Druhy dinosaurov – Všetky druhy dinosaurov na svete
Druhy dinosaurov. Odhady sa rôznia, ale pokiaľ ide o vyhynuté nepôvodné dinosaury, bolo objavených a pomenovaných približne 300 platných rodov a približne 700 platných druhov. Avšak vzhľadom na to, že fosílny záznam je neúplný v tom zmysle, že vedci ešte neobjavili fosílie ďalších druhov dinosaurov, ktoré nepochybne existovali, tieto čísla neodrážajú skutočnú rozmanitosť vyhynutých dinosaurov.
Obsah článku:
Druhy dinosaurov
Jedným z dôvodov neúplnosti fosílneho záznamu je, že horniny pre niektoré geologické obdobia sa na povrchu Zeme bežne nenachádzajú. Napríklad je známych oveľa viac druhov neskorokriedových dinosaurov ako strednojurských dinosaurov, pretože náleziská neskorokriedových dinosaurov sú početnejšie a geograficky rozšírenejšie ako náleziská strednej jury.
Čo je to dinosaurus?
Dinosaury sú prehistorické plazy, ktoré žili na Zemi približne pred 245 miliónmi rokov až do súčasnosti. Moderné vtáky sú jedným z druhov dinosaurov, pretože majú spoločného predka s nepôvodnými dinosaurami.
Nepôvodné dinosaury (všetky dinosaury okrem vtákov), ktoré už vyhynuli, sa veľmi líšili tvarom a veľkosťou. Niektoré vážili až 80 ton a boli dlhé viac ako 120 metrov. Iné boli veľké ako kurča a vážili len 8 kilogramov. Všetky nepôvodné dinosaury žili na súši. Niektoré mohli chodiť do bažín a jazier za potravou, ale nežili výlučne vo vode. Mäsožravci chodili po dvoch nohách a lovili sami alebo v skupinách. Rastlinožravci chodili buď na dvoch, alebo štyroch nohách a pásli sa na rastlinách.
Znakom, ktorý odlišuje dinosaury od ostatných plazov, je otvor v bedrovej jamke, ktorý umožňoval dinosaurom chodiť vzpriamene. Pterosaury, teda lietajúce plazy, a plesiosaury, plazy žijúce v oceánoch, tento znak nemali a neboli dinosaurami. Hady na Slovensku
Koľko druhov dinosaurov existuje?
Odhady sa rôznia, ale pokiaľ ide o vyhynuté nepôvodné dinosaury, bolo objavených a pomenovaných približne 300 platných rodov a približne 700 platných druhov.
Vyberte druhy dinosaurov
Tento výber dinosaurov bol usporiadaný podľa geologického obdobia, v ktorom jednotlivé živočíchy žili.
Trias (pred 251-201 miliónmi rokov)
Coleophysis bauri – Druhy dinosaurov
Coleophysis, bol ľahký, pohyblivý, 8 až 10 metrov dlhý dinosaurus.
Jura (pred 201 – 145 miliónmi rokov)
Plateosaurus engelhardti
Hoci nebol ani zďaleka taký veľký ako jeho neskorší príbuzní leviatani, ako napríklad apatosaurus a barosaurus, bol plateosaurus s telom dlhým približne 8 metrov na raného člena dinosaurieho rodu pomerne veľký.
Allosaurus fragilis – Druhy dinosaurov
Allosaurus bol zastrašujúci mäsožravec, ktorý vládol ako jeden z najlepších predátorov neskorej jury.
Apatosaurus excelsus
Apatosaurus, čo znamená „zvodný jašter“, je v súčasnosti platný vedecký názov toho istého dinosaura, ktorý sa kedysi nazýval Brontosaurus, čo je oveľa príťažlivejšie a opisne vhodnejšie meno, znamenajúce „hromový jašter“.
Barosaurus lentus – Druhy dinosaurov
Barosuaurus bol extrémne dlhokrký, rastlinožravý člen skupiny dinosaurov nazývaných sauropody, ktoré zvyčajne stáli na štyroch robustných, stĺpovitých nohách.
Camarasaurus lentus
Ďalší zo sauropodov s dlhým krkom a štyrmi nohami, Camarasaurus, nebol ani zďaleka taký veľký ako jeho bratranci Apatosaurus, Barosaurus, Brachiosaurus a Diplodocus.
Camptosaurus dispar – Druhy dinosaurov
Camptosaurus je pomerne malý a vzácny zástupca neskorojurských, severoamerických dinosaurov.
