DizajnRADY DO DOMÁCNOSTI

Ako vyčistiť koberec – 10 spôsobov na každý typ koberca

Ako vyčistiť koberec. Najlepšie domáce čistiace prostriedky na koberce na odstránenie škvŕn z každého typu koberca. Priznajme si, že škvrny sa stávajú. Koberce a koberčeky sú magnetom na nehody, či už ide o šálku kávy, nešťastnú náhodu s fixkou alebo zablatené odtlačky labiek. Našťastie existuje domáce riešenie na čistenie kobercov prakticky na akýkoľvek neporiadok – a najlepšie na tom je, že si nevyžaduje špeciálne spreje alebo rozpúšťadlá zakúpené v obchode. S niekoľkými prísadami, ktoré už pravdepodobne máte po ruke, si môžete sami vyrobiť čistiaci prostriedok na koberce, ktorý si poradí s akoukoľvek škvrnou.

 

Prvým krokom je určiť, či je váš koberec vyrobený zo syntetických alebo prírodných vlákien. Potom postupujte podľa nášho sprievodcu nižšie a zistite, ktorá kombinácia zložiek je najlepšia pre váš typ škvrny a váš typ koberca. Postupujte presne podľa týchto receptov na domáce čistiace prostriedky na koberce a váš koberec bude opäť na ceste k tomu, aby bol bez škvŕn.

 

Ako vyčistiť koberec

 

Ako vyčistiť koberec

Viete Ako vyčistiť koberec od moču? Ak chcete vyčistiť škvrny na syntetických kobercoch, namočte bielu handričku do týchto čistiacich prostriedkov na koberce a naneste na škvrnu. Roztoky nikdy nelejte priamo na koberec. Ako vyčistiť koberec. Tieto roztoky na čistenie kobercov z prírodných vlákien (okrem rozpúšťadla) vložte do fliaš s rozprašovačom a zľahka ich rozprášte na škvrnu. Domáci tep na koberce: 

 

1. Čistiaci prostriedok na koberce s detergentom

 

 • Na syntetické koberce: Zmiešajte ¼ čajovej lyžičky priesvitného tekutého prostriedku na umývanie riadu do jednej šálky vlažnej vody. Sóda bikarbóna a koberec.
 • Na koberce z prírodných vlákien: Zmiešajte jednu čajovú lyžičku priesvitného tekutého prostriedku na umývanie riadu do 1 šálky vlažnej vody.

2. Čistič kobercov s octom

 

 • Na syntetické koberce: Na koberce z umelých vlákien použite ocot: Zmiešajte jednu šálku bieleho octu s dvoma šálkami vody.
 • Pre koberce z prírodných vlákien: Zmiešajte ¼ šálky bieleho octu s 3/4 šálky vody.

 

3. Čistič kobercov s rozpúšťadlom

Použite olejové rozpúšťadlo. Alebo ho nahraďte odlakovačom na nechty, napríklad neacetónovým odlakovačom.

 

4. Čpavkový čistič kobercov

Len na koberce z prírodných vlákien: Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu číreho čpavku pre domácnosť s ½ šálky vlažnej vody.

 

Ako vyčistiť koberec od jedla a nápojov

 

Tu je návod Ako vyčistiť koberec od jedla a nápojov. Na začiatku článku ( Nadpisy začínajúce číslom1-4 ) sú roztoky, jeden z nich použijete podľa návodu nižšie.

Ako vyčistiť koberec od jedla a nápojov

Koberce a koberčeky zo syntetických vlákien
Pri odstraňovaní škvŕn od vína, kečupu, čokolády, kávy, čaju, piva, mlieka, paradajkovej omáčky, lesných plodov, tvrdých cukríkov a džúsov postupujte podľa nižšie uvedených pokynov:

