VZŤAHYŽivotný štýl

Ako pomôcť človeku s depresiou – 10 spôsobov

Ako pomôcť človeku s depresiou? 10 spôsobov. Depresia môže postihnúť každého. Napriek tomu je to choroba, ktorej mnohí ľudia nerozumejú. Ľudia o duševných chorobách hovoria oveľa viac ako kedysi. Napriek tomu je duševné zdravie stále stigmatizované.

 

Ako pomôcť človeku s depresiou

 

Ako pomôcť človeku s depresiou
Ako pomôcť človeku s depresiou

 

 Stigma, ktorá mnohým ľuďom bráni otvorene hovoriť o depresii. Ak máte priateľa s depresiou, môže byť ťažké zistiť, čo môžete urobiť, aby ste mu pomohli. Tu je desať spôsobov, ako môžete pomôcť priateľovi, ktorý trpí depresiou.

 

1. Vzdelávajte sa

 

Vzdelávajte sa

 

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, ak chcete pomôcť niekomu s depresiou, je dozvedieť sa viac o tejto chorobe. Ak ste nikdy netrpeli depresiou, môže byť veľmi ťažké vcítiť sa do niekoho, kto ňou trpí. Na internete je veľa veľmi dobrých zdrojov, na ktoré sa môžete obrátiť. Urobte si teda nejaký prieskum a potom budete oveľa lepšie pripravení ponúknuť svojmu priateľovi pomoc a podporu.

 

2. Berte to vážne

 

Berte to vážne

 

Depresia nie je niečo, z čoho sa niekto môže dostať. Problém nemôžete vyriešiť napríklad jednou dobrou nocou. Keď sa rozprávate s niekým, kto trpí depresiou, nesnažte sa tento stav zľahčovať. Depresia je vážne ochorenie. Človeku s depresiou nepomôžete tým, že mu poviete, aby sa rozveselil alebo aby sa spamätal a prekonal ju.

 

3. Staňte sa dobrým poslucháčom – Ako pomôcť človeku s depresiou

 

Staňte sa dobrým poslucháčom - Ako pomôcť človeku s depresiou

 

Keď ľudia trpia depresiou, často sa cítia veľmi izolovaní. Môžu mať pocit, že nemajú nikoho, s kým by sa mohli porozprávať o svojich problémoch. Môžete komukoľvek povedať, že ste prechladli, a získate súcit. Ale pre človeka v depresii je ťažké hovoriť o tom, ako sa cíti. Buďte tu pre svojho priateľa a nechajte ho hovoriť. Povzbudzujte ho, aby o svojej chorobe hovoril, ale nesnažte sa mu ponúkať žiadne okamžité riešenia. Vaša podpora je to najdôležitejšie, čo môžete ponúknuť.

 

4. Povzbuďte ich, aby vyhľadali pomoc

 

Povzbuďte ich, aby vyhľadali pomoc

 

Ak je človek veľmi depresívny, je dôležité, aby vyhľadal odbornú pomoc. Existujú podporné skupiny a poradcovia, ktorí môžu poskytnúť pomoc. Osoba s ťažkou depresiou môže tiež potrebovať užívať lieky na zmiernenie svojho stavu. Povzbuďte svojho priateľa, aby sa poradil so svojím lekárom. Snažte sa, aby váš priateľ pochopil, že depresia je choroba, ktorá sa dá liečiť. Nie je to niečo, s čím musí váš priateľ bojovať sám. Dámske zimné topánky – 8 tipov ako si vybrať

 

5. Ponúknite praktickú pomoc – Ako pomôcť človeku s depresiou

 

Ponúknite praktickú pomoc - Ako pomôcť človeku s depresiou

 

Depresívni ľudia niekedy zanedbávajú každodenné úlohy. Možno zistíte, že nemajú doma dostatok jedla alebo nestíhajú domáce práce. Depresívny človek môže mať tiež problém otvoriť si poštu a zaplatiť účty. Depresiu priateľa nemôžete vyliečiť, ale môžete mu ponúknuť praktickú pomoc. Ak idete nakupovať, spýtajte sa priateľa, či niečo nepotrebuje. Ak viete, že neje, ponúknite sa, že mu uvaríte jedlo. Takéto maličkosti môžu byť pre niekoho s depresiou veľkou útechou.

