PsySTAROSTLIVOSŤ O PSA

Ako často odčervovať psa? Tu sa dozviete

Ako často odčervovať psa? Tu sa dozviete. Odčervovanie sa stalo kontroverznou témou. Existuje množstvo protichodných názorov, silných stanovísk a konfliktov záujmov, ktoré vedú k mnohým diskusiám na túto tému. Niet sporu o tom, že parazity môžu byť pre domáce zvieratá škodlivé a niektoré môžu predstavovať riziko pre ľudí.

 Ako často odčervovať psa

 

 

Ako často odčervovať psa? Niet sporu o tom, že chceme znížiť zaťaženie domácich zvierat parazitmi, aby sme zlepšili zdravie domácich zvierat a znížili riziká pre ľudí. Všetky problémy spôsobuje otázka „ako“. Vypracovanie stratégií odčervovania si vyžaduje zohľadnenie niekoľkých rôznych vecí vrátane:

  • Aké parazity sa v danej oblasti vyskytujú?
  • Sú riziká rovnaké počas celého roka alebo sú sezónne?
  • Aké parazity predstavujú riziko pre jednotlivé zviera alebo aká je pravdepodobnosť vystavenia zvieraťa? (Napr. chodí zviera von? Je vystavené kontaktu s mnohými inými zvieratami? Je v domácnosti viacero domácich zvierat?)
  • Sú v domácnosti osoby, ktoré sú obzvlášť ohrozené parazitárnymi infekciami? (napr. malé deti, osoby s vývojovými poruchami, ktoré by mohli byť s väčšou pravdepodobnosťou vystavené výkalom domáceho zvieraťa?)
  • Všetci sa zhodujú, že šteňatá a mačiatka potrebujú agresívnejšie odčervenie, ale existuje niekoľko rôznych prístupov k odčervovaniu dospelých zvierat.

 

Kedy odčerviť psa

 

Kedy odčerviť psa

 

Rada pre parazity spoločenských zvierat obhajuje mesačné odčervovanie z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich je, že na základe trvania účinnosti používaných liekov mesačné odčervovanie zabraňuje vytvoreniu významných populácií parazitov v zvierati (a teda aj v jeho prostredí). Takisto sa tým zachováva užívateľská prívetivosť liečby – pre ľudí je jednoduchšie nezabudnúť na liečbu svojho zvieraťa. K určitým obavám v súvislosti s týmto prístupom patrí jeho mentalita „jeden plán vhodný pre všetkých“ napriek tomu, že existujú veľké rozdiely v rizikách medzi rôznymi regiónmi, a dokonca aj medzi zvieratami v tej istej oblasti. Existujú aj obavy, že takéto intenzívne používanie prispieva k rozvoju rezistencie parazitov na lieky (čo je problém u niektorých iných druhov, ako sú kone a ovce), hoci sa nezdá, že by to bol hlavný problém… aspoň zatiaľ nie. Príčiny straty vlasov u mužov: Hlavný vinníci.

 

Prírodne odčervenie psa

 

Prírodne odčervenie psa

 

Najnovšie európske usmernenia majú trochu iný prístup a používajú filozofiu viac zameranú na individuálne riziká pre každé zviera. V týchto usmerneniach sa odporúča, aby sa v prípade pravidelného odčervovania zvieratá ošetrovali aspoň 4-krát ročne, pričom medzi jednotlivými ošetreniami by nemali byť dlhšie ako 3 mesiace. Vychádza to z niektorých výskumov, ktoré naznačili, že zníženie počtu ošetrení na 3 – 4 krát ročne nemalo žiadny vplyv na úroveň parazitov.  Anglický trpasličí teriér

 

Ako často odčervovať psa. Tento prístup je teda konzervatívnejší (pokiaľ ide o počet ošetrení) a pravdepodobne má menší vplyv na rozvoj rezistencie, ale vyžaduje si viac organizácie a premýšľania. Ak sa používa správne, je to pravdepodobne dobrý prístup.

 

Odčervovacie tablety

 

Odčervovacie tablety

 

Odčervovacie tablety. Ešte iný prístup odporučila kanadská skupina odborníkov na parazity. Pri ich prístupe sa v domácnostiach s nízkym rizikom (domáce zvieratá s nízkym rizikom expozície parazitom aj ľudia s nízkym rizikom infekcie) liečba zakladá na výsledkoch vyšetrenia stolice, alebo ak sa vyšetrenie stolice nevykonáva, odporúča sa liečba raz alebo dvakrát ročne. V domácnostiach s vysokým rizikom sa odporúča vyšetrenie stolice 3 až 4-krát ročne, pričom liečba sa vykonáva na základe výsledkov, alebo sa podáva bežná preventívna liečba najmenej 2-krát a najlepšie 3 až 4-krát ročne. Hlavnou kritikou tohto prístupu je, že je komplikovanejší a možno náchylnejší na chyby alebo vynechanie liečby. Pes do bytu : 15 najlepších plemien do bytu

 

Neexistuje jednoznačná odpoveď a ani by nemala existovať. Naozaj nemôže existovať prístup „jeden program vhodný pre všetkých“, ktorý by správne riešil riziká pre všetky domáce zvieratá (a ľudí) vo všetkých regiónoch. Logickým prístupom je prispôsobenie stratégie odčervovania vášmu zvieraťu na základe rizika vášho zvieraťa a vašej rodiny. Bez ohľadu na zvolený prístup je pravidelné testovanie výkalov dobrým (a málo využívaným) spôsobom, ako posúdiť, čo sa deje s parazitmi u vášho domáceho zvieraťa, a identifikovať zlyhanie liečby alebo vznik rezistencie na lieky.

 

 Ako často odčervovať psa

 

Ako často odčervovať psa

 

Ako často odčervovať psa. Mesačná prevencia proti dirofilarióze má vplyv aj na to, čo robíte. Pretože typické prostriedky proti dirofilarióze sú účinné aj proti škrkavkám a háďatkám. Teda hlavným parazitom, na ktoré sa zameriava bežné odčervovanie. Ak sa nachádzate v regióne, kde sa vyskytujú dirofilariózy. Je indikovaná mesačná liečba počas dirofilarióznej sezóny a hlavné rozhodnutie. Ktoré je potrebné urobiť, je, čo robiť po zvyšok roka (kde dirofilariózy nepredstavujú riziko po celý rok).

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button