 1. Namočte bielu handričku (alebo bielu papierovú utierku bez potlače) do domáceho roztoku čistiaceho prostriedku na syntetické koberce a opakovane ju namáčajte, potom handričku na niekoľko sekúnd pritlačte na miesto. Počkajte 15 minút (na rozloženie škvrny je potrebný čas) a potom nasajte prebytočnú tekutinu suchou bielou handričkou.
 2. Namočte handričku do roztoku octu na syntetické koberce a opakovane ju potrite, potom na niekoľko sekúnd pritlačte handričku na škvrnu. Počkajte ďalších 15 minút. (Toto je dôležitý krok, pretože biely ocot odstraňuje zvyšky čistiaceho prostriedku, ktoré priťahujú nečistoty, ak zostanú v koberci.)
 3. Opláchnite handričkou namočenou vo vlažnej vode. Počkajte jednu hodinu alebo kým koberec úplne nevyschne. V prípade silných škvŕn položte po kroku 2 na škvrnu polcentimetrovú hromadu bielych papierových utierok a potom na ňu na 15 minút položte sklenenú nádobu na pečenie.
 4. Pokiaľ vidíte, že škvrna zosvetľuje, opakujte tieto kroky, kým nezmizne.

Koberce a koberčeky z prírodných vlákien

Pri ošetrovaní pivových, kávových a čajových stôp pomocou odstraňovača škvŕn na koberce postupujte podľa nižšie uvedených pokynov:

 1. Postriekajte škvrnu domácim roztokom čistiaceho prostriedku na koberce z prírodných vlákien a potom ju utrite suchou bielou handričkou.
 2. Na koberce z prírodných vlákien postriekajte škvrnu roztokom octu a potom ju utrite suchou bielou handrou.
 3. Postriekajte škvrnu roztokom čistiaceho prostriedku na koberce z prírodných vlákien a potom ju utrite suchou bielou handrou.
 4. Postriekajte škvrnu vlažnou vodou a potom ju utrite suchou bielou handrou.
 5. Opakujte kroky 1 až 4, kým sa škvrna neodstráni.

 

 1. Ako vyčistiť koberec? Na tvrdé cukríky, čokoládu, bobuľoviny, džús, víno, sódu a škvrny od mlieka: Pred použitím octového roztoku v kroku 2 postriekajte škvrnu roztokom čpavku na koberce z prírodných vlákien a potom ju utrite suchou bielou handričkou.
 2. Na škvrny od kečupu, Gatorade, Kool-Aid a paradajkovej omáčky: Postupujte podľa krokov 1 až 5 (vyššie), ale v kroku 2 nahraďte roztok čpavku roztokom octu.

 

Ako odstrániť olejové a mastné škvrny z kobercov

 

Tu je návod Ako odstrániť olejové a mastné škvrny z kobercov. Na začiatku článku ( Nadpisy začínajúce číslom1-4 ) sú roztoky, jeden z nich použijete podľa návodu nižšie.

Ako odstrániť olejové a mastné škvrny z kobercov

Podľa nižšie uvedených pokynov ošetrite domácim odstraňovačom škvŕn z kobercov škvrny od masla, šalátového dresingu, syra, vaječného likéru, kuchynského oleja, miazgy zo stromov, pasteliek, pleťového mlieka, maskary, rúžu a laku na nechty.

 

 

Koberce a koberčeky zo syntetických vlákien

 1. Na bielu handričku naneste malé množstvo domáceho rozpúšťadla na čistenie kobercov. Opakovane rozotrite a potom na niekoľko sekúnd pritlačte handričku na škvrnu.
 2. Opláchnite bielym obrúskom namočeným vo vlažnej vode.
 3. Počkajte jednu hodinu alebo kým koberec úplne nevyschne. Ak sa škvrna zosvetľuje, opakujte postup, kým sa škvrna neodstráni.

Koberce a koberčeky z prírodných vlákien

 1. Na bielu handričku naneste malé množstvo rozpúšťadla a potom škvrnu rozotrite.
 2. Postriekajte škvrnu roztokom čistiaceho prostriedku a potom ju rozotrite suchou bielou handričkou.
 3. Postriekajte škvrnu vlažnou vodou a potom ju utrite suchou bielou handrou.
 4. Počkajte jednu hodinu alebo kým koberec úplne nevyschne. Ak sa škvrna zasvetľuje, opakujte tieto kroky, kým nezmizne.

Ako vyčistiť koberec od blata a špiny

 

Tu je návod Ako vyčistiť koberec od blata a špiny. Na začiatku článku ( Nadpisy začínajúce číslom1-4 ) sú roztoky, jeden z nich použijete podľa návodu nižšie.

