AkvaristikaAKVARISTIKA

Klopavka pižmová: Chov a starostlivosť

Klopavka pižmová, alebo Sternotherus odoratus, je menšia sladkovodná korytnačka pôvodom z východnej časti Severnej Ameriky. Táto korytnačka je členom čeľade klapavkovitých a preferuje stojaté alebo mierne tečúce vody s bahnitými brehmi. Klopavka pižmová má podlhovastý karapax a môže dosiahnuť dĺžku až 15 cm.

 

Klopavka pižmová

 

Klopavka pižmová

 

 

Ak sa rozhodnete chovať klopavku pižmovú, potrebujete vhodné terárium alebo záhradné jazierko s písečným dnem a výškou vody tak, aby sa korytnačka mohla pohodlne nadechnúť. Teplota vzduchu v teráriu by mala byť medzi 24 a 28 °C. Táto korytnačka je vhodná na chov v páre alebo v háreme.

V prírode sa klopavka pižmová živí rôznymi vodnými živočíchmi a rastlinami. V teráriu sa dá kŕmiť rôznymi druhmi hmyzu a krmivom pre vodné korytnačky. Klopavka pižmová je zaujímavým a nenáročným druhom korytnačky vhodným pre začiatočníkov v chove vodných korytnačiek.

Popis a anatómia

 

Popis a anatómia

 

 

Vzhľad

Klopavka pižmová, alebo Sternotherus odoratus, je malá korytnačka s vysokým a podlhovastým karapaxom. Dospelé jedince dosahujú dĺžku približne 13,5 cm. Hlava je tmavá s charakteristickými svetlými pásikmi, ktoré sa ťahajú od nozdier až na krk. Plastron je svetložltý a malý.

Karapax a plastron

Karapax (horná časť krunýra) má tmavú olivovú farbu s nepravidelnými tmavými pruhmi a škvrnami. Je vysokej klenby a stredový kožnatý pruh zůstáva mäkký. Plastron (dolná časť krunýra) je svetložltý a malý.

Anatómia klopavky pižmovej je zaujímavá a špecifická. Jej telo je prispôsobené na život vo vode. Korytnačka má ploché a široké končatiny, ktoré sú zakončené plovacími blanami. Tieto blany jej umožňujú pohybovať sa v hladine vody rýchlo a efektívne.

Celkovo je klopavka pižmová zaujímavá a unikátna korytnačka, ktorá sa vyskytuje hlavne v stojatých a pomaly tečúcich vodách s bahnitými brehmi. Jej charakteristický vzhľad a anatomické špecifiká ju robia zaujímavým objektom pre pozorovanie a chov v akvateráriu.

Chov a starostlivosť Klopavka pižmová

 

Chov a starostlivosť Klopavka pižmová

 

 

Pri chove Klopavky pižmovej je potrebné zabezpečiť vhodné podmienky pre jej život. V tomto oddieli sa dozviete, ako správne chovať tieto korytnačky a aké sú ich nároky na starostlivosť.

Terárium

Pre Klopavku pižmovú je potrebné zabezpečiť dostatočne veľké terárium, ktoré bude zodpovedať jej potrebám. Terárium by malo byť aspoň 80 x 40 cm (dĺžka x šírka) pre pár. V teráriu by mala byť malá suchozemská časť a väčšia vodná nádrž. Voda by mala byť mierne teplá a s hladinou takou, aby sa korytnačka mohla pohodlne nadýchnuť, keď má natiahnutý krk.

Teplota vody

Klopavka pižmová preferuje teplotu vody medzi 22 a 27 stupňami Celzia. Je dôležité, aby bola teplota vody stabilná a neklesala pod 20 stupňov Celzia. Ak je teplota vody príliš nízka, môže to viesť k ochoreniam a oslabeniu korytnačky.

Kŕmenie Klopavka pižmová

Klopavka pižmová je veľmi žravá a jej potrava by mala pozostávať z rýb, vodných slimákov, niťoviek, perloočiek a podobne. Je dôležité, aby bola potrava vyvážená a obsahovala dostatok živín a vitamínov. Korytnačku by ste mali kŕmiť 2-3 krát týždenne a mali by ste ju kŕmiť iba toľko, koľko dokáže zjesť za 10-15 minút.