Diplodocus longus
U diplodoka je štíhly krk a bičovitý chvost extrémne dlhý a lebka je štíhla a nízka, takmer prúdnicová, hoci rypák je široký a tupý. Najväčší dinosaury na svete : 15 najväčších dinosaurov
Mamenchisaurus hochuanensis
Mamenchisaurus s dĺžkou dospelého jedinca 20 metrov a výškou 4 metre v ramenách je stredne veľký sauropodný dinosaurus.
Ornitholestes hermanni – Druhy dinosaurov
Hoci neskorá jura je známa najmä vďaka dinosaurím behemotom, ako sú apatosaurus, stegosaurus a allosaurus, pod nohami sa preháňali aj menšie formy, vrátane Ornitholestes s veľkosťou malého pendreku.
Stegosaurus stenops
Stegosaurus, ktorý je dlhodobo považovaný za jedno z najbizarnejších zvierat všetkých čias, si túto povesť viac než zaslúži vďaka svojmu oslnivému sortimentu hustých kostených plátov a hrotov usporiadaných pozdĺž chrbtice.
Krída (pred 145 až 66 miliónmi rokov)
Albertosaurus libratus
Albertosaurus je silný a hrozivý mäsožravec, ktorý je blízkym, o niečo menším bratrancom tyranosaura.
Anatotitan copei
Napriek svojej impozantnej veľkosti z ľudského pohľadu, ktorú ilustrujú párové montáže v múzeu, bol anatotitan stredne veľký hadrosaurus alebo kačací dinosaurus.
Ankylosaurus magniventris
Ankylosaurus, trochu pripomínajúci cicavcov pásavcov a ich príbuzných glyptodontov, bol jedným z obrnených plazích tankov kriedy.
Argentinosaurus huinculensis
Tento mohutný štvornohý sauropodný dinosaurus bol nepochybne jedným z najväčších živočíchov, aké kedy chodili po Zemi.
Centrosaurus apterus – Druhy dinosaurov
Centrosaurus, ktorý patrí do skupiny rohatých dinosaurov nazývaných centrosauríny, bol s telom dosahujúcim dĺžku približne 20 metrov menší ako jeho slávnejší bratranec Triceratops, ktorý patril do druhej veľkej skupiny rohatých dinosaurov nazývaných chasmosauríny.
Chasmosaurus kaiseni /belli
Chasmosaurus je v dospelosti dlhý len 17 metrov a je najmenším z pokročilých rohatých dinosaurov nazývaných chasmosauríny.
Corythosaurus casuarius
Corythosaurus s kostrou dlhou približne 25 stôp je honosným členom skupiny kačicovitých dinosaurov nazývaných hadrosaury, ktoré zvyčajne chodili a behali po dvoch zadných nohách.
Deinonychus anthiroppus
Deinonychus bol relatívne malý, ale napriek tomu nenásytný mäsožravec, dlhý asi 7 metrov, ktorý patril do skupiny teropodných dinosaurov nazývaných maniraptory, čo znamená „rukojemník“.
Edmontonia rugosidens – Druhy dinosaurov
Edmontonia, člen tankovitých ankylosaurov, bol silne obrnený bylinožravec s vysokými ostňami, ktorého telesný pancier bol pravdepodobne najväčšou obranou proti predátorom.
Edmontosaurus annectens
Hoci lebka 30 metrov dlhého edmontosaura nie je zložito hrebeňovitá ako u niektorých jeho vývojových príbuzných, napríklad korytozaura, stále vykazuje kačovitý zobák a zložité usporiadanie zubov, ktoré sa vyskytujú u všetkých kačicovcov alebo hadrosaurov.
Hesperornis regalis
Hesperornis, ktorý meria 4 až 5 metrov, je v porovnaní s väčšinou moderných vtákov pomerne veľký, ale jeho veľkosť nie je charakteristickým znakom, ktorý vynikol u prvých lovcov fosílií a paleontológov, ktorí videli jeho kostru.
Hypacrosaurus altispinus
Hypacrosaurus, podobne ako ostatné kačicovité, ktoré sa oficiálne nazývajú hadrosaury, dorastal do dĺžky približne 30 metrov a bežne sa pohyboval po všetkých štyroch končatinách, hoci jeho zadné končatiny boli oveľa dlhšie a vyvinutejšie ako predné.
Lambeosaurus lambei
Lambeosaurus, ktorého zdobí bizarný dvojšpicatý hrebeň na vrchole lebky, patrí do skupiny kačicovitých dinosaurov alebo hadrosaurov nazývaných neprekvapivo lambeosauríny.
Microvenator celer – Druhy dinosaurov
Táto zmenšená kostra dinosaura naznačuje, že tento jedinec mohol byť dlhý len asi 4 metre. Mononykus olecranus Mononykus bol veľmi zvláštny živočích. Bol veľký len asi ako moriak a jeho proporčne dlhé, štíhle zadné nohy poháňali jeho pomerne štíhle, prúdnicovité telo.
