ZaujímavostiZBERATEĽSTVO

Zberateľské lego – 10 najdrahších setov lega

Zberateľské lego – 10 najdrahších setov lega. Top 10 najdrahších lego súprav všetkých čias. Súpravy LEGO patria medzi najžiadanejšie hračky na svete! Tieto sady sú vopred pripravené stavebnice, ktoré umožňujú stavať hrady, vozidlá a jedinečné objekty. Niektoré z nich však stoja tisíce eur, čo z nich robí vysokohodnotné zberateľské predmety.

 

Zberateľské lego – 10 najdrahších setov lega

 

Zberateľské lego - 10 najdrahších setov lega

 

Najdrahšou stavebnicou LEGO všetkých čias je Vesmírne veliteľské centrum. Táto súprava s vesmírnou tematikou má hodnotu približne 10 400 eur a bola vydaná v roku 1979. Obsahuje dve buginy, modulárne vesmírne centrum a štyroch astronautov (dvoch v bielych skafandroch, dvoch v červených skafandroch).

Ak ste zberateľ hračiek alebo nadšenec LEGO, tento rebríček vám pomôže objaviť najdrahšie a najunikátnejšie sady LEGO všetkých čias.

Zberateľské lego a najdrahšie lego stavebnice na svete. Koľko stojí najdrahšie Zberateľské lego na svete? Prečo sú stavebnice tak drahé?

 

10. TMNT Antoniova pizza-ráma – 2 500 eur

 

TMNT Antoniova pizza-ráma - 2 500 eur

 

Podujatia Comic-Con sa za posledných niekoľko desaťročí stali relatívne mainstreamovými. Sú mekkou pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o fantasy a sci-fi nehnuteľnosti, anime a komiksy.

Môžu sa na nich vyrábať aj niektoré z najzberateľskejších predmetov LEGO vrátane vzácnej pizzerie Teenage Mutant Ninja Turtles (TMNT) Antonio’s Pizza-Rama. Táto pizza LEGO pepperoni sa dodávala v krabici v tvare plátku a bola k dispozícii len na podujatí New York Comic-Con 2012.

Nie ste sami, ak vás prekvapilo, že táto sada LEGO má tvar potraviny. V skutočnosti je táto súprava prvou a jedinou súpravou z kociek LEGO navrhnutou tak, aby vytvorila jeden potravinový predmet (plátok pizze).

Táto jedinečnosť je jedným z dôvodov, prečo má sada TMNT Antoniova pizza-ráma hodnotu približne 4276 eur. Ak budete mať šťastie, môžete nájsť použitú verziu len za 2 500 eur! Zberateľské vzácne 2 eurové mince v obehu

 

Prečo je taká drahá?

Súprava LEGO Antonio’s Pizza-Rama Pizza je drahá kvôli svojej vzácnosti a zberateľskej hodnote.

Zatiaľ čo mnohé z cenných súprav zaradených do tohto rebríčka boli kedysi dostupné v hračkárstvach, táto súprava bola k dispozícii len pre účastníkov newyorského Comic-Conu 2012. Je to tiež jedna z mála súprav LEGO s tematikou jedla, vďaka čomu je ešte vzácnejšia ako súpravy s tematikou stavieb alebo vozidiel.

Keďže táto súprava je zároveň predmetom TMNT, je to povinný zberateľský predmet pre fanúšikov TMNT aj LEGO. Najdrahšie 1 eurové mince

 

9. Galaxy Commander – 2 580 eur a viac – Zberateľské lego

 

Galaxy Commander - 2 580 eur a viac - Zberateľské lego

 

Podobne ako mnohé z najdrahších minifigúrok LEGO, aj niekoľko najdrahších súprav LEGO stojí tisíce.

Vezmite si napríklad 6980 Galaxy Commander. Táto 443-dielna súprava LEGO s vesmírnou tematikou má hodnotu približne 2 580 eur, hoci podľa stavu sa môže predať za viac ako 3 000 eur.

