MačkyPLEMENÁ MAČIEK

Maine Coon – Chov a starostlivosť

Maine Coon . Ak hľadáte vhodné plemeno mačky pre vašu domácnosť, možno by ste mali zvážiť Maine Coon. Tieto mäsožravé zvieratá sú známe svojou veľkosťou a mäkkou srstou, ale aj svojou inteligenciou a priateľskou povahou. V tomto článku sa dozviete viac o chove a starostlivosti o Maine Coon mačky.

Maine Coon

Maine Coon

 

Maine Coon mačky sú pôvodom z Maine v USA a sú známe ako „gentle giants“ kvôli svojej veľkosti a priateľskej povahy. Sú to veľké mačky s mäkkou srstou, ktorá vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Ak sa rozhodnete pre chov Maine Coon mačky, budete musieť venovať čas starostlivosti o ich srst, ale aj ich zdravie a výživu.

Pri starostlivosti o Maine Coon mačky je dôležité venovať pozornosť ich srsti. Táto mačka má totiž tri typy srsti, ktoré sa môžu zamotať a vyžadujú pravidelné česanie. Okrem toho je dôležité venovať pozornosť aj ich zdraviu a výžive, aby boli zdravé a šťastné. Ak chcete vedieť viac o chove a starostlivosti o Maine Coon mačky, pokračujte v čítaní tohto článku.

História plemena

História plemena

 

Maine Coon je plemeno mačky, ktoré pochádza z amerického štátu Maine. Existuje veľa legiend o jeho pôvode, ale jedna z nich hovorí, že krížením miestnych divých mačiek s Angormi alebo Peržanmi, ktoré na lode priniesol kapitán Coon, vznikli tieto mačky. Podľa druhej legendy Maine Coons pochádzajú z nórskych lesných mačiek, ktoré sa dostali do Ameriky s vikingmi.

V skutočnosti sa však nevie presne, ako a kedy vzniklo toto plemeno. Prvýkrát sa o ňom začalo hovoriť v late 19th century a early 20th century. V roku 1895 bola v New Yorku založená Central Maine Cat Club, ktorá zorganizovala prvú výstavu mačiek a na ktorej sa objavili aj prvé Maine Coons.

Plemeno získalo svoje meno podľa podobnosti s mývalom (raccoon), ktorý žije v oblasti Maine. Niektoré ďalšie legendy hovoria, že Maine Coons boli krížencom mačky a bobcat, alebo dokonca mačky, ktoré patrili Marie Antoinette a boli dovezené do Ameriky.

V roku 1976 bola Maine Coon uznávaná Americkou CFA, celosvetová FIFe až v roku 1983. Dnes je toto plemeno veľmi populárne po celom svete a je známe svojou veľkosťou, silnou kostrou, hranatým telom a dlhým, vlajúcim chvostom. Jeho srst je hustá a môže byť rôznych farieb a vzorov. Maine Coon je tiež známa svojou priateľskou a oddanou povahou.

Vzhľad Maine Coon

Vzhľad Maine Coon

 

Maine Coon je plemeno mačky, ktoré je charakteristické svojou veľkosťou a hrubou, srsťou. Tieto mačky sú veľmi veľké a hmotnosť dospelých jedincov sa môže pohybovať od 4,5 do 9 kg. Majú dlhé nohy a labky, ktoré sú dobre osvalené a majú hrubú srsť na spodnej strane. Ich hrudník je široký a mohutný, čo im dodáva robustný vzhľad.

Srsť Maine Coon je veľmi hustá a hrubá, s dlhšou ochrannou srstou a krátkymi podsadami. Tak ich srsť môže byť rôznych farieb vrátane čiernej, modrej a škvrnitej. Ich uši sú veľké a špicaté, s hustou srsťou na vnútornej strane. Ich oči sú veľké a okrúhle, s farbou, ktorá sa môže líšiť od zelenej až po zlatú.

Maine Coon má tiež veľmi dlhý chvost, ktorý je husto pokrytý srsťou. Ich nohy sú silné a dobre osvalené, s veľkými labkami, ktoré sú pokryté hrubou srsťou. Ich vzhľad je robustný a mohutný, s veľkými, krásnymi očami a hustou, shaggy srsťou.