Oviraptor philoceratops
Oviraptor je síce malý, iba 5 – 6 metrov dlhý, ale napriek tomu je jedným z najbizarnejších dinosaurov, aké boli kedy objavené, a ako taký dlho mátal aj fascinoval paleontológov.
Pachycephalosaurus wyomingensis
Pachycephalosaurus, ktorého meno v podstate znamená „jašter s hrubou hlavou“, patrí medzi najneobvyklejšie dinosaury a je známy najmä vďaka kupole z kostí, ktorá sa nachádza na vrchole jeho lebky a ktorú obklopujú malé kostené hrbolčeky a malé kostené rohy na rypáku.
Prosaurolophus maximus
Hoci je Prosaurolophus členom klanu kačicovitých dinosaurov, nepatrí medzi pozoruhodnejších zástupcov tejto často komplikovane chocholatej skupiny. Protoceratops andrewsi Robustná kostra protoceratopsa veľkosti prasaťa je korunovaná ozdobnou lebkou, ktorú zdobí rozsiahlejší, aj keď ešte nie úplne vyvinutý kostný štít na chrbte ako u jeho skoršieho vývojového príbuzného psitakosaura.
Psittacosaurus mongoliensis
Psittacosaurus je 3-metrový raný zástupca patriaci do skupiny rohatých dinosaurov nazývaných ceratopsiáni.
Saurolophus osborni – Druhy dinosaurov
Saurolophus patril do skupiny dinosaurov nazývaných hadrosaury, ktoré sa neformálne nazývajú aj kačicovité. Spinosaurus všetko o dinosaurovi
Sauuropelta edwardsi
Robustný, tanku podobný dinosaurus Sauropelta patrí do primitívnej skupiny ankylosaurov nazývaných nodosaury.
Saurornithoides mongoliensis
Saurornithoides bol ďalší relatívne malý, obratný, mäsožravý dinosaurus približne rovnakej veľkosti ako Velociraptor a Oviraptor, s ktorým sa pohyboval po piesočných púštnych dunových poliach starovekej Strednej Ázie.
Struthiomimus altus – Druhy dinosaurov
Struthiomimus celkom vhodne znamená „pštrosí imitátor“. Tento 5 metrov dlhý dinosaurus s malou lebkou posadenou na dlhom esovitom krku skutočne pripomína svojho žijúceho dinosaurieho príbuzného, pštrosa.
Styracosaurus albertensis – Druhy dinosaurov
Stryracosaurus, evolučne blízky bratranec slávneho rohatého dinosaura Triceratopsa, mal podobne robustné a drsné telo so štyrmi silnými nohami, ktoré podopierali súdkovitý trup trochu podobný súčasnému nosorožcovi.
Tenontosaurus tilletti
Tenontosaurus je veľmi blízky príbuzný známejšieho európskeho dinosaura s názvom Iguanodon.
Triceratops horridus
Veľký Triceratops so svojou zavalitou a luskáčovitou kostrou dlhou 5 metrov by bol hrozivým protivníkom aj bez svojej masívnej a bizarnej lebky, vyzbrojenej tromi zastrašujúcimi rohmi a robustným štítom z kostí na chrbte. Triceratops všetko o dinosauroch
Tyranosaurus rex – Druhy dinosaurov
Pravdepodobne najznámejší zo všetkých vyhynutých dinosaurov, mohutný tyranosaurus, mal prekvapivo ľahkú, dutú kostru dlhú 13 metrov. Tyrannosaurus rex všetko o dinosaurovi
Velociraptor mongoliensis
Ľahká, 2 metre dlhá kostra Velociraptora urobila z tohto predátora jedného z najrýchlejších a najhybnejších mäsožravcov potulujúcich sa po pieskových dunových poliach starovekej púšte Gobi. Velociraptor všetko o dinosaurovi
Cenozoikum (pred 66 miliónmi rokov až po súčasnosť) Druhy dinosaurov
Diatryma gigantean
Hoci Diatryma je jednoznačne vták, rozhodne nevyzerá ako typický moderný vták.
Presbyornis pervetus – Druhy dinosaurov
V živote bol Presbyornis vysoký asi 18 cm. Jeho bocianovité, chvostnaté nohy odrážajú jeho zvyky pobrežného vtáka.
Psilopterus australis – Druhy dinosaurov
Asi 0,6 až 1 meter vysoký Psilopterus patrí do skupiny prevažne juhoamerických vtákov žijúcich na zemi, ktoré sa nazývajú phorusrhacidy. Mastné vlasy : 5 domácich liekov