SPOLOČENSKÉ HRYZábava

Ako hrať dámu – návod, pravidlá a triky

Ako hrať dámu? Dáma, známa aj ako šachy, je zábavná a jednoduchá hra, ktorá pochádza z 12. storočia. Vaším cieľom pri hre dáma je chytiť alebo zablokovať súperove figúrky tak, aby už nemohli vykonať ťah. Rýchlejšie sa môžete pohybovať tak, že preskočíte súperove figúrky a odstránite ich z hracej plochy. Koncept dámy je jednoduchý, ale môžete použiť stratégie, ktoré zvýšia vaše šance na výhru. Naučíme vás pravidlá a základné herné princípy dámy!

 

Ako hrať dámu

 

Ako hrať dámu

 

Dáma je zábavná stolová hra, ktorá sa ľahko učí a ľahko hrá. Zachyťte súperove figúrky a vyhrajte túto hru! Nižšie nájdete video návod a písomné vysvetlenie, ako hrať dámu.

Koľko hráčov môže hrať dámu a čo k nej potrebujem?

Dvaja hráči; šachovnica s figúrkami.

 

Nastavenie šachovnice

Šachovnica je umiestnená tak, že svetlý štvorec je v pravom dolnom rohu. Dáma pre každého hráča je rozmiestnená na tmavých štvorcoch. Hráči by mali mať v prvých dvoch radoch 8 dám (štyri v každom rade).

 

Cieľ dámy

 

Cieľ dámy

Cieľom hry je chytiť všetky súperove dámy alebo chytiť súpera do pasce, aby nemohol vykonať žiadny ťah.

 

Hra dáma

 

Hra dáma

Jedna dáma sa môže posunúť dopredu po diagonále o jedno políčko za ťah. Ak chce hráč chytiť súperovu dámu, môže preskočiť diagonálne susediacu súperovu dámu. Aké ženy sa páčia mužom – 25 ideálnych vlastností

Priestor na druhej strane súperovej dámy musí byť voľný. Viacero figúrok môže byť vyhodených, ak sa skáče postupne s tou istou figurkou. Mastné vlasy : 5 domácich liekov

Ak sa figúrka dostane na druhú stranu šachovnice, je dámou. Ako hrať dámu. Aby sa figurka stala dámov, zoberie sa dáma alebo iná figúrka zo šachových figúrok. Dáma sa môže na šachovnici pohybovať dopredu alebo dozadu.

Vyhráva hráč, ktorý ako prvý chytí všetky súperove figúrky. Ak hráč nie je schopný vykonať ťah, prehráva hru.

 

Pravidlá dámy

 

Pravidlá dámy

 

Figúrka sa môže pohybovať a skákať len dopredu

Ak hráč môže skočiť protihráčovu figúrku, musí ju skočiť, s tým že ak naraz môže skočiť figúrku aj s dámou aj s pešiakom, dáma musí skákať pretože má prednosť.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button