AkvaristikaAKVARISTIKA

Leguan zelený chov a starostlivosť

Leguan zelený chov a starostlivosť sú dôležité aspekty, ak sa rozhodnete pre chov tohto fascinujúceho plaza. Leguán zelený (Iguana iguana) je v dospelosti jeden z najväčších druhov jašterov, dorastajúc až do dĺžky 130-180 cm, pričom dve tretiny z tejto dĺžky tvorí chvost. Tieto plazy sa prirodzene vyskytujú vo vysokých korunách stromov, v blízkosti vodných tokov a v tropických dažďových pralesoch Strednej a Južnej Ameriky.

 

Leguan zelený

Leguan zelený

 

Chov leguána nie je pre úplných začiatočníkov, pretože si vyžaduje špecifickú starostlivosť a pozornosť. Aby ste zabezpečili zdravé a šťastné prostredie pre svojho leguána, je potrebné riadne naštudovať jeho potreby týkajúce sa terária, stravy, teploty a vlhkosti.

Okrem toho, leguán zelený je bylinožravec, ktorý sa živí najmä listami, zeleninou a ovocím. Aj keď sa občas môže stravovať aj hmyzom, je dôležité sledovať jeho stravovacie návyky a zabezpečiť dostatočné množstvo vhodnej potravy. Pri správnej starostlivosti sa leguáni môžu stať pomerne dlhožijúcimi spoločníkmi – až 20 rokov a viac.

 

Leguán zelený

Leguán zelený

 

Leguán zelený je exotické zviera, ktoré sa stáva čoraz obľúbenejším ako domáci miláčik. S dospelým leguánom zeleným môžete očakávať veľkoleposť, pretože majú impozantnú šírku a dĺžku. Dorastajú až do dĺžky 2 metrov a hmotnosti do 10 kg.

Vzhľadom sa leguán zelený preslávil svojou jasnou zelenou farbou, čo je pre neho typický znak. Avšak môžete naraziť aj na rôzne odtiene a odznaky tejto zelenej farby. Na hlave leguána zeleného nájdete aj zaujímavý lalok, ktorý dodáva exotickému zvierati špecifický výraz.

Strava leguána zeleného by mala pozostávať prevažne zo žeruchy a iných zelených rastlín. Je dôležité zabezpečiť im potrebné množstvo živín a vitamínov. Dbajte teda na pestrosť stravy pre Vašeho leguána, aby mal dostatok energie na správny rast a vývoj.

Pokiaľ ide o príjemnú starostlivosť, leguán zelený si rád užíva kúpanie, či už vo vode alebo slnku. Kúpeľ vo vode je potrebný na to, aby sa zviera mohlo zbaviť svojej starej kože a udržať čistotu. Slnko a ultrafialové svetlo sú pre leguána zeleného potrebné na asimiláciu vápnika a vitamínov. Vytvorte im vhodné terárium, kde môže žiť komfortne a kde bude mať prístup k slnku, kúpeľom a zeleným rastlinám.

Venujte pozornosť chovu a starostlivosti o leguána zeleného, keďže s ním nadviažete vzťah, ktorý môže byť nielen zaujímavý, ale aj vzdelávajúci. Vo výsledku sa môžete tešiť na príjemné spoločenské chvíle s takýmto exotickým zvieraťom.

Chov a starostlivosť

Chov a starostlivosť

 

Pri chove a starostlivosti o leguána zeleného je dôležité znát ich potreby a udržovať vhodné podmienky v ich teráriu.

V prvom rade je potrebné zabezpečiť dostatočný priestor pre vášho leguána, keďže tento chameleón žije prevažne na stromoch a potrebuje miesto na pohybovanie. Terárium by malo byť dostatočne veľké, aby leguánovi umožnilo expanziu a pohodlné pohyby.

Teplo a teplota sú dôležité aspekty chovu leguána zeleného. Zabezpečte, aby teplota v teráriu bola v rozmedzí 29-35 ° C vo dne a 21-24 ° C v noci. Terárium by malo mať aj teplé a chladnejšie miesta, aby si leguán mohol vybrať podľa svojich potrieb.

