Plemena psovPLEMENÁ PSOV JEDNOTLIVO

Aljašský malamut: Popis plemena

Aljašský malamut je ťažký, mohutný a priateľský pes, ktorý pochádza z Aljašky v USA. Patrí medzi najstaršie plemená saňových psov a bol pôvodne chovaný domorodými kmeňmi Inuitov na ťahanie ťažkých bremien. Dnes sa stal obľúbeným spoločníkom a rodinným psom v mnohých domácnostiach po celom svete.

 

Aljašský malamut

 

Aljašský malamut

 

Malamuti majú hustú srsť, ktorá ich chráni pred extrémnymi teplotami a vetrom, a majú silné svaly, ktoré im umožňujú ťahať ťažké bremena. Sú to veľmi inteligentní psi, ktorí sa rýchlo učia a majú silný pudy na ochranu a stráženie. Preto je dôležité, aby boli dobre socializovaní a tréningom vedení od mladosti.

Ak hľadáte psa, ktorý je priateľský, aktívny a má silnú ochranárske pudy, Aljašský malamut môže byť pre vás správnou voľbou. Je však dôležité si uvedomiť, že ide o veľkého a silného psa, ktorý potrebuje veľa pohybu a starostlivosti. Predtým, ako si ho zaobstaráte, je dôležité zistiť viac o jeho povahovej stránke, starostlivosti a tréningu.

História a pôvod

 

História a pôvod

 

Aljašský malamut je pôvodným psím plemenom, ktoré pochádza z oblasti severozápadnej Aljašky. Títo psi boli chovaní Inuity, kočovnými kmeňmi, ktoré žili v drsných podmienkach v oblasti Yukonu. Inuity potrebovali silné a spoľahlivé psy na ťahanie ťažkých bremen a prepravu svojho majetku. Aljašský malamut bol jediným plemenom, ktoré bolo chované v tejto oblasti a bol pre Inuitov neoceniteľným pomocníkom.

Malamuti boli používaní nielen na ťahanie ťažkých bremen, ale aj na lov a rybolov. Títo psi boli veľmi dôležití aj pre zlatokopov, ktorí sa v tejto oblasti usadili v 19. storočí. Malamuti boli schopní ťahať ťažké náklady aj v extrémnych podmienkach a boli nenahraditeľnými spoločníkmi pre ľudí, ktorí žili v tejto oblasti.

 

Malamuti boli chovaní po celé stáročia a boli úzko spojení s Inuity. V 20. storočí začali byť tieto psi populárne aj v iných častiach sveta. V súčasnosti sú aljašskí malamuti populárnymi spoločníkmi a sú často používaní na ťahanie sane a v rôznych psích športoch.

Malamuti sú veľmi odolní a majú hustú srsť, ktorá im umožňuje zvládnuť aj extrémne zimy. Tieto psy majú veľkú ťažnú silu a sú veľmi inteligentní a priateľskí. Aj keď sú tieto psy pôvodne z Aljašky, dnes sa môžu nájsť po celom svete.

 

Charakteristika plemena

 

Charakteristika plemena

 

Aljašský malamut je obor medzi plemenami psov a patrí do skupiny ostnatých a primitívnych plemien. Je to americké plemeno psa, ktoré pôvodne chovali severné domorodé kmene na Aljaške. Je to silný a odolný pes, ktorý bol pôvodne vyšľachtený na ťahanie saní a nosenie zásob.

Podľa štandardu FCI má aljašský malamut výšku v kohútiku 61 – 66 cm a váži 39 – 40 kg. Samice majú výšku v kohútiku 56-61 cm a vážia 29-30 kg. Ich srsť je stredne dlhá a hustá, pričom najčastejšie sa vyskytujú biele, čierne a vlkošedé farby srsti.

Toto plemeno sa považuje za láskavého, prispôsobivého a verného psa. Aljašský malamut je veľmi inteligentný a má tendenciu byť nezávislý. Je to pes, ktorý je veľmi aktívny a potrebuje veľa pohybu. Ak nie je dostatočne stimulovaný, môže byť deštruktívny a nespokojný.

