Kedy sadiť čučoriedky – sadenie, pestovanie, zber
Kedy sadiť čučoriedky – sadenie, pestovanie, zber. Šťavnaté čučoriedky nie sú len chutné. Majú vysoký obsah živín, antioxidantov, vlákniny a vitamínov. Našťastie, čučoriedky sa dajú pestovať veľmi jednoducho – ak máte vhodné pôdne podmienky. V našom sprievodcovi pestovaním čučoriedok sa dozviete, ako zasadiť, ošetrovať, strihať a zbierať čučoriedkové kríky.
Obsah článku:
Kedy sadiť čučoriedky
Vedeli ste, že moderné čučoriedky sú vynálezom 20. storočia? Pred rokom 1900 bolo jediným spôsobom, ako si vychutnať tieto severoamerické pôvodné druhy, nájsť ich vo voľnej prírode. Potom vedci začali odhaľovať tajomstvá pestovania čučoriedok – a my sme radi, že sa im to podarilo! Kedy sadiť čučoriedky.
Čučoriedkové kríky, príbuzné rododendrónom a azalkám, nie sú len skvelou plodiacou rastlinou, ale aj atraktívnym doplnkom vašej celkovej záhrady, pretože ponúkajú šarlátové jesenné lístie a krémovo biele zvončekovité jarné kvety. Návrh a realizácia novej záhrady
Čučoriedky sú navyše jednou z prírodných superpotravín, plných dôležitých živín, minerálov a zdraviu prospešných polyfenolov.
Druhy čučoriedok
Existujú štyri druhy čučoriedok: vysoké, nízke, hybridné polovysoké a králičie oko.
Najčastejšie sa pestujú čučoriedky vysokokveté. Väčšina šľachtenia čučoriedok sa sústredila na tento druh, takže existuje mnoho odrôd, ktoré sa vyznačujú širokou škálou mrazuvzdornosti a sezóny plodov, veľkosti a chuti. (Viac informácií o odrodách čučoriedok nájdete nižšie.) Ako vypestovať bataty – sladké zemiaky
Kedy vysádzať čučoriedkové kríky
Čučoriedky môžete vysádzať na jar alebo aj koncom jesene vo všetkých oblastiach okrem najchladnejších. V zónach 5 a nižších je najlepšie počkať s výsadbou do začiatku až polovice jari. Ak sú k dispozícii, dobrou voľbou sú 1- až 3-ročné rastliny. Tie sa dajú kúpiť v nádobách alebo s holými koreňmi. V oboch prípadoch dbajte na to, aby ste nakupovali v renomovanej škôlke alebo na webovej stránke. Ako uskladniť cviklu – 4 spôsoby skladovania
Výber a príprava miesta na výsadbu
- Vyberte slnečné, chránené miesto. Hoci čučoriedky znášajú tieň, lepšia úroda sa dosiahne na slnku. Zároveň by nemali byť vystavené prudkým, vysušujúcim vetrom.
- Nevysádzajte čučoriedky príliš blízko stromov, pretože stromy nielenže blokujú slnečné svetlo, ale aj vysávajú všetku vlhkosť z pôdy. Kedy sadiť čučoriedky.
- Ak vysádzate viacero kríkov, je lepšie zasadiť ich do jedného celku, než ich roztrúsiť po celej záhrade. Tým sa zvýši produkcia a kvalita bobúľ.
- Čučoriedka je plytko zakorenená rastlina. Preto si vyžaduje pôdu, ktorá zadržiava vlhkosť, ale zároveň dobre odvádza vodu a nezostáva mokrá. Nevysádzajte čučoriedky na miestach s ťažkou, ílovitou pôdou, ktorá zostáva mokrá.
- Okrasné kamene top 10 najkrajších kameňov do záhrady
- Čučoriedkam sa darí v kyslej pôde. Ideálne pH pôdy by malo byť v rozmedzí 4,0 až 5,0; nedostatočne kyslá pôda brzdí rast. Pôdu možno okysliť primiešaním malého množstva granulovanej síry do pôdy niekoľko mesiacov pred výsadbou. Rašelinový mach, ako aj borovicová kôra alebo ihličie sú tiež vhodnými prísadami, ktoré pomôžu okysliť pôdu.
Ako sadiť čučoriedkové kríky – Kedy sadiť čučoriedky
- Tip: Dávajte pozor, aby ste ich nezasadili príliš hlboko. Koreňový bal by mal byť tesne pod povrchom (štvrť až pol centimetra).
- Vykopte jamy hlboké približne 20 palcov a široké 18 palcov (alebo približne dvakrát tak široké a dvakrát tak hlboké ako korene rastliny).