 

6. Udržujte ich v obraze

 

Udržujte ich v obraze

 

Človek s depresiou sa pravdepodobne stiahne zo svojho sociálneho kruhu. Nemusí sa chcieť vôbec stýkať s ľuďmi. Udržujte ich však v obraze. Pozývajte ich na spoločenské podujatia, ale netlačte príliš na ich účasť. Pozvanie priateľa na podujatia ho uistí, že sa na neho nezabúda. Pripomenie im, že ich priatelia tu pre nich budú aj vtedy, keď budú pripravení sa opäť zapojiť.

 

7. Nesnažte sa byť odborníkom – Ako pomôcť človeku s depresiou

 

Nesnažte sa byť odborníkom - Ako pomôcť človeku s depresiou

 

Prevládajúci pocit, ktorý majú ľudia v depresii, je, že im nikto nerozumie. Nesnažte sa preto svojmu priateľovi hovoriť, ako má vyliečiť svoju chorobu. Niektorým ľuďom s depresiou môžu pomôcť veci ako zdravá strava a cvičenie. Dokonca aj lieky u niektorých fungujú a u iných nie. Liečbu ochorenia nechajte na odborníkov. Najdôležitejšia vec, ktorú môžete pre priateľa s depresiou urobiť, je byť tu pre neho.

 

8. Nezľahčujte stav – Ako pomôcť človeku s depresiou

 

Nezľahčujte stav - Ako pomôcť človeku s depresiou

 

Ak vám váš priateľ povie o tom, ako sa cíti, berte jeho slová vážne. Depresia nie je to isté ako mať slabý deň alebo sa cítiť smutný. Je to vyčerpávajúci stav, ktorý môže ovplyvniť každý aspekt života človeka. Hovoriť veci ako „viem, ako sa cítiš“ alebo „všetci sme to zažili“ nepomáha. Váš priateľ si bude myslieť, že jeho chorobu neberiete vážne. Ak ste nikdy nezažili depresiu, neviete vôbec nič o tom, aké to je. Preto je oveľa lepšie priznať, že nerozumiete tomu, čím váš priateľ prechádza, než sa pretvarovať.

 

9. Buďte pripravení konať v prípade núdze

 

Buďte pripravení konať v prípade núdze

 

Ak máte akékoľvek obavy, že si váš priateľ môže ublížiť, musíte konať. Ak si myslíte, že existuje nebezpečenstvo, že sa váš priateľ môže pokúsiť o samovraždu, zavolajte záchrannú službu. Môže to byť ťažké rozhodnutie, ak váš priateľ trvá na tom, že nechce pomoc. V krátkom čase vás môže dokonca nenávidieť za to, že ste zasiahli. Časom, keď sa bude cítiť lepšie, vám však bude vďačný za váš rýchly zásah.

 

10. Buďte trpezliví – Ako pomôcť človeku s depresiou

 

Buďte trpezliví - Ako pomôcť človeku s depresiou

 

Môže byť veľmi frustrujúce zaoberať sa priateľom, ktorý má depresiu. Môžu nastať chvíle, keď by ste najradšej odišli a pokračovali vo vlastnom živote. Nestrácajte však trpezlivosť. Neopúšťajte priateľa, keď najviac potrebuje vašu pomoc. Depresia môže postihnúť každého. Ďalšou osobou, ktorá bude potrebovať pomoc pri depresii, môžete byť vy.

 

Záver

 

S depresiou je ťažké sa vyrovnať. Ako pomôcť človeku s depresiou? Tak pre osobu trpiacu touto chorobou, ako aj pre jej priateľov a rodinu. Najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť pre priateľa s depresiou, je byť tu pre neho. Povzbudzujte svojho priateľa, aby vyhľadal pomoc, a poskytnite mu vlastnú pomoc, keď ju bude potrebovať. Koniec koncov, nie sú práve na to priatelia?

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button