Ako sa prejavuje zápal pľúc – Príznaky a diagnostika
Ako sa prejavuje zápal pľúc – Príznaky a diagnostika. Zápal pľúc je infekcia, ktorá spôsobuje zápal pľúcnych mechúrikov (alveol). Vzduchové vaky sa môžu naplniť tekutinou alebo hlienom, čo spôsobuje príznaky, ako sú kašeľ, horúčka, zimnica a problémy s dýchaním.
Obsah článku:
Ako sa prejavuje zápal pľúc?
Príznaky zápalu pľúc môžu byť rôzne, od takých miernych, že si ich sotva všimnete, až po také závažné, že je potrebná hospitalizácia. Ako sa prejavuje zápal pľúc. To, ako vaše telo reaguje na zápal pľúc, závisí od typu zárodku spôsobujúceho infekciu, vášho veku a celkového zdravotného stavu.
Príznaky zápalu pľúc môžu zahŕňať
- kašeľ, ktorý môže produkovať zelenkastý, žltý alebo dokonca krvavý hlien
- Horúčka, potenie a trasľavka
- dýchavičnosť
- rýchle, plytké dýchanie
- ostrá alebo bodavá bolesť na hrudníku, ktorá sa zhoršuje pri hlbokom dýchaní alebo kašli
- Strata chuti do jedla, málo energie a únava
- nevoľnosť a vracanie, najmä u malých detí
- Zmätenosť, najmä u starších ľudí
- Ako si zjemniť vlasy: 5 prírodných spôsobov
Bakteriálny zápal pľúc, ktorý je najčastejšou formou, býva závažnejší ako iné typy zápalu pľúc a jeho príznaky si vyžadujú lekársku starostlivosť. Príznaky bakteriálneho zápalu pľúc sa môžu rozvinúť postupne alebo náhle. Horúčka môže stúpnuť až na nebezpečnú hodnotu, s hojným potením a prudko zvýšeným dýchaním a pulzom. Pery a nechtové lôžka môžu mať modrastú farbu v dôsledku nedostatku kyslíka v krvi. Psychický stav pacienta môže byť zmätený alebo bludný.
Príznaky vírusového zápalu pľúc sa zvyčajne vyvíjajú v priebehu niekoľkých dní. Skoré príznaky sú podobné príznakom chrípky: horúčka, suchý kašeľ, bolesť hlavy, bolesť svalov a slabosť. V priebehu jedného alebo dvoch dní sa príznaky zvyčajne zhoršia, pričom sa zvyšuje kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Môže sa vyskytnúť vysoká horúčka a môže dôjsť k zmodraniu pier. Ako sa prejavuje zápal pľúc.
Príznaky sa môžu u niektorých skupín obyvateľstva líšiť. Novorodenci a dojčatá nemusia vykazovať žiadne príznaky infekcie. Alebo môžu zvracať, mať horúčku a kašeľ alebo sa môžu javiť ako nepokojné, choré alebo unavené a bez energie. Starší dospelí a ľudia, ktorí majú závažné ochorenia alebo slabý imunitný systém, môžu mať menej a miernejšie príznaky. Môžu mať dokonca nižšiu teplotu ako zvyčajne. Starší dospelí, ktorí majú zápal pľúc, majú niekedy náhle zmeny v duševnom vedomí. U osôb, ktoré už majú chronické ochorenie pľúc, sa tieto príznaky môžu zhoršiť. Kedy sadiť gladioly? Od sadenia po pestovanie
Kedy treba vyhľadať lekára – Ako sa prejavuje zápal pľúc
Ak si myslíte, že vy alebo vaše dieťa máte príznaky zápalu pľúc, nečakajte, kým sa ochorenie ešte zhorší, a až potom vyhľadajte lekára. Zavolajte svojho lekára hneď. A lekára ihneď navštívte, ak máte ťažkosti s dýchaním, objaví sa modrastá farba pier a končekov prstov, máte bolesť na hrudníku, vysokú horúčku alebo kašeľ s hlienom, ktorý je silný alebo sa zhoršuje.