- Rozmiestnite kríky v rade 4 – 5 stôp od seba, pričom medzi radmi musí byť aspoň 8 stôp. Pripravte si výsadbovú zmes z 2 dielov hliny a jedného dielu plesne z dubového lístia, rašelinového machu, starších pilín alebo kompostu a na dno jamy umiestnite vrstvu tejto zmesi.
- Krík umiestnite do jamy tak, aby bol koreňový bal tesne pod povrchom a jeho korene boli rozprestreté. Dieru pevne zasypte zeminou.
- Hnojivo aplikujte mesiac po výsadbe, nie v čase výsadby. Aplikujte ½ unce hnojiva 10-10-10 v páse okolo rastliny 6 až 12 cm od koruny. Ako vypestovať mango – Sadenie a starostlivosť
Môžete pestovať čučoriedky v kvetináči?
Áno! Čučoriedky pestované v nádobách sa v skutočnosti ľahšie chránia pred vtákmi a inými živočíchmi, sú odolnejšie voči chorobám, ľahko sa zbierajú a v prípade potreby sa ľahko premiestňujú. Navyše, ak žijete v oblasti bez kyslej pôdy, pestovanie čučoriedok v nádobách vám umožní prispôsobiť pH pôdy špeciálne pre ne.
Tu je návod, ako to urobiť:
- Použite veľkú nádobu s drenážnymi otvormi.
- Použite zmes pre črepníky určenú pre kyslomilné rastliny, ako sú azalky alebo rododendrony, alebo zmiešajte piesočnatú pôdu s rašelinovým machom a kompostom.
- Zasaďte ker do nádoby a dobre zalejte.
- Na vrch pôdy pridajte mulč, aby sa udržala vlhkosť.
- Nádobu umiestnite na slnečné miesto.
- Pôdu udržiavajte vlhkú
- V severných oblastiach prezimujte čučoriedky v nádobe na chránenom mieste alebo nádobu prikryte slamou či zabaľte do vrecoviny.
- Prospešný hmyz v záhrade – Druhy hmyzu ktorý pomáha
Odrody do kvetináča
- ‚Top Hat‘: Vyšľachtená Michiganskou univerzitou pre malé priestory a nádoby.
- ‚Pink Lemonade‘: Ružové čučoriedky obsahujú genetiku z čučoriedok králičieho oka (štandard v horúcich južných oblastiach). Tieto ružové bobule možno pestovať takmer v každom podnebí.
- ‚Pink Champagne‘: Ďalšia ružová odroda plná antioxidantov a sladšia ako čučoriedky.
Ako sa starať o čučoriedkové kríky – Kedy sadiť čučoriedky
- Mulčujte, aby ste udržali plytký koreňový systém čučoriedok vlhký, čo je nevyhnutné. Po vysadení okolo kríka naneste 2 až 4-centimetrovú vrstvu drevnej štiepky, pilinového prachu alebo borovicového ihličia, ale okolo kmeňa kríka nechajte medzeru, aby sa zabezpečilo správne prúdenie vzduchu. Prečítajte si viac informácií o mulčovaní.
- Čučoriedky potrebujú 1 až 2 cm vody týždenne.
- Upozornenie: Čučoriedky sú obľúbenou pochúťkou hladných vtákov, preto sa odporúča, aby ste čučoriedkové kríky vopred chránili tak, že nad rastliny natiahnete sieť proti vtákom.
- Jeden rok po výsadbe aplikujte na jar v čase kvitnutia 1 uncu hnojiva 10-10-10 na krík a potom každý rok dávku zvýšte o 1 uncu na maximálne 8 uncí pre dospelé kríky.
- Prvý rok alebo dva roky po výsadbe nedovoľte, aby krík plodil. Rastlina tak môže využiť svoju energiu na to, aby sa v novom domove dobre udomácnila.
- Na novovysadených rastlinách zaštipnite všetky rozvíjajúce sa kvety, aby sa energia mohla využiť na rast.
Ako strihať čučoriedkové kríky - Prvé približne 4 roky po výsadbe nie je potrebné čučoriedkové kríky strihať. Od tohto obdobia je potrebné prerezávať, aby sa stimuloval rast nových výhonkov, ktoré budú v nasledujúcej sezóne prinášať ovocie.
- Rastliny prerezávajte koncom zimy alebo začiatkom jari pred začiatkom nového rastu.
- Odstráňte odumreté, zlomené, krátke, slabé a vretenovité výhonky.
- U vysokokmenných odrôd začnite s veľkými rezmi a odstraňujte drevo staršie ako 6 rokov, ktoré opadáva k zemi alebo sa tlačí v strede kríka. Odstráňte aj nízko rastúce konáre, ktorých plody sa dotýkajú zeme, ako aj vretené vetvičky.
