ZAUJÍMAVOSTI O ZVIERATÁCHZaujímavosti z ríše zvierat

Najzaujímavejšie morské živočíchy

Najzaujímavejšie morské živočíchy. Zamýšľate sa nad morskými živočíchmi, ich veľkosťou a tvarom? Máme pre vás niekoľko morských živočíchov, ktoré vás prekvapia veľkosťou a schopnosťami. Tu je zoznam top živočíchov:

Najzaujímavejšie morské živočíchy

 

1. Japonský krab pavúk

Japonský pavúčí krab je poriadne húževnatý hlbokomorský tvor. Tento krab je známy tým, že má najväčšie rozpätie nôh spomedzi všetkých kôrovcov – až 3,6 metra od klepeta po klepeto – a vyzerá ako prerastený pavúk. Napriek svojej veľkej veľkosti nie je japonský krab dravý. Namiesto toho využíva svoje dlhé vretenovité končatiny na pomalú prechádzku po morskom dne, kde vyhľadáva mŕtve a rozkladajúce sa látky. Ďalší zaujímavý fakt – mladé japonské kraby sa niekedy zdobia hubami alebo chaluhami, pravdepodobne aby sa zamaskovali pred predátormi.

Japonský krab pavúk

 

2. Chobotnica Flapjack

Chobotnica Flapjack je nesporne roztomilá. Jej veľké oči, zakrpatené pavučinovité ruky a plutvy na plášti pripomínajúce uši robia túto chobotnicu rozkošnou. Chobotnica lopatkovitá trávi väčšinu času na morskom dne, kde môže ležať naplocho a pripomínať palacinku – odtiaľ pochádza jej názov. Keď je čas na pohyb, chobotnica lopatkovitá pláva alebo sa vznáša nad morským dnom, pričom máva plutvami a pulzuje pavučinou rúk, takže vyzerá skôr ako pulzujúce želé než ako chobotnica. Na rozdiel od mnohých plytko vodných druhov chobotníc nemá atramentový vak a nemôže meniť farbu, aby sa maskovala.

Chobotnica Flapjack

 

 

3. Morské prasa Najzaujímavejšie morské živočíchy

Morské prasa možno dostalo svoje meno podľa ružového sfarbenia tela a záľuby v bahnitom morskom dne, ale v skutočnosti je to druh morskej uhorky. Tento zvláštne vyzerajúci, ale prekvapivo rozkošný tvor má na bruchu, chrbte a okolo úst trubicové nohy. Morská sviňa trávi celé dni prehrabávaním sa v bahnitých usadeninách na morskom dne a konzumuje kúsky odumretých rias a živočíchov, ktoré spadli z hladiny. Keď sa na morské dno potopí niečo veľké, napríklad padajúca veľryba, v jej blízkosti sa zhromaždia obrovské stáda morských prasiat, aby hodovali na bohatých organických usadeninách z rozkladajúcej sa mŕtvoly.

Morské prasatá by mohli byť hlbinnými opatrovateľkami. Naši výskumní partneri z Výskumného ústavu akvária v (MBARI) často pozorujú, ako mladé kraby vyliezajú na morské prasatá alebo sa pod nimi schovávajú – možno je to spôsob, ako sa mladé kraby chránia pred predátormi.

Morské prasa Najzaujímavejšie morské živočíchy

 

4. Obrovský izopod

Tieto hlbinné živočíchy pripomínajú svojich vzdialených príbuzných, drobné chrobáky, ktoré sa nachádzajú v mnohých záhradách. Jeho veľkosť – izopod obrovský môže dorásť až do veľkosti 16 centimetrov! Tento kolosálny kôrovec sa pomaly potuluje po morskom dne a živí sa mŕtvymi živočíchmi. Vyskytuje sa v hlbokých studených vodách a vydrží hĺbku viac ako 7 000 metrov!

Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Rastliny do akvária – Top 10 rastlín a ako sa o ne starať

Akvárium : 9 tvorov vďaka čomu bude roztomilejšie

5. Morský anjel

Morskí anjeli sú malí plávajúci morskí slimáci, ktorých priehľadné telo a ladné mávanie krídlami spôsobujú, že vyzerajú skôr nebesky než ako slimáci. Títo obyvatelia studených morských hlbočín sú modifikované ulitníky – svalnatá noha, ktorá je bežná u ulitníkov, sa vyvinula do krídlovitých výbežkov na silné plávanie vo voľnej vode a ich ulity sa stratili.
Nenechajte sa oklamať ich anjelským vzhľadom – morskí anjeli používajú svoje raduly a tykadlá na to, aby vytiahli iné plávajúce slimáky z ich ulít a zožrali ich. Lovia výlučne druh lastúrnikov, na ktoré by mali mať negatívny vplyv klimatické zmeny a okysľovanie oceánov.

Morský anjel

 

6. Obrovská larva Najzaujímavejšie morské živočíchy

Napriek svojmu názvu je larva obrovská dlhá menej ako 10 cm. Tento malý, voľne plávajúci bezstavovec je však neuveriteľným architektom hlienov. Obrovské larvy vytvárajú zo slizkého hlienu zložitú štruktúru, ktorá môže mať až tri metre na šírku – svoj vlastný palác sopľov. Používa túto štruktúru na zachytávanie potravy v morskom snehu, ktorý sa zlieva z vyššie položených vôd. Ak sa slizový filter upchá, obrovská larva ho rýchlo zahodí a postaví si nový. Opustený hlienový domček klesá na morské dno, kde poskytuje dôležitú potravu a živiny ostatným živočíchom v hlbokom mori.

7. Hrebenatka krvavobruchá

Názov je síce strašidelný, ale tento živočích je úchvatne krásny. V tvare srdca a sfarbená do sýto karmínovej farby je želé s krvavými bruškami pokryté drobnými riasami, ktoré nepretržite bijú a poháňajú želé vo vode. Keď na riasinky dopadne svetlo, láme sa a vytvára trblietavý obraz. Paradoxne, v hĺbkach, kde táto Hrebenatka krvavobruchá žije, je vďaka svojej červenej farbe pre predátorov takmer neviditeľná. Červené svetlo sa v tmavom hlboko morskom prostredí tejto želé stráca a biológovia sa domnievajú, že jej farebné červené črevá pomáhajú ukryť bio luminiscenčnú korisť, ktorá by sa v prípade, že by stále žiarila, mohla stať aj potravou želé.

Hrebenatka krvavobruchá

 

8. Ryba morská

Rybky rybáriky majú výstižný názov, pretože sú to ryby, ktoré lovia svoju korisť. Tieto divoko vyzerajúce hlboko morské ryby majú z rypáka vyrastajúci tyčinkovitý prívesok s malým orgánom na špičke, ktorý obsahuje milióny baktérií produkujúcich svetlo. Tento rybársky prút vrhá žiariacu svetelnú škvrnu priamo nad ústa ryby – dokonalú návnadu na prilákanie zvedavej koristi. Potom ryba len sedí a čaká, kým okolo nej prepláva nič netušiaca ryba. V hlbokom mori je málo koristi, takže táto stratégia rybolovu môže rybám pomôcť šetriť energiu pri love ďalšej pochúťky.
Chcete ďalší ohromujúci fakt o týchto zubatých rybách? U niektorých druhov sa drobný parazitický samec prichytí zubami na oveľa väčšiu samicu, až kým sa do nej fakticky nevtiahne – ich koža a cievy sa spoja a mnohé jeho orgány sa rozpadnú. Samec začne získavať všetky potrebné živiny z jej krvi. Samička je čoskoro schopná využiť (to málo, čo z nej zostalo) svojho partnera na rozmnožovanie a kladenie vajíčok.

Ryka morská

 

9. Obrovský sifonofor 

Sifonofor vyzerá skôr ako hlúpy povrázok než ako živočích – jeho dlhý povrazovitý tvar plávajúci hlbokým oceánom sa môže natiahnuť až na dĺžku 40 m. Podobne ako všetky sifonofory, je súborom vysoko špecializovaných pracovných častí. Niektoré časti lovia korisť, iné trávia potravu, niektoré časti sa rozmnožujú a ďalšie riadia činnosť plávaním. Tento sifonofor je bioluminiscenčný – vytvára si vlastné svetlo. Keď na niečo narazí, jeho stonka sa rozžiari jasným modrým svetlom.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button