Táto súprava obsahuje sivo-žltý základný štvorec, ktorý pripomína pristávaciu plochu pre vrtuľníky, dve vesmírne buginy (do každej sa zmestí jedna minifigúrka) a štyri minifigúrky. Kocky sa spoja a vytvoria bielo-modré vesmírne vozidlo pripomínajúce lietadlo, ktoré sa môže odpojiť (alebo odštartovať) od svojho veliteľského modulu.

Prečo je taká drahá?

Stavebnica 6980 Galaxy Commander bola vydaná v roku 1983, takže ide o historickú stavebnicu LEGO, ktorú je dnes ťažké nájsť. Nájsť ju neotvorenú a v stave ako nová je ešte náročnejšie, a preto môžu zberatelia Galaxy Commander predávať za tisíce.

Stručne povedané, táto súprava LEGO je drahá kvôli svojmu vintage statusu a vzácnosti. Stav tiež zohráva úlohu pri určovaní ceny. Čoskoro zistíte, že tieto faktory ovplyvňujú hodnotu takmer každej drahej sady LEGO!

 

8. Veľký kolotoč – 2 588 eur a viac

 

Veľký kolotoč - 2 588 eur a viac

 

Veľký kolotoč, ktorý bol pôvodne vydaný v roku 2009, je jednou z najžiadanejších súprav LEGO všetkých čias. Je tiež pomerne drahá, predáva sa až za 2 588 eur.

Táto súprava sa dodáva v dvoch edíciách:

10196 LEGO Veľký kolotoč (2009) a
10257 Creator Expert Carousel (2017)
Obe sú rovnako drahé a obsahujú takmer identické diely a funkcie.

Jedným z najpozoruhodnejších aspektov tejto sady je, že sa dodáva s batériou, ktorá poháňa kolotoč a umožňuje mu otáčanie. Táto batéria tiež zdvíha a spúšťa kone a vozíky LEGO kolotoča.

Veľký kolotoč LEGO má deväť minifigúrok: Osem jedinečných cestujúcich viacerých veľkostí a obsluhu kolotoča s čiapkou.

Prečo je taký drahý?

Za vysokú cenu tejto sady LEGO môže dopyt.

Mnohí fanúšikovia LEGO si túto sadu obľúbili vďaka jej farebným dielikom, zábavným minifigúrkam a zaujímavým funkciám „jazdy“. Táto súprava dokonca prehráva vlastnú hudbu z kolotoča, vďaka čomu je oveľa interaktívnejšia a pútavejšia ako stacionárne hračky LEGO bez zvuku.

Keďže však táto súprava bola k dispozícii len v rokoch 2009, 2010 a krátko aj v roku 2017, ponuka dostupných súprav je pomerne nízka. Tento vzťah medzi ponukou a dopytom zaručuje, že Veľký kolotoč bude časom len cennejší, najmä ak bude uchovávaný v krabici v stave ako nový. Vzácne 2 eurové mince v obehu Slovensko

 

7. Monorail Airport Shuttle – 5 224 eur – Zberateľské lego

 

Monorail Airport Shuttle - 5 224 eur - Zberateľské lego

 

Pre mnohých, najmä tých, ktorí často cestujú, nie je jednokoľajová letisková dráha, ktorá prepravuje cestujúcich z terminálu do terminálu, práve najvzrušujúcejšou vecou na svete. Ale vo svete LEGO je Monorail Airport Shuttle vzrušujúca vec.

Táto súprava LEGO obsahuje úctyhodných 767 dielikov (nepočítajúc deväť minifigúrok, ktoré sa k nej dodávajú) a obsahuje dve nástupné/výstupné stanice. Má tiež kľukatú dvojúrovňovú trať a žiarivo červený jednokoľajový vlak s dvoma vozňami.

Súprava 6399 Monorail Airport Shuttle, ktorá bola vydaná v roku 1990, nie je najstaršou súpravou zahrnutou v tomto rebríčku, ale je historická!

Podobne ako Veľký kolotoč, aj táto súprava je obľúbená pre svoju schopnosť pohybovať sa bez manuálneho dotyku. Jednokoľajový vlak je poháňaný 9V batériou, čo mu umožňuje samostatnú plavbu hore a dole po trati.

