O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Ázii – 22 zaujímavých faktov

Pozrite si niektoré z najneobvyklejších Zaujímavosti o Ázii. Pozrite si týchto 10 prekvapivých faktov o Ázii.

 

Zaujímavosti o Ázii

 

Prečítajte si Zaujímavosti o Ázii ktoré ste o tomto kontinente určite nevedeli. 22 Zaujímavosti o Ázii ktoré vás nielen prekvapia ale naučia.

 

1. Singapur má budovu inšpirovanú robotom zo Star Wars

 

Zaujímavosti o Ázii Singapur má budovu inšpirovanú robotom zo Star Wars

 

Áno, čítate správne. A nebol to len nejaký šprtský architekt, ktorý si z toho robil srandu. Piesočný pásový robot, ktorý dostal meno podľa svojho filmového náprotivku, vyzerá podobne pripravený na to, že sa bude trmácať po piesku Tatooine a hľadať droidov na šrot.

 

Budova, ktorá bola prvýkrát otvorená v roku 2013, je teraz sídlom ázijských kancelárií spoločnosti Lucasfilm Ltd. a predstavuje „najmodernejší komplex, v ktorom sa nachádzajú kancelárie animátorov a ILM Singapur“. Ak ste fanúšikom Hviezdnych vojen, toto by mohol byť ďalší skvelý dôvod na štúdium v Singapure – vaša šanca vidieť mocného Sandcrawlera naživo!

 

2. V japonskom Kjóte je viac ako 1 600 chrámov

 

V japonskom Kjóte je viac ako 1 600 chrámov

 

Dúfate, že budete študovať v Japonsku? Určite si pozrite starobylé Kjóto, ktoré bolo viac ako tisíc rokov cisárskym hlavným mestom krajiny. Kjóto je domovom 1,5 milióna ľudí, ktorí žijú popri mnohých pamiatkach a historických budovách mesta. Zaujímavosti o Japonsku – 20 zaujímavosti ktoré vás prekvapia.

 

Historické pamiatky starobylého Kjóta sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, pričom chrám Kennin-ji sa často považuje za najstarší chrám. Bol postavený v roku 1202 n. l. a nachádza sa v ňom miesto posledného odpočinku mnícha Eisaiho, o ktorom sa predpokladá, že priniesol zenový budhizmus do Japonska.

 

3. Hongkong znamená „voňavý prístav“.

 

Hongkong znamená voňavý prístav

 

Toto môže byť ešte prekvapivejší fakt pre každého, kto navštívil súčasné mesto! Prechod Hongkongu z koloniálnej výspy na rušný prístav a napokon na globálne finančné centrum, ktorým je dnes, možno nahradil jeho predtým príjemnú vôňu priemyselnejšími, modernejšími mestskými arómami… 

 

4. Čína ročne vyrobí 45 miliárd párov paličiek na jedenie Zaujímavosti o Ázii

 

Čína ročne vyrobí 45 miliárd párov paličiek na jedenie

 

Dobre, v Číne žije veľa ľudí – ale aj tak je to dosť veľké číslo! Okrem vlastnej výroby paličiek sa do niektorých čínskych reštaurácií dovážajú paličky vyrobené americkými výrobcami, ktorí často používajú svetlejšie drevo, ktoré sa nemusí bieliť. Mastné vlasy : 5 domácich liekov.

 

Pri cestách do Ázie si nezabudnite osvojiť etiketu používania paličiek. Upozorňujeme, že poklepávanie paličkami o okraj misky sa považuje za nevhodné správanie a ukazovanie odloženými paličkami na ostatných stravníkov je vyslovene neslušné!

 

5. Južná Kórea má samostatný Valentín pre slobodných ľudí

 

 Južná Kórea má samostatný Valentín pre slobodných ľudí

V mnohých západných kultúrach zvyknú Valentínu (14. február) dominovať zaľúbené páry, ktoré si navzájom kupujú darčeky. V Južnej Kórei sa však oslavuje trochu inak. 14. február je len jedným z 12 „dní lásky“, ktoré sa oslavujú každý 14. deň v mesiaci.

 

V Južnej Kórei na februárový Valentín ženy dávajú mužom čokoládu na znak náklonnosti. O mesiac neskôr, 14. marca, sa oslavuje Biely deň, keď muži tradične oplácajú ďalšími darčekmi.