Ako vyčistiť koberec od blata a špiny

Koberce a koberčeky zo syntetických vlákien

 1. Vysajte všetky suché nečistoty, aby ste ich odstránili čo najviac.
 2. Namočte bielu handričku do roztoku čistiaceho prostriedku na koberce zo syntetických vlákien a opakovane ju namáčajte, potom handričku na niekoľko sekúnd pritlačte na miesto. Počkajte 15 minút a potom nasajte prebytočnú tekutinu suchou bielou handričkou.
 3. Ďalšiu suchú bielu handričku namočte do vlažnej vody a opakovane ju namáčajte, potom ju na niekoľko sekúnd pritlačte na miesto.

Koberce a predložky z prírodných vlákien

 1. Vysajte všetky suché nečistoty, aby ste ich odstránili čo najviac.
 2. Postriekajte škvrnu roztokom čistiaceho prostriedku na koberce z prírodných vlákien a potom ju utrite suchou bielou handričkou.
 3. Na koberce z prírodných vlákien postriekajte škvrnu roztokom octu a potom ju utrite suchou bielou handrou.
 4. Opätovne naneste roztok čistiaceho prostriedku a potom utrite suchou bielou handrou.
 5. Postriekajte škvrnu vlažnou vodou a potom ju utrite suchou bielou handrou.

 

Ako odstrániť žuvačky a vosk z kobercov

 

Tu je návod Ako odstrániť žuvačku a vosk z kobercov. Na začiatku článku ( Nadpisy začínajúce číslom1-4 ) sú roztoky, jeden z nich použijete podľa návodu nižšie.

Ako odstrániť žuvačky a vosk z kobercov

Koberce a predložky zo syntetických a prírodných vlákien

 1. Jemne trite škvrnu pomocou vrecka na zips naplneného kockami ľadu, kým škvrna nezatvrdne. Rozdrvte ju tupým predmetom, napríklad špachtľou, a triesky povysávajte.
 2. Bielou handričkou naneste malé množstvo rozpúšťadla a potom škvrnu rozotrite.
 3. Opláchnite utierkou namočenou vo vlažnej vode.

Ako odstrániť omáčku a majonézu z kobercov

 

Tu je návod Ako odstrániť omáčku a majonézu z kobercov. Na začiatku článku ( Nadpisy začínajúce číslom1-4 ) sú roztoky, jeden z nich použijete podľa návodu nižšie.

Ako odstrániť omáčku a majonézu z kobercov

Koberce a koberčeky zo syntetických vlákien

 1. Na bielu handričku naneste malé množstvo rozpúšťadla a potom utrite. Počkajte 15 minút, kým zaschne. V prípade potreby postup opakujte.
 2. Opláchnite bielu handričku namočenú vo vlažnej vode. Počkajte 15 minút a potom nasajte prebytočnú tekutinu suchou bielou handrou.

Koberce a predložky z prírodných vlákien
Omáčku:

 1. Postriekajte škvrnu roztokom čistiaceho prostriedku na koberce z prírodných vlákien a potom ju utrite suchou bielou handričkou.
 2. Na koberce z prírodných vlákien postriekajte škvrnu roztokom čpavku a potom ju utrite suchou bielou handrou.
 3. Na koberce z prírodných vlákien postriekajte škvrnu octovým roztokom a potom ju utrite suchou bielou handrou.
 4. Opätovne naneste roztok čistiaceho prostriedku a potom utrite suchou bielou handrou.
  Postriekajte škvrnu vodou a potom ju utrite suchou bielou handrou. Ako vyčistiť mikrovlnku 7 spôsobov ako umyť mikrovlnku.

Ako vyčistiť koberec Majonéza:

 1. Škvrnu postriekajte roztokom čistiaceho prostriedku na koberce z prírodných vlákien a potom utrite suchou bielou handričkou.
 2. Na koberce z prírodných vlákien postriekajte škvrnu roztokom čpavku a potom ju utrite suchou bielou handrou.
 3. Na koberce z prírodných vlákien postriekajte škvrnu roztokom octu a potom ju utrite suchou bielou handrou.
  Opätovne naneste roztok čistiaceho prostriedku a potom utrite suchou bielou handrou.

