DizajnDIZAJN

Výška kuchynskej linky – Aké majú byť rozmery

Výška kuchynskej linky – Aké majú byť rozmery. Sprievodca štandardnými rozmermi kuchynských skriniek. Kuchynské skrinky na mieru môžu byť vyrobené v ľubovoľnom rozmere, ale ak kupujete polotovary alebo skladové skrinky, či už napríklad predmontované, musíte si vybrať zo štandardných rozmerov, ktoré dodržiavajú takmer všetci výrobcovia.

 

Výška kuchynskej linky – Aké majú byť rozmery

 

Výška kuchynskej linky - Aké majú byť rozmery

 

Zvyčajne to nie je problém, pretože skrinky sa dodávajú v pôsobivej škále skladových rozmerov a pretože na vyplnenie takmer každého priestoru možno použiť rôzne výplne a príslušenstvo. Štandardizované rozmery skriniek sú všetko, len nie obmedzujúce. Naopak, štandardné výšky, hĺbky a najmä šírky skriniek výrazne uľahčujú návrh kuchyne, pretože rozstupy sú predvídateľné.

Spodné skrinky, nástenné skrinky a vysoké špeciálne skrinky majú svoj vlastný rozsah štandardných rozmerov. Pri výbere veľkosti spodných skriniek nezabudnite, že rozmery sú od podlahy po hornú časť skrinky. Do výšky sa nezapočítava hrúbka pracovnej dosky, ktorá sa bude nachádzať na vrchole spodných skriniek.

Výška, hĺbka a šírka kuchynských spodných skriniek

 

Výška, hĺbka a šírka kuchynských spodných skriniek

Základné kuchynské skrinky inštalované priamo na podlahu sú pracovnými koňmi kuchynského dizajnu. Ležia na nich kuchynské linky, sú v nich nainštalované drezy, sú v nich umiestnené umývačky riadu a sporáky a sú v nich uložené hrnce a panvice. Zdá sa, že spodné kuchynské skrinky dokážu všetko.

Spodné kuchynské skrinky sú najdrahšie zo všetkých kuchynských skriniek, a to z dobrého dôvodu: Žiadame od nich veľa. Kuchynské spodné skrinky tiež pomáhajú tvoriť pôdorys kuchyne.

Pri kúpe polotovarov alebo skladových predmontovaných skriniek sú kuchynské spodné skrinky spravidla k dispozícii v týchto rozmeroch:

Rozmery kuchynskej skrinky

 

Rozmery kuchynskej skrinky

Výška bez pracovnej dosky 82.5 cm
Výška s pracovnou doskou 85 – 90 cm
Hĺbka (od prednej strany k stene), bez
pracovnou doskou 60 cm
Hĺbka, s pracovnou doskou 63 – 66 cm
Štandardné šírky 30, 45, 60, 75, 80, 90, 120 cm

 

Výška kuchynských spodných skriniek

 

Výška kuchynských spodných skriniek

Výška kuchynskej spodnej skrinky je rozmer, ktorý je najmenej variabilný. Prakticky všetky spodné skrinky sa z výroby dodávajú s výškou 82,5 cm, hoci je možné urobiť výnimky pre telesne postihnutých používateľov a iné osoby, ktoré vyžadujú inú výšku.

 

Stavebné predpisy a prijaté konštrukčné postupy radi zdôrazňujú prístupnosť a nesprávna výška je jediným aspektom, ktorý môže spôsobiť, že základná skrinka bude neprístupná. Výška kuchynskej linky. Ak sú potrebné rôzne výšky – napríklad v kuchyni pre používateľa invalidného vozíka – skrinky sa spravidla musia vyrobiť na zákazku v rôznych výškach.

 

Po pridaní pracovnej dosky je konečná výška väčšiny základných skriniek 85 – 90 cm v závislosti od materiálu použitého na pracovnej doske. Výška je flexibilná. Výška kuchynskej linky.

Často sa hovorí, že dosky by sa mali prispôsobiť používateľovi. Kvôli individuálnym potrebám sa niekedy používajú dosky nízke 80 cm a vysoké až 95 cm, ale tieto výšky si vyžadujú výrobu na zákazku.

 

Tip

Vyššie osoby môžu oceniť vyššie skrinky: Výšku štandardných skriniek môžete zvýšiť pomocou vlastného rámu skrinky, ktorý môže byť zakrytý kopčekom na nohu a lištou, aby bol nenápadný.

