Úžitkové rastlinyUŽITKOVÉ RASTLINY

Čo sadiť na jeseň – 6 plodín

Čo sadiť na jeseň? 6 plodín, ktoré musíte zasiať túto jeseň. Na jeseň sme zaneprázdnení upratovaním a odstraňovaním letných plodín, ale aj napriek tomu existuje niekoľko druhov zeleniny, ktoré možno začať pestovať aj v tomto neskorom období.

Čo sadiť na jeseň

 

Čo sadiť na jeseň
Čo sadiť na jeseň

 

Je síce chladnejšie ako predtým, ale v starom vegetačnom období je ešte život! Tu je niekoľko odolných hrdinov, ktorých môžete zasiať a zasadiť práve teraz…

 

1. Zimný šalát

 

Zimný šalát

 

Čo sadiť na jeseň? Ako prvé sú to mrazuvzdorné odrody šalátu na pestovanie cez zimu. Na ich výsev je ešte tak akurát čas – ale musíte sa poponáhľať! Ak záhradníčite v chladnejšom miernom podnebí, zasejte ho pred koncom skorej jesene pod krytom.

Vysejte ich do zásuvných misiek a potom ich vysádzajte ako mladé sadenice vo vzdialenosti asi 22 cm od seba v oboch smeroch. Alebo vysievajte priamo do riadkov vzdialených od seba 30 cm, potom sadenice zrieďte tak, aby medzi nimi zostalo 6 cm. Dávajte pozor na slimáky a medzi rastlinami vyplejte burinu, aby ste do nich dostali čo najviac vzduchu a svetla. Vonkajšie listy zbierajte málo a často, tie v strede nechajte rásť na ďalšie zbery. Dámske zimné topánky – 8 tipov ako si vybrať

 

2. Rukola

 

Rukola

Rukola je ďalším odolným listom pestovaným rovnakým spôsobom a jej pikantné tóny sú dokonalým partnerom jemnejších šalátových listov. Vysieva sa v lete a často vybieha na semená skôr, ako ju stihnete pozbierať. Ak ju však zasejete na jeseň, bude z nej oveľa lepší šalát!

Na jednu dierku vysejeme malú štipku semien – stačí päť – a potom vysadíme ako trs sadeníc, pričom medzi jednotlivými trsmi necháme deväť 22 cm. Keď sú listy dostatočne veľké na to, aby ste ich mohli použiť, môžete začať so zberom, pričom jednotlivé listy opatrne odoberajte medzi prstom a palcom. Pokračujte v orezávaní, kým na jar budúceho roka konečne nezakvitnú.

3. Reďkovka – Čo sadiť na jeseň

 

Reďkovka - Čo sadiť na jeseň

Reďkovky sú spoľahlivou voľbou na skorý jesenný výsev. Vtlačte do nej posledný výsev klasických letných reďkoviek alebo zasejte jednu z lahodne excentrických odrôd zimných alebo ázijských reďkoviek, vrátane reďkovky daikon alebo mooli.

Vysievajte do riadkov všade tam, kde to priestor dovoľuje, a potom ich zrieďte tak, aby medzi letnými druhmi zostal približne 2 cm a medzi zimnými druhmi 15 cm. Prípadne vysejte reďkovky do nádob, aby ste ich mohli v chladnejšom počasí jednoducho zobrať a prikryť.

 

4. Cibuľa – Čo sadiť na jeseň

 

Cibuľa - Čo sadiť na jeseň

Teraz je čas na výsev pre čo najskoršiu úrodu šalátovej cibule na budúcu jar. Vyberte si zimovzdornú odrodu a zasejte ju na tenko do riadkov vzdialených 15 cm. Ak sa vysejete dostatočne riedko, sadenice by sa nemali riediť, hoci po vyklíčení sa to dá ľahko urobiť tak, aby medzi sadenicami zostalo asi 1 cm. Riedkymi semenami neplytvajte – vychutnajte si ich v šalátoch. Čo sadiť po cibuli – Zaujímavé rastliny!

 

Niektoré odolné odrody cibule, vrátane japonskej cibule, sa môžu vysievať aj teraz, aby prezimovali a začiatkom budúceho leta poskytli mimoriadne veľké cibule. Neskôr na jeseň potom prídu na rad cibuľové sadenice. Sety sú čiastočne vypestované cibule a vďaka svojej veľkosti ponúkajú širší výber termínov výsadby. Vďaka tomuto náskoku získate budúce leto najranejšiu úrodu cibule.

 

5. Cesnak

 

Cesnak

Ďalšou zeleninou, ktorú môžete zasiať o niekoľko týždňov, ku koncu jesene, je cesnak. Rozlomte cibuľky na jednotlivé strúčiky a zasaďte ich do pripravenej pôdy, zhrabanej na jemnú, drobivú štruktúru. Sadíme do riadkov vzdialených od seba približne 15 až 20 cm, pričom medzi strúčikmi necháme vzdialenosť 10 cm.

Ak sú vaše zimy veľmi chladné, možno bude lepšie počkať s výsadbou cesnaku až do jari. Alebo môžete jednotlivé strúčiky zasadiť do kvetináčov alebo zásuvných misiek a začať ich pestovať pod krytom, aby ste ich mohli vysadiť, keď sa na jar trochu oteplí. Kedy sadiť cesnak? Najlepší čas na výsadbu

 

6. Bôb záhradný – Čo sadiť na jeseň

 

Bôb záhradný - Čo sadiť na jeseň

Na záver by sme chceli pochváliť najodolnejšiu fazuľu zo všetkých: bôb. Túto mohutnú fazuľu zasejte koncom jesene, ale ak sú zimy vo vašej krajine mimoriadne chladné, počkajte s výsevom až do jari.

Fazuľu zasejte do 5 cm hlbokých zárezov. Pred zakrytím ich rozmiestnite asi 15 cm od seba. Ďalšie hriadky by mali byť od seba vzdialené 80 cm.

Silné sadenice by sa mali presadiť v priebehu niekoľkých týždňov a zostať malé až do jarného oteplenia. Vyššie rastliny bude potom potrebné podoprieť jedným alebo dvoma radmi povrázkov, aby sa udržali vo vzpriamenej polohe. Prvú chutnú a zdravú fazuľu môžete zbierať ešte pred koncom jari.

Takže tu je niekoľko nápadov, ako si podrbať svrbenie v záhrade! Čo budete siať na jeseň? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button