VŠEOBECNÉ ZAUJíMAVOSTIZaujímavosti

Pôvod slova vankúš : Hľadanie koreňov a histórie

Pôvod slova vankúš je bežne používaný termín, ktorý označuje mäkký predmet, ktorý slúži na podporu hlavy alebo tela pri odpočinku. Napriek tomu, že je to bežný predmet v našich životoch, málo ľudí vie o tom, odkiaľ pochádza toto slovo a aká je jeho história. V tomto článku sa pozrieme na pôvod slova „vankúš“ a jeho vývoj cez históriu.

 

Pôvod slova vankúš

 

Pôvod slova vankúš

 

Pôvod slova „vankúš“ sa datuje do starovekých civilizácií a postupne sa vyvíjal cez rôzne jazyky a kultúry. Od starovekého Egypta a Mezopotámie, cez staroveké Grécko a latinskú latinčinu, až po moderné slovenské označenie „vankúš“, tento predmet sa stal neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Bez ohľadu na jeho pôvod je vankúšom symbolom pohodlia, oddychu a domova a jeho vývoj a využitie v priebehu histórie svedčia o jeho dôležitosti v našom každodennom živote.

Staroveké korene

 

Staroveké korene

 

Slovo „vankúš“ má svoje korene v rôznych jazykoch a kultúrach. Prvým krokom v našom pátraní je nájsť jeho pôvod v starovekých civilizáciách. Existujú indície, že sa podobné predmety používali už v starovekom Egypte a Mezopotámii. Staré egyptské hieroglyfy a sumerské tabuľky obsahujú záznamy o podobných predmetoch, ktoré slúžili na podporu hlavy.

 

Grécke vplyvy

 

Grécke vplyvy

 

Počas starovekého Grécka sa používali rôzne druhy mäkkých podložiek, ktoré by sme dnes mohli považovať za predchodcov vankúša. Grécky výraz „kýamos“ sa používal na označenie obdoby vankúša. Tieto predmety však neboli také pohodlné ako moderné vankúše. Skôr sa jednalo o zložité konštrukcie z prírodných materiálov.

 

Latinský vplyv – Pôvod slova vankúš

 

Latinský vplyv - Pôvod slova vankúš

 

V priebehu času sa slovo „kýamos“ dostalo do latinčiny. V latinčine sa zmenilo na slovo „cuscus“, ktoré sa používalo na označenie mäkkých podložiek, ktoré boli používané na oddych a spánok. Toto slovo viedlo k vytvoreniu výrazu „cushion“ v angličtine a „coussin“ vo francúzštine, ktoré v súčasnosti označujú vankúš.

 

Vývoj vankúša v stredoveku

 

Počas stredoveku sa používanie vankúšov stalo bežným medzi vyššími vrstvami spoločnosti. Vankúše tohto obdobia boli často vyrobené z drahých materiálov a zdobili ich bohaté vzory a výšivky. Boli považované za symbol luxusu a pohodlia. Vankúše boli využívané nielen pri spaní, ale aj pri sedení a oddychu. Kde vznikla káva

 

Industrializácia a modernizácia – Pôvod slova vankúš

 

S nástupom priemyselnej revolúcie a masovej výroby sa výroba vankúšov stala jednoduchšou a dostupnejšou pre širšiu verejnosť. Moderné vankúše sú vyrobené z rôznych materiálov, ako je pena, vlákna, perie alebo syntetické vlákna. Ich tvar a veľkosť sa prispôsobujú potrebám spánku a pohodlia jednotlivca. Účesy pre riedke vlasy

 

Vankúše v kultúre a umení

 

Okrem svojej funkčnosti sa vankúše stali aj predmetom záujmu v kultúre a umení. Vankúše sa objavujú v mnohých maľbách, sochách a literatúre, často symbolizujúc pohodlie, odpočinok a domov. Vo výtvarnom umení sa stali aj inspiráciou pre abstraktné a dekoratívne vzory.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button