Celkovo, Maine Coon je veľké plemeno mačky s mohutným vzhľadom a hrubou, srsťou. Ich veľkosť a hmotnosť sú charakteristické pre toto plemeno a ich srsť je veľmi hustá a hrubá. Ich vzhľad je robustný a mohutný, s veľkými, krásnymi očami a hustou, shaggy srsťou. Mainská mývalia mačka a starostlivosť o mačku

Povaha a temperament

Povaha a temperament 

 

Maine Coon je známa pre svoju priateľskú a láskavú povahu. Sú to veľmi spoločenské mačky, ktoré sa dobre vychádzajú s deťmi, inými domácimi zvieratami a dokonca aj s cudzími ľuďmi. Majú skvelú schopnosť prispôsobiť sa rôznym situáciám a prostrediam, čo ich robí skvelými spoločníkmi pre ľudí s rôznymi životnými štýlmi.

Tieto mačky sú tiež veľmi inteligentné a majú skvelú pamäť. Sú veľmi ľahko trénovateľné a môžu sa naučiť rôzne triky a povely. Sú veľmi aktívne a majú radi hry, čo ich robí skvelými spoločníkmi pre deti a aktívnych ľudí.

Maine Coon je tiež veľmi oddaný a prítulný. Majú radi byť v blízkosti svojich majiteľov a často sa chcú maznať. Niektoré mačky to však môžu preháňať a byť priveľmi náročné na pozornosť. Všeobecne však môžeme povedať, že Maine Coon je skvelý spoločník pre každého, kto má radi prítulné a spoločenské zvieratá.

Vzhľadom na svoju veľkosť a aktívnu povahu, Maine Coon potrebuje dosť miesta a voľnosti. Nie sú vhodné pre ľudí, ktorí bývajú v malých bytoch alebo nemajú dosť miesta na to, aby sa mačka mohla voľne pohybovať. Ak však máte dosť miesta a máte radi aktívne zvieratá, Maine Coon by mohol byť skvelou voľbou pre vás. Najlepšie plemena mačiek Top 10 plemien mačiek

Starostlivosť a chov Maine Coon

Starostlivosť a chov Maine Coon

 

Keďže Maine Coon je veľká a aktívna mačka, vyžaduje si náležitú starostlivosť a chov. Tu sú niektoré základné veci, ktoré musíte vedieť, aby ste sa postarali o svoju mačku:

Veterinárna starostlivosť

Je veľmi dôležité, aby ste pravidelne navštevovali veterinára a dodržiavali odporúčané očkovacie a odčervovacie plány. Ak si všimnete akékoľvek zmeny v správaní alebo zdravotnom stave vášho zvieraťa, okamžite kontaktujte svojho veterinára.

Starostlivosť o srsť

Srsť Maine Coon je hustá a môže sa ľahko zamotať, preto je potrebné ju pravidelne česať kefkou, aby sa zabránilo tvorbe uzlov. Častejšie česanie je potrebné počas obdobia línania, ktoré sa vyskytuje dvakrát do roka.

Výživa a pohyb

Maine Coon potrebuje kvalitnú výživu s vysokým obsahom bielkovín a nízkym obsahom sacharidov. Môže byť náchylná k priberaniu na váhe, preto je dôležité sledovať jej stravu a zabezpečiť dostatok pohybu. Mačka by mala mať prístup k čistej vode po celý deň. Vlasové hnojivo šampón

Hra a zábava Maine Coon

Maine Coon je veľmi aktívna mačka a potrebuje dostatok zábavy a hry. Môžete jej poskytnúť rôzne hračky, ako sú napríklad laserové ukazovátká, loptičky alebo hádzacie hračky. Mačka by mala mať aj dostatok priestoru na pohyb a môže sa veľmi dobre cítiť na kocúrikovej stromček.

Starostlivosť o zdravie

Je dôležité, aby ste pravidelne kontrolujte zdravotný stav vášho zvieraťa a sledovali jeho správanie. Ak si všimnete akékoľvek zmeny, okamžite kontaktujte svojho veterinára.

Iné Maine Coon

Okrem týchto základných vecí, Maine Coon môže byť tiež naučená na chodenie na vodítku a používanie postroja. Mačka sa môže tiež veľmi dobre cítiť pri hladení a kúskoch.

