5 najväčších vlkov na svete Najväčší vlk na svete
5 najväčších vlkov na svete . Vlci sa prevažne delia na tri druhy: etiópske, červené a šedé. V rámci týchto kategórií sa však rozlišuje medzi odrodami vlkov a organizujú sa do poddruhov. Oficiálne je uznaných takmer 40 poddruhov vlkov, najväčší z nich patrí do kategórie šedých vlkov.
Mnoho ľudí zhromažďuje každý poddruh šedých vlkov dohromady a druh Šedého vlka označujú za najväčší na planéte. Pretože v tejto skupine je potrebné študovať toľko rôznych vlkov, existuje priestor na konkrétnejšie stanovenie. Pozrime sa na 5 z najväčších poddruhov vlkov na svete a dozvedte sa niečo nové o každom z nich.
Obsah článku:
5. Vlk prériový
Hmotnosť: 50 kg
Dĺžka: 200 cm
Miesto: Veľké prérie (Great Plains)
Odhadovaná populácia: 3 900
Efektívni lovci smečiek, ako sú ich náprotivky, vlci Great Plains hodujú na jeleňoch, losoch, bobroch a vtákoch. Priemerná veľkosť svorky pre tento poddruh je iba päť alebo šesť vlkov, napriek tomu, že je najbežnejším poddruhom vlka v Spojených štátoch.
Populácia vlkov Great Plains bola poškodená lovom a chytaním do pasce až k takmer vyhynutiu, takže len malý rozptyl prežívajúcich vlkov zostal blízko kanadských hraníc. Vynakladá sa veĺké úsilie na to, aby sa obyvateľstvo mohlo odraziť a v súčasnosti stále rastie.
Vedel si?
Tento pôsobivý a rozšírený poddruh vlka vzniko zahrnutím poddruhov, ako je severný skalný horský vlk, ktorý bol kedysi pomenovaný ako svoj vlastný samostatný poddruh.
4. Canis lupus pambasileus
Hmotnosť: 54 kg
Dĺžka: 200 cm
Miesto: Aljaška, Kanada
Odhadovaná populácia: 5 000
Tento poddruh, známy tiež ako Yukonský vlk, sídli na Aljaške aj na Yukonu, pričom sa všemožne snaží vyhnúť najchladnejším tundrám. Vysoko inteligentné a pozorné svorky aljašských interiérových vlkov používajú úroveň tímovej práce, ktorá im umožňuje skoliť obrovskú korisť, ako sú bizóny a losy. Spravidla sledujú a obiehajú svoju korisť a útočia zo všetkých strán, aby korisť nevedela, na ktorú stranu sa ma brániť. Táto metóda je nielen efektívna , ale znižuje riziko zranenia jednotlivých členov svorky. Vojnove filmy
Vedel si?
Farby aljašského interiérového vlka sa všeobecne pohybujú od čiernej po bielu. Ako najbežnejšia farba sa pozoruje čierna farba, spolu s kožušinovými vzormi, ktoré obsahujú čiernu farbu v kombinácii s inými farbami.
3. Vlk sibírsky
Hmotnosť: 57 kg
Dĺžka: 150 – 200 cm
Miesto: severná Európa a Ázia
Odhadovaná populácia: 30 000 – 40 000
Ako už môžete hádať z jeho názvu, je vlk sibírsky prispôsobený pre extrémne chladné podnebie. Jeho srsť hustne v odtieňoch šedej, hrdzavej a čiernej a poskytuje vynikajúcu izoláciu. Títo šikovní dravci lovia v smečkách ako väčšina vlkov. Vykonávajú tiež selektívnu dravosť, pričom odstraňujú starých, chorých a slabých členov stád karibu a bizónov.
Vedel si?
Zatiaľ čo sa títo majestátni vlci kedysi potulovali v oveľa širšej oblasti severnej Európy, ich počet bol lovcami ľudí ohrozený. Po love pre svoje krásne kožušiny je znížená populácia vlka najhustejšia predovšetkým v severnom arktickom a boreálnom Rusku.
2. Vlk eurázijský
Hmotnosť: 72 kg
Dĺžka: 150 cm
Miesto: severná Európa
Odhadovaná populácia: 25 000 – 30 000
Aj keď je to blízke porovnanie, euroázijský vlk sa na základe svojej priemernej hmotnosti považuje za priemerne väčší druh ako vlk sibírsky. Zatiaľ čo týchto vlkov možno nájsť od západnej Európy, Škandinávie a Číny, najväčší z nich sa nachádza v Rusku. Najhustejšia populácia týchto vlkov sa nachádza tiež v Rusku.
Hlavné rysy, ktoré odlišujú euroázijského vlka od iných poddruhov, sú štíhla stavba tela a porovnateľne krátka, hrubá srsť. Farby ich kabátov sa veľmi líšia a kolíšu medzi krémovou, červenou, čiernou, šedou alebo ich kombináciou.
Vedel si?
Potrava adaptívneho vlka euroázijského je rovnako rozmanitá ako jeho biotop. Jedia nielen obvyklé jedlá ako jeleňov a ovce – ale jedia aj hlodavce, žaby a jašterice.
1. Canis lupus occidentalis
Hmotnosť: do 70 kg
Dĺžka: 150 – 210 cm
Miesto: Aljaška a západná Kanada
Odhadovaná populácia: 7 000 – 10 000
Najväčší vlk na svete
Vlk v údolí Mackenzie je najväčší vlk na svete. Tento chlpatý gigant, ktorý je tiež známy ako severozápadný vlk alebo kanadský vlk, sa potuluje na severozápade Ameriky a navštevuje údolia rieky Mackenzie. Rieka Mackenzie je najdlhší riečny systém v Kanade a vyživuje expanzívny ekosystém, v ktorom vás môžu prekvitať najväčší vlci.
Vlk v údolí Mackenzie je tiež rozšírený v národnom parku Yellowstone, kde hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní populácie losov na uzde. Títo inteligentní, impozantní vlci všeobecne lovia tak, že využívajú koordinujú paniku, ktorá spôsobí, že najmladší a najslabší členovia stáda zaostanú za stádom.
Vedel si?
Títo vlci majú obzvlášť pevné končatiny a veľké pľúca prispôsobené na dýchanie vo vyšších nadmorských výškach, čo im umožňuje kraľovať najvyššie v ich prirodzenom prostredí. Vlci v údolí Mackenzie sa v porovnaní s ich najprirodzenejšími bratrancami považujú za poddruhy vlkov s najväčším telom. Ich statná stavba im dáva o niečo zavalitejší a zaoblenejší vzhľad ako majú iné druhy vlkov.