10 božích prikázaní – Desatoro prikázaní
Viete 10 božích prikázaní ? Všetko o 10 božích prikázaní . Desatoro a všetko o desatore na jednom mieste. Božie príkazania a zákony.
Obsah článku:
Desatoro prikázaní
Desať prikázaní ktoré sú známe aj ako desatoro, predstavuje súbor biblických zásad týkajúcich sa etiky a bohoslužieb, ktoré majú zásadnú úlohu v judaizme a kresťanstve.Text Desatora sa v hebrejskej Biblii objavuje dvakrát: v 2. Mojžišovej 20: 2–17 a 5. Mojžišovej 5: 6–21.
Vedci nesúhlasia s tým, kto písal desať prikázaní, pričom niektorí moderní vedci naznačujú, že desať prikázaní bolo pravdepodobne postavených na základe chetitských a mezopotámskych zákonov a zmlúv. Podľa knihy Exodus v Tóre bolo Mojžišovi na hore Sinaj zjavených desať prikázaní.
V biblickej hebrejčine je v 2. Mojžišovej 34:28 spomenutých desať prikázaní zvaných עשרת הדיברות (prepisovaných ako aseret ha-dibrot). a 5. Mojžišova 10: 4. V obidvoch prameňoch sú tieto výrazy preložiteľné ako „desať slov“, „desať výrokov“ alebo „desať vecí“.
10 božích prikázaní
- Ja som Pán, Boh tvoj! Nebudeš mať iných bohov okrem mňa, aby si sa im klaňal.
- Nevezmeš meno Božie nadarmo.
- Spomni, aby si deň sviatočný svätil.
- Cti otca svojho i matku svoju.
- Nezabiješ.
- Nezosmilníš.
- Nepokradneš.
- Nepreriekneš krivého svedectva proti blížnemu svojmu.
- Nepožiadaš manželku blížneho svojho.
- Nepožiadaš majetku blížneho svojho, ani ničoho, čo jeho je.
V Septuaginte (alebo LXX) bolo „desať slov“ preložených ako „desatoro“, čo je odvodené z gréckeho δεκάλογος, dekalogos, druhý význam a odkaz na grécky preklad (v akuzatíve) δέκα λόγους, deka logous . Tento výraz sa niekedy okrem desiatich prikázaní používa aj v angličtine. V biblických prekladoch z anglického jazyka Tyndale a Coverdale bolo použitých „desať veršov“. V Ženevskej Biblii sa používali „desatoro prikázaní“, po ktorých nasledovala biskupská Biblia a autorizovaná verzia (verzia „King James“) ako „desať prikázaní“. Kresťanské filmy
Kamenné tabuľky sa na rozdiel od prikázaní, ktoré sú na nich vpísané, nazývajú לוחות הברית, Lukhot HaBrit, čo znamená „tabuľky zmluvy“.
10 Božích príkazaní
Biblické rozprávanie o zjavení na Sinaji sa začína v 2. Mojžišovej 19 po príchode detí z Izraela na vrch Sinaj (nazývaný tiež Horeb). Ráno tretieho dňa ich táborenia „boli hromy a blesky, na vrchu hustý mrak a hlas trúby veľmi hlasný“ a ľud sa zhromaždil na úpätí vrchu. Potom, čo „Hospodin zostúpil na horu Sinaj“, Mojžiš krátko vystúpil a vrátil sa s kamennými doskami a pripravil ľud. Potom v 2. Mojžišovej 20 „Boh prehovoril“ ku všetkému ľudu slová zmluvy, to znamená: „desať prikázaní“ tak, ako je napísané. Moderné biblické štipendium sa líši v tom, či Exodus 19–20 opisuje izraelský ľud tak, že priamo počul celý alebo časť dekalógu, alebo či im zákony odovzdáva iba Mojžiš.
Darček pre mamu na narodeniny 22 tipov na darček
Ľudia sa báli počuť viac a presunuli sa „na diaľku“ a Mojžiš odpovedal „Neboj sa“. Napriek tomu sa priblížil k „hustej tme“, kde bola „prítomnosť Pána“, aby si vypočula ďalšie stanovy a „súdy“ , všetko, čo „napísal“ do „knihy zmluva “ , ktorú prečítal ľuďom nasledujúce ráno, a dohodli sa, že budú poslušní a urobia všetko, čo povedal PÁN. Mojžiš odprevadil vybranú skupinu pozostávajúcu z Árona, Nadaba a Abihua a „sedemdesiatich starších z Izraela“ na miesto na hore, kde sa klaňali „na diaľku“ a „videli Boha Izraela“ nad „ vydláždená práca “ako číry zafírový kameň. Kresťanské zázraky 10 najzaujímavejších zázrakov
A Hospodin riekol Mojžišovi: Vystúp ku mne na horu a buď tam; a dám ti kamenné dosky, zákon a prikázania, ktoré som napísal; aby si ich naučil. 13 Mojžiš vstal a jeho služobník Jozue. Mojžiš vystúpil na vrch Boží.
Prvá zmienka o tabuľách v 2. Mojžišovej 24: 12–13
Hora bola zakrytá oblakom šesť dní a siedmy deň Mojžiš vošiel do stredu oblaku a bol „na hore štyridsať dní a štyridsať nocí.“ A Mojžiš povedal: „Hospodin mi vydal dve kamenné tabule napísané Božím prstom a boli na nich napísané podľa všetkých slov, ktoré s vami hovoril Hospodin na vrchu uprostred ohňa v deň zhromaždenia. “ Predtým keď uplynulo celých štyridsať dní, deti Izraela sa kolektívne rozhodli, že sa niečo stalo s Mojžišom, a prinútili Árona, aby vytvoril zlaté teľa, a on „pred ním postavil oltár“ a ľud „teľa“ uctieval.
Desatoro
Toto je obraz obrázku na oleji na plátne od Rembrandta (1659) o fúzatom mužovi predstavujúcom Mojžiša s dvoma kamennými tabuľami desiatich prikázaní držaných vysoko v oboch rukách.
Po celých štyridsiatich dňoch zostúpili Mojžiš a Joshua z hory s kamennými doskami: „A stalo sa, keď sa priblížil k táboru, že uvidel teľa a tanec. vzplanul hnev a on vyhodil tablety z rúk a rozbil ich pod vrchom. “ Po udalostiach v kapitolách 32 a 33 Hospodin Mojžišovi povedal:„ Vyťal ti dve kamenné tabuľky ako prvé : a na tieto tabuľky napíšem slová, ktoré boli na prvých tabuľkách, ktoré ty brzdíš. “ A napísal na tabuľky podľa prvého písania desať prikázaní. Ktoré vám hovoril Hospodin hora uprostred ohňa v deň zhromaždenia: a Hospodin mi ich dal. Tieto tabuľky boli neskôr umiestnené v truhle zmluvy.