O KRAJINÁCHZaujímavosti

Zaujímavosti o Afrike

Zaujímavosti o Afrike. Mnohí vedci považujú Afriku za miesto vzniku ľudstva…

Afrika, ktorú mnohí vedci považujú za miesto vzniku ľudstva, je kontinent s 54 nezávislými krajinami a bohatou zmesou pôvodných národov, kultúr, ekonomík a histórie.
Jej malebnosť a rozmanitosť je priam ohromujúca, je domovom rozľahlých púští, tropických dažďových pralesov, drsných hôr a úrodných trávnatých plôch. Je bohatá na flóru a faunu, ktorú neprekoná žiadny iný kontinent.

Zaujímavosti o Afrike

Na tento neuveriteľný kontinent každoročne prichádza čoraz viac turistov z celého sveta, aby spoznali jeho zázraky.

Napriek svojmu prírodnému bohatstvu a kráse však Afrika patrí medzi pätnásť najmenej rozvinutých krajín sveta, 70 % jej obyvateľov prežíva za menej ako 2 doláre na deň, choroby a hladomor každoročne zabíjajú milióny jej obyvateľov a veľkému percentu detí je odopreté aj to najzákladnejšie vzdelanie.

Stručné fakty o Afrike Zaujímavosti o Afrike

 

 • Veľkosť kontinentu: Druhý najväčší na svete
 • Rozloha: 11 700 000 štvorcových míľ
 • Odhadovaný počet obyvateľov: 877 miliónov ľudí
 • Najväčšie mesto: Káhira, Egypt, 9,2 milióna obyvateľov
 • Najväčšia krajina: Káhira, 2,5 mil: Alžírsko – 919 595 štvorcových míľ (bol to Sudán, 968 000 štvorcových míľ)
 • Najdlhšia rieka: Níl, 4 160 míľ
 • Najväčšie jazero: Níl: Viktória, 26 828 míľ štvorcových
 • Najvyššie pohorie: Viktória – 8,5 km: Kilimandžáro, Tanzánia, 19 340 metrov

 

Niektoré zaujímavé fakty Zaujímavosti o Afrike

 

 • Afrika na zemeguli Afrika sa považuje za druhý najväčší kontinent na svete s celkovou rozlohou približne 11 miliónov štvorcových míľ, ktoré tvoria 5,7 % povrchu Zeme, ako aj 20 % celkovej plochy pevniny na našej planéte.

Afrika sa považuje za druhý najväčší kontinent

 • Má bohatú geografiu, ako aj zaujímavú históriu, a preto je kontinentom s takou biodiverzitou, ktorá vzbudzuje úctu. Afrika má oveľa viac ako len chudobu a apartheid, ktorými je známa po celom svete.
 • Nachádza sa tu 54 krajín, ako aj niekoľko sporných území. Sudán býval najväčšou krajinou Afriky, kým sa nerozdelil na Sudán a Južný Sudán. Alžírsko je v súčasnosti najväčšou africkou krajinou podľa rozlohy. Káhira je hlavným mestom Egypta a zároveň najväčším mestom.
 • Pokiaľ ide o rozlohu spolu s počtom obyvateľov, Afrika je druhým najväčším kontinentom. Afrika je plná najväčších divov prírody, nižšie je uvedených niekoľko faktov o Afrike, ktoré vám pomôžu lepšie pochopiť tento krásny kontinent.

 

Mohlo by vás zaujímať:

 

Úžasné fakty o Afrike

– Jedným z najzaujímavejších faktov o Afrike je, že dĺžka a šírka tohto kontinentu sú približne rovnaké. Od severu na juh a od východu na západ meria približne 4 660.

– Afrika je nielen druhým najväčším, ale aj druhým najľudnatejším kontinentom a žije na nej približne 12 % svetovej populácie.

– Nigéria je najľudnatejšou krajinou Afriky a jej populácia sa odhaduje na 120 – 140 miliónov obyvateľov. Seychely majú približne 80 000 obyvateľov a sú najmenej zaľudnenou krajinou.

Nigéria je najľudnatejšou krajinou Afriky

– Na africkom kontinente žije približne 3 000 rôznych etnických skupín, pričom len v Nigérii je približne 370 týchto kmeňov, ktoré boli oficiálne uznané. Viac informácií o africkej kultúre nájdete tu.

– V Afrike sa hovorí približne 2 000 rôznymi jazykmi a každý z nich má rôzne dialekty, pričom arabčina je jazykom, ktorým sa na africkom kontinente hovorí najviac.

– Rovník prechádza približne 2 500 míľ od západu na východ afrického kontinentu, čím rozdeľuje tento kontinent na dve samostatné polovice – severnú a južnú. Prechádza mnohými africkými štátmi, ako sú Kongo, Somálsko, Uganda a Keňa.

– Ak vychádzame zo záznamov o fosílnych pozostatkoch, zdá sa, že Afrika je prvým kontinentom, na ktorom boli nájdení ľudia. Fosílne pozostatky naznačujú, že ľudia obývali africký kontinent približne pred 7 miliónmi rokov.

– Afrika sa môže pochváliť aj najdlhšou riekou na svete, ktorou je Níl, ktorý tečie približne 4 150 kilometrov, kým sa vlieva do oceánu. Tečie cez niekoľko afrických krajín, ako sú Etiópia, Sudán, Uganda a Egypt, a robí tak krajinu mimoriadne úrodnou.

– Viktóriine vodopády sú najväčším vodopádom v Afrike a nachádzajú sa na hraniciach Zimbabwe a Zambie. Jeho výška je 355 metrov a šírka vodopádu dosahuje takmer jednu míľu.

Zaujímavosti o Afrike

 

– Najväčšia púšť na svete púšť Sahara sa tiež nachádza v Afrike a rozprestiera sa na území najmenej desiatich krajín – približne 3,5 milióna štvorcových míľ.

Najväčšia púšť na svete púšť Sahara

– Hora Kilimandžáro je najväčšou horou v Afrike a dosahuje výšku 19 340 metrov. Viktóriino jazero je najväčšie jazero v Afrike s rozlohou 26 560 štvorcových míľ.

– Madagaskar je najväčší ostrov afrického kontinentu a leží pri východnom pobreží Afriky. Má dĺžku približne 1 000 míľ a šírku približne 350 míľ. Tento ostrov je zároveň štvrtým najväčším ostrovom na svete.

– Afrika sa môže pochváliť aj najlepšou flórou a faunou na svete. Nachádza sa tu najviac divokej prírody na celom svete. Žijú tu aj niektoré z najrýchlejších zvierat na súši, ako napríklad gepard, pakone, gazely a levy. Viac informácií o afrických zvieratách nájdete tu.

– Africká ťažba je dobre známa a na tomto kontinente sa vyprodukuje najmenej 50 % diamantov a zlata na celom svete. Ostatné krajiny sveta sa podieľajú na zvyšných 50 % produkcie týchto drahých kameňov a kovov.

– V Južnej Afrike sa nachádza aj „najväčší zelený kaňon na svete“ a je známy ako kaňon rieky Blyde a je to zároveň tretí najväčší kaňon na svete.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button