 

Hĺbka spodnej kuchynskej skrinky

 

Hĺbka spodnej kuchynskej skrinky

Meranie hĺbky spodných kuchynských skriniek sa vykonáva od prednej vonkajšej hrany skrinky po stenu.

Skladové spodné skrinky majú zvyčajne hĺbku 60 cm (bez započítania presahu pracovnej dosky). Hlbšie spodné skrinky vám sťažujú dosah na zadnú časť linky alebo na zapojenie spotrebičov. Ak ste niekedy mali problém dosiahnuť na predmety v slepom rohu (kde sa dve sady skriniek stretávajú v pravom uhle), viete, ako sa vzdialenosti presahujúce 60 cm rýchlo stávajú ťažkými.

Keďže pracovné dosky spravidla v prednej časti prekrývajú spodné skrinky, celková hĺbka (s pracovnou doskou) zvyčajne meria 63 až 65 cm, v závislosti od detailov hrán.

Pre zvláštne prípady sú k dispozícii aj skrinky s hĺbkou 30, 35 a 45  cm. Hoci nie všetci výrobcovia ich majú v ponuke.

Šírka spodnej kuchynskej skrinky

 

Šírka spodnej kuchynskej skrinky

Šírka spodnej skrinky je veľkou premennou a každá skrinka býva zameraná na určité použitie. Šírky sa zvyčajne pohybujú od 20 do 120 cm a vyberajú sa tak, aby vyhovovali priestorovým potrebám a poskytovali špecifické funkcie:

  • Šírky kuchynských skriniek
  • 20, 30, 45, 60 cm Do výplňových skriniek možno umiestniť výsuvné skrinky, tieto úzke pojazdné regály, ktoré sa výborne hodia na uskladnenie plechov na pečenie alebo korenia.
  • 75 cm Jednoumývadlový drez
  • 85 cm Dvojumývadlový, odsadený drez
  • 90 cm Dvojdrez s dvojitým umývadlom
  • 120cm Najväčšia veľkosť spodnej skrinky, ktorá sa bežne vyskytuje v kuchyniach

 

Výška, hĺbka a šírka kuchynskej nástennej skrinky

 

Výška, hĺbka a šírka kuchynskej nástennej skrinky

Nástenné skrinky sa používajú na uskladnenie potravín a ľahkého kuchynského náradia. Pripevňujú sa skrutkami priamo k stenovým stĺpikom. V niektorých prípadoch, napríklad pri vytváraní radu horných skriniek nad polostrovom alebo ostrovom, môžu byť skrinky zavesené na strope alebo pripevnené k presahujúcim podhľadom.

Nástenné skrinky sú najviditeľnejšou skrinkou v kuchyni a slúžia ako výstavný prvok. Zároveň sú to kuchynské skrinky, ktoré sa najviac používajú.

Niektorí majitelia ušetria peniaze tým, že si kúpia veľmi základné skrinky na spodné skrinky, ale priplácajú si za nástenné skrinky, ktoré majú viac doplnkov, napríklad sklenené vložky alebo osvetlenie v skrinke.

Rozmery kuchynských nástenných skriniek

 

Rozmery kuchynských nástenných skriniek

Štandardné výšky 30, 40, 45, 60, 75,90, 105 cm
Bežné Štandardné hĺbky 30, 40, 45, 60 cm
Štandardné šírky 20 až 120 cm

Výška kuchynskej nástennej skrinky

 

Výška kuchynskej nástennej skrinky

Výška nástenných skriniek býva obmedzená, pretože skrinky sa musia zmestiť medzi pult a strop.

Bežné výšky nástenných skriniek sú 30, 90 a 105 cm. V štandardných kuchyniach sú nástenné skrinky zvyčajne vysoké 75 alebo 90 cm , pričom priestor nad nimi je uzavretý podhľadmi. Japonské nože – 10 najlepších do vašej kuchyne

Tam, kde skrinky siahajú až po strop, sú logickou voľbou 120 cm skrinky.

Nad chladničku sa elegantne zmestí 30 cm alebo 40 cm nástenná skrinka. Takto vznikne úzky priestor medzi chladničkou a spodnou časťou skrinky. Horná časť skrinky sa zvyčajne dotýka stropu kuchyne a je k nemu pripevnená.

