KonePLEMENÁ KONI

Divoké kone – 15 kolónií divokých koní z celého sveta

Divoké kone . Nie je nič romantickejšie ako vidieť skupinu divokých koní cválajúcich po malebnej pláži, ale počkajte – sú skutočne divoké? 

 

Divoké kone

Pravdepodobne nie. Jediným skutočným „divokým koňom“ je Kôň Przewalského z Mongolska. Všetky ostatné voľne sa pohybujúce poddruhy koní a poníkov patriacich k Equus ferus sú divé alebo polodivé zvieratá, ktoré pochádzajú z radu domestikovaných koní.

Číra skutočnosť, že nie sú technicky „divoké“, samozrejme neznamená, že nie sú divočinou. S divými koňmi by sa malo zaobchádzať rovnako opatrne a s rešpektom ako s akýmkoľvek iným divým tvorom. Tu je prehľad niekoľkých najznámejších populácií divokých koní a poníkov na celom svete.

Mustangy – Divoké kone 

Mustangy
Neexistuje žiadny tak ikonický divoký kôň ako mustang .Tieto elegantné tvory pochádzajú z koní, ktoré do Ameriky priniesli Španieli, ale v priebehu rokov sa začali miešať aj s rôznymi druhmi koní z Ameriky.
Mustangy v súčasnosti riadi americký úrad pre správu pozemkov.

Top 10 najsilnejších plemien koní na svete

Podľa zákona o voľnom potulných koňoch z roku 1971 sú tieto kone „živé symboly historického a priekopníckeho ducha Západu, ktoré naďalej prispievajú k rozvoju rozmanitosti foriem života v rámci národa a obohacujú život amerického ľudu. “

Kone Brumby – Divoké kone 

Kone Brumby


Brumby sú divoké kone, ktoré sa voľne pohybujú v Austrálii. Aj keď sa stáda Brumbií vyskytujú na celom kontinente, najznámejšie populácie sa vyskytujú na severnom území a v Queenslande.

Rovnako ako mnoho invazívnych druhov v Austrálii, aj Brumbi sú potomkami uniknutých, prepustených alebo stratených zvierat, ktoré sa datujú do čias prvých európskych osídlení na kontinente.Kvôli vážnym ekologickým hrozbám, ktoré predstavujú pre pôvodné rastliny a divočinu, sa všeobecne považujú za škodcov.

Koníky – Divoké kone 

Koníky


Toto plemeno divokých koní má pôvod v Poľsku, kde majú dlhú históriu ako vytrvalé kone. Dnes veľa z týchto majestátnych poníkov nájdete v prírodných rezerváciách, kde sú monitorované a chované v kontrolovaných podmienkach.

Kvôli ich primitívnym znakom (srsť dunovej farby a prítomnosť chrbtových pruhov) sa kedysi myslelo, že kone Koniky sú najnovším potomkom dnes už vyhynutého európskeho divého koňa. Testovanie DNA však dokázalo, že plemeno zdieľa rovnakú mitochondriálnu DNA ako mnoho iných moderných domestikovaných koní.

Assateagueské poníky (Chincoteague Pony)

Assateagueské poníky (Chincoteague Pony)


Assateagueské poníky sú jedným z najznámejších divokých koní . Aj keď sa kvôli ich vzhľadu často označuje ako „poníky“, v skutočnosti sú genotypovo podobné koňom.

Pojem „Chincoteague“ vedie tiež k zámene, pretože kone technicky žijú na ostrove Assateague, ktorý je rozdelený na polovicu hranicami Marylandu a Virginie. Poníky na strane Marylandu žijú na národnom pobreží ostrova Assateague Island, zatiaľ čo poníky z Virgínie žijú v Národnej prírodnej rezervácii Chincoteague.

Dartmoorske pony (Dartmoor pony)

Dartmoorske pony (Dartmoor pony)


Dartmoorské poníky sú pomenované podľa chránených anglických rašelinisk, v ktorých žijú. Tieto poníky, ktoré sa vyznačujú svojim nízkym, ale širokým vzrastom, sú známe tým, že sú mimoriadne odolné. Ich sila a vytrvalosť im dáva v ústrety extrémnemu počasiu, ktoré je charakteristické pre podnebie rašeliniska.

Rovnako ako mnoho iných divokých koní, aj tieto kone za posledné storočie výrazne poklesli v populácii. Podľa BBC bývali na rašeliniskách voľne pohybujúce sa poníky Dartmoor, ktoré sa pohybovali v stádach o 100 – 200 konoch , na jar roku 2004 sa ich počet pohyboval okolo pár stovkách kusov.

Namíbijské kone (Namib Desert Horse) – Divoké kone 

Namíbijské kone (Namib Desert Horse)


Mimoriadne vzácne divoké kone žijú v africkej Namíbskej púšti. Príbeh ich zavedenia do tohto drsného terénu zostáva nejasný, aj keď existuje niekoľko teórií, že ich predkami boli bývalé nemecké jazdecké kone privezené do tejto oblasti počas prvej svetovej vojny.

V súčasnosti sa túlajú po púštnych Garubských nížinách, kde slúžia ako turistické lákadlá a historické zvláštnosti. Na ich ochranu boli ich pastviny v roku 1986 začlenené do parku Namib-Naukluft .Divoké kone .

