Čo robiť pri vysokom tlaku – situácie pod tlakom
Čo robiť pri vysokom tlaku. 10 spôsobov, ako zvládnuť situácie pod vysokým tlakom. V sparný deň sa vám pokazí klimatizácia. Niekto vás blokuje na diaľnici. Šéf alebo učiteľ vám zadá úlohu so šialeným termínom. Všetci sme to zažili! A je príliš ľahké nechať sa týmito situáciami vytočiť. Ukazuje sa, že existujú lepšie a horšie spôsoby, ako takéto chvíle zvládnuť.
Obsah článku:
Čo robiť pri vysokom tlaku
Rozprávali sme sa s odborníkom z asociácie srdca, aby sme sa dozvedeli, prečo je spôsob, akým zvládame situácie pod vysokým tlakom, dôležitý, aby nám pomohol zvládnuť daný moment a aby sme predišli chronickému stresu. Prečítajte si praktické tipy na zvládanie situácií pod vysokým tlakom.
Keď sa stres prevalí
Stres je normálna reakcia na situácie pod vysokým tlakom, ktorá prebieha fyzicky aj psychicky. Vaše telo uvoľňuje veľké množstvo adrenalínu, stúpa vám krvný tlak a zvyšuje sa vám tep. Čoskoro nasleduje reakcia vášho mozgu. V podstate ide o reakciu bojuj alebo utekaj, náš prirodzený spôsob detekcie nebezpečenstva.
Niekedy nás stres motivuje k výkonu – preto sa používa slovné spojenie „funguje dobre pod tlakom“ – a niekedy nás premôže. Ak tento druhý pocit zostane bez kontroly, môže viesť k pocitu nedostatočnej kontroly. Tento cyklus len prilieva olej do ohňa.
Chronický stres môže mať trvalé následky, prispieť k vysokému krvnému tlaku (hypertenzii), astme, tráviacim problémom, duševným poruchám, ako je depresia a úzkosť, a ďalším. Ešte presvedčivejšie: Novšie výskumy poukazujú na prepojenie medzi mysľou, srdcom a telom. Duševné stavy môžu byť rizikovými faktormi pre horšie zdravie srdca a zvyšujú riziko ďalších srdcových problémov, ak už máte srdcové ochorenie. Čo robiť pri vysokom tlaku.
Ale aj tu sú dobré správy. Obrátenou stranou je, že ľudia, ktorí majú pozitívne psychologické zdravotné vlastnosti, ako je vďačnosť a pozitívny pohľad na život, sa zdajú byť celkovo lepší.
10 spôsobov, ako sa zbaviť tlaku
Vrie vám krv v žilách? Myseľ sa rúti na plné obrátky? Vyskúšajte tieto tipy, aby ste zabránili stupňovaniu situácií pod vysokým tlakom. Smiech liek na stres.
Všimnite si stres v jeho počiatočnom štádiu. Keď sa stretnete so stresovou situáciou, môžete pocítiť, že sa vám napínajú svaly, búši vám srdce a potia sa vám dlane. Uvedomenie si tejto fyzickej reakcie je kľúčom k zvládnutiu stresu. Je jednoduchšie vyrovnať sa so stresom, keď sa začína stupňovať, namiesto toho, aby ste sa ho zmocnili.
Najprv myslite, potom konajte
Najprv myslite, potom konajte. Keď je tlak, nekonajte podľa inštinktu. Namiesto toho urobte krok späť a analyzujte situáciu. Ak ste v konflikte s niekým iným a potrebujete chvíľu na preskupenie, povedzte mu to. Vy – a váš vzťah s ním – budete na tom lepšie.
Identifikujte, čo môžete (a čo nemôžete) kontrolovať
Čo robiť pri vysokom tlaku. Identifikujte, čo môžete (a čo nemôžete) kontrolovať. Počasie, cyklus správ, konanie iných ľudí… to sú veci, ktoré v živote nemôžete ovplyvniť. Tak prečo na ne strácať čas? Namiesto toho odborníci odporúčajú nasmerovať svoju energiu na to, čo môžete ovplyvniť. Medzi ne patrí vaše vlastné správanie, spôsob plánovania a ľudia, s ktorými trávite čas.
