Okrasné rastlinyOKRASNÉ RASTLINY

Ako vypestovať bonsaj – a ako sa oň starať

Ako vypestovať bonsaj – a ako sa oň starať. Živé raastliny bonsajov (v japončine „strom v miske alebo v kvetináči“) pôsobia elegantne a impozantne. Sú to však len obyčajné stromy, ktoré boli zámerne zakrpatené orezaním konárov a koreňov a potom vytvarované do rôznych foriem alebo dokonca miniatúrnych krajiniek.

 

Ako vypestovať bonsaj

 

Ako vypestovať bonsaj

 

Pestovanie bonsajov vzniklo v Číne pred viac ako 2 000 rokmi a potom sa stalo populárnym v Japonsku. Táto umelecká forma odráža zenové myšlienky prírody, prvkov a zmien, jedinečne vyjadrené v malom meradle. Vďaka pravidelnej starostlivosti a pozornosti mnohé cenené exempláre zostarnú natoľko, že sa dedia z generácie na generáciu.

 

Vlastný bonsaj si môžete vytvoriť z mladých sadeníc zo škôlky alebo z dobrovoľných sadeníc, ktoré nájdete v záhrade, napríklad z javora, ktorý všade zhadzuje tony svojich malých vrtuľníkov. Môžete si dokonca kúpiť záhradné súpravy bonsajov, ktoré obsahujú vhodné semená. Rovnako dobre fungujú aj vždyzelené alebo listnaté stromy a kríky. Sezónne kvitnúce rastliny, ako sú azalky, kraby alebo vistérie, môžu tiež vytvoriť pekné bonsaje.

 

Ako začať s pestovaním bonsajov

 

Ako začať s pestovaním bonsajov

Bonsaje sa pestujú v plytkých kvetináčoch, takže v teplom počasí často potrebujú každodennú zálievku. V zime musia byť jemné bonsaje v interiéri alebo v skleníku; odolné rastliny môžu zostať vonku, pokiaľ sú chránené pred vysychajúcim vetrom a priamym slnkom.

 

Krok 1: Príprava koreňového balu – Ako vypestovať bonsaj

Vyberte rastlinu z nádoby a odrežte spodné dve tretiny koreňového balu. Prehrabte pôdu na povrchu, aby ste odhalili časť koreňov. Zvlhčite všetky korene pomocou rozprašovača.

Krok 2: Vloženie koreňového balu do kvetináča

Odstráňte odumreté konáre a vetvy, ktoré odvádzajú pozornosť od predstavy o vašom stromčeku. Odstráňte všetky odumreté korene a všetky veľké korene, ktoré budú prekážať pri sadení do kvetináča. Umiestnite rastlinu do kvetináča a okolo koreňov zapracujte zeminu. Zeminu zasypte štrkom alebo machom a dobre zalejte.

 

Krok 3: Začnite s tvarovaním stromu

Rozhodnite sa, ktoré konáre by bolo vhodné tvarovať. Ak chcete dosiahnuť požadovaný tvar, pevne omotajte drôt, ale nie tak pevne, aby bránil rastu (pomôže to usmerniť vetvu, aby rástla požadovaným smerom a tvarom). Keď konár narastie natoľko, že si udrží svoj nový tvar, odstráňte drôt.

 

Starostlivosť o bonsaj po vysadení

 

Starostlivosť o bonsaj po vysadení

Po zasadení bonsaja sa k nemu musíte správať trochu inak ako k bežnej izbovej rastline. Postupujte podľa týchto tipov, aby ste ju udržali v čo najlepšej kondícii.

Zalievanie – Ako vypestovať bonsaj

 

Zalievanie - Ako vypestovať bonsaj

Pestovatelia rastlín typu A tento tip nebudú milovať, ale je to najlepší spôsob, ako zabezpečiť, aby váš bonsaj dostával správne množstvo vody: Nikdy nezalievajte podľa plánu. Pri niektorých iných izbových rastlinách možno viete, že sobota je váš zalievací deň, ale pri chúlostivých bonsajoch to nefunguje. Namiesto toho zalievajte, keď pôda mierne (nie úplne) vyschne. Chlapčenské zimné topánky – Ako správne vybrať

 

Hnojenie

 

Hnojenie

Pravidlom je, že väčšina bonsajov by sa mala hnojiť počas celého vegetačného obdobia (od začiatku jari do polovice jesene). Potreby hnojenia sa však môžu líšiť v závislosti od typu stromu, s ktorým pracujete. Môžete použiť granulované alebo tekuté hnojivo a hnojivá vyrobené špeciálne pre bonsaje. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov postupujte podľa pokynov na obale.

 

Pôda – Ako vypestovať bonsaj

 

Pôda - Ako vypestovať bonsaj

Väčšina bonsajových pôdnych zmesí je kombináciou akadamy (tvrdej pálenej hliny), pemzy, lávovej horniny a zeminy. Existuje nekonečné množstvo kombinácií a vy budete musieť experimentovať, aby ste zistili, ktorá vám najlepšie vyhovuje. Dobrá zmes pôdy pre bonsaje musí dobre zadržiavať vodu bez toho, aby sa korene utopili. Ako vypestovať bonsaj. Rastliny do skla – 21 rastlín + starostlivosť

 

Presádzanie

 

Presádzanie

Väčšinu mladých bonsajov je potrebné presádzať každé dva roky, zatiaľ čo dospelejšie stromy môžu byť v tom istom kvetináči až päť rokov. Potrebu presadenia spoznáte, ak uvidíte, že korene sú obnažené a krúžia okolo dna nádoby. Ak potrebujete stromček presadiť, urobte tak skoro na jar, keď je ešte v pokoji. Pri presádzaní do väčšieho kvetináča dávajte pozor na zmes pôdy, aby sa príliš nelíšila od tej, na ktorú je stromček zvyknutý.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button