ŠportŠPORT

Ako vybrať bežky – 7 spôsobov výberu

Ako vybrať bežky – 7 spôsobov výberu? Bežky sú skvelou voľbou pre tých, ktorí milujú zimné športy a chcú sa pohybovať v prírode. Ak sa rozhodnete investovať do vlastných bežiek, je dôležité vedieť, ako ich správne vybrať. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové faktory, ktoré treba zvážiť pri výbere bežiek.

Ako vybrať bežky

 

Ako vybrať bežky - 7 spôsobov výberu

 

Celkovo je dôležité zvážiť svoje potreby a schopnosti pri výbere bežiek. Pre začiatočníkov sú vhodné mäkšie a cenovo dostupnejšie bežky, zatiaľ čo pokročilí bežci by mali zvážiť tušie a rýchlejšie bežky. Je tiež dôležité vybrať si renomovaného výrobcu a vyskúšať si bežky pred nákupom. S týmito faktormi na pamäti si môžete vybrať bežky, ktoré budú pre vás najlepšie.

1. Typ bežiek

 

Typ bežiek

 

Existujú dva hlavné typy bežiek – klasické bežky a skiatlon bežky. Klasické bežky sú určené pre klasickú techniku, ktorá spočíva v pohybe po stope v klasickom štýle. Skiatlon bežky sú vhodné pre oba štýly, klasický aj voľný, a sú vybavené miskami, ktoré zlepšujú stabilitu a kontrolu pri zjazdoch.

 

2. Dĺžka bežiek

 

Dĺžka bežiek

 

Dĺžka bežiek by mala zodpovedať váhe a výške bežca, ako aj typu bežkovania. Pre klasické bežky by mala byť dĺžka bežiek o niečo kratšia, pretože klasická technika vyžaduje kratšie bežky. Naopak, skiatlon bežky sú väčšinou o niečo dlhšie. Najzaujímavejšie ubytovanie na Slovensku – top 7

 

 

3. Tuhost a šírka bežiek – Ako vybrať bežky

 

Tuhost a šírka bežiek - Ako vybrať bežky

 

Tuhost a šírka bežiek ovplyvňujú stabilitu a ovládateľnosť bežiek. Mäkšie bežky sú vhodné pre začiatočníkov, pretože poskytujú lepšiu kontrolu a stabilitu. Tušie bežky sú vhodné pre pokročilých bežcov, ktorí potrebujú rýchlejšie a agresívnejšie bežky. Šírka bežiek závisí od váhy a výšky bežca, ako aj od typu terénu a snehových podmienok. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

4. Materiál bežiek

 

Materiál bežiek

 

Ako vybrať bežky? Bežky sú vyrobené z rôznych materiálov, vrátane dreva, plastu, skla a uhlíka. Bežky vyrobené z uhlíkových vlákien sú všeobecne rýchlejšie a ľahšie, ale aj drahšie. Bežky vyrobené z dreva sú lacnejšie, ale ťažšie a menej rýchle.

 

5. Výrobcovia bežiek – Ako vybrať bežky

 

Výrobcovia bežiek - Ako vybrať bežky

 

Existuje mnoho výrobcov bežiek, ktorí ponúkajú rôzne modely a typy bežiek. Niektorí z najznámejších výrobcov sú Fischer, Salomon, Rossignol, Madshus a Atomic. Je dôležité vybrať si renomovaného výrobcu, ktorý má skúsenosti s výrobou kvalitných bežiek.

 

6. Cena bežiek

 

Cena bežiek závisí od mnohých faktorov, ako je materiál, veľkosť, typ a výrobca. Ako vybrať bežky? Je dôležité mať na pamäti, že dražšie bežky nie vždy znamenajú lepšie bežky. Pre začiatočníkov sú dostupné cenovo výhodnejšie modely bežiek, ktoré sú stále kvalitné a vhodné pre začiatočníkov.

 

7. Testovanie bežiek – Ako vybrať bežky

 

Pred nákupom sa odporúča vyskúšať si bežky. Väčšina obchodov s bežkami má bežky na testovanie alebo ponúka možnosť zapožičania bežiek. Testovanie bežiek vám umožní zistiť, ako sa cítite na bežkách, ako sa ovládajú a či sa vám páči ich tuhosť a šírka.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button