Nájdite si rozptýlenie – Čo robiť pri vysokom tlaku
Nájdite si rozptýlenie. V stresovej situácii zamerajte svoju myseľ na niečo iné ako na hnev, odpor alebo frustráciu, ktorú pociťujete. Zapnite si obľúbenú pieseň alebo sa pritúľte k svojmu domácemu miláčikovi. Je to dospelácka verzia toho, keď poviete dieťaťu, aby počítalo do desať. Dá to vášmu mozgu šancu na chvíľu sa zastaviť a premýšľať, a dúfajme, že preruší cyklus stresu.
Dýchajte
Keď už ste pri tom, niekoľkokrát sa pomaly a zhlboka nadýchnite. Hlboké dýchanie je jedným z najúčinnejších spôsobov znižovania stresu v tele a môžete ho vykonávať kedykoľvek a kdekoľvek. Okamžite vás uvoľní a pomôže vám znížiť aj srdcovú frekvenciu. Čo robiť pri vysokom tlaku. Stres – všetko čo by ste o strese mali vedieť
Zostaňte pozitívne naladení
Pamätajte, že vaša myseľ sa takmer vždy vzdá ako prvá a vy ste fyzicky schopní viac, ako si myslíte. Namiesto toho, aby ste sa zaoberali negatívnymi myšlienkami, skúste nájsť v okolnostiach humor (samozrejme, že sa vám večer pred termínom veľkého projektu pokazil notebook!). Pomôcť môže aj preformulovanie výziev ako príležitostí na rast alebo pokrok. Napríklad ten agresívny termín môže byť šancou naučiť sa novú zručnosť alebo sa spriateliť s novým spolupracovníkom.
Upokojte svoj hlas – Čo robiť pri vysokom tlaku
Bez ohľadu na to, ako sa cítite vo vnútri, skúste svojím hlasom vyžarovať pokoj. Ak sa dokážete vyhnúť tomu, aby ste pôsobili vystresovane alebo panicky, uvoľníte sa vy aj ostatní okolo vás. Často bude váš pohľad nasledovať tento príklad. (Rovnaký účinok môže mať aj predstieranie úsmevu!)
Pochopte, že máte na výber
Niektorí odborníci upozorňujú, že samotná udalosť alebo iná osoba nespôsobuje stres – namiesto toho je to naša reakcia na túto udalosť alebo osobu. Udalosť je len udalosť. To, čo vám tá osoba povedala, je len to, čo povedala. Môžeme dovoliť, aby nám situácia spôsobila stres, alebo sa môžeme rozhodnúť, že ho spôsobovať nebudeme. Už len toto poznanie môže byť posilňujúce.
Rozprávajte sa o tom – Čo robiť pri vysokom tlaku
Duševné zdravie je rovnako dôležité ako fyzické zdravie a naučiť sa zdravo zvládať stres si vyžaduje prax. Mnohí z nás na tom musia pracovať celý život! Skúste sa porozprávať s členom rodiny alebo priateľom, ktorý vám môže pomôcť obnoviť váš pohľad na vec. Dámske zimné topánky – 8 tipov ako si vybrať
Uvoľnenie pary
Od práce cez školu až po osobné vzťahy sú situácie pod vysokým tlakom súčasťou života. Vždy budú existovať účty, ktoré treba zaplatiť, blízki, ktorí potrebujú vašu pozornosť, a termíny, ktoré treba splniť.
Všetci musíme akceptovať, že život má svoje výzvy a že nemôžete bojovať s každou z nich. Akceptácia vám umožní oveľa lepšie sa racionálne vyrovnať so stresom. Inými slovami, vyberajte si svoje bitky! Čo robiť keď sa nudím – 100 aktivít na nudu
Takže keď vám nabudúce život pripraví nepríjemnú situáciu, obráťte sa na tieto tipy – a zbavte sa časti tlaku.