MačkySTAROSTLIVOSŤ O MAČKY

Najväčšie plemena mačiek: Prehľad obrích mačacích plemien

Najväčšie plemena mačiek: Prehľad obrích mačacích plemien. Mačky sú jednými z najobľúbenejších domácich miláčikov na celom svete. Rôzne plemená mačiek majú rozličné charakteristiky a medzi tými najzaujímavejšími sú práve veľké plemená mačiek. Tieto plemená sa od seba líšia nielen veľkosťou, ale aj vzhľadom, povahou a pôvodom.

Najväčšie plemena mačiek

Najväčšie plemena mačiek

 

Medzi najväčšie plemená mačiek patrí napríklad mainská mývalia mačka, ktorá je známa svojím impozantným vzhľadom a priateľskou povahou. Svojimi veľkými rozmermi vynikajú aj savanová mačka a nórska lesná mačka. Mnohé z veľkých plemien mačiek boli v minulosti vyšľachtené krížením domácich mačiek s ich divokými príbuznými, čo prispelo k ich veľkolepej veľkosti a exotickému vzhľadu.

Výber veľkej mačky môže byť ideálny pre tých, ktorí hľadajú maznáčika s robustnejším, nápaditejším vzhľadom a možno aj s málo energickejšou povahou. Prehľad veľkých plemien mačiek môže byť prínosom pri rozhodovaní, ktoré plemeno bude najvhodnejšie pre životný štýl a preferencie potenciálneho majiteľa.

Historický prehľad a vývoj veľkých plemien mačiek

Historický prehľad a vývoj veľkých plemien mačiek

 

Pri skúmaní veľkých plemien mačiek je dôležité poznať ich historický vývoj, ktorý sa datuje až do minulosti, keď z divokých predkov vznikli dnešné domestikované plemená.

Najstaršie plemená mačiek

Maine Coon: Patrí medzi najstaršie a najväčšie domáce plemená mačiek v Severnej Amerike. Je známe svojou veľkou postavou a hustou srstou pripravenou čeliť chladnému podnebiu.

Sibírska mačka: S veľkým pozoruhodným telom a mocnými pazúrmi. Pôvod má v Rusku a je prispôsobená na prežitie v drsnej sibírskej klíme.

Nórska lesná mačka: Toto plemeno má svoje korene v Nórsku a je známe svojou atletickou budovou tela a schopnosťou pohybu v lesnom teréne.

Turecká Angora: Jedno z najstarších plemien domáceho mačacieho spoločníka, ktoré je známe pre svoju dlhú, hodvábnu bielu srsť a elegantný vzhľad. Pôvodné plemeno pochádzajúce z Turecka.

K týmto plemenským zástupcom ide ešte spomenúť Egyptská mau, ktorá je priamo spojená s historiou starovekého Egypta a je známa svojou pôsobivou škvrnitou srsťou. Táto rasa vyniká svojou hbitosťou a považuje sa za jedno z najrýchlejších plemien domácej mačky.

Charakteristiky a vzhľad – Najväčšie plemena mačiek

Charakteristiky a vzhľad - Najväčšie plemena mačiek

 

Najväčšie plemená mačiek sa vyznačujú špecifickými charakteristikami, ktoré zahŕňajú farbu a štruktúru srsti, váhové a postavové vlastnosti, ako aj exterierové proporcie vrátane výšky.

Farba a štruktúra srsti

 • Farba: Najväčšie plemená mačiek môžu mať rôzne farby srsti vrátane čiernej, činčilovej, krémové, modrej/šedej, bielej, lily či hnedé/čokoládové či seal. Zafarbenie sa tiež môže pohybovať od mourovatej po korytnačkovú/tricolor/calico, bicolor/tuxedo/van či colourpoint vzory.
 • Štruktúra srsti: Srsť môže byť krátka alebo dlhá a v niektorých prípadoch aj hypoalergénna, čo môže byť preferované u jedincov s alergiami.

Váha a postava

 • Váha: Väčšie plemená dosahujú hmotnosť často nad 7 kilogramov, pričom niektoré individuá môžu mať aj viac ako 10 kilogramov.
 • Postava: Charakterizovaná silnou a svalnatou štruktúrou, tieto plemená sú robustné a majú mohutné postavy.

Exteriér a výška

 • Oči: Veľké, expresívne oči sú častými znakmi veľkých plemien mačiek. Majú širokú paletu farieb od zelenej po zlatú až po modrú.
 • Výška: Výška týchto plemien môže byť výrazne väčšia v porovnaní s inými plemenami, niektoré dosahujú pri kohútiku výšku aj viac ako 40 centimetrov.
 • Exteriér: Proporcie exteriéru sú harmonické a zdravé, s dlhými končatinami a rovným chrbátom, ktoré dopĺňajú ich vznešený vzhľad.

Najpopulárnejšie veľké plemená mačiek – Najväčšie plemena mačiek

Najpopulárnejšie veľké plemená mačiek - Najväčšie plemena mačiek

 

V tejto časti sa zameriame na šesť najpopulárnejších veľkých plemien mačiek, ktoré sú známe pre svoje rozmerové aspekty alebo jedinečný vzhľad zosobňujúci drsnú divočinu a pohodovú domácnosť.

Maine Coon a Ragdoll

Maine Coon je známe ako jedno z najväčších domestikovaných plemien mačiek na svete. Často dosahuje hmotnosť do 11 kg a je oceňované pre mohutnú stavbu tela a dlhú hustú srsť. Jeho povaha je priateľská a sociálna, čo z neho robí ideálneho spoločníka.