 

Hĺbka kuchynskej nástennej skrinky

 

Hĺbka kuchynskej nástennej skrinky

Maximálna hĺbka nástenných skriniek je 60 cm, pretože nemôže presiahnuť hĺbku spodných skriniek, ale plytšie skrinky sú bežnejšie, aby sa maximalizoval pracovný priestor na pracovnej doske.

Najčastejšie sú nástenné skrinky hlboké 30 cm, pretože to poskytuje dobrý kompromis medzi úložným priestorom v kuchynských skrinkách a pracovným priestorom na pracovnej doske pod skrinkou. Okrem toho sú skrinky s menšou hĺbkou bezpečnejšie na pripevnenie na stenu. Hlboké skrinky, najmä ak sú preťažené taniermi a potravinami, by sa mohli vytrhnúť zo stien. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Nad mikrovlnnými rúrami je bežná 38 až 45 cm hĺbka skrinky.

Nástenné skrinky umiestnené nad chladničkou sú jedinou výnimkou z neformálneho pravidla, že nástenné skrinky musia byť plytké. Vzhľadom na hĺbku väčšiny chladničiek (45 až 90 cm) musia byť nástenné skrinky umiestnené nad chladničkami rovnako hlboké alebo aspoň blízke. Štandardom je teda skrinka s hĺbkou 60 cm.

 

Šírka kuchynskej nástennej skrinky

 

Šírka kuchynskej nástennej skrinky

Šírka nástenných skriniek sa pohybuje od 20 do 120 cm, hoci zriedkavo sa inštalujú skrinky širšie ako 90 cm. Najbežnejšia je 75 cm bočná jedno- alebo dvojdverová nástenná skrinka, ktorá ponúka najlepšie proporcie pre väčšinu úložných potrieb.

 

Výška, hĺbka a šírka vysokej kuchynskej skrinky

 

Výška, hĺbka a šírka vysokej kuchynskej skrinky

Väčšina kuchýň má aspoň jednu extra vysokú skrinku, často umiestnenú vo výklenku vedľa chladničky. Tieto vysoké skrinky sa niekedy nazývajú špajzové alebo úžitkové skrinky. Ako sa na názov hodí, vysoké kuchynské skrinky môžu siahať aj od podlahy po strop.

Rozmery vysokých kuchynských skriniek

 

Rozmery vysokých kuchynských skriniek

Výška 210 alebo 250 cm
Hĺbka 30 alebo 60 cm
Šírka 30, 60 alebo 90 cm

Výška kuchynskej vysokej skrinky

 

Výška kuchynskej vysokej skrinky

Vysoké kuchynské skrinky sú najčastejšie vysoké 210 alebo 250 cm. Skrinka s výškou 240 cm bude v štandardnej miestnosti siahať od podlahy po strop, zatiaľ čo 210 cm á skrinka poskytuje 30 cm priestoru na dýchanie a môže ponúknuť jednotnú líniu s okolitými nástennými skrinkami.

 

Hĺbka vysokých kuchynských skriniek

 

Hĺbka vysokých kuchynských skriniek

Vysoké skrinky sú zvyčajne k dispozícii buď s hĺbkou 30 alebo 60 cm. 30 cm varianta sa zvyčajne používa pre špajzové skrinky, v ktorých sa skladujú konzervy, zatiaľ čo 60 cm skrinky sú dobré úžitkové skrinky na metly, mopy a spotrebiče. Výsuvné a posuvné kovania môžu 60 cm skrinkám dodať väčšiu funkčnosť. Vonkajšia kuchyňa: Čo všetko treba vedieť

Šírka vysokých kuchynských skriniek

 

Šírka vysokých kuchynských skriniek

Vysoké skrinky sú zvyčajne dostupné v šírkach 30, 60  a 90 cm :

  • 30 cm: Úzke špajzové skrinky pojmú oveľa viac potravín, ako by ste si mohli myslieť, najmä ak sú vybavené úložným príslušenstvom. Navyše sa môžu zmestiť do inak zanedbaných priestorov.
  • 60  cm: Je to dobrá stredná možnosť, ktorá sa hodí do mnohých domácností.
  • 90 cm: Ak chcete výsuvy a úložné priestory na dverách skrinky, budete potrebovať širšiu kuchynskú špajzu.

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button