O PRÍRODEZaujímavosti

Sopky v Európe – Viete ktoré sú ešte aktívne?

Sopky v Európe – Viete ktoré sú ešte aktívne? Možno vás prekvapí, že Európa je pokrytá sopkami. Nemusíte sa však obávať, veľká väčšina z nich je vyhasnutá alebo nečinná. Spiace sopky sú technicky aktívne, ale už dlho nevybuchli.nOčakáva sa len, že niekedy v budúcnosti opäť vybuchnú.

 

Sopky v Európe

 

Sopky v Európe

 

Väčšina európskych sopiek sa nachádza v okolí Stredozemného mora alebo Islandu, na hraniciach medzi tektonickými doskami. Sopka sa považuje za aktívnu, ak vybuchla za posledných 10 000 rokov, ale z mnohých sopiek možno často vidieť lávu, ktorá tryská nahor oveľa častejšie.

 

4. Geldingadalir, Island

 

Geldingadalir, Island

 

Island má približne 130 sopiek a Geldingadalir je jeho najnovšou sopkou. Začala vybuchovať približne pred dvoma mesiacmi – ide o prvú sopečnú činnosť na polostrove Reykjanes od 13. storočia.

 

Odvtedy bola stabilná viac ako mesiac, kým začiatkom mája opäť vychrlila lávu do neba. Odborníci sa domnievajú, že erupcia je začiatkom nového obdobia pre tento región, pričom sa očakáva, že aktivita bude častejšia. Vzácne 2 eurové mince

 

3. sopka Stromboli, Taliansko

 

opka Stromboli, Taliansko

 

Stromboli alebo „Maják Stredozemného mora“ je jednou z najaktívnejších sopiek na Zemi. Vybuchava nepretržite za posledných 2 000 rokov, pričom od roku 1932 zaznamenala nárast aktivity. Jednou z jej najpozoruhodnejších čŕt je Sciara del Fuoco alebo Ohnivý prúd. Sopky na svete Top 10 ohromujúcich sopiek

 

 

Ide o obrovskú priehlbinu v tvare podkovy, ktorá vznikla za posledných 13 000 rokov. V 2020 začala Stromboli opäť vybuchovať.

 

Sopky v Európe 2. Santorini, Grécko

 

Sopky v Európe 2. Santorini, Grécko

 

Santorini, úžasný ostrov pri pobreží Grécka, je v skutočnosti spiacou sopkou. Jej posledná väčšia erupcia sa odohrala pred niekoľkými storočiami (približne 1600 rokov pred naším letopočtom), ale vedci sa domnievajú, že by sa to čoskoro mohlo zmeniť. Zaujímavosti o Grécku 25 zaujímavých faktov o Grécku.

 

Odvtedy sa uskutočnili malé erupcie, posledná v roku 1950. V štúdii uverejnenej v marci vedci zaradili ostrov do kategórie „vysoké riziko ohrozenia spôsobeného vulkanickými a seizmickými javmi“.

 

Sopky v Európe 1. Etna, Sicília

 

 

Sopky v Európe 1. Etna, Sicília

 

Prvé miesto muselo byť rezervované pre veľkolepú sicílsku horu Etna. Miestni ju nazývajú „Mongibello“ a je najaktívnejšou sopkou v Európe.

 

Len za päť týždňov okolo marca 2021 vybuchla viac ako 16-krát. Ročne Etna vybuchne približne 200-krát a toto číslo sa zvyšuje. Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov.

 

Okrem toho, že je jednou z najväčších sopiek v Európe, má aj najdlhší historický záznam. Erupcie Etny sú zdokumentované už viac ako 2 000 rokov, keď bola ešte súčasťou starovekého Ríma.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button