MačkyPLEMENÁ MAČIEK

Mainská mývalia mačka a starostlivosť o mačku

Mainská mývalia mačka je najväčšia domáca mačka, ktorú môžete mať ako domáceho maznáčika. Toto plemeno pochádza z Ameriky a bolo pôvodne chované ako vonkajšia mačka na farmách a na lodiach, kde chytala myši. Sú veľmi priateľské a inteligentné, čo z nich robí ideálnych spoločníkov pre ľudí.

 

Mainská mývalia mačka

Mainská mývalia mačka

 

Tieto mačky majú mohutné osvalenie a výraznú hustú srsť, ktorá pokrýva aj ich nohy a labky. Majú veľké špicaté uši s odstávajúcimi chĺpkami, čo z nich robí zaujímavých a atraktívnych maznáčikov. Typicky dosahujú výšku 40 – 43 cm v kohútiku a dĺžka tela bez chvosta sa môže pohybovať od 60 do 100 cm.

Mainské mačky sú veľmi dobre cvičiteľné a majú „psiu povahu“, čo znamená, že sú lojálne a oddané svojim majiteľom. Potrebujú čas na to, aby sa adaptovali na nové prostredie, ale raz sa prispôsobia, budú vám vernými a oddanými spoločníkmi. Je dôležité, aby ste ich nezanechávali dlhšie osamote, pretože nemajú samotu moc v láske, ale občas potrebujú aj svoj kľud a súkromie.

História

História

Mainská mývalia mačka je jedno z najstarších a najpočetnejších amerických plemien. Táto mačka má svoj pôvod v štáte Maine v USA, ktorý sa nachádza v severovýchodnej časti krajiny. Má masívnu mohutnú stavbu tela a patrí medzi prírodné plemená. Podľa historických záznamov sa plemeno vytvorilo pravdepodobne krížením mohutných amerických mačiek, ktoré žili na farmách v Novom Anglicku a Mainu, a dlhosrstých mačiek z Európy, ako je napríklad Nórska lesná mačka. Tieto európske mačky sa často plavili s námorníkmi po celom svete.

V 19. storočí sa Mainské mývalie mačky začali objavovať na výstavách v USA, pričom prvá zaznamenaná účasť na výstave bola v Madisonskom námestí v New Yorku. Ako celosvetovo obľúbené plemeno sa Mainská mývalia mačka dočkala oficiálnej registrácie a uznania vo väčšine mačacích organizácií. Táto mačka bola pôvodne chovaná ako vonkajšia mačka na farmách a na lodiach, kde vykonávala svoju úlohu loveckej mačky, ktorá chytala myši.

Dnes je Mainská mývalia mačka veľmi populárna nielen v USA, ale aj na celom svete, vrátane Slovenska. Je oblúbená svojím veľkorysým vzrastom, dlhým chvostom, ktorý pripomína chvost mývala, a priateľskou povahou. Vďaka hravému charakteru, inteligencii a spoločenskej povahe si toto plemeno získava mnoho priaznivcov a potešení majiteľov v rôznych krajinách.

Pôvod

Pôvod

Mainská mývalia mačka (MCO) je pôvodom zo Spojených štátov amerických, konkrétne zo severnej časti krajiny, z oblasti Maine. Toto plemeno mačiek sa vyznačuje priateľskou, hravou a prítulnou povahou a patrí medzi väčšie plemena mačiek.

Kocúriky tohto plemena môžu dosahovať hmotnosť až 15-18 kg. Prvotné účely chovu mainských mývalích mačiek boli viac praktické ako spoločenské – boli chované najmä ako vonkajšie mačky na farmách a na lodiach, kde lovil myši a iné hlodavce. Postupom času si však získali oblibu aj ako spoločenské zvieratá, s ktorými je možné tráviť príjemný čas a relaxovať.

