7 najväčších plemien koní na svete : Najväčšie kone
Po tisíce rokov sa kone selektívne chovali pre rôzny tip práce dnes poznáme viac ako 350 plemien .7 najväčších plemien koní na svete .
Snáď najpozoruhodnejším dôvodom, prečo sa chovali najväčšie plemená koní, je pomoc na farme pri ťahaní pluhov, vozov a ťažkých strojov. Avšak až okolo 19. storočia začali niektoré plemená ťažných koní dosahovať veľmi veľké rozmery. Poďme zistiť, aké sú najväčšie plemená koní na svete.
Obsah článku:
Najväčšie kone v histórii
Najväčším koňom v histórii bol Shire s názvom Sampson (neskôr známy ako Mammoth). Sampson, ktorý sa narodil v roku 1846 v Bedfordshire, bol vysoký 2,20 m a vážil 1 524 kg. Táto obrovská váha z neho robí aj najťažšieho koňa.
Ďalším obrovským koňom z histórie je percheronský valach s názvom Dr. LeGear, ktorý v roku 1913 dosahoval 2,1 m a vážil 1358 kg.
Guinnessový rekordman z roku 2005, Goliáš vážil 1133 kg, najvyšší žijúci kôň v tej dobe. Tento rekord odvtedy prekonal Big Jake, najvyšší žijúci kôň.
Najvyšší žijúci kôň na svete
Podľa Guinnessovej knihy rekordov je Big Jake najvyšším žijúcim koňom na svete. Big Jake meria 2,03 m, v súčasnosti žije na Smokey Hollow Farm vo Wisconsine. Aj keď by jeho pôsobivá veľkosť mohla pôsobiť strašidelne, Big Jake je milý a jemný kôň s veľkým srdcom a záľubou v žuvaní vlasov.
V dospelosti zožerie dvojnásobné množstvo koňa bežnej veľkosti a jeho majitelia sa oň starajú opatrne, aby sa nestal príliš ťažkým, pretože by to ešte viac zaťažilo jeho kĺby, čo pri takom veľkom množstve vždy predstavuje riziko.7 najväčších plemien koní na svete .
Top 7 najväčších plemien koní
7. Austrálsky ťažný kôň
Austrálsky ťažný kôň je prakticky kombináciou všetkých ostatných plemien veľkých koní na tomto zozname. Austrálska kniha plemien koní, ktorá bola vytvorená z chovu Clydesdaleských koní, Percherona, Shirských koní a Suffolských koní , sa stala realitou až v roku 1976.7 najväčších plemien koní na svete ..
Chovaní pre austrálske prostredie, tieto obrovské kone kombinujú všetky sily plemien svojich predkov a niektoré ďalšie.
Austrálsky ťažný kôň, ktorý sa stal obľúbeným na orbách a v záprahoch po celej svojej rodnej krajine, sa rýchlo stal dominantným ťažným plemenom. Aj keď mnohí nie sú registrovaní, stále dodržiavajú štandardy plemena.
Toto obrovské plemeno koní je dodávané vo všetkých jednofarebných farbách a váži medzi 600 a 900 kg, aj keď register akceptuje aj väčšie kone.
Na svete existuje veľa plemien ťažných koní, a hoci nie všetky sú také veľké ako tu uvedené, mnohé sú rovnako silné – aj v menších veľkostiach.
6. Holandský chladnokrvník
Holandský chladnokrevník je pomerne veľké plemeno koní, ktoré sa objavilo po prvej svetovej vojne z kríženia medzi Ardenským koňom a Belgickým koňom. Rovnako ako iné plemená, bol obľúbený na farmárske práce a iné ťažké práce.
Druhá svetová vojna však spôsobila prudký pokles počtu tohto plemena, čo z neho urobilo pomerne vzácne plemeno koní.
Holandské chladnokrvníki, ktoré sú považované za jedno z najsilnejších plemien koní, sú často viditeľné na farmárskych prehliadkach, ktoré ťahajú obrovské kmene alebo súťažia v orbe ťahaných koňmi.
Napriek svojej sile je holandský chladnokrvník menší ako iné ťažné plemená, pohybuje sa od 1,50m pre kobyly a 1,70 m pre žrebce a valachy.
5. Suffolský kôň
Suffolský kôň je jedným z najstarších a najvyšších plemien koní vo Veľkej Británii. Dnes sú kone populárne pre lesníctvo, farmárske práce a reklamu, a to hlavne vďaka svojej pozoruhodnej postave. Majú gaštanovú farbu a sú vysoké 1,65 až 1,78 m a vážia okolo 900 až 1 000 kg.
