ELEKTROTECHNIKAElektrotechnika

Nevlastná vodivosť polovodičov

Nevlastná vodivosť polovodičov . Typ N a typ P , Vzorec , vysvetlenie , graf , názorné zobrazenie , Nevlastná vodivosť polovodičov ako funguje

Nevlastná vodivosť polovodičov

Typ N

Ak v kryštálovej mriežke štvormocného prvku (Ge alebo Si), nahradíme niektoré atómy atómami päťmocného prvku (P – fosfor, As – astát, Sb – antimón), využijú sa iba 4 z 5 valenčných elektrónových prímesi. Piaty elektrón sa nezúčastňuje väzby, je voľne viazaný k jadru. Na jeho uvoľnenie stačí energia, napr.: teplota okolia, rôzne druhy žiarenia,… Uvoľnené elektróny päťmocných prímesi, tzv. darcovia alebo donory sa pohybujú v priestore kryštálovej mriežky. Vytvárajú vodivosť vyvolanú pohybom záporných, negatívnych nábojov, ktorá sa nazýva nevlastná vodivosť  typu N aj elektrónová vodivosť .

5 vecí, ktoré musíte vedieť o mužskom plešatení

nevlastna vodivosť typ N

Typ P

Ak v kryštálovej mriežke čistého štvormocného polovodiča nahradíme niektoré atómy základného materiálu atómami trojmocného prvku (B – bór; Al – hliník; Ga – gálium; In – indium ), chýba jeden elektrón na to, aby sa mohla vytvoriť nasýtená kovalentná väzba. Voľné miesto vo väzbe tvorí teraz diera, ktorá sa správa ako pohyblivý kladný náboj, ktorý umožňuje vedenie prúdu materiálom a voláme ju nevlastná vodivosť  typu P a je to dierová vodivosť. Atóm trojmocného prvku nazývame akceptor, pretože pri zaplnení nenasýtenej väzby prijme (akceptuje) do svojej valenčnej sféry jeden elektrón.

PRECHODY PN – Schema , vysvetlenie , poučky

nevlastna vodivosť typ P

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button