ŠPORTŠport

E bike – Ako si vybrať elektro bicykel

E bike – Ako si vybrať elektrický bicykel. Prvá jazda na elektrickom bicykli – alebo e-biku – môže byť ako objavenie superschopnosti. Je to preto, že e-bicykle s podporou pedálov rozširujú vaše možnosti na dvoch kolesách: Môžete držať krok v premávke, ktorá sa zastavuje a rozbieha, ľahšie prevážať deti alebo náklad, prísť menej spotení do cieľa alebo si jednoducho užiť trochu viac energie na jazdách, ktoré by sa inak zdali príliš vzdialené alebo príliš kopcovité.

 

E bike – Ako si vybrať elektro bicykel

 

E bike - Ako si vybrať elektro bicykel

 

Elektronické bicykle sa spočiatku rozdeľujú do rovnakých kategórií ako bežné bicykle: horské a cestné bicykle, plus špecializácie ako mestské, hybridné, cestovné, nákladné a skladacie bicykle.

 

Poznanie troch tried elektrobicyklov

 

Poznanie troch tried elektrobicyklov

 

Predovšetkým z regulačných dôvodov sa elektrické bicykle delia aj do tried, ktoré označujú úroveň ich motorovej asistencie. Zistenie, ktorú triedu elektrobicykla potrebujete, je kľúčovým bodom pri rozhodovaní:

  • Trieda 1: Motor sa zapína len vtedy, keď šliapete do pedálov, a prestáva pomáhať pri rýchlosti 20 km/h.
  • Trieda 2: má tiež režim asistencie pri šliapaní do rýchlosti 20 km za hodinu a režim poháňaný výlučne plynom.
  • Trieda 3: je výhradne s podporou pedálov (ako trieda 1), ale pomoc pokračuje až do rýchlosti 28 km/h.

Väčšina nových jazdcov začína s elektro bicyklom triedy 1. Bicykle triedy 1 sú cenovo najdostupnejšie a z regulačného hľadiska aj najrozšírenejšie. Môžete na nich jazdiť po mestských uliciach a mnohých cyklotrasách. Táto trieda e-bicyklov začína byť povolená aj na tradičných horských cyklotrasách, hoci prístup nie je univerzálny, takže si to vždy najprv overte.

 

Elektronické bicykle triedy 2 sú zvyčajne povolené na rovnakých miestach ako e-bicykle triedy 1. Je to preto, že obe triedy majú maximálnu rýchlosť 20 km/h pre asistenciu motora. 

 

Elektronické bicykle triedy 3 sú obľúbené medzi ľuďmi, ktorí dochádzajú do práce, a bežcami na pochôdzky. V porovnaní s bicyklami triedy 1 sú rýchlejšie a výkonnejšie (a stoja viac). Výhodou väčšieho výkonu je, že môžete lepšie držať krok s premávkou. Tiež lepšie stúpajú a zvládajú ťažšie náklady. Kompromisom je nemožnosť jazdiť na väčšine cyklotrás ani na systémoch horských cyklistických chodníkov.

 

Pred konečným výberom triedy elektronického bicykla preskúmajte pravidlá prístupu. Výhrada ku všetkým vyššie uvedeným informáciám o prístupe je, že zákony, licencie, registrácia, vekové obmedzenia a pravidlá správy pôdy sa menia.

Batérie, dojazdové vzdialenosti a motory elektrobicyklov

 

Batérie, dojazdové vzdialenosti a motory elektrobicyklov

 

Výrobcovia venujú veľkú pozornosť pohonnej jednotke v každom bicykli. Kompromisom pri konštrukcii je výkon v porovnaní s dojazdom. Výkonnejší motor poskytuje vyššiu rýchlosť na udržanie kroku s premávkou a vyšší krútiaci moment na zdolávanie kopcov a prevážanie nákladu. Výkonnejší motor tiež rýchlejšie vybíja batériu, čím sa znižuje dojazd.

 

Pri porovnávaní potenciálnych e-bikov uvidíte široké špecifikácie dojazdu: Napríklad 20 – 100 kilometrov s podporou šliapania do pedálov. Je to preto, že dojazd ovplyvňuje veľa premenných.

 

Veľká batéria samozrejme pomáha: Kapacita sa udáva vo watthodinách (Wh), teda v počte hodín, počas ktorých batéria dokáže udržať 1 watt energie, kým sa vybije. Záleží teda aj na výkone motora: Motor s výkonom 500 W a batériou s kapacitou 500 Wh (bežná konfigurácia bicykla triedy 3) sa vybíja rýchlejšie ako motor s výkonom 250 W a batériou s kapacitou 500 Wh (bežná konfigurácia bicykla triedy 1).