Aljašský malamut sa veľmi dobre znáša s deťmi a inými domácimi zvieratami, ale môže byť dominantný voči iným psom. Je to pes, ktorý potrebuje pevného vodcu a dôsledné vedenie. Ak je správne vedený, môže byť skvelým spoločníkom a rodinným psom.

 

Vzhľad a srsť Aljašský malamut

 

Vzhľad a srsť Aljašský malamut

 

Aljašský malamut je veľký, silný a kompaktný pes s hlbokým hrudníkom a silnými ramenami, ktoré mu umožňujú ťahať ťažké bremená. Jeho telo je predĺžené, svalnaté a má silný krk, hlbokú a širokú hruď a rovný chrbát. Hrudné a panvové končatiny sú silné a pevné, dobre zauhlené s uzavretými „snežnicovými“ labkami.

Hlava Aljašského malamuta je široká a krátka s tupým nosom. Jeho oči sú hlboko zasadené, mandľového tvaru a môžu byť hnedé, modré alebo oboje. Uši sú stredne veľké, trojuholníkového tvaru a vzpriamené.

Srsť malamuta môže byť čiernej farby alebo od zlatej cez rôzne odtiene červenej po hnedočervenú vždy s bielymi znakmi. Jediné prípustné jednofarebné sfarbenie srsti je biele. Krycia srsť je tvrdá, nesmie byť dlhá ani mäkká. Podsada je hustá, mastná, vlnitá a dlhá jeden až dva palce (2,5 až 5 cm). Dĺžka obidvoch typov srsti sa mení.

Celkovo, Aljašský malamut má vzhľad typického ťažného psa s výraznou svalnatosťou a kompaktnou stavbou. Jeho srsť je hustá a odolná, s podsadou, ktorá mu pomáha zvládať chladné podnebie. 10 plemien psov, ktoré vyzerajú ako vlci

 

Povahové vlastnosti

 

Aljašský malamut je priateľský, milujúci a oddaný pes svojej rodine. Je to pes s veľkou energiou, čo sa prejavuje jeho aktivitou a túžbou hrať sa. Malamuti sú veľmi priateľskí a radi sa hrajú s ľuďmi, ale aj s inými psami.

Malamuti sú veľmi tiché psy, ktoré často nešteká. Sú to však tvrdohlavé psy, ktoré potrebujú pevné vedenie a trpezlivosť pri výcviku. Ak sú dobre vedené, sú veľmi poslušné a ľahko sa učia.

Tieto psy majú silnú vôľu a sú veľmi nezávislé. Je dôležité, aby majitelia boli pevní a dôslední, aby malamuti nemali pocit, že majú nad svojimi majiteľmi kontrolu. Malamuti sú veľmi odvážni a majú zdravú zvedavosť. Sú to veľmi priateľské psy, ktoré sa rady hrajú s deťmi.

Malamuti sú veľmi silné psy a majú veľa energie, preto potrebujú veľa pohybu. Sú to psy, ktoré sa najlepšie cítia, keď majú nejakú prácu. Preto sú malamuti ideálni pre ľudí, ktorí majú radi vonkajšie aktivity a šport.

Celkovo sú aljašskí malamuti veľmi priateľské a milé psy, ktoré sú vhodné pre rodiny s deťmi. Sú to veľmi aktívne psy, ktoré potrebujú veľa pohybu a pohybu, aby zostali zdravé a šťastné. Je dôležité, aby majitelia boli pevní a dôslední, aby malamuti nemali pocit, že majú nad svojimi majiteľmi kontrolu.

