AUTO A MOTOŠport

Najčastejšie poruchy prevodoviek a ako ich opraviť

Najčastejšie poruchy prevodoviek a ako ich opraviť. Prevodovka je jednou z najdôležitejších súčastí vozidla, ktorá umožňuje prenos výkonu od motora na kolesá. Ako každá súčasť vozidla, aj prevodovka môže mať svoje poruchy a problémy. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najčastejších porúch prevodoviek a to, ako ich rozpoznať a opraviť.

Najčastejšie poruchy prevodoviek

 

Najčastejšie poruchy prevodoviek

 

Prevodovka je dôležitou súčasťou vozidla, ktorá vyžaduje pravidelnú údržbu a starostlivosť. V prípade akýchkoľvek problémov s prevodovkou je dôležité vyhľadať odbornú pomoc a nechať si ju opraviť včas, aby sa predišlo vážnym poškodeniam. Dodržiavanie správnej úrovne a kvality oleja v prevodovke, pravidelná výmena spojky a diagnostika elektroniky sú len niektoré z opatrení, ktoré môžu predchádzať poruchám prevodovky.

1. Otvorenie prachu

 

Jednou z najčastejších porúch prevodoviek je otvorenie prachu. Prevodovka obsahuje mnoho rôznych súčastí, ktoré sa pohybujú a trenia o seba. Ak sa dovnútra dostane prach alebo nečistoty, môže to spôsobiť opotrebenie a poškodenie súčastí. Príznaky otvorenia prachu sú často šmykľavé a neefektívne radenie prevodov.

 

Ako to opraviť: Čistenie prevodovky môže pomôcť odstrániť nečistoty, ktoré sa dostali dovnútra. Ak je poškodenie príliš veľké, môže byť potrebná výmena celej prevodovky.

 

2. Porucha spojky

Porucha spojky

Najčastejšie poruchy prevodoviek?  Spojka je ďalšou súčasťou prevodovky, ktorá môže mať problémy. Spoja sa obvykle poškodí v dôsledku opotrebenia alebo preťaženia. Príznaky poruchy spojky sú často ťažké radenie, zmenšený výkon a nezvyčajné zvuky.

 

Ako to opraviť: Ak sa spojka poškodí, musí byť vymenená. Pri výmene spojky môže byť tiež potrebné vymeniť ďalšie súčasti prevodovky, ako sú napríklad ložiská alebo spojkový valec.

 

3. Porucha olejovej náplne – Najčastejšie poruchy prevodoviek

 

Porucha olejovej náplne - Najčastejšie poruchy prevodoviek

Prevodovka musí byť správne naplnená olejom, aby mohla správne fungovať. Ak dojde k úniku oleja alebo ak je olej znečistený, môže to viesť k problémom s prevodovkou. Príznaky poruchy olejovej náplne sú zvyčajne hluk, ťažké radenie a vibrácie. Najdrahšie auto na svete – 10 najdrahších aut

Ako to opraviť: Ak sa zistí problém s olejom v prevodovke, musí sa náplň oleja vymeniť. Je dôležité dodržiavať správnu úroveň a kvalitu oleja, aby sa predišlo ďalším problémom.

 

4. Poškodenie prevodových zubov

 

Poškodenie prevodových zubov

 

Prevodové zuby sú súčasťou prevodovky, ktoré umožňujú prenos výkonu od motora na kolesá. Ak sa prevodové zuby poškodia alebo opotrebujú, môže to viesť k problémom s radením prevodov. Príznaky poškodených prevodových zubov sú často zvuky a ťažké radenie.

 

Ako to opraviť: Ak sa zistí poškodenie prevodových zubov, je potrebné ich vymeniť. V niektorých prípadoch môže byť potrebná aj celková výmena prevodovky. Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov

 

5. Elektrické poruchy – Najčastejšie poruchy prevodoviek

 

 

Modernejšie prevodovky sú často vybavené elektronikou, ktorá môže mať svoje problémy. Ak sa napríklad poruší senzor v prevodovke alebo výkonový modul, to môže viesť k problémom s radením prevodov alebo k iným poruchám. Príznaky elektrických porúch sú často chybové kódy na palubnej doske, nezvyčajné zvuky alebo nezvyčajné chovanie prevodovky.

 

Ako to opraviť: Ak sa zistí problém s elektronikou v prevodovke, je potrebné zistiť konkrétnu príčinu poruchy pomocou diagnostiky. Následne je potrebné vymeniť poškodenú súčasť alebo opraviť poruchu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button