MÓDAZimné topánky

Ako si vybrať zimné topánky – 9 správnych typov

Ako si vybrať zimné topánky? Najlepší výber. Ako si vybrať najlepšie zimné topánky na výlety alebo na bežné používanie v chladnom počasí – od tepla a priľnavosti až po preferencie štýlu.

 

Ako si vybrať zimné topánky

 

Ako si vybrať zimné topánky - 9 správnych typov

 

Pre ľudí žijúcich v chladných oblastiach Slovenska je kvalitný pár zimných topánok nevyhnutný. Pomôžu vám udržať nohy v teple, suchu a pevne na zemi. Nižšie rozoberieme všetky dôležité aspekty výberu správnej zimnej obuvi pre vás vrátane tepla, výšky, nepremokavosti, hmotnosti, strihu a ďalších aspektov.

 

 

1. Použitie: V prvom rade si vyberte topánku, ktorá sa vám bude hodiť: Vhodné na bežné nosenie alebo na zimnú turistiku

 

 Použitie V prvom rade si vyberte topánku, ktorá sa vám bude hodiť Vhodné na bežné nosenie alebo na zimnú turistiku

 

Prvý krok pri výbere zimnej topánky zahŕňa premyslenie plánovaného použitia. Väčšinou existujú dva tábory: bežné zimné topánky. Ktoré sú skvelé na každodenné nosenie, dochádzanie do práce a ľahké použitie v prírode. Druhou skupinou sú modely viac zamerané na backcountry. Ako si vybrať zimné topánky.  V podstate vyzerajú ako turistické topánky, ale majú pridanú izoláciu a špecifickú zimnú trakciu. Ľahké backcountry modely vynikajú pri športoch, ako je zimná turistika a chôdza na snežniciach. Zatiaľ čo hrubšie a teplejšie verzie sú skvelé na prácu v prírode a sedavejšie činnosti v chlade.

 

Ako sa dalo očakávať, mnohé príležitostné zimné topánky majú elegantnejší vzhľad, ktorý je viac mestský. Okrem toho tieto modely zvyčajne poskytujú slušnú priľnavosť vo väčšine snehových podmienok. Zateplenie by malo udržať nohy v primeranom teple (ak nie ste vonku dlho) a takmer všetky sú vodotesné okolo chodidiel na chôdzu v ľahkom snehu a kalužiach. Ak sú však počasie a terén obzvlášť drsné alebo sa chystáte byť vonku dlhšie, oplatí sa prejsť na serióznejšie topánky.

 

2. Koľko tepla potrebujete?

 

Koľko tepla potrebujete

 

Skvelá zimná topánka musí byť teplá a v tomto smere sa dosť rozlišuje. Najskôr si všimneme, že viaceré značky obuvi uvádzajú teplotné hodnotenie. Hoci tie vždy odporúčame brať s rezervou. Ako si vybrať zimné topánky. Môžete vidieť pôsobivé hodnotenia ako -25 °C alebo nižšie, ale pravdou je, že na rozdiel od spacích vakov neexistuje štandardizovaný systém hodnotenia na meranie tepla obuvi. Záleží pritom na mnohých faktoroch: na úrovni vašej aktivity. Cirkulácii krvi, type a hrúbke ponožky a dokonca aj na tom, ako vám topánka sadne. Radi čítame teplotné hodnotenia a berieme ich na vedomie, ale vždy predpokladáme, že sú veľkorysé, a hľadáme aj iné špecifikácie.

 

 

Pokiaľ ide o izoláciu, zimné topánky majú niekoľko rôznych typov. Najbežnejšia je syntetická výplň, ktorá má názvy ako PrimaLoft a Thinsulate spolu s gramážou udávajúcou hrúbku. Syntetiku máme radi, a to najmä v prípade obuvi – na rozdiel od páperia odoláva vode a izoluje aj keď je mokrá, čo je dôležité, ak sa vám do topánky dostane voda alebo sa vám spotia nohy. Pre porovnanie, mnohé ľahké až stredne ťažké topánky majú 200- až 400-gramovú izoláciu, zatiaľ čo skutočná topánka do chladného počasia má až 1 200 gramov s hrubou podšívkou (takéto topánky sa často používú na lov, rybolov pod ľadom a medzi pracovníkmi, ktorí sú väčšinu dňa vonku). Okrem syntetickej izolácie nájdete v niektorých zimných topánkach aj samostatnú vyberateľnú plstenú alebo majú vnútro vyplnené ovčou kožou alebo vlnou. Účinnosť týchto typov izolácie sa v jednotlivých modeloch výrazne líši a väčšina používa syntetiku.