Pri chove Klopavky pižmovej je dôležité zabezpečiť dostatočné množstvo svetla a čerstvej vody. Je tiež dôležité pravidelne čistiť terárium a vodu, aby sa zabránilo vzniku chorôb a infekcií. S pravidelnou starostlivosťou a správnou výživou môžete mať zdravú a spokojnú Klopavku pižmovú.

Rozšírenie a životné prostredie

 

Rozšírenie a životné prostredie

 

 

Klopavka pižmová je druh vodnej korytnačky, ktorá sa vyskytuje v rôznych oblastiach Severnej Ameriky. Tento druh korytnačky je rozšírený východne od USA, južnej Kanady a juhovýchodnej časti USA. V prirodzenom prostredí sa vyskytuje v stojatých alebo mierne tečúcich vodách s bahnitými brehmi. Táto korytnačka uprednostňuje polovodné a sladkovodné prostredie.

Východ USA

Klopavka pižmová sa vyskytuje východne od USA, najmä v oblastiach ako Florida, New York, Kentucky a Tennessee. V týchto oblastiach sa nachádza množstvo riek a jazier, ktoré sú ideálnym prostredím pre túto korytnačku. V týchto oblastiach sa vyskytuje aj množstvo iných druhov vodných živočíchov, s ktorými klopavka pižmová súťaží o potravu.

Južná Kanada

Klopavka pižmová sa vyskytuje aj v južnej Kanade, najmä v oblastiach ako Ontario a Quebec. V týchto oblastiach sa vyskytujú mnohé jazerá a rieky, ktoré sú ideálnym prostredím pre túto korytnačku. V Kanade sa vyskytuje aj množstvo iných druhov vodných živočíchov, s ktorými klopavka pižmová súťaží o potravu. Korytnačka zelenkastá: Chov a starostlivosť

Juhovýchod USA

Klopavka pižmová sa vyskytuje aj v juhovýchodnej časti USA, najmä v oblastiach ako Louisiana, Mississippi, Alabama a Georgia. V týchto oblastiach sa nachádza množstvo riek a jazier, ktoré sú ideálnym prostredím pre túto korytnačku. V týchto oblastiach sa vyskytuje aj množstvo iných druhov vodných živočíchov, s ktorými klopavka pižmová súťaží o potravu.

Celkovo je rozšírenie klopavky pižmovej pomerne veľké a nachádza sa v rôznych oblastiach Severnej Ameriky. Tento druh korytnačky uprednostňuje polovodné a sladkovodné prostredie s bahnitými brehmi, kde môže hľadať potravu a útočisko pred dravcami.

Rozmnožovanie Klopavka pižmová

 

Rozmnožovanie Klopavka pižmová

 

 

Klopavka pižmová je schopná klásť 6 až 7 znášok do roka. Tento proces sa zvyčajne začína v apríli a končí v septembri. Samice klopavky pižmovej klade vajíčka do hniezda, ktoré si sama vytvorí. Hniezdo sa zvyčajne nachádza v blízkosti vody a je tvorené z bahna a rias.

Veľkosť vajíčok sa pohybuje od 20 do 25 mm, a samice klopavky pižmovej dokáže klásť až 5 vajíčok naraz. Po vyliahnutí sa z vajíčok mladé klopavky potrebujú okolo 2 až 3 roky na to, aby sa stali pohlavne dospelými.

Odchov mladých jedincov

Ak chcete odchovať mladé klopavky pižmové, musíte mať na pamäti, že mladé klopavky potrebujú veľa pozornosti a starostlivosti. Najlepšie je začať s odchovom vajíčok, ktoré sa dajú umiestniť do inkubátoru. Inkubácia trvá približne 80 až 90 dní, po ktorých sa vyliahnu malé klopavky.

Mladé klopavky pižmové sa najlepšie uchovávajú v malých akváriách alebo nádržiach s plytkou vodou, kde majú dostatok miesta na plávanie a hranie sa. Dôležité je udržiavať teplotu vody okolo 24 až 28 °C a čistotu vody, aby sa zabránilo vzniku chorôb a infekcií.