Vlhkosť je ďalším dôležitým faktorom, ktorému treba venovať pozornosť. Udržujte ju v rozmedzí 60-80 %. Môžete použiť zvlhčovač alebo pravidelne postriekať terárium vodou.

Osvetlenie v teráriu je dôležité pre leguána zeleného, pretože potrebuje slnečné žiarenie na produkciu vitamínu D a vápnika. Zabezpečte UVB žiarovku, ktorá bude poskytovať dostatok slnečného žiarenia.

Uistite sa, že má leguán neustále k dispozícii čistú pitnú vodu. Môžete ho tiež kúpať raz týždenne, čím zároveň zvýšite vlhkosť v teráriu.

Na podporu stravovacích návykov leguána poskytnite čerstvú zeleninu, listy a ovocie. Pripomeňte si, že vápnik je dôležitý pre kostný vývoj, preto pridávajte vápnikový doplnok do stravy leguána.

Dodržiavaním týchto rád môžete pomôcť vytvoriť ideálne podmienky pre chov a starostlivosť o vášho leguána zeleného. Top 10 zvierat vhodných pre vaše deti

Terárium Leguan zelený

Terárium Leguan zelený

 

Pri výbere terária pre Vášho leguána zeleného je dôležité zohľadniť niekoľko kritérií. Terárium by malo poskytovať dostatok priestoru pre pohyb, správne svetelné podmienky a teplotu pre zviera.

Terárium pre leguány zelené by malo mať základňu najmenej 1,5 x 1 m a minimálnu výšku 2 m, aby zohľadnilo ich životný štýl a potrebu šplhať. Pre väčšie jedince je vhodné zvoliť ešte veľké terárium. Vyberte si také, ktoré je dobre vetrané, a vyrobené z hrubého skla s pevnou oceľovou povrchovou úpravou.

Leguan zelený. Na zabezpečenie optimálnej teploty v teráriu je potrebné umiestniť rôzne konáre a plochy pre odpočinok a vyhrievanie. Leguán sa tak dokáže sám rozhodnúť, kde sa chce v danej chvíli zahriať. Dôležitá je aj šírka konárov, ktoré by mali byť dostatočne silné na to, aby uniesli váhu leguána.

Správne osvetlenie je kľúčovým faktorom pre zdravie Vášho leguána. Leguán potrebuje dostatok UVB svetla na tvorbu vitamínu D3, ktorý je nevyhnutný pre vstrebávanie vápnika z potravy. UVB žiarovky by mali byť umiestnené nad konármi, kde leguán trávi väčšinu času.

V teráriu môžete použiť rôzne dekorácie, ako sú napríklad kamene, ktoré môžu slúžiť ako úkryt alebo miesto na odpočinok pre leguána. Dôležité je vytvoriť prírodné prostredie s rôznymi úrovňami, ktoré imitujú ich prirodzený životný priestor.

Strava leguána zeleného by mala pozostávať hlavne zo zeleniny a ovocia. Mäso nie je vhodná potrava pre tieto jaštery, pretože ich tráviaci systém nie je prispôsobený na spracovanie mäsa. Udržujte čerstvé zásoby potravy a vody pre Vašu zelenú krásku a doprajte mu najlepšiu starostlivosť, akú mérite. Suchozemská korytnačka chov a starostlivosť

Strava

Strava

 

Pri kŕmení leguána zeleného je dôležité zabezpečiť mu správnu a pestrostranu stravu. Ako vegetarián sa tento plaz živí predovšetkým listami, zeleninou a ovocím. Nasledujúce odseky vám poskytnú návod na to, ako podporiť zdravie vášho leguána cez správne živiny.

Zelenina

Zelenina by mala tvoriť hlavnú časť stravy vášho leguána. Ideálne by mala byť čerstvá, pestrofarebná a pestrá v druhovej zbierke. Medzi vhodné druhy zeleniny patria napríklad: pór, zeler, stopkový zeler, cuketa, paprika či mrkvová vňať. Je dôležité, aby ste zeleninu dostatočne nastrúhali, aby sa leguán náhodou neudusil kúskami potravy.