Pôvod názvu „mývalia“ mačka pramení z podobnosti chvosta mačky s chvostom mývala, ale aj z rozšírených mýtov, že ide o skríženie mačky a mývala. Táto myšlienka je však geneticky nemožná a neoverená. Najbližšími príbuznými mainských mývalích mačiek sú nórske lesné mačky, s ktorými majú spoločnú polodlhú a hustú srsť, čo im umožňuje lepšie prežiť v chladnom podnebí, z ktorého pochádzajú. Šampón na vlasy

Toto americké plemeno sa teda vyznačuje veľkou, svalnatou postavou a dlhou, nadýchanou srsťou, ktorá tvorí zaujímavý golier okolo krku a nohavice na zadných labkách. Ich krása a mohutnosť im zabezpečila mnoho obdivovateľov a stotožnenie s rodiskom, oblasťou Maine. Čo robiť keď je mačka smutná

Popis vzhľadu Mainská mývalia mačka

Popis vzhľadu Mainská mývalia mačka

Mainská mývalia mačka je pôsobivá svojím mohutným vzhľadom. S veľkým osvaleným hrudníkom a silnými nohami sú tieto mačky medzi najväčšími domácimi plemenami. Hmotnosť kocúra sa pohybuje okolo 6 až 10 kg, zatiaľ čo samice vážia menej, približne medzi 4 až 7 kg. V kohútiku môže mačka dosahovať výšku 40 – 43 cm, pri dĺžke tela bez chvosta zhruba 60 až 100 cm.

Hlava mainskej mývalky je veľká so zaoblenými kontúrami. Oči sú veľké, mierne šikmé a vôzdialené od seba. Farba očí sa môže pohybovať od žltej až po zelenú. Uši sú veľké, špicaté, so zaujímavými odstávajúcimi chĺpkami. Chvost je dlhý a husto osrstený.

Polodlhá srst mainskej mývalky sa vyznačuje hustou podsadou, ktorá pokrýva nohy i labky. Golier, čiže výrazné osrstenie krku, a nohavice – husté chlpy na zadných labkách, sú tiež typickým znakom tohto plemena. Srst môže mať rôzne farby, ako čiernu, modrú, hnedú a mnoho iných odtieňov.

Pokiaľ ide o údržbu srsti, odporúča sa pravidelné česanie, aby sa predišlo zamotaniu chlpov a zlepšila sa kvalita kožušiny. Uprednostňujte jemný kartáč vhodný na dlhosrsté mačky.

Mainská mývalia mačka teda spája veľkú výšku, mohutné telo, výraznú hlavu a polodlhú srst s golierom a nohavicami. Jej uši s chĺpkami a veľké oči dopĺňajú celkový impozantný vzhľad tohto plemena mačiek.

Plemeno Mainská mývalia mačka

Plemeno Mainská mývalia mačka

Mainská mývalia mačka je jedným z najväčších a najmohutnejších plemien mačiek. Pochádza priamo z matky prírody bez zásadných zmien človeka. Toto plemeno sa vyznačuje svojou mohutnou polodlhú srsťou a priateľským temperamentom, ktorý sa niekedy podobá psom.

Hlavným plemenom, ktoré sa často porovnáva s Mainskou mývalou mačkou, je nórska lesná mačka. Na rozdiel od nórskej lesnej mačky, ktorá sa prispôsobila životu v škandinávskych lesoch, Mainská mývalia mačka pochádza z drsnejšieho prostredia Severnej Ameriky. Napriek tomu majú obe plemená mnoho spoločných vlastností, ako sú veľká veľkosť, polodlhá srsť a priateľský charakter.

Mainská mývalia mačka je vhodná aj pre početnejšie rodiny, pretože je nekonfliktná, učenlivá a spoločenská. Sú veľmi dobre cvičiteľné a majú rady prírodu a pohyb. Maine Coon – Chov a starostlivosť

Mainské mačky vynikajú medzi ostatnými plemenami mačiek nielen vďaka svojej veľkosti, ale aj vďaka svojim úchvatným vzhľadom a farbám srsti, ktoré zahŕňajú čiernu, modrú i škvrnitú. Tieto veľké plemená mačiek sú príťažlivé nielen pre svoju mohutnosť, ale aj pre svoju inteligenciu a láskavú povahu.

O Mainskej mývalej mačke môžeme nájsť množstvo informácii a multimediálnych súborov. Fotografie a videá zobrazujúce krásu a jedinečnosť tohto plemena sú často obľúbené medzi milovníkmi mačiek a radi s nimi zdieľajú svoje zážitky s týmto plemenom.