- Nízke čučoriedky prerezávajte tak, že skrátite všetky stonky až po úroveň zeme. Orezané rastliny nebudú rodiť v nasledujúcej sezóne po orezaní, preto každé dva roky orezávajte inú polovicu čučoriedkového políčka (alebo každé tri roky inú tretinu políčka).
ODPORÚČANÉ ODRODY – Kedy sadiť čučoriedky
Čučoriedky sú čiastočne samoopelivé, takže vysadením dvoch alebo viacerých odrôd spolu získate viac a väčšie bobule. Výsadba viacerých odrôd môže tiež predĺžiť obdobie zberu.
- Highbush (Vaccinium corymbosum): Šesťmetrový ker odolný v zóne od 4 do 7.
- Na odolávanie chladným zimám si vyberte odrody ‚Bluecrop‘, ‚Blueray‘, ‚Herbert‘, ‚Jersey‘ alebo ‚Meader‘.
- Pre veľké bobule si vyberte ‚Berkeley‘, ‚Bluecrop‘, ‚Blueray‘, ‚Coville‘, ‚Darrow‘ alebo ‚Herbert‘.
- Pre chuť, ktorá je zvyčajne hlavným dôvodom pestovania vlastného ovocia, si vyberte „Blueray“, „Darrow“, „Herbert“, „Ivanhoe“, „Pioneer“, „Stanley“ alebo „Wareham“.
- Ak chcete niečo iné, vyskúšajte ‚Pink Lemonade‘, ktorá produkuje jasne ružové čučoriedky!
- Lowbush (Vaccinium angustifolium): Pre najchladnejšie podnebie sú najlepšou voľbou odrody Lowbush, ktoré sú mrazuvzdorné od 3. do 7. zóny.
Tieto čučoriedky nájdete v plechovkách na pultoch supermarketov. Čerstvé plody sú sladké a pokryté voskovým kvetom, ktorý je taký hustý, že bobule vyzerajú ako nebesky modré alebo sivé.
Plazivé rastliny, vysoké približne jeden meter, sa šíria podzemnými stonkami alebo odnožami. Pokrývajú kamenisté vrchovinové pôdy na severovýchode a v priľahlých častiach Kanady. Nízke čučoriedky sú pekným okrasným plodonosným pôdnym krytom.
- Rastliny predávané v škôlkach sú zvyčajne sadenice alebo nepomenované divoké rastliny, nie pomenované odrody.
- Polovysoké: Šľachtitelia skombinovali vlastnosti vysokých a nízkych čučoriedok do hybridov známych ako polovysoké čučoriedky.
Ako zbierať čučoriedky
- Čučoriedky sú zvyčajne pripravené na zber od júna do augusta.
- Neponáhľajte sa so zberom hneď, ako bobule zmodrajú. Počkajte niekoľko dní. Keď sú pripravené, mali by vám spadnúť priamo do ruky.
- Ak zasadíte 2-ročné čučoriedkové kríky, mali by začať rodiť do roka alebo dvoch. (Prvý rok alebo dva po výsadbe odtrhnite všetky kvety, ktoré sa vytvoria, aby sa ker udomácnil.) Uvedomte si, že plnú úrodu dosiahnete až po približne 6 rokoch (v závislosti od odrody).
Ako skladovať čučoriedky
- Čučoriedky sú jedným z najjednoduchších druhov ovocia, ktoré sa dá zamraziť. Prečítajte si, ako správne zamraziť čučoriedky, aby ste ich mali k dispozícii počas celej zimy. Kedy sadiť čučoriedky.
BYSTROSŤ A MÚDROSŤ – Kedy sadiť čučoriedky
- V Írsku sa košíky čučoriedok stále ponúkajú milému na pamiatku pôvodného sviatku plodnosti Lammas Day, ktorý sa slávi 1. augusta.
- Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov
- Čučoriedky sú jednou z mála prirodzene modrých potravín na zemi.
- Indiáni po stáročia zbierali „hviezdicové bobule“ (koniec kvetu každej bobule má tvar dokonalej päťcípej hviezdy) v lesoch a na poliach a jedli ich čerstvé alebo sušili na neskoršie použitie.
- Sušené čučoriedky sa pridávali do dusených pokrmov, polievok a mäsa.
- Sušené bobule sa tiež drvili na prášok a vtierajú sa do mäsa na ochutenie.
- Čučoriedková šťava sa používala na liečenie kašľa. Kedy sadiť čučoriedky.
- Čučoriedková šťava sa používala aj ako fialové farbivo na látky a košíky.
- Čaj z listov čučoriedok sa považoval za dobrý na krv.