3. Výška topánky – Ako si vybrať zimné topánky

 

Výška topánky - Ako si vybrať zimné topánky

 

Okrem tepla je vaša zimná topánka navrhnutá tak, aby zabránila vniknutiu snehu a ľadu. A ak si cez ne neťaháte snehové nohavice alebo nepoužívate gamaše, na výške veľmi záleží, navyše ovplyvňuje dizajn. Hlásenia sú trochu nejednotné (viac o tom nižšie), ale ako základ pre porovnanie používame výšku hriadeľa, čo je meranie od stielky po vrch topánky. Na spodnom konci spektra je množstvo modelov zameraných na turistiku s výškou okolo 6 až 7 palcov, čo robí pomerne dobrú prácu, pokiaľ nie je hlboký sneh. Niektoré z bežnejších možností sú navrhnuté skôr s ohľadom na teplo a štýl a ich výška sa zvyšuje na 10 palcov. Rovnako ako pri vyššie uvedených častiach, aj pri výbere ideálnej výšky myslite na to, ako plánujete topánky a zvyšok svojej zimnej výbavy používať.

Poznámka na záver k výške topánky: možno bude potrebné trochu pátrať, aby ste zistili správne číslo. Niektoré značky uvádzajú výšku hriadeľa, o ktorej sme písali vyššie, zatiaľ čo iné uvádzajú celkovú výšku (od spodnej časti podrážky po hornú časť topánky). A niektoré neurčujú, čo majú na mysli, alebo túto informáciu neuvádzajú vôbec. Bez ohľadu na to toto číslo poskytuje dobrý východiskový bod a vy viete, že sa pohybujete v určitom rozmedzí, a pohľad na dizajn alebo osobné vyskúšanie topánky vám pomôže získať ešte lepšiu predstavu.

 

4. Styling

 

Styling

 

Ak by existovala kategória outdoorového vybavenia, v ktorej záleží na štýle, zimné topánky by boli silným kandidátom. Pravdou je, že niektorí ľudia používajú zimné topánky na aktivity, ako je turistika a chôdza na snežniciach, ale oveľa viac ľudí ich nosí po meste, do práce a dokonca aj v noci. Dobrou správou je, že výrobcovia si to všimli – teraz existuje veľa štýlových možností a dokonca aj tradičné outdoorové značky robia svoje zimné topánky zábavnejšie.

5. Držanie na ľade – Ako si vybrať zimné topánky

 

Držanie na ľade - Ako si vybrať zimné topánky

 

Zimné topánky sú navrhnuté s ohľadom na trakciu na snehu a ľade, takže na výber nájdete širokú škálu priľnavých podrážok a vzorov dezénu. Dobrou správou je, že snehové topánky majú iný vzor výstupkov a gumovú zmes ako ich príbuzní v turistických topánkach. Zmesi sú mäkšie a pri poklese teplôt netvrdnú, čo im pomáha udržať priľnavosť na klzkom povrchu, a vzor výstupkov je zameraný na zabránenie hromadeniu snehu. Vo všeobecnosti majú najlepšiu trakciu modely pripravené na turistiku, zatiaľ čo topánky na bežné nosenie môžu byť náchylnejšie na pošmyknutie. A existujú aj niektoré špecializované technológie ktoré celkom dobre držia na ľade. Vždy chcete byť opatrní, ale zistili sme, že špecifické zimné modely odvádzajú obdivuhodnú prácu, ktorá zabraňuje pošmyknutiu.

 

 

Napriek tomu, keď sa podmienky naozaj zhoršia – a máme na mysli najmä strmší terén a rozšírený ľad – možno budete chcieť zvážiť pridanie trakčného zariadenia.

 

6. Dvojdielne verzus jednodielne konštrukcie

 

Dvojdielne verzus jednodielne konštrukcie

 

Kľúčovou vlastnosťou, na ktorú si budete chcieť dať pozor, je, či je zimná topánka jednodielna alebo dvojdielna. Klasické dvojdielne zostavy majú hrubú vonkajšiu škrupinu spolu s odnímateľnou vložkou. Výsledkom je vynikajúca vodotesnosť a možnosť vybrať podšívku, aby ste ju vysušili alebo dokonca vyprali. Okrem toho sú vyberateľné vložky spravidla mäkké, poskytujú viac odpruženia a všestranného pohodlia ako typická jednodielna konštrukcia. Ako si vybrať zimné topánky. Dámske zimné topánky – 8 tipov ako si vybrať

 

 

Na druhej strane sme zistili, že dvojdielne topánky sú menej ako optimálne na prekonávanie veľkého množstva terénu a vykonávanie outdoorových aktiví. Napríklad chôdza na snežniciach a zimná turistika. Jednodielne topánky – a najmä tie, ktoré vychádzajú z turistických konštrukcií – sa lepšie pohybujú. Pôsobia menej nedbalým dojmom a majú menej pohyblivých častí, ktoré by sa mohli trieť a pôsobiť nevhodne. A čo je možno najdôležitejšie, bežne vážia podstatne menej.