Ako maznáčik, Mainská mývalia mačka ponúka svojim majiteľom nielen ohromujúci vzhľad, ale aj nezabudnuteľný zážitok, ktorý z nej robí ideálneho spoločníka pre každého, kto si ju vyberie ako súčasť svojej rodiny.

Chov a starostlivosť Mainská mývalia mačka

Chov a starostlivosť Mainská mývalia mačka

Pri chove Mainská mývalia mačka je dôležité zohľadniť niekoľko aspektov starostlivosti, aby ste zabezpečili pohodlné a zdravé prostredie pre vašu mačku.

Pelech a priestor: Vzhľadom na veľkú veľkosť tohto plemena je dôležité zabezpečiť mačke dostatočne veľký pelech a priestor na záchod. Ak má vaša mačka prístup na balkón, zabezpečte, aby bol bezpečný a mačka sa mohla pohybovať slobodne.

Škrabadlá: Mainské mývalie mačky majú rád aktívny životný štýl a potrebujú dostatočné škrabadlá na udržanie zdravých pazúrov a zábavu. Uistite sa, že ste vybavili svojho domáceho miláčika kvalitnými škrabadlami, ktoré sú dostatočne vysoké a pohodlné.

Česanie a starostlivosť o srsť: Mačka má polodlhú, hustú srsť, ktorá vyžaduje pravidelné česanie, najlepšie každé pár dní. Tým sa predchádza zamotaniu srsti a udržuje ju v dobrom stave. Zabezpečte si vhodnú kefku alebo hrebeň určený pre polodlhú srst.

Kúpanie: Hoci je srsť Mainskej mývalej mačky odolná voči vlhkosti, kúpanie by sa malo vykonať len v prípade potreby. Veľa mačiek si dokáže sama udržiavať čistotu, avšak v prípade špinavosti, je možné mačku opatrne okúpať špeciálnym mačacím šampónom.

Výživa: Vyberte si vyvážené a kvalitné krmivo pre Mainské mývalie mačky, ktoré zohľadňuje ich veľkosť, aktivitu a špecifické potreby. Mačiatka potrebujú dostatočné množstvo živín pre správny rast a vývoj.

Záchod: Zabezpečte, aby mačka mala vždy prístup k čistému a pohodlnému záchodu. Pravidelne odstraňujte exkrementy a vymieňajte podstielku, aby sa predišlo nepríjemným pachom a zabezpečila sa hygiena.

Povaha

Povaha

Mainská mývalia mačka je považovaná za veľmi priateľské a spoločenské plemeno. Tieto mačky sú často opisované ako mačky s „psou povahou“, čo znamená, že sú lojálne, inteligentné a ochotné spolupracovať s vami. Budú sa tešiť z vášho maznania a nežných chvíľ, ktoré im poskytnete.

Medzi ich najlepšie vlastnosti patrí milujúci a hravý charakter. Tieto mačky sú veľmi aktívne, a preto potrebujú dostatok priestoru na pohyb a zábavu. Ak im poskytnete dostatočné možnosti, vaša Mainská mývalia mačka bude šťastná a zdravá.

Na rozdiel od iných mačiek, Mainské mývalie mačky sa neboja cudzích ľudí, a sú veľmi priateľské, čo z nich robí skvelých spoločníkov pre návštevy a rodinné stretnutia. Vďaka ich spoločenskej povahy sú Mainské mývalie mačky často považované za výborné spoločníčky pre deti.

Mimo ich priateľskej povahy, Mainské mývalie mačky sú aj veľmi inteligentné. To znamená, že sa dobre učia nové veci, a sú ochotné učiť sa rôznym trikom a základnému tréningu. S mačkou tohto plemena môžete zažiť veľa zábavy pri spoločných aktivitách, ako sú hry a cvičenie.

Mainská mývalia mačka je naozaj pôsobivý spoločník, ktorý vám ponúka priateľskosť, hru, vernosť a inteligenciu. Keď sa budete o ňu s láskou a pozornosťou starať, získate verného a oddaného priateľa na celý život.

Zdravie a výživa

Zdravie a výživa

 

Ako majiteľ Mainská mývalia mačka, je dôležité venovať pozornosť zdraviu a výžive vášho miláčika. Mainské mývalie mačky sú veľmi aktívne a potrebujú dostatok energie na udržanie zdravých kĺbov a celkového zdravia.