Ak máte v zbierke hračiek zapečatenú, ako novú stavebnicu LEGO Monorail Airport Shuttle, určite vás poteší, že táto sada sa v súčasnosti predáva za cenu od 5 224 eur.

 

Prečo je taká drahá?

Prvý vlak LEGO poháňaný batériami pochádza zo 60. rokov minulého storočia, ale vzrušenie z toho, že vaše vlastnoručne postavené vozidlá LEGO ožijú a samé sa pohybujú, je stále novým zážitkom. Preto je táto jednokoľajová dráha (a jej batériové napájanie) žiadaným artiklom medzi zberateľmi a nadšencami LEGO.

Keďže je však Monorail Airport Shuttle historickým predmetom, ponuka je oveľa nižšia ako dopyt. Tento vzťah má za následok nadpriemerné ceny, ktoré pravdepodobne v dohľadnej dobe neklesnú.

 

6. Lietadlo Piper (LEGO Inside Tour Exclusive) – 5 380 eur

 

 Lietadlo Piper (LEGO Inside Tour Exclusive) - 5 380 eur

 

Iba hŕstka šťastlivcov si kedy užila prehliadku dánskeho sídla spoločnosti LEGO. Ale tí, ktorí tak urobili, zvyčajne odchádzajú s exkluzívnymi sadami LEGO, ktoré nie sú dostupné bežnému spotrebiteľovi.

Tí, ktorí vyhrali možnosť zúčastniť sa na LEGO Inside Tour 2012, mali ešte väčšie šťastie, keď získali jednu z najvzácnejších a najcennejších súprav LEGO všetkých čias, lietadlo Piper.

Toto červeno-biele (s čiernymi akcentmi) lietadlo, vymodelované podľa prvého lietadla, ktoré získala spoločnosť LEGO, má hodnotu 5 380 eur. Keďže však existuje len 53 týchto súprav (na celom svete), nájsť ho na predaj môže byť trochu zložité.

 

Prečo je také drahé?

Vzácnosť je hlavným dôvodom, prečo je táto súprava taká drahá. Jednu z nich dostali len tí, ktorí mali možnosť byť súčasťou LEGO Inside Tour 2012. Keďže je táto sada taká exkluzívna, len málo z nich sa dostane do obchodov na aukčných stránkach, ako je eBay.

 

5. Nemotorný Hans H. C. Andersena (exkluzívne LEGO Inside Tour) – 7 375 eur

 

Nemotorný Hans H. C. Andersena (exkluzívne LEGO Inside Tour) - 7 375 eur

 

Podobne ako lietadlo Piper, aj nemotorný Hans H. C. Andersena bol exkluzívnym darčekom pre tých pár šťastlivcov, ktorí sa idú zúčastniť na LEGO Inside Tour. Túto konkrétnu sadu však dostali účastníci turné v roku 2015, nie v roku 2012.

Je tiež veľmi dôležité poznamenať, že v tom istom roku ju dostali stovky držiteľov preukazu LEGOLAND Florida Ambassador. Celkovo bolo vyrobených 320 týchto 714-dielnych súprav.

Hoci sa súčasná cena tejto sady pohybuje okolo 2 400 eur, odhaduje sa, že v nasledujúcich rokoch sa jej hodnota zvýši. Okrem toho je veľmi dôležité poznamenať, že táto konkrétna sada sa predávala až za 7 373 eur.

Záujemcovia z radov zberateľov LEGO, ktorí nemohli získať vstupenky do LEGOLAND Florida alebo sa zúčastniť na prehliadke LEGO Inside Tour 2015, mohli minúť ešte viac, aby si túto jedinečnú sadu pridali do svojej zbierky. To ukáže až čas. Psie mena – Top 10 najlepšie meno psa

 

Prečo je taká drahá? – Zberateľské lego

Exkluzivita je hlavným dôvodom, prečo je táto sada taká drahá. Keďže bolo vydaných len 320 kusov, nemotorného Hansa H. C. Andersena vlastnia len tí najšťastnejší alebo zarytí fanúšikovia LEGO.