Odchov mladých klopaviek pižmových môže byť náročný proces, ale ak sa mu venujete s láskou a starostlivosťou, môže to byť veľmi zaujímavá a vzrušujúca skúsenosť. Suchozemská korytnačka chov a starostlivosť

Zimovanie Klopavka pižmová

 

Zimovanie Klopavka pižmová

 

 

Klopavka pižmová je druh korytnačky, ktorá potrebuje zimovanie. Zimovanie je proces, kedy zvieratá prechádzajú do stavu spánku alebo zníženej aktivity počas zimného obdobia. Pre korytnačky je zimovanie dôležité, pretože im pomáha prežiť zimu a zabezpečiť si dobré zdravie.

Zimovanie klopavky pižmovej sa zvyčajne uskutočňuje v chlade, pri teplote 5-10 °C. Trvanie zimovania by malo byť minimálne tri mesiace. Počas zimovania korytnačka nebude jesť a bude sa pohybovať veľmi málo. Preto je dôležité, aby pred zimovaním bola dobre nakŕmená a mala dostatok energie.

Ak chcete zabezpečiť správne zimovanie klopavky pižmovej, musíte sa postarať o vhodné prostredie. Korytnačka by mala byť umiestnená v chladnom mieste, kde bude mať dostatok vzduchu. Ideálnym miestom pre zimovanie je chladná pivnica alebo garáž. Dôležité je aj zabezpečiť dostatok vody, pretože korytnačka bude počas zimovania potrebovať občasné kúpanie.

V období pred zimovaním by ste mali korytnačke pižmovej poskytnúť dostatok potravy, aby si zabezpečila dostatok energie na zimovanie. Potrava by mala byť bohatá na bielkoviny a vitamíny. Dobré sú granule alebo hmyz, ale môžete jej podávať aj hovädzie srdce.

Zimovanie je pre klopavku pižmovú veľmi dôležité a môže mať vplyv na jej zdravie a dlhovekosť. Preto sa postarajte o to, aby mala dostatok potravy a vhodné prostredie pre zimovanie.

Zaujímavosti

 

Zaujímavosti

 

 

Klopavka pižmová je menšia vodná korytnačka pôvodom z Kanady a východu Spojených štátov. Jej prirodzeným prostredím sú plytšie vody, rieky, potoky, ale aj bahniská, priekopy a stojaté vody. Bežne sa vyskytuje aj v rybníkoch. Má tmavý vzhľad, je olivovosivá s nepravidelnými pruhmi a škvrnami. Ako chovať koritnačku – od terária po stravu

Klopavka pižmová je pomerne nenáročná na chov. Potrebuje dostatok priestoru na plávanie a slnečné svetlo. Jej terárium by malo byť vybavené aj suchozemskou časťou, kde sa môže vyhrievať. Výborným doplnkom sú aj rastliny, ktoré poskytujú úkryt a skrýšu.

Táto korytnačka je zaujímavá aj svojou schopnosťou vydávať zvuky. Samce sa ozývajú počas párenia, keď vydávajú zvuky podobné pišťalkám. Tieto zvuky sú však pre ľudské ucho veľmi ťažko počuteľné.

Klopavka pižmová je zaujímavá aj tým, že patrí medzi druhy, ktoré dokážu prežiť aj v menej kvalitných vodách. Jej schopnosť prežiť aj v znečistenej vode je dôvodom, prečo sa často vyskytuje v blízkosti miest, kde sa voda znečisťuje odpadmi. Šampón na vlasy

Podľa informácií z WikiDruhy a BioLibu, klopavka pižmová patrí do čeľade klapavkovitých (Kinosternidae) a existuje niekoľko poddruhov. Jej latinský názov je Sternotherus odoratus. V prírode sa dožíva približne 20 rokov, v zajatí môže žiť aj dlhšie. Na stránke Commons nájdete množstvo fotografií klopavky pižmovej a aj iných druhov korytnačiek.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button