Datujú sa už od roku 1586, Suffolský kôň sa odvtedy zmenil len málo. Má úzke väzby na plemená poníkov, ako sú Fellský pony, Daleský poník a Hafling, ale napriek tomu to určite nie je žiadny poník.
Jeho starý pôvod je tiež súčasťou toho, prečo je plemeno veľkého koňa také vzácne. V Británii ich zostávo veľmi málo , čiastočne kvôli genetickým prekážkam a stratám počas svetových vojen.
4.Belgický kôň
Belgický kôň , ktorý bol pôvodne zameniteľný s Brabantmi, sa po druhej svetovej vojne stal vlastným plemenom koní. Belgický kôň je vyšší a ľahší v tele ako Brabant, ale je to tiež veľmi ťažké plemeno koní.
Toto plemeno s hmotnosťou okolo 900 kg a výškou medzi 1,68 a 1,73 m má značnú silu. Dva belgické ťažné kone ako tím boli kedysi zaznamenané s ťahom presahujúcim 7 700 kg. Tiež si pozrite Top 12 najťažších plemien koní na svete
Sú populárne v ťažkých poľnohospodárskych prácach a lesníctve, používajú sa aj na jazdenie. Na rozdiel od iných ťažných koní tomuto plemenu nehrozí vyhynutie – našťastie.
Najznámejším belgickým ťažným koňom bol Brooklyn Supreme bol ľahší ako ostatní v tomto zozname, ale určite to vynahradil svojou veľkosťou a šírkou.
3. Percheron
Percheron je francúzske ťažné plemeno z oblasti údolia rieky Huisne, kedysi známe ako Perche, odkiaľ pochádza aj jeho meno.
Toto veľké plemeno koní má pomerne široký rozsah veľkosti, od 1,55 m do 1,93 m, v závislosti od krajiny. Jeho počiatky sú väčšinou neznáme, ale môžu byť staré až 1 600 rokov .
V 19. storočí bol obľúbeným trénerským koňom a dnes sa objavujú väčšinou na prehliadkach koní, hoci stále pôsobia aj v iných oblastiach, ako sú lesnícke a poľnohospodárske práce. Sú tiež dobrí na jazdu a pri križení pre jeho dobré vlastnosti. Percheroni sú tiež dobre užitočný v ťahaní a parkúrovom skákaní.
2. Clydesdaleský kôň
Clydesdaleský kôň pochádza zo Škótska, je jedným z najznámejších ťažných plemien na svete. Aj keď je plemeno obvykle menšie ako Shirský kôň, ale v 20. storočí sa všetko výrazne zmenilo, vrátane výšky.
Štandard plemena vyžaduje, aby kone mali 1,63 až 1,83 m a hmotnosť 820 až 910 kg. Môžu však byť a často sú väčšie. Na získanie kvalifikácie musí kôň meriať 1,83 m a vážiť 820 až 1 040 kg.
King LeGear, Clydesdaleský kôň , bol jedným z najväčších koní, aký existoval. Stál pri neuveriteľných 2,08 m a vážil 1338 kg.
Tieto kone sa stále používajú v poľnohospodárstve, lesníctve a na ďalšie účely, ktoré si vyžadujú ich silu. Vďaka svojmu krásnemu vzhľadu a bielym pernatým kopytám chodia sa často vyskytujú na prehliadkách koní.
Clydesdaleský kôň je napriek svojej popularite, rovnako ako mnoho ťažných plemien, v niektorých krajinách bohužiaľ stále na pokraji vyhynutia.
Rovnako ako u mnohých starších plemien, ani pri tomto plemene neexistuje žiadny skutočný záznam kedy plemeno vzniklo, aj keď môžeme sledovať všeobecný trend od polovice 18. storočia, a to z dôvodu dovozu flámskych žrebcov do Škótska. Definitívnym predkom je kobyla Lampits chovaná v roku 1806 a Thomsonov čierny žrebec, známy ako Glancer.
1. Shirský kôň
Shirské kone sú najväčším plemenom koní na svete. Tieto kone vážia 816 až 1 088 kg a sú pôsobivo veľké. Rovnako ako iné plemená ťažných koní, boli selektívne chované na veľké priemyselné a poľnohospodárske práce.
Špeciálne sa používali na prevoz piva z pivovarov; niečo, čo sa praktizujú dodnes, ako aj lesnícka práca a voľný čas na koni. Sú dokonca považované za jedno z najlepších plemien koní pre začiatočníkov!
Dnes je plemeno v ohrození. S druhou svetovou vojnou bol ich počet znížiný takmer na úroveň vyhynutia.