 

Ak ste nedostali vôbec žiadne darčeky, potom sa nebojte: aj pre vás je určený tento deň! 14. apríl je neoficiálny sviatok známy ako Čierny deň a je to deň, keď sa nezadaní slobodní muži stretávajú a reptajú pri miske jajangmyeon, jedle z čiernych rezancov, ktoré dalo tomuto dňu názov.

 

6. V Indonézii je viac ako 150 sopiek Zaujímavosti o Ázii

 

Zaujímavosti o Ázii V Indonézii je viac ako 150 sopiek

Indonézia sa nachádza na hranici Tichomorskej dosky – v oblasti známej ako „Ohnivý kruh“. V súčasnosti je v krajine aktívnych 127 sopiek, takže je jasné, ako dostala tento názov!

 

Najaktívnejšou indonézskou sopkou je hora Merapi na ostrove Jáva. Zvyčajne vybuchuje každé dva až tri roky, pričom väčšie erupcie sa vyskytujú približne raz za desať rokov. Pri obzvlášť veľkej erupcii v roku 1006 bol údajne celý ostrov zasypaný popolom.

 

7. Z Japonska pochádza 22 víťazov Nobelovej ceny

 

. Z Japonska pochádza 22 víťazov Nobelovej ceny

To je v prepočte na obyvateľa viac ako v ktorejkoľvek inej ázijskej krajine! Japonsko sa už dlho teší hrdej povesti technologickej, kultúrnej a umeleckej veľmoci, ktorá sa začala dlho predtým, ako v roku 1949 získal prvú Nobelovu cenu Hideki Yukawa.

 

Yukawa pracoval na Kjótskej cisárskej univerzite ako teoretický fyzik. Nobelovu cenu získal za svoju prácu o subatomárnych časticiach a ďalej získal nespočetné množstvo ocenení v Japonsku i mimo neho, vrátane prestížnej Lomonosovovej zlatej medaily v roku 1964.

 

8. V juhovýchodnej Ázii nájdete najväčší kvet na svete Rafflesia

 

Zaujímavosti o Ázii  V juhovýchodnej Ázii nájdete najväčší kvet na svete Rafflesia

Koľko faktov o Ázii založených na kvetoch poznáte? Nie je ich veľa? Tak tu je jeden, ktorý si zapamätajte… Rafflesia, ktorá rastie v lesoch Malajzie, Thajska a Indonézie, vytvára obrovské kvety s priemerom až jeden meter. Ich charakteristický tvar a veľkosť im vyniesli symbolický status a rafflesia bola prijatá za oficiálny štátny kvet Indonézie.

Ak sa s ňou stretnete, nepribližujte sa k nej! Rafflesia známa ako „mŕtvolný kvet“ alebo „smradľavá ľalia“, a to vďaka svojmu fyzickému vzhľadu a odpornému zápachu, ktorým láka opeľujúci hmyz.

 

9. …a najmenší cicavec na svete! Kittiho – Zaujímavosti o Ázii

 

Zaujímavosti o Ázii najmenší cicavec na svete! Kittiho

Západné Thajsko domov netopiera Kittiho, známeho aj ako netopier čmeliakovitý, ktorého niektorí považujú za najmenšieho cicavca na svete. Tieto drobné netopiere rodia ročne jedno mláďa a zvyčajne žijú v kolónii asi 100 jedincov, zvyčajne v jaskyniach. Napriek ich „ohrozenému“ štatútu bol tento druh objavený v Barme v roku 2001, čo vyvolalo nádej na vznik ďalších kolónií mimo rodného Thajska.

 

10. Indonézia je štvrtou najľudnatejšou krajinou sveta

 

Indonézia je štvrtou najľudnatejšou krajinou sveta

 

A na záver nášho zoznamu prekvapivých faktov o Ázii – vedeli ste, že Indonézia sa po Číne, Indii a USA môže pýšiť štvrtým najväčším počtom obyvateľov na svete? Zaujímavosti o Ázii. Celková rozloha krajiny je približne trikrát väčšia ako rozloha Texasu a pozostáva z tisícov ostrovov rôznej veľkosti, ktoré sa rozprestierajú na ploche viac ako 5 000 km od východu na západ. Tento obrovský rozsah vytvoril národ s veľmi rozmanitými kultúrami, ktoré sa od ostrova k ostrovu líšia zvyklosťami a tradíciami.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button