 

Zaujímavým online nástrojom, ktorý ukazuje vzájomné pôsobenie širokej škály faktorov, ktoré môžu ovplyvniť dojazd, je asistent dojazdu na elektrobicykli Bosch. Záleží aj na tom, ako a kde jazdíte: Niektoré tipy, ako predĺžiť dojazd, nájdete v článku Úvod do e-bicyklov.

 

Čas nabíjania batérie E biku

 

Čas nabíjania batérie E biku

 

Väčšina batérií sa úplne nabije za tri až päť hodín, pričom veľkokapacitné batérie sa nabíjajú dlhšie. Ak plánujete dochádzať na e-bicykli, môžete si kúpiť ďalšie nabíjačky (alebo nosiť nabíjačku so sebou). Môžete si tiež kúpiť rýchlejšie nabíjačky. E bike.

 

Počet batérií: Niektoré e-bicykle umožňujú cyklistom používať dve batérie naraz. To môže predĺžiť dĺžku jazdy – a ak sa jedna batéria vybije, máte zálohu. Môžete si tiež kúpiť ďalšiu batériu, aby ste mali v pohotovosti plne nabitú batériu, alebo vymeniť tú svoju po skončení jej životnosti (zvyčajne niekoľko tisíc nabití).

 

Nastavenie montáže batérie: Batérie integrované do rámu uvoľňujú priestor pre košíky na fľaše alebo malú tašku na bicykel. Externé batérie sa však ľahšie nabíjajú a vymieňajú.

 

Umiestnenie motora elektrobicykla E bike

 

Umiestnenie motora elektrobicykla E bike

 

Najlepšie Motory so stredovým pohonom sa nachádzajú na spodnej konzole (miesto, kde sa k rámu bicykla pripevňujú kľuky). Nové Motory s nábojovým pohonom sú umiestnené v náboji zadného kolesa (niektoré sú na prednom kolese).

Motory so stredovým pohonom: Mnohé motory majú toto nastavenie z rôznych dôvodov. Pomoc pri šliapaní reaguje prirodzene a hmotnosť motora je umiestnená v strede a nízko, čo pomáha udržať rovnováhu a stabilitu jazdy.

Motory s nábojovým pohonom: Motory s nábojovým pohonom zadného kolesa posielajú silu z pedálov priamo na zadné koleso, čím vám dávajú pocit, že vás tlačí. Upozorňujeme, že výmena defektu na kolese, na ktorom je namontovaný nábojový pohon, môže byť zložitejšia ako výmena defektu na štandardnom (alebo stredovom) bicykli. Motory s predným nábojovým pohonom sa ovládajú podobne ako autá s pohonom predných kolies; umožňujú tiež použitie štandardného pohonu bicykla na zadnej časti bicykla.

 

Krútiaci moment motora elektrobicykla E bike

 

Krútiaci moment motora elektrobicykla E bike

Krútiaci moment je špecifikácia, ktorú treba skontrolovať, ak plánujete jazdiť veľa kopcov a/alebo ťahať ťažké náklady. Meria sa v newtonmetroch (N m) a uvedená maximálna hodnota pre elektrobicykel sa môže pohybovať od 40 N m do 80 N m. Váš skutočný krútiaci moment pri jazde sa však bude líšiť podľa toho, ako budete meniť nastavenia podpory pedálov. Japonské ostrovy – 14 najkrajších ostrovov

 

Ďalšie kľúčové funkcie a komponenty e-bicykla

Váš elektrobicykel je samozrejme viac ako len motor a batéria. Tu sú ďalšie detaily, ktoré treba zohľadniť pri porovnávaní e-bikov:

Aktivácia pedálovej asistencie a pocit z pedálovania: Čím je bicykel výkonnejší, tým plynulejšie a citlivejšie bude reagovať na asistenciu pedálov. Vyskúšajte si jazdu na niekoľkých bicykloch, aby ste našli taký, ktorý reaguje rýchlosťou a intenzitou, ktoré vám najviac vyhovujú.

Úrovne asistencie pedálov: Väčšina bicyklov ponúka 3 alebo 4 úrovne asistencie, ktoré umožňujú šetriť energiu batérie (režim eco) alebo zvýšiť rýchlosť a krútiaci moment (v režime turbo alebo boost).

