Jedovaté huby : 10 najjedovatejších húb na svete
Určite každí z nás, chodí rád na huby. Jedovaté huby. Niektorí sa v hubách vyznajú lepšie, iný zasa menej. Ale každí by mal poznať a vedieť , aké huby zbiera. Huby sú dobrá, ale aj nebezpečná pochutina a preto by sme si mali dať pozor, ako ich upravujeme a či ich naozaj poznáme.
Jeden odhad uvádza počet prípadov otravy hubami medzi 6 – 7 000 prípadmi ročne. Zatiaľ čo miera úmrtnosti je len zlomok percenta, u mnohých sa vyskytujú vážne príznaky otravy hubami. Veľa z týchto prípadov sú u deti, ale veľa z nich sa týka dospelých, a v extrémnych prípadoch boli otrávené celé rodiny.
Celkovo existuje asi 30 druhov jedovatých húb, ktoré sa trvale stávajú smrteľnými pre ľudí. Okrem toho existuje ďalších 20, o ktorých bolo známe, že spôsobujú smrť. Zoznam uvedený nižšie obsahuje huby, ktoré spôsobujú smrť u ľudí a najväčšou pravdepodobnosť ublíženia.
Obsah článku:
10. Muchotrávka červená
Muchotrávka červená je ikonická muchotrávka detských rozprávok. Okamžite rozpoznateľná podľa jasne červenej čiapky a bielych škvŕn. Nie je jasné, prečo majú na nu psy (a občas aj mačky) chuť. Bohužiaľ Muchotrávka červená je pre tieto zvieratá ešte jedovatejší a vždy smrteľný jed.
Hlavnými toxickými látkami Muchotrávky červenej je muscimol a kyselina iboténová. Pôsobia na centrálny nervový systém a spôsobujú stratu koordinácie, striedavé vzrušenie a spánok, nevoľnosť a v niektorých prípadoch halucinácie. Účinky sa prejavia približne po jednej hodine, sú však zriedka fatálne. Jedným z najväčších rizík je šialené správanie, ktoré sa prejavuje pri intoxikácii.
9. Pleurocybella porrigens ( Anjelské krídlo )
Anjelské krídlo – Pleurocybella porrigens nájdené na celej severnej pologuli. Svoje meno má po prvé podľa toho, ako vyzerá, a po druhé preto, že jeho konzumácia dáva veľkú šancu na to, že vás pošle do neba.
Plešatenie a ako mu čeliť , Vypadávanie vlasov u mužov
Anjelské krídlo bolo považované za jedlé a zdá sa, že po mnoho rokov neboli jeho strávení veľké otravy. To sa zmenilo v roku 2004, keď po jedle v Japonsku ochorelo takmer 60 ľudí. Jedovaté huby. Z nich 17 zomrelo počas nasledujúcich šiestich týždňov. V ďalšom roku 2009 zomrel 65-ročný muž na encefalopatiu (ochorenie mozgu) po požití anjelských krídel. Je potrebné zdôrazniť, že veľa z tých, ktorí zomreli, mali už predtým problémy s obličkami alebo pečeňou.
Toxicity jed nie je u tejto huby dobre známy, ale bola identifikovaná jedinečná aminokyselina, ktorá zabíja mozgové bunky. Je tiež možné, že huba obsahuje zvýšené hladiny kyanidu.
8. Bedlička hnedoružová
Táto malá, chutne vyzerajúca huba obsahuje smrtiaci amatoxín, ktorý niči pečeň. Práve tento toxín je zodpovedný za 80 – 90% všetkých úmrtí na otravu hubami. Miera úmrtnosti pri požití amatoxínov je okolo 50% – ak sa nelieči, a stále 10% – pri liečbe. Počiatočné príznaky sú gastrointestinálne-črevné ťažkosti, ale smrť môže chvíľu trvať a bude výsledkom zlyhania pečene.
Nachádza sa v ihličnatých lesoch v celej Európe a Severnej Amerike a v priebehu rokov bola zodpovedná za niekoľko úmrtí. Medzi ďalších členov bedličky patrí rovnako lahodne znejúci smrtiaci slnečník.
7. Podostroma Cornu-damae
Hlavnými toxínmi v týchto jedovatých hubách sú trichotecénové mykotoxíny, ktoré majú obzvlášť nepríjemné účinky a môžu spôsobiť smrť v priebehu niekoľkých dní. Príznaky sú celého systému a môžu postihnúť všetky orgány, predovšetkým pečeň, obličky a mozog. Dochádza tiež k úbytku krvných buniek, odlupovaniu kože z tváre a vypadávaniu vlasov, čo vyzerá, že obeť trpí otravou žiarením (alebo leukémiou).
