ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Slon – 9 najkrajších druhov slonov na svete

Slon je  krásne zviera . Žiaľ niektoré z nich sú už vyhynuté iné zasa vysoko ohrozené pretože sa lovia kvôli klom . Pozrite si 9 najkrajších druhov slonov niektoré už vyhynuli ale boli krásne .

 

1. Mamut

 

Mamut

Mamut je vyhynutý rod z čeľade slonovitých a radu chobotnatcov. Niekedy sa zaraďujú do špeciálnej čeľade mamutovité, ktorá zahŕňa iba tento rod. Mamuty boli podobné dnešným slonom. Mali dlhé zahnuté kly, hrubú vrstvu tuku a severské druhy dlhé chlpy. Klami vyhrabávali rastliny spod snehu.

 

2. Slon ázijský cejlónsky

 

fakty o slonoch

 

 

Srílanský sloník je jedným z troch uznávaných poddruhov ázijského slona a pochádza zo Srí Lanky. Od roku 1986 je Elephas maximus na zozname IUCN uvedený ako ohrozený, pretože populácia klesla najmenej o 50% za posledné tri generácie, odhaduje sa na 60–75 rokov.

3. Slon Borneo

 

 

Slon Borneo

 Borneo je poddruh slona ázijského, ktorý obýva severovýchodné Borneo v Indonézii a Malajzii. Jeho pôvod zostáva predmetom diskusií. Definitívna podšpecifická klasifikácia ako Elephas maximus borneensis čaká na podrobnú morfometrickú a genetickú štúdiu v celom rozsahu.

4. Sumatranský slon

 

Sumatranský slon

Sumatranský slon je jedným z troch uznávaných poddruhov ázijského slona a pochádza z indonézskeho ostrova Sumatra.

5. Palaeoloxodon chaniensis

 

Palaeoloxodon chaniensis

Palaeoloxodon chaniensis je vyhynutý druh trpasličieho slona obyčajného. Tento druh je opísaný z obmedzených pozostatkov nájdených v Stylose a v jaskyni Vamos v Chánii na západe Kréty .

Ako funguje rast vlasov: Pohľad do cyklu rastu vlasov

6. Slon pralesný

 

Slon pralesný

Slon pralesný alebo slon lesný je druh slona z rodu Loxodonta. Do roku 2001/2010/2017 sa klasifikoval ako poddruh slona afrického nazývaný slon africký pralesný alebo ako pralesová forma slona afrického.

7. Palaeoloxodon naumanni

 

Palaeoloxodon naumanni

Preložené z angličtiny-Palaeoloxodon naumanni, príležitostne nazývaný Naumannov slon, je vyhynutý druh patriaci do rodu Palaeoloxodon, ktorý bol endemický na japonskom súostroví počas stredného až neskorého pleistocénu asi pred 430 000 až 24 000 rokmi.

Fakty o slonoch – Top 10 faktov o slonoch 

8. Slon ázijský

 

Slon ázijský

Ide o druhý najväčší žijúci druh slona. Má menšie uši než africké druhy slonov a iba jeden výbežok na konci chobota. Kly bývajú väčšinou malé, niektoré samice ich dokonca nemajú. Stoličky slona ázijského veľmi pripomínajú stoličky vyhynutého mamuta, čo naznačuje ich blízky príbuzenský vzťah. Oddávna slúži človeku; všetky jeho poddruhy sa krotia a využívajú v službách človeka.

V zajatí bola pozorovaná primitívna výroba a použitie konárov na odháňanie hmyzu.

Súhrnné informácie:

  • Dĺžka: do 3,5 m
  • Chvost: 1 – 1,5 m
  • Hmotnosť: 2 – 5 ton
  • Výskyt: južná a juhovýchodná Ázia
  • Sociabilita: skupina
  • Status: ohrozený
  • Biotopy výskytu: tropické lesy, pohoria

9. Slon africký

 

slony fakty o slonoch

Slon africký je druh z rodu Loxodonta. Je to najväčší z troch žijúcich druhov slonov. Staršie zahŕňal aj dnešný samostatný druh slon pralesný. Slon stepný je aj slovenský názov jedného z tradičných poddruhov slona afrického – Loxodonta africana oxyotis.

Obýva rozličné habitaty od púští po horské dažďové lesy. Má väčšie uši ako jeho kamoš z Ázie  a okrem toho nie 1, ale 2 výbežky na konci chobota. Obe pohlavia majú dopredu nasmerované a vyhnuté kly (používajú ich okrem iného na rozrýpavanie pôdy bohatej na minerály (najmä soľ), ktorú potom požierajú).  Potrebujú obrovské množstvo potravy (a veľké územie na jej získanie), takže ich stáda neraz spôsobujú dramatické zmeny prostredia, najmä v čase dlhotrvajúceho sucha.

Súhrnné informácie:

  • Dĺžka: 4 – 5 m
  • Chvost: 1 – 1,5 m
  • Hmotnosť: 4 – 7 ton
  • Výskyt: Afrika
  • Sociabilita: Skupina
  • Status: Ohrozený
  • Biotopy výskytu: Tropické lesy a savany

Podobné články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button