HISTÓRIA A DINOSAURYZaujímavosti

Kto bol Milan Rastislav Štefánik

Kto bol Milan Rastislav Štefánik? Pripravili sme pre vás zaujímaví článok Kto bol Milan Rastislav Štefánik a prečo je dnes tak uctievaná a slávny.

 

Kto bol Milan Rastislav Štefánik

 

Kto bol Milan Rastislav Štefánik

 

Milan Rastislav Štefánik bol slovenský astronóm, generál a politik, ktorý žil v 19. a 20. storočí. Bol jedným z hlavných predstaviteľov slovenského národného hnutia a bol jedným z hlavných architektov vzniku samostatného Československa po prvej svetovej vojne.

Štefánik sa narodil v roku 1880 v Košariskách v Uhorsku (dnes Slovensko) a vyštudoval prírodné vedy na Univerzite Karlovej v Prahe. Po štúdiu sa stal profesorom na Univerzite vo Viedni a zároveň pôsobil ako výskumný pracovník na observatóriu vo Francúzskom Meudone. Darček pre mamu – 10 typov a pre aký sa rozhodnúť

Štefánik bol tiež vojenským dôstojníkom a zúčastnil sa prvej svetovej vojny na strane Francúzskej armády.

 

Milan Rastislav Štefánik súrodenci

 

Milan Rastislav Štefánik súrodenci

 

Milan Rastislav Štefánik mal dvoch súrodencov, brata Jána a sestru Annu. Jeho otec Ján Štefánik bol učiteľom a matka Mária (rod. Faktorová) pracovala v domácosti.

Ján Štefánik sa narodil v roku 1878 a bol tiež učiteľom. Počas prvej svetovej vojny sa zapojil do odboja proti Rakúsku-Uhorsku a po vojne pôsobil ako politik v Československu. Zomrel v roku 1922 vo výbuchu bomby, ktorú mu podstrčil neznámy páchateľ.

Anna Štefániková sa narodila v roku 1882 a pracovala v domácnosti. Po smrti brata Milana sa stala spoluzakladateľkou a predsedníčkou Spolku slovenských žien, ktorý sa venoval charitatívnym aktivitám a podpore slovenských žien. Anna Štefániková zomrela v roku 1951.

Milan Rastislav Štefánik zaujímavosti

 

Milan Rastislav Štefánik zaujímavosti

 

  •  Bol významným slovenským astronómom a generálom, ktorý sa zúčastnil prvej svetovej vojny na strane Francúzskej armády.
  • Bol jedným z hlavných predstaviteľov slovenského národného hnutia a bol jedným z hlavných architektov vzniku samostatného Československa po prvej svetovej vojne.
  • Štefánik sa narodil v roku 1880 v Košariskách v Uhorsku (dnes Slovensko) a vyštudoval prírodné vedy na Univerzite Karlovej v Prahe. Po štúdiu sa stal profesorom na Univerzite vo Viedni a zároveň pôsobil ako výskumný pracovník na observatóriu vo francúzskom Meudone.
  • Štefánik bol tiež vynikajúcim rečníkom a bol pozvaný na mnohé medzinárodné konferencie, kde hovoril o svojich výskumoch a o slovenskom národnom hnutí.
  • V roku 1919 bol Štefánik zvolený za poslanca do Švajčiarskeho národného zhromaždenia a bol tiež zvolený za člena Rady Československej republiky.
  • Štefánik zomrel v roku 1919 po tragickom leteckom nehode vo francúzskom meste Marnes-la-Coquette.
  • Čo pestovali Slovania – život Slovanov v minulosti

 

Milan Rastislav Štefánik detstvo

 

Milan Rastislav Štefánik detstvo

 

Tak Milan Rastislav Štefánik sa narodil v roku 1880 v Košariskách v Uhorsku (dnes Slovensko). Jeho otec Ján Štefánik bol učiteľom a matka Mária (rod. Faktorová) bola domácnosťou. Štefánik mal dvoch súrodencov, brata Jána a sestru Annu.

Štefánik vyrastal v Košariskách a navštevoval miestnu školu, kde ho učil jeho otec. Počas svojho detstva sa zaujímal o prírodné vedy a trávil veľa času na vidieku, kde sa venoval pozorovaniu hviezd a iným vedeckým aktivitám.

Po ukončení základnej školy sa Štefánik v roku 1897 presťahoval do Prahy, aby študoval na Univerzite Karlovej. Počas svojho štúdia sa zaujímal najmä o astronómiu a po jeho ukončení sa stal profesorom na Univerzite vo Viedni. Zaujímavosti o Rakúsku 50 faktov, ktoré prekvapia

 

Milan Rastislav Štefánik cesta okolo sveta

 

Nikdy sa  nezúčastnil cesty okolo sveta. Bol však cestovateľom a počas svojho života navštívil mnoho krajín v Európe a v USA.

Štefánik sa narodil v Košariskách v Uhorsku (dnes Slovensko) a vyrastal v mestečku na vidieku. Po ukončení základnej školy sa v roku 1897 presťahoval do Prahy, aby študoval na Univerzite Karlovej. Počas svojho štúdia navštívil mnoho krajín v Európe, vrátane Francúzska, Švajčiarska a Nemecka.

Po ukončení štúdia sa Štefánik stal profesorom na Univerzite vo Viedni a zároveň pôsobil ako výskumný pracovník na observatóriu vo francúzskom Meudone. Počas svojho pôsobenia vo Francúzsku navštívil aj mnoho iných krajín v Európe, vrátane Talianska, Španielska a Anglicka.

 

Kedy zomrel Milan Rastislav Štefánik

 

Kedy zomrel Milan Rastislav Štefánik

 

Milan Rastislav Štefánik zomrel v roku 1919 vo Francúzskom meste Marnes-la-Coquette po tragickom leteckom nehode. Bol to významný slovenský astronóm, generál a politik, ktorý žil v 19. a 20. storočí.

Štefánik zomrel v roku 1919 po tragickom leteckom nehode vo francúzskom meste Marnes-la-Coquette. Jeho smrť bola veľkou stratou pre slovenské národné hnutie a bol pochovaný v Panteónovi na Hôpital des Invalides v Paríži.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button