ZAHRANIČIEZaujímavosti

Najdlhší most na svete : Top 10 najdlhších mostov

Najdlhší most na svete, 10 najdlhších mostov na svete: väčšina z nich sa nachádza v Číne. Jedným z najvýznamnejších výtvorov v histórii ľudstva je koncepcia budovania mostov, ktoré umožňujú priechod, prekonávanie prekážok, spájanie miest a dosahovanie pokroku v spoločnosti.
Ľudia postavili niekoľko úžasných mostov po celom svete, buď s cieľom uľahčiť život, alebo umožniť národom rozvíjať sa nad rámec fantázie. Tu je pohľad na niektoré z najdlhších mostov postavených v histórii ľudstva.

 

10. Linka 1, metro Wuhan

Dĺžka: 37 788 metrov
Krajina: Čína
Dokončený v: 2009

 

Linka 1, metro Wuhan

Linka 1 metra Wuhan je vyvýšená linka metra v meste Wuhan, Hubei. Je to najdlhší nepretržitý most metra na svete. Linka 1 sa otvorila 28. júla 2004, čím sa Wuhan stal piatym mestom v pevninskej Číne, ktoré má systém metra po Pekingu, Tianjinu, Šanghaji a Kantone. Toto je prvá linka metra v Číne, ktorá sa v čínskej terminológii nesprávne označuje ako trať ľahkej železnice, pretože je vyvýšená. Pôvodne sa plánovalo, že bude prechádzať cez okres Yangtze do okresu Wuchang cez druhý most cez rieku Wuhan Yangtze.

 

9. Hrádza Pontchartrain

Dĺžka: 38 442 metrov
Krajina: USA
Dokončené: 1956 (na juh), 1969 (na sever)

 

 Hrádza Pontchartrain

Jazero Pontchartrain Causeway, je pevné spojenie zložené z dvoch paralelných mostov prechádzajúcich cez jazero Pontchartrain v južnej Louisiane v Spojených štátoch. Dlhší z dvoch mostov je dlhý (38,35 km). Južný koniec hrádze je v Metairie v štáte Louisiana na predmestí New Orleans. Severný koniec je v Mandeville v štáte Louisiana.
Od roku 1969 bol zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov ako najdlhší most cez vodu na svete. V roku 2011, v reakcii na otvorenie dlhšieho mosta Jiaozhou Bay Bridge v Číne, vytvoril Guinness World Records dve kategórie mostov cez vodu: súvislé a súhrnné dĺžky nad vodou. Jazero Pontchartrain Causeway sa potom stalo najdlhším súvislím mostom cez vodu a most Jiaozhou Bay Bridge bol najdlhším mostom cez vodu (kamenivo).

 

8. Veľký most v Pekingu

Dĺžka: 48 153 metrov
Krajina: Čína
Dokončené v: 2010

 

Najdlhší most na svete Veľký most v Pekingu

Veľký most v Pekingu je 48,153 km dlhý železničný viadukt (typ mostu), na vysokorýchlostnej železnici Peking – Šanghaj, ktorý sa nachádza v Pekingu. Je to jeden z najdlhších mostov na svete.

 

7. Hrádza šejka Jabera Al-Ahmada Al-Sabaha

Dĺžka: 48 500 metrov
Krajina: Kuvajt
Dokončené: 2019

 

Hrádza šejka Jabera Al-Ahmada Al-Sabaha

Šejk Jaber je mostný projekt s odhadovanou hodnotou stavby 830 909 846,28 eur, ktorý sa rozprestiera v Kuvajtskom zálive dvoma smermi a zahŕňa dva projekty: Main Link, ktorý spája Kuvajtské mesto s budúcim Silk Mesto; a Doha Link, ktorá spája Kuwait City s Doha a Kuwait Entertainment City.

Projekt je súčasťou Kuvajtského národného rozvojového plánu do roku 2035. Mosty sú pomenované po zosnulom šejkovi Jaberovi Al-Sabahovi, ktorý vládol počas vojny v Perzskom zálive. Je to jeden z najväčších a najnáročnejších projektov dopravnej infraštruktúry v Kuvajte, ako aj v celom regióne Blízkeho východu. Main Link je 4. najdlhší cestný most na svete s dĺžkou 36,14 km. Oba mosty majú celkovú dĺžku 48,5 kilometra.

 

 

6. Diaľnica Bang Na – 6. Najdlhší most na svete

Dĺžka: 54 000 metrov
Krajina: Thajsko
Dokončené v: 2000

 

 Diaľnica Bang Na

Diaľnica Bang Na, oficiálne Burapha Withi Expressway, je 55 km dlhá šesťprúdová vyvýšená diaľnica v Thajsku. Je to spoplatnená cesta a vedie nad trasou štátnej cesty.
Bang Na – Trat Highway vlastní Thajský úrad pre dopravu (EXAT). Diaľnicu Bang Na navrhol zosnulý Louis Berger.