 

4. 375-2 Castle „Yellow Castle“ – 8 450 eur

 

375-2 Castle Yellow Castle - 8 450 eur

 

„Žltý hrad“ (nazývaný aj LEGO 375-2 Castle), vydaný v roku 1978, je najstaršou vysokohodnotnou sadou LEGO s odhadovanou minimálnou hodnotou 8 450 eur. V skutočnosti má táto sada pravdepodobne oveľa vyššiu hodnotu (až 10 000 eur) a pravdepodobne sa bude časom naďalej zhodnocovať.

 

Táto súprava nie je súpravou s najväčším počtom dielikov (má 767), ale obsahuje prekvapivý počet minifigúrok (14). Je to tiež novinka pre zberateľov v Spojených štátoch, pretože nebola vydaná na amerických trhoch.

Ako napovedá názov sady, je to v podstate zbierka dielikov, ktorá umožňuje postaviť žltý hrad. Hrad sa však dá postaviť v niekoľkých rôznych štýloch a podobách, čo z nej robí jednu z najviac kreativitu podporujúcich historických súprav LEGO. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

Prečo je taká drahá?

Existujú dva dôvody, prečo táto súprava časom stále získava na hodnote.

Po prvé, počas svojho prvého vydania nebola dostupná v Spojených štátoch, takže pre amerických zberateľov je to vzácny nález.

Po druhé, táto sada je stará viac ako 40 rokov. Ako taká je to historický predmet, ktorý bude v nasledujúcich desaťročiach čoraz náročnejšie nájsť.

 

3. Star Wars Cloud City – 9 050 eur – Zberateľské lego

 

Star Wars Cloud City - 9 050 eur - Zberateľské lego

 

Pokiaľ ste posledných niekoľko desaťročí nestrávili vysedávaním v izolovanom budhistickom kláštore, je veľká šanca, že ste o sérii Star Wars už počuli. Toto duševné vlastníctvo (IP) je jedným z najmasovejších na svete a predmety s ním spojené sa zvyknú predávať ako teplé rožky medzi fanúšikmi aj zberateľmi.

To je určite prípad stavebnice LEGO 10123 Star Wars Cloud City, ktorá prostredníctvom aukčných portálov a súkromných online trhov zmenila majiteľa za neuveriteľných 9 050 eur.

Táto sada, ktorá bola pôvodne vydaná v roku 2003 a pozostáva z necelých 700 dielikov, je založená na mieste z filmu Impérium vracia úder z roku 1980.

Medzi priloženými minifigúrkami sú obľúbené postavy fanúšikov, ako napríklad Boba Fett, Luke Skywalker, Lando Calrissian a Han Solo. Táto súprava preto okamžite osloví dlhoročných fanúšikov Star Wars.

 

Prečo je taká drahá?

Existuje veľa dôvodov, prečo sa táto sada predáva za tisíce. Hviezdne vojny sú jednou z najziskovejších franšíz na svete, ktorá má milióny oddaných fanúšikov. Mnohí z týchto fanúšikov majú radi Hviezdne vojny už od 70. rokov minulého storočia a téma návratov tejto sady ich pravdepodobne osloví.

 

2. Prvá edícia Star Wars Millennium Falcon – 9 500 eur

 

Prvá edícia Star Wars Millennium Falcon - 9 500 eur

 

Spoločnosť LEGO vydala od svojho prvého vydania v roku 2000 niekoľko súprav Millennium Falcon (7190 Millennium Falcon). Najcennejšou z tejto série je však First Edition 10179 Ultimate Collector’s Millennium Falcon.

Táto verzia ikonického vozidla Star Wars sa zvyčajne predáva za približne 7 000 eur, ale jednému kupcovi na eBay sa podarilo predať svoju za 9 500 eur! Pre predstavu, pôvodný Millennium Falcon z roku 2000 má priemernú hodnotu len približne 700 eur.