Z hľadiska zdravia, treba si uvedomiť, že Mainská mývalia mačka môže byť náchylná na niektoré genetické problémy, ako je dysplázia bedrového kĺbu. Avšak, keď si starostlivo vyberiete chovateľskú stanicu a individuálneho jedinca, riziko takýchto zdravotných problémov sa značne znižuje. Preto veľký dôraz kládeme na zdravie a starostlivosť o tieto mačky.

Mainská mývalia mačka potrebuje vyváženú stravu bohatú na bielkoviny, tuky a vitamíny, aby bola schopná udržiavať svoju aktívnosť a rýchly rast. Kvalitné krmivo pre mačky je nevyhnutnosťou pri výbere stravy pre vášho domáceho miláčika.

Výživa by mala byť prispôsobená veku, veľkosti a úrovni aktivity Mainské mývalie mačky. V prípade potreby je dobré konzultovať správny výber krmiva s veterinárnym lekárom, aby ste mohli zabezpečiť optimálnu výživu pre svojho štyroch-nohého priateľa.

Nakoniec, náročnosť na starostlivosť o Mainskú mývaliu mačku je pomerne nízka, pokiaľ ide o hygienu a čistenie srsti. Avšak, ak chcete udržať mačku v top forme, je dôležité pravidelne čistiť a prečesávať jej dlhú srsť a zabezpečiť dostatok pohybu a stimulácie.

Dodržiavanie týchto opatrení pomôže udržať vašu Mainskú mývaliu mačku zdravú a šťastnú.

Aktivity a hry

 

Aktivity a hry

 

Mainská mývalia mačka je veľmi aktívne plemeno s množstvom energie, ktorú je potrebné správne využiť. Pohyb a hry sú pre tieto mačky veľmi dôležité. Vaša Mainská mývalia mačka miluje aportovanie, podobne ako 9 plemien mačiek, ktoré sa správajú ako psy. Vyzývajte ju, aby lovila a spoznávala svoje inštinkty loveckých zvierat.

Mainská mývalia mačka sa bude cítiť najlepšie, ak jej poskytnete rôzne hračky, ktoré ju budú zaujímať a motivovať k pohybu. K dispozícii je veľké množstvo interaktívnych hračiek na trhu, môžete tiež vytvoriť vlastné domáce hračky pre vašu mačku.

Mainská mývalia mačka je veľmi spoločenská a rada sa delí o čas so svojím majiteľom. Môžete sa s ňou hrať a zdieľať dobrodružstvá, či už v interiéri alebo na prechádzkach na povrazku. Je dôležité udržiavať vašu mačku aktívnou a zdravou, aby jej poskytli dlhý a šťastný život.

Maznáčik v dnešnej dobe

 

Mainská mývalia mačka, známa aj ako Maine Coon, je veľká, inteligentná a priateľská domáca mačka. Tieto mačky sú ideálnymi maznáčikmi pre ľudí, ktorí radi trávia čas so svojimi zvieratami, a táto sekcia sa zameria na ich potrebu kontaktu a pozornosti.

Mainská mývalia mačka je známa svojou priateľskou povahou, rada sa stáva súčasťou každodenného života svojich ľudských spoločníkov. Sú zvedavé a radi sa pohybujú v okolí svojich majiteľov, poskytujúc im tak potrebný kontakt a towarzystwo. Ako maznáčik, budete chcieť udržiavať určitý stupeň sociálnosti a interakcie s Majnskou mývalou mačkou, aby ste ju udržali šťastnou a zdravou.

Je dôležité pochopiť, že Mainské mývalie mačky majú svoju potrebu pozornosti a lásky, čo znamená, že by ste mali venovať dostatok času na to, aby ste sa s nimi hrali a maznali. Main Coon mačky radi zažívajú nové zážitky a hry s ľuďmi, ktorých majú radi. Dokonca si môžete všimnúť, že vaša mačka bude mať obľúbené hračky a aktivity, ktorým sa bude chcieť venovať najviac.