 

Zdravie a starostlivosť

 

Aljašský malamut je plemeno, ktoré sa teší dobrému zdraviu. Avšak, ako u každého psa, aj u tohto plemena sa môžu vyskytnúť určité zdravotné problémy. Najčastejšie sa u malamutov môžeme stretnúť s ochoreniami pohybového aparátu, ako je dysplázia bedrových alebo lakťových kĺbov, alebo artritída v dospelosti. Preto je dôležité, aby majitelia dbali na správnu výživu a cvičenie svojho psa a pravidelne ho prevádzkovali u veterinára.

Okrem toho, aljašský malamut potrebuje aj správnu starostlivosť o srsť a kožu. Jeho hustá srsť vyžaduje pravidelné kartáčovanie, ktoré pomáha odstrániť odumreté chlpy a prevencia tvorby záhybov na koži. Je tiež dôležité, aby sa pes kúpal len zriedka, pretože príliš časté kúpanie môže vysušiť jeho kožu.

 

Hoci je aljašský malamut nezávislý a tvrdohlavý pes, je dôležité ho správne socializovať. Toto plemeno má miernu dispozíciu k ľuďom, preto je dôležité, aby bol v kontakte s rôznymi ľuďmi a zvieratami už od šteniatka. To mu pomôže stať sa dobre socializovaným a priateľským psom.

Všeobecne platí, že aljašský malamut je zdravý a odolný pes, ktorý vyžaduje pravidelnú starostlivosť a pozornosť svojho majiteľa. Správna výživa, cvičenie a starostlivosť o srsť a kožu sú kľúčové pre to, aby bol váš pes zdravý a šťastný.

 

Výcvik a výchova Aljašský malamut

 

Výcvik a výchova Aljašský malamut

 

Výchova a výcvik aljašského malamuta sú dôležité pre jeho správne fungovanie v domácom prostredí. Malamut je severské plemeno a nesie si so sebou určitú nezávislosť. Preto je dôležité, aby bol výchovou a výcvikom správne usmernený a aby jeho majiteľ pochopil jeho povahu.

Pri výchove aljašského malamuta je dôležité, aby sa od samého začiatku stanovili jasné pravidlá a hierarchia vo vzťahu medzi psom a majiteľom. Malamut musí pochopiť, že pánom je majiteľ a že má svoje miesto v rodine. Preto by mal byť majiteľ dôsledný a spravodlivý vo svojich rozhodnutiach. Psy na turistiku : 10 plemien vhodných na turistiku

Výcvik aljašského malamuta by mal byť založený na pozitívnom prístupe a odmeňovaní. Malamut je citlivý pes a drsné zaobchádzanie s ním mu nepomôže. Je potrebné trpezlivo a postupne ho učiť novým veciam a zručnostiam. Výcvik by mal byť zameraný na poslušnosť, zvládnutie základných príkazov a socializáciu.

Pri výcviku aljašského malamuta sa odporúča používať maškrty ako odmenu za správne vykonanú činnosť. Je dôležité, aby bol majiteľ trpezlivý a aby nezvyšoval náročnosť príkazov príliš rýchlo. Malamut sa učí postupne a je potrebné mu dať čas na zvládnutie jednotlivých úloh.

Výchova a výcvik aljašského malamuta sú dôležité pre jeho správne fungovanie v domácom prostredí. Malamut je citlivý a inteligentný pes, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a lásku svojho majiteľa. Pri správnom prístupe a výchove sa z neho môže stať skvelý spoločník pre celú rodinu. Je pot nebezpečný pre vlasy?

 

Aktivity a pohyb

 

Aljašský malamut je plemeno, ktoré potrebuje veľa pohybu a aktivity. Majiteľ by mal byť fyzicky zdatný a športovo založený, aby dokázal naplniť potreby svojho psa. Malamut je vytrvalý športovec zo severu, ktorý má veľmi silné svaly. Jeho pohybové potreby by mali byť uspokojené v prírodnom prostredí, kde sa môže voľne hýbať a behať.

Jednou z najobľúbenejších aktivít pre aljašského malamuta je canicross, čo je beh so psom. V tomto športe sa majiteľ a pes pripájajú k sebe pomocou špeciálneho popruhu a spoločne behajú. Tento šport pomáha udržiavať psa v dobrej kondícii a zlepšuje jeho vytrvalosť.