Kone Misaki – Divoké kone 

Kone Misaki
Kone Misaki sa pasú na lúkach pozdĺž mysu Toi (v japončine „Toimisaki“) v japonskej prefektúre Kjúšú.Rovnako ako mnoho „pôvodných“ plemien koní v Japonsku, aj pôvodných predkov plemena Misaki priniesli ľudia z Číny pred stovkami rokov.Napriek svojej dlhej histórii nastal na konci druhej svetovej vojny dramatický pokles počtu iba asi 100 kusov.

Camargské kone (Camargue horse)

Camargské kone (Camargue horse)


Byť svedkom stáda kamaragských koní cválajúcich príbojom je ako pozerať sa na začiatok „Ohnivých vozov“. Tieto elegantné, sivobiele krásy sú starodávnym plemenom koní, ktoré žijú pozdĺž chránených mokradí vo francúzskom Camargue. Sú oslavovaní pre svoju svižnosť, vytrvalosť a odolnosť.Aj keď mnoho polodivokých jedincov trávi dni v bažinách, iní sú chovaní a trénovaní ľuďmi. Žehička na vlasy : Podľa čoho si vybrať

Grayson Highlands Ponies

Grayson Highlands Ponies


Divoké kone .Ak ste niekedy snívali o pešej turistike po Appalachian Trail, nezabudnite si pri prechádzaní Virgíniou nechať nejaký čas aby ste si mohli pozrieť divoké poníky v štátnom parku Grayson Highlands. Tieto rozkošné kone nie sú v regióne pôvodné ; skôr ich do oblasti zaviedla americká lesná služba pred niekoľkými desaťročiami. Odvtedy sa spevnili ako priateľské (takmer až príliš priateľské) tváre pozdĺž jednej z najslávnejších turistických trás v Amerike.

Waleské pony (Welsh Pony and Cob)

Waleské pony (Welsh Pony and Cob)
Waleskí horskí poníci sú iba jedným členom väčšej skupiny úzko príbuzných koňov známych ako waleský poník a kob. Všetky tieto plemená pochádzajú z Walesu dlho pred vznikom Rímskej ríše. Welsh Mountain Pony (oddiel A skupiny plemien) pravdepodobne pochádza z prehistorického keltského poníka a zatiaľ čo mnohí z nich boli domestikovaní, stále existuje stádo takmer 200 jedincov, ktoré sa túlajú po kopcoch Carneddau vo Snowdonii vo Walese.

Kone Dunajskej delty

Kone Dunajskej delty
Divoké kone .Tieto malebné bytosti žijú medzi mokraďami a lesmi rumunského regiónu Delta Dunaja. Aj keď v tejto oblasti už po stáročia žijú divoké kone, od 90. rokov sa počet jedincov zvýšil na 4 000 v dôsledku toho, že ľudia zatvorili svoje farmy a vypustili svoj dobytok do voľnej prírody. Aj keď sú kone zjavným predmetom inšpirácie a zvedavosti, ich nekontrolovaný počet predstavuje vážne nebezpečenstvo pre pôvodný život rastlín.

Pottoka Ponies – Divoké kone 

Pottoka Ponies
Pottoka, pôvodom z francúzskych pohorí Pyreneje a španielskeho Baskicka, je starodávne plemeno koní, ktoré je čoraz viac ohrozované stratou biotopu a krížením s inými plemenami koní, vrátane iberských koní, arabských koní a waleských poníkov.

Na Pottoke je fascinujúce to, že sú dosť zdatní v „predpovedaní“ počasia. V závislosti na tlaku vzduchu stáda migrujú do údolí pred nepriaznivým počasím a po prechode búrky sa vrátia na vysočinu.Divoké kone.

Kone na ostrove Cumberland

Kone na ostrove Cumberland
Od hustého prímorského lesa po 27 km dlhý úsek nerozvinutej pláže je Cumberland Island National Seashore plný všetkých druhov prírodných pokladov. Jednou z jeho najznámejších atrakcií sú však divoké kone.

 

Cumberlandské divoké kone, ktoré pochádzajú z populácie privezenej na ostrov z pevninského Gruzínska v 19. storočí, majú 150 až 200 jedincov. Zaobchádza sa s nimi ako s akýmkoľvek iným divým tvorom a neposkytuje sa im žiadna pomoc. Aj keď sa na ne pozerá z diaľky celkom pekne, môžu byť fyzicky dosť obranní, ak sa k nim priblížite príliš blízko.

Garrano a Sorraia

Garrano a Sorraia
V Portugalsku existujú dve slávne plemená domorodých divokých koní – na juhu Sorraianske kone a severné poníky Garrano (na obrázku).

 

Oba sú v súčasnosti klasifikované ako ohrozené z dôvodu poklesu hodnoty poľnohospodárskeho využitia, ako aj predácie, aj keď v poslednej dobe sa objavujú snahy o zachovanie týchto plemien.

Kone Banker

Kone Banker
Verí sa, že sú potomkami domestikovaných španielskych koní, ktoré boli na kontinent privezené v 16. storočí.Ich domovom sú močaristé pastviny v Severnej Karolíne. Kone Banker, ktoré spravuje služba národného parku, majú mierne zmenšenú postavu vďaka riedkej strave, ktorá vedie k spomalenému rastu.Divoké kone.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button