Okrem toho by ste mali zabezpečiť, aby váš domovov bol bezpečný a vhodný pre takéto veľké a aktívne mačky. Mainská mývalia mačka potrebuje dostatok priestoru na pohyb, ako aj prístup k bezpečným a zaujímavým miestam na preskúmavanie a lezenie. Mali by ste tiež zabezpečiť dobrú starostlivosť, ako je pravidelné prehliadky u veterinára, kvalitné kŕmenie a dbať na zdravotné potreby vášho zvieracieho priateľa.

Pre ďalšie informácie o najlepších plemenách mačiek, vrátane Mainskej mývalie mačky, navštívte Najlepšie plemena mačiek Top 10 plemien mačiek. V tomto zozname nájdete užitočné rady a tipy, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní o vhodnom plemene mačky pre váš domov a životný štýl.

Mačiatka Mainskej mývalej mačky

 

Mačiatka Mainskej mývalej mačky

 

Mainská mývalia mačka je veľké a mohutné plemeno s dlhou a huňatou srsťou. Tieto mačiatka sú veľmi roztomilé a fotogenické, čo si môžete všimnúť na fotkách z chovateľských staníc. Majú priateľskú, hravú a prítulnú povahu, ktorá sa podobá na psiu povahu. Sú dobre cvičiteľné a v mnohom sa správajú ako psy. Aj keď môžu byť trochu drahé, cena sa odvíja od kvality a účelu, pre ktorý ich chcete.

Jedným zo zaujímavých faktov o mačiatkach Mainskej mývalej mačky je ich sfarbenie. Srsť je zvyčajne v tmavších odtieňoch, často s prúžkami a s kontrastnými znaky. K týmto sfarbeniam srsťou patria aj zlatistá, modrastá, strieborná, hnedá, strieborná a čierna. Najdôležitejšou vrstvou srsťou je podsada, ktorá je hustá, jemná a poskytuje dobrú ochranu pred chladom.

Pokiaľ ide o ďalšie fyzické vlastnosti, mačiatka Mainskej mývalej mačky majú veľké uši so špicatými končekmi a širokúm základňou. Ich fúzy sú dlhé, silné a zaujímavé. Tieto mačiatka sú zdravé a nemajú žiadne zdravotné problémy, ktoré by ich ohrozovali.

V starostlivosti o mačiatka Mainskej mývalej mačky je dôležité dbať na ich dlhú srsť. Regularne ju česť pomôže vyrovnanie s podsadou a udržanie jeho jemnosti. Je tiež dôležité venovať im dostatok pozornosti a hry, čím zabezpečíte, že vyrastú v šťastných a spokojných mačiek.

Vo vašej domácnosti budú mačiatka Mainskej mývalej mačky skvelým spoločníkom a prítulným priateľom. Ich osobnosť je ľahko prispôsobiteľná rôznym podmienkam a ich elegancia a fotogenickosť vás nikdy neprestanú udivovať.

Spoločnosť

 

Spoločnosť

 

 

Mainská mývalia mačka je priateľské a prispôsobivé plemeno. Tieto mačky majú veľké srdce a sú nápadne spoločenské, čo z nich robí ideálnych spoločníkov pre vás a vašu rodinu. Vďaka svojej hravosti a zvedavosti sa Mainská mývalia mačka ľahko stáva obľúbeným členom domácnosti.

Kocúry tohto plemena sú známi svojou mohutnosťou, ale nemajú potrebu ju dokazovať agresívnym správaním. Naopak, Mainské kocúry radšej unikajú konfliktom a vychádzajú dobre s ostatnými členmi rodiny, vrátane iných domácich zvierat.

Mainská mývalia mačka je dobrým spoločníkom aj pre deti. Svojou jemnosťou a trpezlivosťou sa stávajú spoľahlivými a bezpečnými kamarátmi pre drobcov. Spoločne môžu zažiť mnoho radosti a veselých chvíľ.

Navyše, Mainská mývalia mačka je veľmi inteligentná a cvičiteľná. Môžete ju naučiť rôznym zručnostiam a trikom, ako je napríklad prinesenie pradie. Týmto spôsobom môžete ešte viac prehĺbiť vzťah so svojím štyrochnohým priateľom.

Vo všeobecnosti, ak sa rozhodnete pre Mainskú mývaliu mačku ako svojho spoločníka, udeľujete jej dôveru a lásku, a ona vám to vráti svojou oddanosťou a vernosťou.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button