Prečo sa mi točí hlava – dôvody a riešenia
Prečo sa mi točí hlava. Závraty sú termínom, ktorý sa používa na označenie rôznych pocitov, ako je pocit mdloby, závrat, slabosť alebo neistota. Závraty, ktoré vyvolávajú falošný pocit, že sa vy alebo vaše okolie točíte alebo pohybujete, sa nazývajú vertigo.
Obsah článku:
Prečo sa mi točí hlava
Závraty sú jedným z najčastejších dôvodov, prečo dospelí navštevujú svojich lekárov. Časté závraty alebo neustále závraty môžu výrazne ovplyvniť váš život. Závraty však zriedkavo signalizujú život ohrozujúci stav.
Liečba závratov závisí od príčiny a vašich príznakov. Zvyčajne je účinná, ale problém sa môže opakovať.
Príznaky
Ľudia, ktorí zažívajú závraty, ich môžu opísať ako niektorý z viacerých pocitov, ako napr:
- falošný pocit pohybu alebo točenia (závrat)
- Závraty alebo pocit na omdletie
- neistota alebo strata rovnováhy
- pocit vznášania sa, závratu alebo ťažkej hlavy
- Tieto pocity môže vyvolať alebo zhoršiť chôdza, vstávanie alebo pohyb hlavy. Závraty môžu byť sprevádzané nevoľnosťou alebo môžu byť také náhle alebo silné, že si musíte sadnúť alebo ľahnúť. Epizóda môže trvať niekoľko sekúnd alebo dní a môže sa opakovať.
Kedy treba navštíviť lekára
Vo všeobecnosti navštívte svojho lekára, ak sa u vás vyskytnú opakované, náhle, závažné alebo dlhotrvajúce a nevysvetliteľné závraty alebo vertigo.
Ak sa u vás vyskytnú nové, závažné závraty alebo vertigo spolu s niektorou z nasledujúcich udalostí, vyhľadajte pohotovostnú lekársku pomoc:
- náhla, silná bolesť hlavy
- Bolesť na hrudníku
- Ťažkosti s dýchaním
- Necitlivosť alebo ochrnutie rúk alebo nôh
- Mdloby
- Dvojité videnie
- Rýchly alebo nepravidelný srdcový tep
- Zmätenosť alebo nezrozumiteľná reč
- Klopýtanie alebo ťažkosti s chôdzou
- Pretrvávajúce vracanie
- Záchvaty
- Náhla zmena sluchu
- Necitlivosť alebo slabosť tváre
- Ako sa prejavuje zápal pľúc – Príznaky a diagnostika
Príčiny
Závraty majú mnoho možných príčin vrátane porúch vnútorného ucha, nevoľnosti pri pohybe a účinkov liekov. Niekedy je spôsobená základným zdravotným stavom, ako je zlý krvný obeh, infekcia alebo zranenie.
Spôsob, akým sa pri závrate cítite, a spúšťače vám poskytujú vodítka pre možné príčiny. Príčinu vám pomôže určiť aj to, ako dlho závraty trvajú, a všetky ďalšie príznaky, ktoré máte.
Problémy vnútorného ucha, ktoré spôsobujú závraty (vertigo)
Váš zmysel pre rovnováhu závisí od kombinácie vstupov z rôznych častí vášho zmyslového systému. Medzi ne patria:
- oči, ktoré vám pomáhajú určiť, kde sa vaše telo nachádza v priestore a ako sa pohybuje
- zmyslové nervy, ktoré posielajú do mozgu správy o pohyboch a polohách tela
- Vnútorné ucho, v ktorom sa nachádzajú senzory, ktoré pomáhajú rozpoznať gravitáciu a pohyb dozadu a dopredu.
Závrat je falošný pocit, že sa vaše okolie točí alebo pohybuje. Pri poruchách vnútorného ucha váš mozog dostáva signály z vnútorného ucha, ktoré nie sú v súlade s tým, čo prijímajú vaše oči a zmyslové nervy. Závraty vznikajú, keď sa váš mozog snaží vyriešiť tento zmätok.
Benígne paroxyzmálne polohové závrate (BPPV). Tento stav spôsobuje intenzívny a krátky, ale falošný pocit, že sa točíte alebo pohybujete. Tieto epizódy sú vyvolané rýchlou zmenou pohybu hlavy, napríklad keď sa otočíte v posteli, posadíte sa alebo zažijete úder do hlavy. BPPV je najčastejšou príčinou závratov.
