky. Najdrahšie 1 eurové mince

 

Fugio cent sa dá kúpiť za niekoľko sto dolárov, čo z neho robí pomerne dostupnú mincu s takou zaujímavou históriou. Mince v lepšom stave sa môžu predávať za niekoľko tisíc a možno až za 10 000 eur, zatiaľ čo mimoriadne vzácne varianty sa môžu predávať za desaťtisíce.

 

4. Zlatý dinár Umajjovcov z roku 723

 

Zlatý dinár Umajjovcov z roku 723

 

Zlatý dinár Umajjovcov z roku 723 je jednou z najcennejších islamských mincí a bol vyrazený zo zlata vyťaženého na mieste, ktoré vlastnil kalif. Minca nesie označenie „baňa veliteľa verných“ a je to prvá islamská minca, na ktorej sa uvádza miesto v Saudskej Arábii. Podľa odborníkov existuje približne tucet exemplárov tejto mince. Mastné vlasy : 5 domácich liekov.

 

V roku 2011 sa minca na aukcii vydražila za 3,7 milióna libier (približne 6 miliónov eur), čo je druhá najdrahšia minca, aká sa kedy na aukcii predala. V roku 2019 sa iná verzia mince predala za rovnakú sumu v librách.

 

Zberateľské mince 5. Florin Eduarda III. z roku 1343

 

Zberateľské mince 5. Florin Eduarda III. z roku 1343

 

Ďalšia z najdrahších mincí na svete je staršia a zlatá. Florin Eduarda III. z roku 1343 je len jednou z troch takýchto známych zlatých mincí. Dva exempláre sa nachádzajú v Britskom múzeu v Londýne, pričom oba boli nájdené v rieke Tyne v roku 1857. Tretiu mincu našiel hľadač s detektorom kovov v roku 2006.

 

Na prednej strane mince je zobrazený kráľ Eduard III. na tróne s dvoma leopardími hlavami po oboch stranách, zatiaľ čo na reverze je zobrazený kráľovský kríž vo vnútri štvorlístka. Vďaka svojmu dizajnu je minca známa aj ako dvojitý leopard. Vzácne 2 eurové mince v obehu Slovensko

 

Minca nájdená v roku 2006 bola predaná na aukcii za 480 000 libier, teda približne 850 000 eur, čo bol v tom čase rekord pre britskú mincu. V súčasnosti sa odhaduje, že hodnota mince sa pohybuje okolo 6,8 milióna eur.

 

Zberateľské mince 6. Medený cent s Lincolnovou hlavou z roku 1943

 

najdrahšie Zberateľské mince 6. Medený cent s Lincolnovou hlavou z roku 1943

 

Hlavne podmienky sprevádzajúce jej výrobu robia z medeného centu Lincoln Head Copper Penny z roku 1943 zaujímavú a cennú mincu.

 

Hoci sa mince bežne vyrábali z medi a niklu, USA potrebovali tieto kovy na vojnové účely, a tak mincovňa začala na výrobu mincí používať oceľ. Omylom však ešte vyrazila sériu mincí s meďou, potenciálne preto, že v lisovni zostali polotovary, keď mincovňa začala vyrábať nové oceľové mince. Odborníci odhadujú, že existuje približne 40 týchto grošov, hoci niektorí tvrdia, že sa zachovalo menej ako 20 exemplárov.

 

Americká mincovňa tvrdí, že tieto mince sa často falšujú, pretože je relatívne jednoduché pokryť oceľové mince meďou a zmeniť dátum na minciach vyrazených v rokoch 1945, 1948 a 1949. Či je však minca skutočne oceľová, môžete zistiť, ak sa prilepí na magnet.

 

Zatiaľ čo za bežný oceľový Lincolnov groš z roku 1943 môžete dostať 30 alebo 40 centov – približne 30 alebo 40-krát viac, ako je jeho nominálna hodnota – za špeciálne medené verzie sa na aukcii v roku 2019 vydražilo 204 000 eur. Tento exemplár mince držal istý muž približne 70 rokov od chlapčenských rokov po tom, ako ho našiel v školskej jedálni. Rekordná predajná cena za verziu tejto mince je 1,75 milióna eur na aukcii v roku 2010.

 

 

7. Kanadský zlatý javorový list v hodnote 1 milión dolárov z roku 2007

 

Kanadský zlatý javorový list v hodnote 1 milión dolárov z roku 2007

 

Kanadská zlatá minca s hodnotou 1 milión dolárov Maple Leaf váži neuveriteľných 100 kilogramov. Od februára 2022 bolo vyrobených len šesť kusov týchto mincí z takmer čistého zlata a každá z nich má nominálnu hodnotu 1 milión dolárov. Boli použité ako propagačný exponát mincovne pre jednouncové mince Zlatý javorový list.

 

V októbri 2007 Guinnessova kniha rekordov potvrdila, že ide o najväčšiu zlatú mincu na svete. Na prednej strane mince je zobrazená kráľovná Alžbeta II. a na zadnej strane kanadský javorový list. Minca je široká 50 centimetrov a hrubá niečo vyše 2 cm. Minca bola v roku 2010 predaná na aukcii za 3,27 milióna eur. Hokejista Slavkovsky – všetko o ňom.

 

8. Nikel s hlavou slobody V z roku 1913

 

Nikel s hlavou slobody V z roku 1913

 

Táto minca nie je taká stará ako niektoré mince v tomto zozname. Ale to jej nebráni v tom, aby patrila medzi najcennejšie. V skutočnosti patrí medzi najvzácnejšie mince. Mincovňa USA razila nikel Liberty Head V v rokoch 1883 až 1913. v poslednom ročníku bolo vyrazených údajne len päť mincí.

 

Od roku 2000 sa exempláre tejto mince niekoľkokrát dostali na aukčný trh a vyniesli niekoľko miliónov eur. Jedna verzia sa v roku 2005 údajne predala za 4,15 milióna eur a v roku 2007 bola vydražená za 5 miliónov eur. Ďalší exemplár sa dostal na trh v roku 2010 za viac ako 3,7 milióna eur. Zatiaľ čo ešte jeden exemplár sa v roku 2018 predal za 4,56 milióna eur.

 

Zberateľské mince 9. Strieborné doláre Morgan

 

Zberateľské mince 9. Strieborné doláre Morgan

 

Morganove strieborné doláre nie sú samy o sebe obzvlášť vzácne, ale niektoré vzácnejšie ročníky môžu dosiahnuť vážne vysoké ceny. Aj keď nemáte niektorú z obskúrnejších verzií. Morgan je jednoducho krásny predmet so solídnym pocitom dobre vyváženej mince, ktorá je z 90 % zo striebra.

 

„Run-of-the-mint“ Morgan by mal priniesť aspoň 20 eur, čo je základ vzhľadom na obsah striebra a cenu drahého kovu. Nasledujúce exempláre Morgana však môžu vyniesť aj o dosť viac, treba však dávať pozor na značku mincovne, ktorá je na niektorých minciach abecedným označením:

 

  • 1893 S Morgan
  • Morgan z roku 1901
  • 1889 CC Morgan
  • 1884 S Morgan
  • 1893 O Morgan

Každý z nich by mohol priniesť viac ako 100 000 až 550 000 eur, ak je v mincovom stave. A existujú ešte ďalšie verzie strieborného dolára Morgan, ktoré sa môžu predávať za desiatky tisíc eur.

 

Ak sa vám páči vzhľad strieborného Morganovho dolára. Kúpa jedného z bežnejších exemplárov vás veľa nestojí a potom môžete vlastniť kus histórie bez vysokej ceny

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button