6. Conocybe Filaris
Táto huba sa bežne vyskytuje na trávnikoch a pochádza z tichomorskej oblasti severozápad USA. Aj keď nevyzerá okamžite ako lákavé občerstvenie, jeho vzhľad v záhradách ho privádza do bližšej blízkosti ľudí ako mnoho iných jedovatých húb. Ďalším faktorom pri náhodnej otrave touto hubou je údajne podobný vzhľad ako huba Psilocybes, známa tiež ako kúzelna huba. Je známe, že táto huba obsahuje obzvlášť smrtiaci amatoxín, ktorý pri požití môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie pečene.
5. Smrtiaci webcap (Cortinarius rubellus) – Jedovaté huby
Ďalšia smrtiaca huba so smrtiacim menom. Webcap je obzvlášť neškodne vyzerajúca huba podobného vzhľadu ako mnoho jedlých druhov hub. Jedovaté huby. V skutočnosti je neuveriteľne jedovatý a jeho zjedenie vás pravdepodobne zabije; ak nie do niekoľkých týždňov, tak určite, keď sa vám obličky nabalia. To sa stalo v prípade autora knihy The Horse Whisperer Nicholasa Evansa. Spolu s manželkou a ďalšími dvoma hosťami jedli smrteľné huby, ktoré zhromaždili, a pomýlili si ich s niečím jedlým. Zatiaľ čo všetci prežili, Evans bol podrobený dialýze obličiek a potreboval transplantáciu obličky.
Mali šťastie. Toxín orellanín je veľmi silný, až s arzénom. Hovorí sa, že otráviť sa dá len ochutnaním a vypľutím malého kúska tejto huby. Okrem zlyhania obličiek sú ďalšie príznaky otravy údajne podobné chrípke. Nezobrazujú sa niekoľko dní a môžu trvať týždne.
4. Kapucňovka okrovohnedastá
Rastú na mŕtvom dreve a nachádzajú sa na celom svete; až na sever po Arktídu a až na juh až do Austrálie. Rovnako ako mnoho ďalších najjedovatejších húb na svete, aj Kapucňovky vyzerajú podobne ako iné jedlé druhy.
Smrtiacou látkou je tu opäť neslávne známy amatoxín. Takže ak si ceníte svoju funkciu pečene, vyhýbajte sa tejto hube.
3. Ušiak obyčajný – Jedovaté huby
Ušiak obyčajný je obľúbenou pochúťkou v Škandinávii a vo východnej Európe. Kde rastu hríby : Tipy pre hubárov a jedovaté huby. Nie je však táto podivne tvarovaná huba smrteľne jedovatá? No áno, ale aj nie. Ak ich budete jesť surové je tu veľká šanca, že zomriete. Pokiaľ nebude správne uvarený tak zomriete, ale ak ho správne upravíte nezomriete a zistít, že chutí vynikajúco.
Toxínom je tu gyromitrín, z ktorého sa po konzumácii stane monometylhydrazín (MMH). Tento toxín bude ovplyvňovať pečeň, ale aj nervový systém a niekedy aj obličky. Príznaky ako hnačka a vracanie sa objavia do niekoľkých hodín a po nich nasledujú závraty, letargia a bolesti hlavy. V najhoršom prípade to do týždňa skončí kómou a smrťou. Ušiak obyčajný sa vyskytuje v ihličnatých lesoch v celej Európe a Severnej Amerike.
2. Muchotrávka končistá – Jedovaté huby
Obsahujú smrteľné dávky amatoxínov a sú zodpovedné za veľkú časť všetkých úmrtí súvisiacich s hubami. Počiatočné príznaky kŕčov, delíria, zvracania a hnačiek sa objavia pri požití huby. Bohužiaľ, do tejto doby mohli byť toxíny absorbované a spôsobiť nevratné zničenie obličiek a najmä pečeňového tkaniva. V tomto okamihu môže byť transplantácia pečene jedinou možnosťou, aby pacient prežil.
1. Muchotrávka zelená – Jedovaté huby
Muchotrávka zelená má dlhú históriu a je spojená so smrťou mnohých významných obetí vrátane rímskeho cisára Claudia, pápeža a ruského cára.
Muchotrávka zelená pochádza z Európy, kde sa nachádza v lesoch, obyčajne pod dubmi. Primárnym toxickým činidlom je amatoxín. Jedovaté huby. Ako už bolo spomenuté, spôsobuje nezvratné poškodenie pečene a obličiek. Odhaduje sa, že na zabitie dospelého človeka stačí polovica huby. Zdá sa, že veľa hlásených prípadov otravy sa týka celých rodín; v roku 2006 zjedla trojčlenná poľská rodina Muchotrávku zelenú. Jeden zomrel a dvaja prežili, ale vyžiadali si transplantáciu pečene. V takýchto prípadoch sa zdá, že obete majú 50% -nú šancu na prežitie, ako to bolo v prípade štyroch ľudí, ktorí oslavovali Nový rok v Austrálii, a novšieho prípadu, ktorý sa týkal páru vo Veľkej Británii.