Integrované príslušenstvo: Mnohé e-bicykle sa v súčasnosti dodávajú s celým radom integrovaného príslušenstva:

Osvetlenie: Toto osvetlenie sa najčastejšie nachádza na mestských a prímestských bicykloch a je príjemným bezpečnostným prvkom. Systémy sa líšia, pričom špičkové bicykle majú výkonnejšie osvetlenie.

Nosiče: Tieto robustné nosiče, ktoré sa zvyčajne nachádzajú na nákladných e-bikoch, môžu niesť ťažký náklad. Na e-bicykle sa dá namontovať aj široká škála samostatne zakúpených nosičov, hoci si musíte overiť, či nosič pasuje na váš model bicykla.

Displeje LCD na riadidlách: Na e-biku sa toho deje veľa, preto je užitočné mať na riadidlách cyklistický počítač, ktorý vám umožní sledovať výdrž batérie, režim podpory pedálov, prejdené kilometre, rýchlosť a ďalšie údaje.

Integrácia smartfónu: Špičková elektronika e-bicykla sa dokáže bezdrôtovo prepojiť so smartfónmi. Dostupné aplikácie môžu zahŕňať GPS, servisné záznamy a ďalšie možnosti obrazovky. Niektoré aplikácie dokonca umožňujú odomknúť integrovaný zámok bicykla. E bike.

Zabudované zabezpečenie: Niektoré bicykle sa dodávajú so zámkami na zadnom kolese pripevnenými k rámu a iné majú zámky na batérii, ktoré sa dajú nastaviť na kľúč tak, aby zodpovedali zámku na bicykel (zakúpenému samostatne) partnerskej značky.

 

Kvalita komponentov E bike

 

Kvalita komponentov E bike

 

E-biky v rôznych cenových hladinách majú podobne odstupňovanú kvalitu komponentov. Lacnejšie e-bicykle často nebudú mať špičkové funkcie, ako je integrácia smartfónu, a budú mať aj cenovo výhodné komponenty. Rovnako ako na bežnom bicykli budú prémiové brzdy, pneumatiky, prehadzovačky a hnacie súkolesia odolnejšie a citlivejšie. Ako zarobiť peniaze – 40 jednoduchých spôsobov

 

Rámy: Väčšina rámov e-bicyklov je vyrobená z hliníka, aj keď je čoraz dostupnejšia celá škála možností rámov (od karbónových až po oceľové). Materiál a konštrukcia rámu spolu s veľkosťou motora a batérie majú najväčší podiel na celkovej hmotnosti. Elektronické bicykle sú vo všeobecnosti ťažšie ako ich bežní kolegovia, ale pomalosť prekonávajú vďaka asistencii motora. Ľahší bicykel je však stále svižnejší. Ak sa teda rozhodujete medzi dvoma inak porovnateľnými bicyklami, ľahší model bude pravdepodobne poskytovať lepšiu jazdu.

 

Uistite sa, že vám váš elektrobicykel – E bike dobre padne

 

Ďalšou pravdou pre štandardné bicykle aj e-bicykle je, že najlepší bicykel pre vás je ten, ktorý vám skutočne sedí. Pri takej veľkej investícii, akou je e-bike, je dôležité uistiť sa, že e-bike je ako stvorený pre vás – alebo sa dá aspoň upraviť tak, aby vám sedel, a to niekoľkými šikovnými výmenami súčiastok – skôr, ako s ním vyrazíte za dvere. Chlapčenské zimné topánky – Ako správne vybrať

 

Najdôležitejšie pre dobré prispôsobenie je vedieť, akú veľkosť rámu bicykla potrebujete, voľne podľa vašej výšky. Okrem veľkosti rámu určuje geometria rámu e-bicykla aj to, ako má bicykel sedieť vašim jedinečným telesným rozmerom. E bike.

Návšteva predajne bicyklov je najlepším spôsobom, ako si nastaviť veľkosť rámu tak, aby boli vaše kolená, ramená, chrbát, nohy a ruky správne nastavené na potrebnú jazdnú pozíciu. Môžete tiež navštíviť odborníka na prispôsobenie, ktorý vám podrobne prispôsobí bicykel, čím sa dá predísť chronickým zraneniam a pomôcť vám dosiahnuť čo najlepší výkon. Viac informácií sa dozviete v našom článku o tom, ako si prispôsobiť bicykel.

Keď už budete v predajni bicyklov, nájdite si čas na vyskúšanie požadovaného bicykla. Väčšina predajní má na to pre zákazníkov priestor. Vyskúšanie viacerých bicyklov vám poskytne lepší pocit z vašich možností a pomôže vám potvrdiť, ktorý štýl je pre vás najlepší.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button