Je obzvlášť dôležité vyhľadať lekársku pomoc pri zápale pľúc, ak patríte do vysoko rizikovej skupiny, vrátane dospelých starších ako 65 rokov, detí vo veku dvoch rokov alebo mladších, ľudí so základným zdravotným stavom alebo oslabeným imunitným systémom. Pre niektorých z týchto zraniteľných osôb sa zápal pľúc môže rýchlo stať život ohrozujúcim stavom.
Ako sa diagnostikuje zápal pľúc?
Niekedy môže byť ťažké diagnostikovať zápal pľúc, pretože príznaky sú veľmi premenlivé a často sú veľmi podobné príznakom pozorovaným pri prechladnutí alebo chrípke. Na diagnostikovanie zápalu pľúc a v snahe identifikovať zárodok, ktorý ochorenie spôsobuje, vám lekár položí otázky o vašej anamnéze, vykoná fyzikálne vyšetrenie a niektoré testy.
Anamnéza – Ako sa prejavuje zápal pľúc
Lekár vám položí otázky o vašich príznakoch a symptómoch a o tom, ako a kedy sa začali. Aby pomohol zistiť, či je vaša infekcia spôsobená baktériami, vírusmi alebo hubami, môže vám položiť niekoľko otázok o možných expozíciách, ako napr:
- Akékoľvek nedávne cestovanie
- Vaše zamestnanie
- Kontakt so zvieratami
- vystavenie iným chorým ľuďom doma, v práci alebo v škole
- či ste v poslednom čase prekonali iné ochorenie
- Ako sa prejavuje zápal pľúc
- Najdrahšie 2 eurové mince – Top 5
Fyzikálne vyšetrenie
Lekár si vypočuje vaše pľúca stetoskopom. Ak máte zápal pľúc, vaše pľúca môžu pri vdychovaní vydávať praskavé, bublavé a duniace zvuky.
Diagnostické testy
Ak má váš lekár podozrenie, že máte zápal pľúc, pravdepodobne vám odporučí niekoľko testov na potvrdenie diagnózy a zistenie ďalších informácií o vašej infekcii. Môžu zahŕňať tieto vyšetrenia:
- Krvné testy na potvrdenie infekcie a na pokus o identifikáciu zárodku, ktorý spôsobuje vaše ochorenie.
- Röntgenové vyšetrenie hrudníka na zistenie miesta a rozsahu zápalu vo vašich pľúcach.
- Pulznú oxymetriu na zmeranie hladiny kyslíka vo vašej krvi. Zápal pľúc môže vašim pľúcam brániť v tom, aby do krvného obehu presúvali dostatok kyslíka. Ako sa prejavuje zápal pľúc.
- Test spúta na vzorke hlienu (spúta) odobratej po hlbokom kašli, aby sa vyhľadal zdroj infekcie.
Ak ste vzhľadom na svoj vek a celkový zdravotný stav považovaný za vysokorizikového pacienta alebo ak ste hospitalizovaný, lekári môžu chcieť vykonať niektoré ďalšie testy vrátane:
- CT vyšetrenie hrudníka, aby ste získali lepší prehľad o pľúcach a hľadali abscesy alebo iné komplikácie.
- Test arteriálnej krvi na meranie množstva kyslíka vo vzorke krvi odobratej z tepny, zvyčajne zo zápästia. Je to presnejšie ako jednoduchšia pulzná oxymetria.
- Kultivácia pleurálnej tekutiny, pri ktorej sa odoberie malé množstvo tekutiny z okolia tkanív, ktoré obklopujú pľúca, na analýzu a identifikáciu baktérií spôsobujúcich zápal pľúc.
- Bronchoskopia, postup používaný na nahliadnutie do dýchacích ciest pľúc. Ak ste hospitalizovaný a vaša liečba nezaberá dobre, lekári môžu chcieť zistiť, či vaše dýchacie cesty neovplyvňuje niečo iné, napríklad upchatie. Môžu tiež odobrať vzorky tekutiny alebo biopsiu pľúcneho tkaniva.