 

Ako vyčistiť koberec od atramentu a fixky

 

Tu je návod Ako vyčistiť koberec od atramentu a fixky. Na začiatku článku ( Nadpisy začínajúce číslom1-4 ) sú roztoky, jeden z nich použijete podľa návodu nižšie.

Ako vyčistiť koberec od atramentu a fixky

Koberce a predložky zo syntetických vlákien
Guľôčkový atrament:

 1. Na bielu handričku naneste malé množstvo rozpúšťadla a potom rozotrite. Počkajte 15 minút, kým zaschne; v prípade potreby postup opakujte.
 2. Opláchnite handričkou namočenou vo vlažnej vode.

Permanentný fix s plsteným hrotom:

 1. Na bielu handričku naneste malé množstvo rozpúšťadla a potom utrite. Počkajte 15 minút, kým zaschne.
 2. Namočte bielu handričku do roztoku čistiaceho prostriedku a opakovane ju rozotrite, potom na niekoľko sekúnd pritlačte handričku na miesto. Počkajte 15 minút a potom nasajte prebytočnú tekutinu suchou bielou handričkou.
 3. Opláchnite bielu handričku namočenú vo vlažnej vode.
 4. Koberce a predložky z prírodných vlákien

Ako vyčistiť koberec Guľôčkový atrament:

 1. Postriekajte škvrnu roztokom čistiaceho prostriedku na koberce z prírodných vlákien a potom ju utrite suchou bielou handričkou.
 2. Na koberce z prírodných vlákien postriekajte škvrnu roztokom čpavku a potom ju utrite suchou bielou handrou.
 3. Na koberce z prírodných vlákien postriekajte škvrnu octovým roztokom a potom ju utrite suchou bielou handrou.
 4. Opätovne naneste roztok čistiaceho prostriedku a potom utrite suchou bielou handrou.
 5. Postriekajte škvrnu vodou a potom ju utrite suchou bielou handrou.

Permanentný fix s plsteným hrotom:

 1. Na bielu handričku naneste malé množstvo rozpúšťadla a potom utrite.
 2. Škvrnu postriekajte roztokom čistiaceho prostriedku a potom utrite suchou bielou handričkou.
 3. Postriekajte škvrnu vodou a potom ju utrite suchou bielou handričkou.

Ako vyčistiť koberec od domácich zvierat

 

Tu je návod Ako vyčistiť koberec od domácich zvierat. Na začiatku článku ( Nadpisy začínajúce číslom1-4 ) sú roztoky, jeden z nich použijete podľa návodu nižšie.

Ako vyčistiť koberec od domácich zvierat

Koberce a predložky zo syntetických vlákien

 1. Namočte bielu handričku do roztoku čistiaceho prostriedku na koberce zo syntetických vlákien a opakovane ju namáčajte, potom handričku na niekoľko sekúnd pritlačte na miesto.
 2. Počkajte 15 minút a potom nasajte prebytočnú tekutinu suchou bielou handričkou.
  Ponorte handričku do roztoku octu na koberce zo syntetických vlákien a opakovane ju namáčajte, potom na niekoľko sekúnd handričku pritlačte na miesto. Počkajte ďalších 15 minút.
 3. Počkajte jednu hodinu alebo kým koberec úplne nevyschne. Ak sa škvrna zosvetľuje, opakujte prvé tri kroky, kým škvrna nezmizne. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Koberce a predložky z prírodných vlákien

 1. Postriekajte škvrnu roztokom čistiaceho prostriedku na koberce z prírodných vlákien a potom ju utrite suchou bielou handrou.
 2. Na koberce z prírodných vlákien postriekajte škvrnu roztokom čpavku a potom ju utrite suchou bielou handrou.
 3. Na koberce z prírodných vlákien postriekajte škvrnu octovým roztokom a potom ju utrite suchou bielou handrou.
 4. Opätovne naneste roztok čistiaceho prostriedku a potom utrite suchou bielou handrou.
  Postriekajte škvrnu vlažnou vodou a potom ju utrite suchou bielou handrou.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button