Ovocie

Ovocie by malo tvoriť menšiu časť stravy, ale je tiež dôležitou súčasťou. Vhodné druhy ovocia sú napríklad: banán, hrozno, mango, hruška, čerešne, slivky či vinič. Ovocie by ste mali podávať očistené, nakrájané na menšie kúsky a najlepšie zmiešané so zeleninou.

Leguan zelený. Niektoré druhy potravy by mali byť leguánovi podávané s určitým obmedzením, ktoré zahrnuje: varenú neosolenú ryžu, pšeničné klíčky, mungo fazuľu, bezvaječné cestoviny a ovsené vločky. Tieto potraviny by mali tvoriť len malú časť stravy.

Doplnky stravy Leguan zelený

Okrem základnej stravy leguán potrebuje aj doplnky stravy, ktoré zabezpečia zdravý rast a vývoj. Môžete poskytnúť potravinové doplnky obsahujúce vápnik, minerály a vitamíny. Môžete pridať tiež suroviny obsahujúce tuky a bielkoviny, ako sú jejček, ale len v obmedzenom množstve. Rovnako dôležité je zabrániť konzumácii potravín bohatých na tuky a s vysokým obsahom sódy alebo je ich úplne vynechať.

Zaujímavosť na záver: Jedlo pre leguánov sa spracováva v špeciálnom žalúdočnom faq, ktorý nie je súčasťou bežných tráviacich systémov zvierat. Tento orgán pomáha leguánovi sprácovať tvrdšiu a vláknitú stravu, ktorej spracovanie predstavuje pre iné zvieratá problém.

Zdravie

Zdravie

 

Pri chove leguána zeleného je dôležité venovať pozornosť jeho zdraviu a prevencii chorôb. Ako chovateľ je na vás, aby ste monitorovali zdravotný stav vášho leguána a poskytovali mu adekvátne podmienky pre jeho zdravý rast a vývoj.

V prípade dlhodobej a správnej starostlivosti si môžete chrániť svojho leguána pred mnohými chorobami. Udržiavajte substrát v teráriu čistý a suchý, jelikož môže byť zdrojom infekcií a parazitov. Vyberajte substráty, ktoré sú vhodné pre leguány, ako napríklad lignocelulózové substráty alebo lesné machy.

Jednym z dôležitých aspektov starostlivosti o leguána je aj jeho strava. V strave leguána by mali prevládať zelenina a ovocie, ako napríklad banán, cuketa alebo jejček. Avšak nezabúdajte, že leguán zelený je prevažne bylinožravec, takže zelenina a listy by mali tvoriť hlavnú časť potravy. Ako chovať koritnačku – od terária po stravu

 

Dôležitosť vitamínoch

 

Strava bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu poskytne vášmu leguánu všetky potrebné živiny pre zdravý rast a vývoj. Nezabúdajte na správne doplnky výživy ako vápnik, fosfor či vitamín D3, ktoré sú dôležité pre zdravie kostí a kostry leguána.

Pokiaľ ide o osvetlenie, zabezpečte pre svojho leguána dostatočné dĺžky UV-B svetla. Táto časť spektra svetla je kľúčová pre syntézu vitamínu D3 v jeho tele, ktorý hrá dôležitú úlohu v prevencii chorôb ako je metabolická kostná choroba.

Leguán zelený potrebuje tiež primeraný prístup k teplote a vlhkosti. Správna vlhkosť v teráriu zabezpečí nielen pohodu leguána, ale tiež zdravú kožu a šupiny. Pokúste sa udržiavať vlhkosť v rozsahu 60-80 %. Berte na vedomie, že leguán bude potrebovať aj teplejšie zódy na zohrievanie pri teplotách okolo 30-35 °C, ako aj chladnejšie zódy s teplotami okolo 24-28 °C na oddych a regeneráciu.

