CUDZÍ JAZYKUčivo

Dni v týždni po nemecky – Naučte sa dni v týždni

Dni v týždni po nemecky. Naučte sa dni v týždni v nemčine. Guten Tag a vitajte na ďalšej krátkej lekcii nemčiny! Od Montag po Sonntag – tu sú dni v týždni v nemčine.

Dni v týždni po nemecky

 

Dni v týždni po nemecky

 

Ak sa niekto opýta welchen Wochentag haben wir heute? („ktorý deň v týždni máme dnes?“), čo odpoviete? Dni v týždni sú pravdepodobne jednou z prvých vecí, ktoré sa naučíte nielen v nemčine, ale v každom jazyku. Ako batoľa ste pravdepodobne začali s „mama“, „otec“, „ahoj“ a „ďakujem“, potom ste pravdepodobne prešli na počítanie, farby a, prirodzene, na dni v týždni. Ak ste teda na ceste k učeniu nemčiny, dni v týždni v nemčine sú určite dobrým východiskovým bodom.

 

Dni v týždni po nemecky. Ak sa nad tým zamyslíte, Tage (dni) Woche (týždeň) je jedným z najzákladnejších a najdôležitejších jazykových učív. Jednoduchá znalosť týchto siedmich krátkych slovíčok vám pomôže stanoviť stretnutia a termíny a vytvoriť týždenný program, ktorý bude rozhodovať o každom vašom spoločenskom a pracovnom kroku. Koniec koncov, celý náš život sa točí okolo pojmu čas a mnohých spôsobov, ako ho sledujeme: sekundy, minúty, hodiny, dni, týždne, mesiace, roky atď. Pomôžme vám teda začať a pozrite sa, ktoré sú dni v týždni v nemčine.

Dni v týždni v nemčine

 

Dni v týždni v nemčine

Aby sme išli rovno k veci, dni v týždni v nemčine sú:

  • Pondelok – Montag
  • Utorok – Dienstag
  • Streda – Mittwoch
  • Štvrtok – Donnerstag
  • piatok – Freitag
  • Sobota – Samstag
  • nedeľa – Sonntag

Každý nemecký pracovný deň (samozrejme, okrem stredy alebo Mittwoch) končí na tag, čo už viete z Guten Tag, že znamená „deň„.

Aby ste si nemecké dni v týždni zapamätali ešte ľahšie, poďme si povedať niečo o etymológii. Napríklad:

  • Montag, čo je v nemčine „pondelok“, pochádza z nemeckého slova Mond („mesiac“). Pondelok je teda v nemčine doslova „mesačný deň“.
  • Na druhej strane Dienstag („utorok“) súvisí so starým germánskym bohom Týrom, ktorý sa staral o formálne náležitosti vojny (najmä zmluvy) a tiež o spravodlivosť. Dienstag bol považovaný za Týrov deň, čo znie ako „utorok“, pretože odtiaľ vlastne pochádza aj slovo „utorok“. Ako už viete, angličtina je germánsky jazyk, takže medzi súčasnou nemčinou a angličtinou je veľa podobností.
  • Mittwoch, jediný nemecký deň v týždni, ktorý sa nekončí na tag, znamená jednoducho „uprostred týždňa“.
  • „Štvrtok“, ktorý je v nemčine Donnerstag, doslova znamená „deň hromu“. Tento deň bol pôvodne pomenovaný podľa Thora, super úžasného severského boha, ktorého preslávil Marvel. V nemecky hovoriacich kultúrach bol Thor známy ako Donar, takže odtiaľ pochádza názov Donnerstag. Je zrejmé, že anglické slovo „Thursday“ pochádza z „Thorovho dňa“.
  • Freitag – piatok súvisí s bohyňou Frige (alebo nórsky Frigg). Bola to bohyňa materstva a manželstva a jej meno pochádza zo slovesa „fríja“ = „milovať“.
  • Sobota je v nemčine Samstag (alebo Sonnabend „slnečný večer“ v niektorých častiach severného a západného Nemecka). Samstag pochádza z gréckeho sambaton alebo staršieho sabbaton, ktoré súvisí so slovom „sobota“.
  • Sonntag („nedeľa“) pochádza z nemeckého slova Sonne („slnko“). Sonntag a „nedeľa“ sú teda doslova „deň slnka“ alebo „deň slnka“. Dni v týždni po nemecky.

Ako vidíte, nemecké dni v týždni sú veľmi podobné anglickým, takže by ste nemali mať problém si ich zapamätať.

 

Ako správne používať nemecké dni v týždni

 

Ako správne používať nemecké dni v týždni

Dni v týždni po nemecky. Ak sa chcete dostať ešte ďalej, tu je niekoľko základných pravidiel, vďaka ktorým budete nemecké dni v týždni používať správne v každej situácii.

  1. na rozdiel od niektorých miest, kde sa za prvý deň týždňa považuje nedeľa, v nemecky hovoriacich krajinách sa za prvý deň týždňa považuje Montag („pondelok“);
  2. nemecké dni v týždni sa zvyčajne píšu s veľkým začiatočným písmenom, ale existuje aj jedna situácia, keď sa nepíšu. Keď chcete vyjadriť, že sa niečo deje každý týždeň v daný deň, nepíšete veľké písmeno, ale pridáte „s“, aby ste vyjadrili množné číslo: Ich gehe dienstags in die Klasse („V utorok chodím do triedy“);
  3. všetky dni v týždni sú v nemčine mužského rodu. To znamená, že sa budú používať mužské členy der  a ein;
  4. používať am („v“), ak chcete povedať, že sa niečo deje v určitý deň – am Montag („v pondelok“);
  5. používať „von … bis …“ na vyjadrenie „od … do …“. Napríklad Von Mittwoch bis Freitag, bin ich in Paris („Od stredy do piatku som v Paríži“).

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button