ŠKODNÁSTAROSTLIVOSŤ A SADENIE OKRASNEÚžitkové rastliny

Ako sa zbaviť vošiek z vašich rastlín – Postup

Ako sa zbaviť vošiek z vašich rastlín – Postup. Čo sú to tie malé zelené chrobáky na vašich rastlinách? Pravdepodobne sú to vošiek! Tu sú naše najlepšie tipy, ako sa zbaviť vošiek vo vašej záhrade.

 

Čo sú vošky?

 

Čo sú vošky

Zdá sa, že vošky si nájdu cestu do každej záhrady. Je to malý hmyz s mäkkým telom, ktorý sa živí vysávaním tekutín bohatých na živiny z rastlín. Ako sa zbaviť vošiek. Vo veľkom množstve môžu rastliny výrazne oslabiť a poškodiť kvety a plody. Vošky sa rýchlo množia, preto je dôležité dostať ich pod kontrolu skôr, ako sa začnú rozmnožovať. Počas jednej sezóny sa môže vyskytnúť mnoho generácií. Ako zasadiť orech

 

Dobrou správou je, že vošky majú tendenciu pohybovať sa pomerne pomaly a pri dôslednej starostlivosti sa dajú kontrolovať.

 

Identifikácia vošiek – Ako sa zbaviť vošiek

 

Identifikácia vošiek - Ako sa zbaviť vošiek

Vošky sú drobné (dospelé jedince majú menej ako 1 mm) a často sú voľným okom takmer neviditeľné. Rôzne druhy môžu byť biele, čierne, hnedé, sivé, žlté, svetlozelené alebo dokonca ružové! Niektoré môžu mať voskový alebo vlnený povlak. Majú hruškovité telo s dlhými tykadlami; nymfy (mladé vošky) vyzerajú podobne ako dospelí jedinci. Väčšina druhov má dve krátke trubičky (nazývané korunky) vyčnievajúce zo zadného konca.

Dospelé jedince sú zvyčajne bezkrídle, ale u väčšiny druhov sa pri preplnení populácie môže vyvinúť okrídlená forma, takže pri zhoršení kvality potravy môže hmyz cestovať na iné rastliny, rozmnožovať sa a založiť novú kolóniu. Vošky sa zvyčajne živia vo veľkých skupinách, hoci ich občas môžete vidieť aj jednotlivo alebo v malom počte.

Hoci sa vošky vo všeobecnosti živia širokou škálou rastlín, rôzne druhy môžu byť špecifické pre určité rastliny. Medzi niektoré druhy patria napríklad vošky fazuľové, kapustové, zemiakové, broskyňové, melónové a vlnaté.

Ako vyzerá poškodenie spôsobené voškami?

 

Ako vyzerá poškodenie spôsobené voškami

Nymfy a dospelí jedinci sa živia rastlinnými šťavami, pričom v závislosti od druhu napádajú listy, stonky, púčiky, kvety, plody a/alebo korene. Väčšina vošiek má rada najmä sukulentné novošľachtence. Niektoré, ako napríklad voška zelená broskyňa, sa živi rôznymi rastlinami, zatiaľ čo iné, ako napríklad vošky ružová jabloň, sa zameriavajú na jedného alebo len niekoľko rastlinných hostiteľov.

  • Hľadajte deformované, zvlnené, zakrpatené alebo žltnúce listy. Nezabudnite skontrolovať spodnú stranu listov; vošky sa tam rady ukrývajú.
  • Ak sú listy alebo stonky pokryté lepkavou látkou, je to znamenie, že vošky mohli nasávať šťavu. Táto „medovica“, sladká tekutina, ktorú hmyz produkuje ako odpad, môže prilákať iný hmyz, napríklad mravce, ktoré túto látku zbierajú ako potravu. Keď sa vošky živia na stromoch, ich medovica môže kvapkať na autá, vonkajší nábytok, príjazdové cesty atď.
  • Medovica môže niekedy podporovať rast húb nazývaných pleseň sadzí, ktoré spôsobujú čierny vzhľad konárov a listov. Ako sa zbaviť vošiek.
  • Kvety alebo plody môžu byť deformované alebo zdeformované v dôsledku kŕmenia vošiek.
  • Niektoré druhy vošiek spôsobujú tvorbu hálok na koreňoch alebo listoch.
  • Vošky môžu prenášať vírusy medzi rastlinami a priťahujú aj iný hmyz, ktorý sa na nich živí, ako sú napríklad lienky.