V prípade akýchkoľvek príznakov choroby, ako sú letargia, strata chuti do jedla, zmeny v správaní alebo zmeny v farbe kože a šupín, vyhľadajte radu od veterinárneho lekára špecializovaného na exotické zvieratá. Rýchla reakcia a adekvátne ošetrenie vám pomôžu udržať zdravie vášho leguána na optimálnej úrovni.

Veľkosť, hmotnosť a vzhľad Leguan zelený

Veľkosť, hmotnosť a vzhľad Leguan zelený

 

Leguán zelený (Iguana iguana) je pôsobivý jašter, ktorý patrí medzi najobľúbenejšie druhy v domácom chove. V dospelosti dorastá do veľkosti 1,5 – 1,8 metra s hmotnosťou približne 5 – 7 kg. Dĺžka tela je rozložená tak, že 2/3 dĺžky tvoria chvost. Samci sú väčšie a teritoriálnejšie ako samice.

Pokiaľ sa týka vzhľadu, leguán zelený má charakteristickú sýtozelenú farbu, ktorá sa môže mierne líšiť v závislosti od konkrétneho jedinca. Jeho farba mu umožňuje splynúť s prostredím tropických dažďových pralesov Strednej a Južnej Ameriky. Veľmi dobre šplhajú a plávajú.

Chov leguána si vyžaduje správne nastavenú vlhkosť a teplotu v teráriu. Vlhkosť by mala byť približne 70 % a teplota vo dne okolo 30 °C s miestami na slnenie, kde teplota dosahuje až 40 °C. V noci by teplota mala klesnúť na 25 °C.Dôležité je, aby ste boli schopní terárium pravidelne vetrať, aby ste predišli sporení plesní a bakteriálnym infekciám.

V rámci starostlivosti o leguána musíte mať na pamäti aj jeho stravu. Leguán zelený je primárne bylinožravec, ktorý preferuje zeleninu, ovocie a listy rôznych rastlín. Mäso nemá vo svojej prirodzenej strave. Preto sa vám bude pozitívne odvďačovať, ak mu poskytnete pestrofarebnú a vyváženú stravu plnú vitamínov a minerálov.

Leguan zelený- Terárium pre leguána by malo byť dostatočne veľké, aby sa mohol pohodlne pohybovať a cítiť sa v ňom bezpečne. Pre zelené leguány sa odporúča minimálne rozmer 150 x 200 x 250 cm (dĺžka x šírka x výška). Samozrejmosťou je aj prítomnosť vetvičiek, úkrytov a miest na slnenie, aby ste leguánovi umožnili vyvíjať svoje prirodzené správanie.

Tešíme sa, že vďaka týmto informáciám budete mať všetko potrebné pre úspešný chov leguánov a ich starostlivosť. Tipy na starostlivosť o vlasy

Vývoj a rozmnožovanie

 

Vývoj a rozmnožovanie

 

Pri chove leguána zeleného je dôležité rozumieť procesu jeho vývoja a rozmnožovania. Leguány dosahujú pohlavnej dospelosti vo veku 2-3 rokov, pri dĺžke tela približne 90 cm. Pohlavný dimorfizmus sa začína prejavovať zhruba vo veku 2 rokov a postupne so stárnutím narastá.

Pri rozmnožovaní musíte venovať pozornosť niekoľkým faktorom. Počas obdobia dažďov sú leguány aktívnejšie a hľadajú partnera na párenie. V tomto čase je dôležité, aby mali dostatočné množstvo kameňov v teráriu, na ktorých môžu samice naklásť svoje vajcia.

Samice leguána môžu naklásť až 20-70 vajec. Po nakladení vajec je potrebné ich preniesť do inkubátora, kde sa udržiavajú pri optimálnej teplote pre ich vývoj. Inkubácia vajec trvá približne 60-90 dní.

Aby sa Vašemu leguánovi darilo počas celého jeho života, dbajte na správnu výživu a starostlivosť. Keď sú leguány mladé, potrebujúť viac živočíšnej potravy ako dospelé jedince, ktoré sú väčšinou bylinožravé. Dbajte aj na to, aby leguány mali dostatok úkrytu a svetla pre správny vývoj kostí a zabezpečenie procesu termoregulácie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button