Na druhej strane, Ragdoll je plemeno známe pre svoju mimoriadne pokojnú a láskavú povahu. Tieto mačky bývajú veľmi relaxované, často do takej miery, že keď sú zdvihnuté alebo držané, svaly úplne uvoľnia, pripomínajúc hadrovú bábku. Ragdoll môže vážiť až 9 kg, čo ich radí medzi veľké plemená mačiek.

Sibírska a Nórska lesná mačka – Najväčšie plemena mačiek

Sibírska mačka je pôvodom z Ruska a je známa pre svoje silné telesné proporcie a hustú, vodoodpudivú srsť, ktorá ju chráni v chladnom podnebí. Priemerná hmotnosť sa pohybuje od 4,5 do 9 kg. Sú známe svojou inteligenciou a hravosťou.

Nórska lesná mačka je ďalšie robustné plemeno, ktoré vyvinulo svoju hustú dvojvrstvovú srsť ako ochranu pred drsným severským počasím. S váhou až 8 kg sa vyznačujú veľkými svalnatými telami a dlhou srsťou prepletenou po celom tele.

Bengálska a Savannah

Bengálska mačka je okázalo zafarbená a predstavuje výsledok kríženia domácich mačiek s ázijskými leopardími mačkami. Ich váhu často udávajú v rozmedzí 6 až 8 kg. Sú extrémne aktívne a hravé, s mimoriadne svalnatým telom.

Savannah je výnimočná svojou veľkosťou a elegantným vzhľadom, ktorý zdôrazňuje jej divoký pôvod od afrických servalov. Tieto mačky môžu vážiť až okolo 11 kg a sú vysoko cenene pre svoju energiu, inteligenciu a priateľskú povahu.

Starostlivosť a socializácia

Starostlivosť a socializácia

 

Pri veľkých plemenách mačiek je dôležité venovať pozornosť nielen ich fyzickej, ale aj psychickej pohode. Zodpovedná starostlivosť o srsť a zdravie zabezpečuje ich dobré fyzické kondície, zatiaľ čo socializácia s ľuďmi a inými zvieratami podporuje vyvážený a prítulný charakter týchto inteligentných spoločníkov.

Starostlivosť o srsť a zdravie – Najväčšie plemena mačiek

 • Srsť: Dlhá a hustá srsť vyžaduje pravidelné kefovanie minimálne dvakrát týždenne, aby sa predišlo zamotaniu a udržiavalo sa zdravie kože. Pre sibírske mačky, ktoré sú známe ich dlhou srsťou, je vhodné používať kvalitné kartáče určené pre ich typ srsti.
 • Zdravie: Pravidelné veterinárne prehliadky sú kľúčové, aby sa u väčších plemien predišlo genetickým alebo veľkostnými špecifickými zdravotnými problémami. Dôležitá je aj správna výživa, ktorá podporuje silné kosti a kĺby.

Vzťah s ľuďmi a ďalšími zvieratami

 • Deti a dospelí: Socializácia by mala začať už v mačacích mláďatách. Veľké plemena ako mainská mývalia mačka sú známe svojou prítulnou povahou a dobrým vzťahom k deťom, ale je dôležité učiť deti, ako sa správne s mačkami správať.
 • Iné zvieratá: Mačky by mali byť postupne a opatrne zoznamované s ďalšími domácimi zvieratami. Včasná socializácia pomáha predchádzať agresívnemu správaniu a učí mačky tolerantnosti voči ostatným spoločníkom.

Zaujímavosti a hybridné plemená – Najväčšie plemena mačiek

Zaujímavosti a hybridné plemená - Najväčšie plemena mačiek

 

Hybridné plemená mačiek predstavujú zaujímavú kombináciu genetického dedičstva divokých mačkovitých šeliem, ako je serval alebo leopard, a domácich mačiek. Tieto plemená sa vyznačujú jedinečnými vlastnosťami, ktoré odrážajú ich divoký pôvod, pričom sú zároveň prispôsobené na život s ľuďmi.

Kríženie domácich a divokých mačiek

Savannah

Savannah mačka je pôsobivý výsledok kríženia divokého servala s domácimi plemenami mačiek. Je známa svojou veľkou postavou, vysokými nohami a bodkovaným vzorom srsti, ktorý pripomína jej servalov predok.

 • Výška: 45 cm – v kohútiku
 • Váha: 5 – 11 kg

Chausie

Chausie je ďalším hybridným plemenom, ktoré vzniklo krížením divokej mačky močiarnej a domácej mačky. Tieto mačky sú vyhľadávané pre ich silnú postavu a energickú povahu.

 • Výška: do 40 cm – v kohútiku
 • Váha: 4 – 9 kg

Bengálska mačka

Bengálska mačka je výsledkom kríženia malého ázijského leopardieho mačkata a domácej mačky. Charakteristickým znakom tohto plemena sú jeho zreteľné leopardie bodky a škvrny.

 • Výška: 36 – 41 cm – v kohútiku
 • Váha: 4.5 – 7 kg

Tieto hybridné plemená majú tendenciu vykazovať vyššie miery aktivity a potrebu priestoru, čo odráža ich divú prírodu. Každé z týchto plemená prináša niečo unikátne na zváženie pre potenciálnych majiteľov ochotných venovať im dostatočnú starostlivosť a pozornosť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button