 

7. Hydroizolácia – Ako si vybrať zimné topánky

 

Hydroizolácia - Ako si vybrať zimné topánky

 

Vzhľadom na to, že budete chodiť po snehu a zimnej kaši, v podstate všetky zimné topánky ponúkajú určitý stupeň ochrany proti vode. Ako bolo uvedené vyššie, dvojdielne topánky majú tendenciu poskytovať maximálnu vodotesnosť: pevná guma okolo nôh a kožený zvršok na vonkajšom plášti sú dosť odolné voči živlom, pričom pod nimi sa nachádza vyberateľná vložka. Na druhej strane jednodielne topánky majú tenkú nepremokavú a priedušnú membránu, ktorá je vložená medzi vonkajší plášť a podšívku. Jednodielne topánky sú nepremokavé, ale dlhodobé vystavenie môže nakoniec viesť k tomu, že si vlhkosť prerazí cestu cez uvedenú membránu.

 

 

Ďalšie kľúčové prvky pri udržiavaní sucha sa týkajú celkovej výšky a jazyka topánky. Konkrétne, ak budú vaše nohy občas ponorené vo vode vo výške členkov alebo hlbšie, je dobré overiť, či jazyk zostáva spojený so zvrškom topánky čo najvyššie (otvor v jazyku znamená, že voda môže presakovať). A bez ohľadu na konštrukciu topánky je dôležité prijať opatrenia na zabránenie vnikaniu snehu cez hornú časť goliera. Ak je to možné, noste nohavice, ktoré môžu ísť cez topánku, alebo ak nie, topánku v hornej časti tesne utiahnite. A ak sa v zime vydávate na turistiku alebo na snežniciach, najistejším spôsobom, ako zostať v suchu, sú kamaše. Novoročné prianie, sms, želania, 100+ prianí

 

8. Hmotnosť a objem

 

Hmotnosť a objem

 

Pri väčšine kategórií outdoorového vybavenia je hmotnosť primárnym faktorom, ale tu nie až tak veľmi. Pravdou je, že v prípade zimných topánok ich spravidla nenosíte v batohu, neprekonávate super dlhé vzdialenosti a zvyčajne ich nedávate do kufra na cesty. To znamená, že celková hmotnosť 3 až 4 kilogramy na pár alebo dokonca vyššia v skutočnosti nemá až taký veľký význam. Napriek tomu, ak máte ambiciózne plány v oblasti snežníc a turistiky, alebo len uprednostňujete ľahkú a svižnú obuv, oplatí sa hmotnosť dvakrát skontrolovať.

 

 

9. Prispôsobenie a veľkosť – Ako si vybrať zimné topánky

 

Prispôsobenie a veľkosť - Ako si vybrať zimné topánky

 

Prispôsobenie a veľkosť je pri obuvi vždy dôležitým faktorom a to isté platí aj pre zimné topánky. Správne dimenzovaná topánka by mala byť dostatočne veľká, aby sa do nej zmestili poriadne vlnené ponožky bez toho, aby tlačili, a nezabudnite, že zimné ponožky môžu byť dosť hrubé (oveľa hrubšie ako turistické). Na druhej strane, príliš tesný strih môže brániť cirkulácii krvi a v konečnom dôsledku môže ohroziť teplo, ktoré topánka poskytuje. Dôležité je tiež zvážiť typ aktivity: topánka, ktorá sa bude nosiť len po meste.

 

 

Ako si vybrať zimné topánky. Nemusí dokonale sedieť, aby dobre fungovala (môžete sa prikloniť na stranu trochu voľnejšej topánky). Ale v prípade modelu zameraného viac na turistiku je najlepšie vyladiť strih. Aby ste sa vyhli horúcim miestam a nepohodliu – predsa len budete prekonávať veľa terénu. Ako vždy, najlepšie je vyskúšať si topánky a kúpiť ich osobne. Ak nakupujete online, urobte si prieskum a pripravte sa na zväčšenie veľkosti.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button