OsobnostiSLÁVNE OSOBNOSTI

Bolek Polívka – herec s veľkým srdcom

Bolek Polívka je jedným z najznámejších a najúspešnejších českých herecov a komikov. Narodil sa 27. augusta 1949 v Moravskej Třebové v Československu. Jeho skutočné meno je Bohuslav Polívka, ale vďaka jeho obľúbenému prezývke Bolek, sa preslávil pod touto pomenovkou.

 

Bolek Polívka

 

Bolek Polívka

Bolek sa svojou kariérou v herectve začal už v 70-tych rokoch minulého storočia. V tomto období začínal svoju kariéru aj ako herec v Divadle na provázku v Brne, kde si ho všimli jeho výnimočné herecké schopnosti. Od tej doby sa jeho kariéra rozbehla na plné obrátky.

Bolek Polívka je známy svojimi skvelými hereckými výkonmi v mnohých filmoch. Jeho filmová kariéra sa začala v 80-tych rokoch a trvá dodnes. Medzi jeho najznámejšie filmy patria:

Bolek Polívka filmy

 

Bolek Polívka filmy

1. Jánošík (1974) – v tomto filme ztvárnil hlavnú postavu slovenského národného hrdinu Juraja Jánošíka.

 

2. Vesničko má středisková (1985) – Bolek Polívka sa objavil v tomto kultovom českom filme ako vedľajší herec.

 

3. Kopytem sem, kopytem tam (1989) – v tejto komédii sa Bolek Polívka objavil ako jedna z hlavných postáv.

 

4. Šakalí léta (1992) – v tomto filme hrá Bolek Polívka rolu starého kriminálnika, ktorý sa snaží nájsť zlatú baňu.

 

5. Konec básníků v Čechách (1993) – v tejto komédii sa Bolek Polívka objavil ako jedna z hlavných postáv, básnik Karel Hynek Mácha.

 

6. Rafťáci (2006) – Bolek Polívka sa objavil ako jedna z hlavných postáv v tomto dobrodružnom filme o vodáckom výlete po rieke.

 

7. Alois Nebel (2011) – v tomto animovanom filme zaznel hlas Bolkovi, ktorý prepožičal svoj hlas jednej z postáv.

 

Tieto filmy sú len niektoré z mnohých filmov, v ktorých sa Bolek Polívka objavil. Jeho herecké schopnosti a talent sú nezameniteľné a určite stojí za to vidieť ho v akomkoľvek filme.

Prečo je známy?

 

Prečo je známy

Bolek Polívka sa stal známym nielen vďaka svojmu hereckému talentu, ale aj svojim vtipným skečom a stand-up komédiám. Jeho humor je výnimočný a jeho vystúpenia vždy skvelé. Jeho najznámejšie postavy sú napríklad Jánošík, ktorého ztvárnil v divadelnej hre a neskôr i vo filme, alebo Babička, postava, ktorú stvoril v spolupráci s Ladislavom Smoljakom.

Divadlo Bolka Polívky

 

V roku 1996 založil Bolek Polívka vlastné divadlo, Divadlo Bolka Polívky, ktoré je dodnes veľmi úspešné a v Brne patrí k najnavštevovanejším kultúrnym miestam. Divadlo ponúka širokú škálu divadelných predstavení, od klasických hier až po moderné inscenácie. Bolek Polívka je tiež aktívnym podporovateľom kultúry a umenia, podporuje mladých umelcov a snaží sa prispievať k rozvoju českého divadla.

Hudobná kariéra

 

Okrem divadla a filmu sa Bolek Polívka venuje aj hudbe. Je známy svojím talentom na hru na gitaru a spievanie. V roku 2012 vydal album s názvom „Blues pro tebe“, na ktorom si zahral a zaspieval spolu s mnohými známymi českými hudobníkmi. Ako uskladniť papriku na zimu

Bolek Polívka Ocenenia

 

Bolek Polívka získal za svoju kariéru mnoho ocenení a nominácií. V roku 2008 mu bolo udelené ocenenie Thálie za celoživotné dielo v oblasti divadelného umenia. V rovnakom roku získal aj Cenu města Brna. Pivo na vlasy

 

Bolek Polívka je charakteristický svojim jedinečným humorom a talentom. Jeho vystúpenia sú vždy plné zábavy a smiechu a určite patria k tým najlepším v českom divadle a kultúre. Svojím dielom a prínosom kultúre a umeniu je Bolek Polívka jedným z najvýznamnejších českých umelcov.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button