MačkySTAROSTLIVOSŤ O MAČKY

Nebezpečenstvo pre mačku v zime

Aké sú najväčšie nebezpečenstvo pre mačku v zimných mesiacoch? Nebezpečenstvo pre mačku v zime . Nástrahy zimných mesiacov v zime .Mačka v zime .Zima môže byť pre naše mačky zvláštnym obdobím. Počas zimnej sezóny je ich obvyklé domáce prostredie zvyčajne plné neobvyklých vecí ako napríklad stromček a kvety , vyskytujú sa aj zvláštne zvuky, ako napríklad ohňostroje či čokoladové jedlá. Chladné počasie so sebou prináša aj ďalšie riziká pre vnútorné aj vonkajšie mačky. 

 

 

Vypracovali sme zoznam niektorých hlavných nebezpečenstiev, na ktoré si treba dávať pozor.

Ak sa obávate, že je vaša mačka chorá alebo zranená v dôsledku niektorého z týchto problémov, kontaktujte čo najskôr svojho veterinára alebo vyhľadajte najbližšiu pohotovostnú kliniku pre zvieratá .

omrznute labky Nebezpečenstvo pre mačku v zime

1. Nebezpečné jedlo – Nebezpečenstvo pre mačku v zime 

Čokoláda, cibuľa, orechy, niva, ovocné koláče a pudingy môžu byť pre mačky toxické. Dávajte pozor na morčacie a kuracie kosti, pretože môžu spôsobiť udusenie, zápchu alebo v najvážnejších prípadoch poškodenie čriev vašej mačky. Nebezpečenstvo pre mačku v zime .

mačka počas zimi Nebezpečenstvo pre mačku v zime

2. Dopravné nehody – Nebezpečenstvo pre mačku v zime 

Nebezpečenstvo pre mačku v zime . Mačky sa počas zimných mesiacov môžu z ničoho nič ocitnúť na ceste . Môžu vyskočiť spoza kopy snehu rovno pod kolesá auta. Ak púšťate mačku von dbajte nato aby sa vrátila za svetla a vyhla sa dopravnej špičke .

3. Otrava nemrznúcou zmesou

Najhoršou zo všetkých únikov chemikálií v zimnom období je nemrznúca zmes, ktorá môže unikať z chladiča automobilu. Požitie etylénglykolu, hlavnej zložky nemrznúcej zmesi, je pre mačky veľmi nebezpečné.

Aby toho nebolo málo, jej veľmi chutné a dokonca aj relatívne malé množstvo môžu spôsobiť potenciálne smrteľné poškodenie obličiek. Prvé príznaky intoxikácie je často to, že sa vaša mačka javí ako opitá.

Ak viete, že vaša mačka prehltla nemrznúcu kvapalinu, alebo máte akékoľvek obavy, okamžite kontaktujte veterinára. Prognóza sa zhoršuje, čím dlhšia je medzera medzi požitím a liečbou.

 

mačka a sneh Nebezpečenstvo pre mačku v zime

4. Ľad, sneh a posyp – Nebezpečenstvo pre mačku v zime 

 

Nebezpečenstvo pre mačku v zime . Pravidelne kontrolujte labky vašej mačky, či nejavia známky zranenia. Môžu sa vyskytnúť omrzliny na ušiach a labkách ale aj interdigitálna dermatitída, boľavé labky v dôsledku podráždenia cestarskou soľou a pieskom.

 

5. Cvičenie a obezita

Môžete zistiť, že vaša mačka počas zimných mesiacov necvičí tak dobre ako v lete. Je dobré sledovať jej váhu a príjem potravy, pretože možno budete musieť znížiť množstvo potravy, ktore dávate mačke . Rovnako ako ľudia, aj obezita u domácich miláčikov predstavuje rastúci problém a môže mať za následok vážne nepriaznivé účinky na zdravie. Patria sem cukrovka, choroby pečene a zvýšené chirurgické a anestetické riziko.

vianoce

6. Batérie – Nebezpečenstvo pre mačku v zime 

Nebezpečenstvo pre mačku v zime . Požitie batérií je v tomto ročnom období bežné. Ak bola batéria žuvaná a prepichnutá, mohla spôsobiť chemické popáleniny a otravu ťažkými kovmi. Ak ju mačka prehltne celú, môže to viesť k prekážke v dychacich cestách . Všetky batérie sú potenciálne toxické, takže ak máte podozrenie, že ju vaša mačka žula alebo prehltla, vyhľadajte pomoc veterinára .

Najväčšie mačky : Top 10 najväčších plemien mačiek

7. Vianočné stromčeky a slávnostné izbové rastliny

Väčšina druhov vianočných stromčekov je málo toxická, ale môže spôsobiť mierne žalúdočné ťažkosti . Nebezpečenstvo pre mačku v zime .
Jasne sfarbené listy vianočnej hviezdy obsahujú dráždivú šťavu. Rastlina je jedovatá, ak je požitá vo veľkom množstve, ale kvôli chuti a podráždeniu miazgy je nepravdepodobné, že by vaša mačka zjedla toľko, aby mohla mať vážne problémi. Pre istotu držte vianočné hviezdy mimo dosahu vašej mačky. Všetky časti rastliny ľalie sú jedovaté a môžu spôsobiť zlyhanie obličiek. Ak vaša mačka žuvala alebo zjedla ľaliu, kontaktujte svojho veterinára. Rovnako ako pre psy sú rastliny jedovaté aj pre mačky čítaj viac 

 

sneh a mačka

8. Horúce miesta

Mačky milujú ležanie na teplých miestach. Chráňte svoju mačku pred otvorenými krbmi, kachľami na drevo a ohrievačmi miest . Predídete tým možným popáleninám a skutočne aj požiarom.

 

Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Teplé motory sú obľúbeným miestom pre vonkajšie mačky. Pred naštartovaním vozidla v chladné zimné ráno preto zatrúbte alebo pobúchajte po kapote.Stalo sa , že vodiči objavili mačku v ich aute až keď dorazili do práce .Je dobré sa uistiť že vaša mačka má na sebe identifikačný štítok alebo mikročip s aktuálnymi kontaktnými údajmi , aby sa v prípade stratenia zvýšila pravdepodobnosť návratu k majiteľom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button