 

Ďalšou populárnou aktivitou pre aljašského malamuta je tahanie. Toto plemeno bolo pôvodne chované na ťahanie sánok a vozov a jeho silné svaly a vytrvalosť sú ideálne pre tento šport. Majitelia môžu zúčastňovať svojich psov na pretekoch v ťahaní sánok alebo vozov, ktoré sa konajú po celom svete.

Weight pulling je ďalší šport, ktorý môže byť vhodný pre aljašského malamuta. V tomto športe pes ťahá ťažké bremeno po určitej vzdialenosti. Táto aktivita pomáha posilňovať svaly a zlepšuje vytrvalosť psa.

Bikejöring je ďalší šport, ktorý môže byť vhodný pre majiteľov aljašského malamuta. V tomto športe pes ťahá bicykel a majiteľ jazdí na ňom. Tento šport je ideálny pre psov, ktorí majú radi rýchlosť a majú silné svaly. Plemená psov do chladného počasia :20 plemien psov

Je dôležité si uvedomiť, že aljašský malamut potrebuje pravidelný pohyb a aktivity, aby bol zdravý a šťastný. Majitelia by mali zabezpečiť, aby ich pes dostával dostatok pohybu a aby bol fyzicky aj duševne stimulovaný.

 

Interakcia s inými

 

Aljašský malamut je považovaný za prítulného a verného psa, ktorý si rozumie s deťmi. Tento mohutný severský pes má však tendenciu byť dominantný a nie vždy vychádzať bezpodmienečne dobre s inými psami.

Ak vlastník chce mať viacero psov, je dôležité zvoliť si správneho partnera pre aljašského malamuta. Mali by to byť psy s podobnou povahou a veľkosťou, ktoré budú rešpektovať jeho dominantnú pozíciu.

Aljašský malamut je vhodný aj ako spoločník pre ľudí, ktorí žijú v byte. Pri správnej starostlivosti a dostatku pohybu sa dokáže prispôsobiť aj menšiemu bytu. Je však dôležité zabezpečiť mu dostatok fyzickej aktivity a mentálnej stimulácie, aby sa nezačal správať deštruktívne.

 

Pri interakcii s cudzími ľuďmi by mal byť aljašský malamut dobre socializovaný a trénovaný, aby nebol agresívny alebo príliš ochranný voči svojmu majiteľovi. V prípade, že sa aljašský malamut správa agresívne alebo nepredvídateľne, je dôležité vyhľadať pomoc skúseného trénera.

Vzhľadom na jeho veľkosť a silu by mal byť aljašský malamut vždy pod dohľadom pri interakcii s deťmi. Aj keď s nimi má dobrú interakciu, môže sa stať, že pri hrách a zábave deťom ublíži neúmyselne. Preto je dôležité naučiť deti správne sa k nemu správať a rešpektovať jeho hranice.

V prípade, že majiteľ má viacero domácich zvierat, je dôležité zabezpečiť, aby sa aljašský malamut nezačal správať agresívne voči ostatným zvieratám. Je dôležité ho trénovať a socializovať od mladosti, aby sa naučil rešpektovať ostatné zvieratá v domácnosti.

 

Porovnanie s inými plemenami

 

Aljašský malamut je jedno z najstarších plemien saňových psov a má svoje miesto medzi ostatnými severskými plemenami. V tejto časti sa pozrieme na niektoré z týchto plemien a porovnáme ich s aljašským malamutom.