Infekcia. Vírusová infekcia vestibulárneho nervu, nazývaná vestibulárna neuritída, môže spôsobiť intenzívne, neustále závrate. Ak máte aj náhlu stratu sluchu, môžete mať zápal labyrintu. Pivo na vlasy
Menierova choroba. Toto ochorenie zahŕňa nadmerné hromadenie tekutiny vo vnútornom uchu. Vyznačuje sa náhlymi epizódami závratov trvajúcimi aj niekoľko hodín. Môžete tiež pociťovať kolísavú stratu sluchu, zvonenie v uchu a pocit zapchatého ucha. Prečo sa mi točí hlava.
Migréna. Ľudia, ktorí trpia migrénou, môžu mať epizódy závratov alebo iných typov závratov, aj keď nemajú silnú bolesť hlavy. Takéto epizódy závratov môžu trvať niekoľko minút až hodín a môžu byť spojené s bolesťou hlavy, ako aj s citlivosťou na svetlo a hluk. Čo je dobré na opicu – 7 účinných možností
Problémy s krvným obehom, ktoré spôsobujú závraty
Ak vaše srdce nepumpuje dostatok krvi do mozgu, môžete pociťovať závraty, mdloby alebo stratu rovnováhy. Medzi príčiny patria:
- Pokles krvného tlaku. Dramatický pokles systolického krvného tlaku – vyššieho čísla v údaji o krvnom tlaku – môže mať za následok krátke závraty alebo pocit mdloby. Môže sa vyskytnúť po príliš rýchlom posadení sa alebo postavení sa. Tento stav sa nazýva aj ortostatická hypotenzia.
- Zlý krvný obeh. Stavy ako kardiomyopatia, srdcový infarkt, srdcová arytmia a prechodný ischemický záchvat môžu spôsobiť závraty. A zníženie objemu krvi môže spôsobiť nedostatočný prietok krvi do mozgu alebo vnútorného ucha.
Ďalšie príčiny závratov – Prečo sa mi točí hlava
- Neurologické ochorenia. Niektoré neurologické poruchy – napríklad Parkinsonova choroba a skleróza multiplex – môžu viesť k postupnej strate rovnováhy.
- Lieky. Závraty môžu byť vedľajším účinkom niektorých liekov – napríklad liekov proti záchvatom, antidepresív, sedatív a trankvilizátorov. Najmä lieky na zníženie krvného tlaku môžu spôsobiť mdloby, ak príliš znížia váš krvný tlak. Prečo sa mi točí hlava
- Úzkostné poruchy. Niektoré úzkostné poruchy môžu spôsobovať závraty alebo pocit malátnosti, ktorý sa často označuje ako závrat. Patria sem záchvaty paniky a strach z opustenia domova alebo z pobytu na veľkých otvorených priestranstvách (agorafóbia).
- Nízka hladina železa (anémia). Medzi ďalšie príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť spolu so závratmi, ak máte anémiu, patrí únava, slabosť a bledá pokožka.
- Nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia). Tento stav sa zvyčajne vyskytuje u ľudí s cukrovkou, ktorí používajú inzulín. Závraty (točenie hlavy) môže sprevádzať potenie a úzkosť.
- Otrava oxidom uhoľnatým. Príznaky otravy oxidom uhoľnatým sa často opisujú ako „chrípkové“ a zahŕňajú bolesť hlavy, závraty, slabosť, žalúdočnú nevoľnosť, vracanie, bolesť na hrudi a zmätenosť.
- Prehriatie a dehydratácia. Ak ste aktívni v horúcom počasí alebo ak nepijete dostatok tekutín, môžete pociťovať závraty z prehriatia (hypertermia) alebo z dehydratácie. To platí najmä vtedy, ak užívate niektoré lieky na srdce.
- Najštipľavejšie chilli na svete – 10 najostrejších paprík
Rizikové faktory
Medzi faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko, že dostanete závrat, patria:
- Vek. U starších dospelých je vyššia pravdepodobnosť, že budú mať zdravotné ťažkosti, ktoré spôsobujú závraty, najmä pocit nerovnováhy. Je tiež pravdepodobnejšie, že budú užívať lieky, ktoré môžu spôsobovať závraty.
- Minulá epizóda závratu. Ak ste už predtým zažili závrat, je pravdepodobnejšie, že budete mať závraty aj v budúcnosti.
Komplikácie – Prečo sa mi točí hlava
Závraty môžu zvýšiť riziko pádu a zranenia. Prežívanie závratov počas jazdy autom alebo obsluhy ťažkých strojov môže zvýšiť pravdepodobnosť nehody. Ak sa nelieči existujúce zdravotné ochorenie, ktoré môže byť príčinou závratov, môžu sa u vás vyskytnúť aj dlhodobé následky.