 

5. Veľký most Weinan Weihe

Dĺžka: 79 732 metrov
Krajina: Čína
Dokončené v: 2008

 

Najdlhší most na svete Veľký most Weinan Weihe

Veľký most Weinan Weihe je súčasťou vysokorýchlostnej železnice Zhengzhou – Xi’an, ktorá spája Zhengzhou a Xi’an v Číne. Most je dlhý 79 732 metrov a prechádza rieku Wei dvakrát, ako aj mnoho ďalších riek, diaľnic a železníc. Po dokončení to bol najdlhší most na svete, ale prekonali ho dva nové mosty na Vysokorýchlostnej železnici Peking – Šanghaj, ktoré boli dokončené v roku 2010.

Most bol dokončený v roku 2008, samotná železničná trať sa však otvorila až 6. februára 2010. Počas výstavby Veľkého mosta Weinan Weihe bolo najmenej 10 000 pracovníkov 2 300 000 metrov kubických betónu a 45 000 ton ocele.

 

4. Veľký most Cangde

Dĺžka: 105 810 metrov
Krajina: Čína
Dokončené v: 2010

 

Veľký most Cangde

Tento most je štvrtý najdlhší na svete. Bol dokončený v roku 2010 a je súčasťou vysokorýchlostnej železnice Peking – Šanghaj a je tretím najdlhším mostom na železnici. Most bol navrhnutý s cieľom odolávať zemetraseniam. Celková dĺžka Cangdeho veľkého mosta je 105,81 km.
Zaujímavosť: Séria mostov, ktoré vedú železničnú trať, skrátila čas cesty cez Hongkong, Macao a pevninskú Čínu z troch hodín na iba 30 minút.

 

3. Veľký most Tchien-ťin – Najdlhší most na svete

Dĺžka: 113 700 metrov
Krajina: Čína
Dokončené v: 2004

 

Najdlhší most na svete Veľký most Tchien-ťin

Veľký most Tianjin je železničný viaduktový most, ktorý vedie medzi Langfangom a Qingxian a je súčasťou vysokorýchlostnej železnice Peking – Šanghaj. Je to jeden z najdlhších mostov na svete s celkovou dĺžkou asi 113 700 metrov. Bol dokončený v roku 2010 a otvorený v roku 2011. V tom čase ho Guinnessove svetové rekordy zaznamenali ako druhý najdlhší most na svete. Najväčší dinosaury na svete : 15 najväčších dinosaurov.

Návrh zvýšenej trate bol zvolený na jednej strane tak, aby sa zabránilo početným jednotlivým stavbám križujúcim cesty a železnice, a na druhej strane s cieľom skrátiť dobu výstavby. Most sa skladá z 32 m dlhých nosníkov s hmotnosťou každého 860 ton. Tieto nosníky boli vytvorené na dvoch pracoviskách pozdĺž mosta, dovezené na miesto montáže na už nainštalovanom mostnom úseku a potom umiestnené špeciálnym žeriavom.

 

2. Viadukt Changhua – Kaohsiung – Najdlhší most na svete

Dĺžka: 157 317 metrov
Krajina: Taiwan
Dokončené v: 2004

 

 Najdlhší most na svete Viadukt Changhua – Kaohsiung

Viadukt Changhua – Kaohsiung je druhým najdlhším mostom na svete. Most slúži ako časť železničnej trate taiwanskej siete vysoko rýchlostných železníc. Do decembra 2012 bolo po nej prepravených viac ako 200 miliónov cestujúcich. Pozdĺž tohto viaduktu sú postavené stanice THSR Changhua, Yunlin, Chiayi a Tainan. Most bol dokončený v roku 2007 a jeho dĺžka je 157,3170 km. Darček pre otca : 22 tipov na darček pre otca.

Železnica je postavená cez obrovskú sériu viaduktov, pretože boli navrhnuté tak, aby boli odolné voči zemetraseniu, aby umožnili bezpečné zastavenia vlakov počas nebezbečných udalosti a opraviteľným škodám po maximálnom projektovom zemetrasení. Mosty postavené nad známymi zlomovými líniami boli navrhnuté tak, aby prežili pohyby zlomov bez katastrofických škôd.

 

1. Veľký most Danyang – Kunshan – Najdlhší most na svete

 

Dĺžka: 164 800 metrov
Krajina: Čína
Dokončené v: 2010

 

Veľký most Danyang – Kunshan Najdlhší most na svete

Veľký most Danyang – Kunshan je 164 km dlhý viadukt na vysokorýchlostnej železnici Peking – Šanghaj. Je to najdlhší most na svete. Most sa nachádza na železničnej trati medzi Šanghajom a Nanjingom v provincii Jiangsu. Nachádza sa v delte rieky Yangtze. Most vedie zhruba rovnobežne s riekou Jang-c‘-ťiang, asi 8 až 80 km južne od rieky. Prechádza severnými okrajmi centier obyvateľstva zo západu na východ.

Existuje 9 km dlhý úsek nad otvorenou vodou cez jazero Yangcheng v Suzhou. Bola dokončená v roku 2010 a otvorená v roku 2011. Stavba, ktorá zamestnávala 10 000 ľudí, trvala štyri roky a stála asi 6 647 278 770,67 eur. Veľký most Danyang – Kunshan je od júna 2011 v súčasnosti držiteľom Guinnessovho rekordu v najdlhšom moste na svete v akejkoľvek kategórii.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button