Sledovanie týchto základných vecí a poskytovanie dostatočnej starostlivosti a zábavy môže pomôcť zabezpečiť, že vaša Maine Coon bude zdravá a šťastná.

Zdravie a možné problémy

Zdravie a možné problémy

 

Pri správnej starostlivosti a výžive sa Maine coon môže dožiť veku až 15 rokov. Avšak, ako u každého zvieraťa, aj u mainskej mývalej mačky môžu nastať zdravotné problémy.

Jedným z najčastejších problémov u Maine coonov je dysplázia bedrového kĺbu. Tento stav môže byť bolestivý a spôsobiť obmedzenie pohybu. Je dôležité, aby ste pravidelne kontrolovali váhu svojej mačky a poskytovali jej dostatok pohybu, aby sa minimalizoval riziko vzniku tohto problému.

Ďalším problémom, ktorému môžu Maine coony čeliť, je hypertrofická kardiomyopatia. Tento stav ovplyvňuje srdce a môže spôsobiť problémy s dýchaním a srdcovými záchvatmi. Väčšina Maine coonov, ktorí trpia touto chorobou, ju prejavuje až v strednom veku. Je dôležité, aby ste pravidelne navštevovali veterinára, aby sa choroba mohla včas odhaliť a liečiť.

Ďalším problémom, ktorý môže postihnúť Maine coonov, je spinálna svalová atrofia. Tento stav ovplyvňuje svaly a môže spôsobiť problémy s pohybom. Je dôležité, aby ste sledovali svoju mačku a v prípade akýchkoľvek podozrivých príznakov, ako sú slabosť, ochabnutie svalov alebo problémy s koordináciou pohybu, okamžite kontaktovali veterinára.

Je dôležité, aby ste pravidelne kontrolovali váhu svojej mačky a poskytovali jej dostatok pohybu, aby sa minimalizovalo riziko vzniku zdravotných problémov. Pravidelné návštevy veterinára sú nevyhnutné pre udržanie zdravia vašej Maine coonky.

Ak sa rozhodnete pre chov Maine coonov, je dôležité, aby ste sa snažili získať zdravé zvieratá s dobrými genetickými predispozíciami. Starostlivosť o zdravie vašej mačky by mala byť prioritou a mali by ste sa poradiť s veterinárom o akýchkoľvek problémoch, ktoré vaša mačka môže mať.

Maine Coon v súťažiach

 

Maine Coon v súťažiach

 

Maine Coon je jedno z najobľúbenejších plemien mačiek v súťažiach po celom svete. Toto plemeno je známe svojou veľkosťou, zdravím a krásou srsti. Ak máte záujem zúčastniť sa súťaže s vašou Maine Coon mačkou, musíte sa riadiť pravidlami stanovenými pre súťažné plemená mačiek.

Cat Fanciers‘ Association (CFA) je najväčšou organizáciou zameranou na súťaže plemien mačiek. CFA uznáva Maine Coon ako jedno z najprestížnejších plemien a stanovuje štandardy pre súťažné plemená mačiek. Tieto štandardy zahŕňajú veľkosť, tvar a farbu srsti, tvar hlavy, očí, uší a chovanie.

V súťažiach sa hodnotí každý prvok štandardu, a to od hlavy až po chovanie. Výsledok súťaže závisí od toho, ako dobre sa vaša mačka zhoduje so štandardmi a aké sú jej vlastnosti.

Ak chcete zúčastniť sa súťaže s vašou Maine Coon mačkou, musíte sa zaregistrovať a zaplatiť poplatok. Potom budete musieť mačku priviesť na súťaž, kde bude posúdená odborníkmi na plemená mačiek.

Je dôležité si uvedomiť, že súťažné plemená mačiek sú veľmi náročné na starostlivosť. Musíte sa postarať o ich zdravie, výživu a celkovú starostlivosť, aby boli v najlepšej forme pre súťaž.

V súťažiach sa hodnotí nielen vzhľad mačky, ale aj jej chovanie. Maine Coon je známy svojou priateľskou a spoločenskou povahou, čo by malo byť zohľadnené aj pri súťažiach.

V záverečnom hodnotení súťaže sa zvažuje celkový dojem mačky a jej zhoda so štandardmi. Ak sa vaša Maine Coon mačka ukáže ako najlepšia, môže sa stať víťazom súťaže a získať titul najkrajšej Maine Coon mačky.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button