 

Sibírsky husky

Sibírsky husky a aljašský malamut sú si veľmi podobní plemená a často sa zamenia. Oba plemená sú vytrvalé a majú hustý kožuch, ktorý im pomáha prežiť v chladných podmienkach. Avšak, aljašský malamut je o niečo väčší a silnejší ako sibírsky husky. Malamut má tiež silnejšie svaly a je schopný ťahať ťažšie bremeno. Sibírsky husky je zase rýchlejší a lepší v behu na krátkych vzdialenostiach. Sibírsky husky: Pôvod, Charakteristika a Použitie

Samojed

Samojed a aljašský malamut sú si podobní vo veľkosti a farbe srsti. Avšak, samojed je o niečo menší a má menej svalové hmoty ako aljašský malamut. Samojed má tiež menej hustý kožuch a je vhodnejší pre teplejšie podnebie. Oba plemená sú však veľmi priateľské a vhodné pre rodiny s deťmi.

 

Kanadský eskymácky pes

Kanadský eskymácky pes a aljašský malamut sú si veľmi podobní vzhľadom, no kanadský eskymácky pes je o niečo menší a má menej svalové hmoty ako aljašský malamut. Je tiež o niečo rýchlejší a lepší v behu na krátkych vzdialenostiach. Aljašský malamut je zase silnejší a lepší v ťahaní ťažkých bremien.

 

Grónsky pes

Grónsky pes je o niečo menší ako aljašský malamut a má menej svalové hmoty. Je tiež rýchlejší a lepší v behu na krátkych vzdialenostiach. Avšak, aljašský malamut je zase silnejší a lepší v ťahaní ťažkých bremien. Oba plemená majú hustý kožuch a sú vhodné pre chladné podnebie.

 

Severné plemená

Aljašský malamut a ostatné severné plemená, ako sú napríklad husky, samojedi alebo kanadskí eskymáci, majú mnoho spoločných rysov. Všetky tieto plemená majú hustý kožuch a sú vytrvalé. Avšak, každé plemeno má svoje špecifikácie, ktoré ho robia jedinečným. Aljašský malamut je najväčšie a najsilnejšie z týchto plemien a je najlepší v ťahaní ťažkých bremien.

 

Iné zaujímavosti

Aljašský malamut je plemeno, ktoré má mnoho zaujímavých vlastností. Tu sú niektoré z nich:

  • Alaskan Malamute Club of America: Tento klub je zodpovedný za propagáciu a ochranu aljašského malamuta v Spojených štátoch. Klub ponúka mnoho užitočných zdrojov pre majiteľov a chovateľov malamutov, vrátane informácií o zdraví, výcviku a výstavných súťažiach.
  • Výstavní postoj: Aljašský malamut je veľmi atraktívne plemeno a je často vidieť na výstavách psov. Výstavníci si musia byť vedomí špecifických požiadaviek na výstavný postoj, ktorý zahŕňa správnu polohu chvosta, hlavy a nôh.
  • Najväčší: Aljašský malamut je najväčším z ťažných psov. Dospelí jedinci môžu dosiahnuť hmotnosť až 45 kg a výšku 63 cm. Ich veľkosť a sila ich robia skvelými spoločníkmi pre lov a ťahanie ťažkých bremien.
  • Lovci: Aljašský malamut bol pôvodne vyšľachtený na lov a ťahanie. Ich silný instinkt na lov a svorkový pud ich robia vhodnými pre majiteľov, ktorí sa zaoberajú lovom.
  • Zábava: Aljašský malamut je veľmi hravý a zábavný pes. Radi sa hrávajú s loptičkami a inými hračkami a milujú pozornosť svojich majiteľov.
  • Houževnatí: Aljašský malamut je veľmi houževnaté plemeno. Majú silnú vôľu a sú schopní prekonať ťažké podmienky a prekážky.
  • Odolní: Aljašský malamut je veľmi odolné plemeno. Ich hustý kožuch a silná stavba tela ich robia schopnými zvládnuť extrémne teploty a podmienky. Sú vhodní pre majiteľov, ktorí žijú v oblastiach s drsným podnebím.

Celkovo je aljašský malamut skvelým psom pre majiteľov, ktorí majú radi veľké, silné a hravé plemená. Ich zaujímavé vlastnosti a schopnosti ich robia skvelými spoločníkmi pre výcvik, lov, ťahanie a zábavu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button