Samozrejme, verzia z roku 2000 obsahovala len 663 dielikov (a šesť minifigúrok) a nebola najdetailnejšou finálnou stavebnicou. Na druhej strane, 10179 Ultimate Collector’s Millennium Falcon obsahoval 5 197 dielikov a päť Minifigúrok.

Počas svojho vydania v roku 2007 bol veľmi populárny a v roku 2017 sa tešil opätovnému vydaniu pri príležitosti 10. výročia. Napriek tomu je verzia z roku 2007 považovaná za skutočný poklad, pričom mnohí súkromní predajcovia zarábajú tisíce na ako nových súpravách First Edition.

 

Prečo je taká drahá?

Franšíza Star Wars je jednou z najúspešnejších a najziskovejších franšíz na svete a akýkoľvek tovar súvisiaci s Hviezdnymi vojnami sa môže predávať za neuveriteľné ceny. To platí pre všetko od akčných figúrok až po sady LEGO a pomerne vzácna prvá edícia Ultimate Collector’s Millennium Falcon nie je výnimkou.

 

1. Vesmírne veliteľské centrum (926) – 10 400 eur – Zberateľské lego

 

Vesmírne veliteľské centrum (926) - 10 400 eur - Zberateľské lego

 

Najdrahšou sadou LEGO je Vesmírne veliteľské centrum 926, vydané v roku 1979. Hoci sa táto sada pôvodne predávala za približne 25 eur, v súčasnosti má hodnotu približne 10 400 eur.

Z hľadiska obsiahnutých dielikov nie je táto súprava až taká výnimočná. Má 173 dielikov (189 dielikov pre verziu 493 určenú len pre USA) a štyri minifigúrky. To je len malý zlomok dielikov, ktoré nájdete v dnešných najpopulárnejších sadách LEGO.

Táto súprava sa dodáva s nasledujúcimi prvkami:

  • Plochá sivá základná doska (mesačný povrch)
  • Modulárne modré vesmírne centrum
  • Dve vesmírne buginy
  • Dva satelitné taniere
  • Dvaja astronauti v bielych oblekoch (Astronaut White)
  • Dvaja astronauti v červenom obleku (Astronaut Red)
  • Vesmírne veliteľské centrum 926 je vzácnym nálezom a zároveň ide o historickú súpravu. Tieto faktory z nej robia zberateľský kúsok, ktorý musíte mať.

Prečo je taká drahá? – Zberateľské lego

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sú súpravy LEGO také drahé. Ale podobne ako mnohé iné drahé sady LEGO, aj 926 Space Command Center je drahá predovšetkým kvôli ponuke a dopytu.

Je to jedna z najvzácnejších súprav na svete a nájsť kompletnú alebo neotvorenú verziu je mimoriadne náročné.

Keďže však súpravy LEGO a minifigúrky sú vysoko zberateľským artiklom, dopyt po vesmírnom veliteľskom centre 926 časom prudko stúpol. Keďže tento dopyt naďalej rastie, hodnota tejto konkrétnej sady ho bude pravdepodobne nasledovať. Zberateľské lego.

 

Za zmienku stojí aj to, že vesmírne veliteľské centrum 926 je historická hračka.

Podobne ako iné historické hračky, aj táto hračka má svoju hodnotu vďaka tomu, že bola vydaná pred desiatkami rokov. Keďže si ju nemôžete len tak kúpiť v miestnom obchodnom dome alebo hračkárstve, považuje sa za cennejšiu ako súpravy LEGO predávané v dnešných obchodoch.

 

Prečo sú sady LEGO také drahé? – Zberateľské lego

Existuje celý zoznam dôvodov, prečo môžu súpravy LEGO stáť stovky alebo tisíce dolárov. Hoci mnohé z najcennejších súprav sú historické modely, aj úplne nové súpravy, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, môžu byť pomerne drahé.

Vo všeobecnosti sa ceny súprav LEGO líšia v závislosti od nasledujúcich skutočností:

  • počte kociek, ktoré sú súčasťou balenia
  • súvisiaceho duševného vlastníctva (IP)
  • dopytu po konkrétnej súprave

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button