Ako sa zbaviť vošiek

 

Ako sa zbaviť vošiek

Skúste napadnuté rastliny postriekať silným prúdom vody; niekedy stačí vošky len postriekať, aby sa rozptýlili. Zvyčajne si už nedokážu nájsť cestu späť na tú istú rastlinu.

  • Neemový olej, insekticídne mydlá a záhradnícke oleje sú účinné proti voškám, ale tieto látky musia prísť do kontaktu s voškami aby fungovali. Nezabudnite dodržiavať pokyny na aplikáciu uvedené na obale.
  • Vošky môžete často potlačiť zotretím alebo postriekaním listov rastliny jemným roztokom vody a niekoľkých kvapiek mydla na riad. Mydlovú vodu by ste mali opakovane aplikovať každé 2 až 3 dni počas 2 týždňov.
  • eden z variantov tejto zmesi mydlovej vody obsahuje kajenské korenie: Zmiešajte 1 štvrťliter vody, 1 lyžičku tekutého mydla na riad a štipku kajenského korenia. Pred postrekom rastlín ho nerieďte.
  • Diatomaceous earth (DE) je netoxický organický materiál, ktorý dehydruje Vošky.
    Upozornenie: Nepoužívajte DE, keď rastliny kvitnú, pretože v prípade kontaktu s ňou zabíja opeľovače, ako sú včely a motýle.

 

Ako predchádzať voškám

 

Ako predchádzať voškám

 

  • Pri ovocných stromoch alebo stromoch v tieni postriekajte stromy záhradníckym olejom, aby ste zničili prezimujúce vajíčka vošiek. Ako sa zbaviť vošiek.
  • Na voškách sa živí užitočný hmyz, ako sú lienky, čipky a parazitické osy. Prilákajte tento hmyz do záhrady vytvorením prostredia s rôznymi kvetmi a listnatými rastlinami, ako aj prístupom k vode.
  • Sprievodná výsadba môže pomôcť udržať vošky ďaleko od vašich rastlín alebo ich odlákať od rastlín, ktoré chcete skutočne pestovať. Napríklad:

Vošky odpudzuje mačacia mäta.
Vošky priťahuje najmä horčica a nasturcia. Vysaďte ich v blízkosti cennejších rastlín ako pasce na vošky. Oni pravdepodobne pôjdu po týchto rastlinách skôr ako po vašich cenných paradajkách. (Pravidelne kontrolujte rastliny s pascami, aby populácia vošiek nepreskočila na vaše cenné rastliny.)
Nasturtiums kazia voškám chuť šťavy z ovocných stromov a pomôžu udržať vošky mimo brokolice.
Cesnak a pažítka odpudzujú vošky, ak sú vysadené v blízkosti šalátu, hrachu a kríkov ruží.

 

Alkohol na vošky – Ako sa zbaviť vošiek

 

Alkohol na vošky - Ako sa zbaviť vošiek

Izopropylalkohol (nazývaný aj izopropanol alebo lieh na potieranie) funguje dobre a je ľahko dostupný, ale uistite sa, že neobsahuje prísady. Zdá sa, že etanol (obilný lieh) funguje najlepšie. V obchodoch sa zvyčajne predáva alkohol so 70-percentným obsahom (alebo 95-percentným obsahom kúpený v obchode). Ak chcete pripraviť roztok insekticídneho liehu, zmiešajte rovnaké diely 70-percentného liehu a vody (alebo ak používate 95-percentný lieh, zmiešajte 1 diel liehu a 1 ½ dielu vody). Ako sa rozmnožuje levanduľa

 

Do mydlovej emulzie môžete pridať aj alkohol, aby bola účinnejšia. Napríklad vo fľaši s rozprašovačom zmiešajte 5 šálok vody, 2 šálky izopropylalkoholu a 1 polievkovú lyžicu tekutého mydla na riad.

 

Tieto typy roztokov by sa NEMALI striekať na celú rastlinu naraz. Ako sa zbaviť vošiek. Postriekajte alebo utrite len napadnuté miesta. Prípravok zabije len tie mšice, s ktorými príde do kontaktu, takže môže byť potrebné opakované použitie. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

 

UPOZORNENIE: Pri aplikácii liehu alebo mydlového postreku, prípadne ich kombinácie, vždy najprv vyskúšajte na malej ploche rastliny a aplikujte ráno alebo večer, keď slnko nie je také intenzívne. Pred ďalšou aplikáciou niekoľko dní sledujte rastlinu, či sa na nej neprejavia nepriaznivé reakcie. Rastliny môžu byť citlivé na alkohol a mydlo na riad. Niektoré mydlá obsahujú aj prísady, ktoré môžu rastliny poškodiť – vyberte si čo najčistejšiu formu.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button